Viorel Pașca recunoaște că are protecția Poliției Bihor. Ce au făcut polițiștii chemați în ajutor la azil
Referatul procurorilor DIICOT arată modul în care s-a desfășurat ancheta, cine sunt persoanele puse sub acuzație ca făcând parte dintr-un grup organizat, condus de Viorel Teodor Pașca, cum au construit acele azile în trei comune din județul Bihor și de unde aduceau spre găzduire persoane fără aparț»»»
Recordul nunților de aur. Comunitatea și-a dat mâna și a sărbătorit 47 de familii din Prahova care au 50 de ani de căsnicie
Într-o lume în care totul se schimbă de la un moment la altul, iubirea apare și dispare într-o clipă, iar destinele se fac și se desfac printr-o simplă semnătură la notar, să vezi în același loc zeci de familii care au ajuns să serbeze nunta de aur reprezintă o veritabilă lecție de viață. Comunitat»»»
O femeie din Tulcea care stătea pe bancă în fața blocului a fost ucisă de o mașină. Cum s-a petrecut tragedia - Știrile ProTV
Caz cutremurător la Tulcea, unde o femeie de 44 de ani a fost strivită pe trotuar de o mașină. Victima stătea pe o bancă, în fața blocului.»»»
Guvernul Bolojan, aproape de recordul absolut de interimat. În 10 zile va depăși recordul de 71 de zile al Cabinetului Boc
Ilie Bolojan se apropie cu pași repezi de cel mai lung interimat guvernamental din istoria postdecembristă a României. Executivul condus de Bolojan a intrat, luni, în cea de a 63-a zi de funcționare după demiterea prin moțiune de cenzură depusă de AUR și PSD. Recordul de aproximativ 71 de zile este»»»
Mădălin Pribu a pătruns în ”azilele groazei” - VIDEO LIVE. Interviu cu Viorel Pașca de la 13.30
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul „Mădălin Pribu, ziarist din garda veche, acum, la Ant»»»
Fiul lui Kadîrov, decorat de poliția rutieră în ciuda unui accident mortal. Adam Kadîrov provocase tragedia în ianuarie
Adam Kadîrov, fiul în vârstă de 18 ani al liderului cecen Ramzan Kadîrov, a fost decorat cu medalia aniversară „90 de ani de poliție rutieră în cadrul Ministerului Afacerilor Interne al Rusiei”, la câteva luni după ce a provocat un accident rutier soldat cu moartea unui șofer în orașul Groznîi. Dis»»»
O româncă din Italia a murit la câteva zile după ce a fost externată. Avea 23 de ani și fusese implicată într-un accident:”Era o fată veselă, talentată”
O româncă din Italia a murit la câteva zile după ce a fost externată. Alexandra avea doar 23 de ani, era o persoană veselă, talentată și plină de viață.Toți cei care au cunoscut-o sunt șocați de tragedia care a avut loc la doar 5 zile după ce a fost externată. Româncă de 23 de ani, moartă în Italia»»»
Barcelona introduce brăţări inteligente pentru protejarea muncitorilor expuşi caniculei
Municipalitatea din Barcelona a început distribuirea unor brăţări inteligente care monitorizează temperatura corporală a angajaţilor care lucrează în aer liber, măsura fiind parte a strategiei de adaptare la schimbările climatice şi de prevenire a accidentelor provocate de temperaturile extreme. De»»»
Cazul Dumbrava | Regia: Sistemul. Spectacolul: Un eșec total. Genul programului: crimă cu premeditare
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul După ce Tribunalul București a decis că Viorel Pașca »»»
VIDEO Decizie definitivă pentru Tudor Duma: 'Maru', dealerul lui Vlad Pascu, condamnat la închisoare - Ziarul Profit
Cuprins: Curtea de Apel București l-a condamnat definitiv, vineri, pe Tudor Duma, cunoscut sub porecla „Maru” și considerat unul dintre dealerii din anturajul lui Vlad Pascu, la 4 ani și 3 luni de închisoare pentru trafic de droguri de risc în formă continuată, deținere de droguri de risc și de mar»»»
Noi reguli pentru acordarea concediului medical. Val de critici din partea medicilor de familie
Noi reguli pentru acordarea concediului medical în Germania. Potrivit noilor reglementări, este obligatorie prezentarea certificatului medical încă din prima zi de concediu, iar medicii nu vor mai putea acorda concediu în urma unei consultații telefonice. Noi reguli pentru acordarea concediului med»»»
Un băiat de 11 ani a ucis nouă călugări cu camioneta tatălui său. Cum s-a produs tragedia
Un copil în vârstă de 11 ani a omorât nouă călugări. Este vorba despre un accident auto produs în Thailanda. Copilul a furat camioneta tatălui său și a intrat în grupul de călugări care participau la o procesiune. Un băiat de 11 ani, aflat la volanul unei camionete, a intrat în mijlocul unui grup d»»»
Dezastrul după cutremurele din Venezuela se agravează: 2.295 de morți și peste 11.000 de răniți. Medicii avertizează: „Urmează valul de infecții”
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela continuă să crească, ajungând la cel puțin 2.295 de morți și peste 11.000 de răniți. După încheierea operațiunilor de salvare, autoritățile și organizațiile internaționale avertizează că urmează o nouă criză: răspândirea infecțiilor și riscul unor ep»»»
Germania pune sub acuzare un cetățean ucrainean pentru exploziile de la conductele Nord Stream
Procurorii federali din Germania au formulat acuzații împotriva unui cetățean ucrainean în legătură cu exploziile care au avariat conductele Nord Stream, potrivit publicațiilor germane ARD, Süddeutsche Zeitung și Die Zeit, citate de Reuters. Distrugerea conductelor Nord Stream, care transportau gaz»»»
Ucraina își transformă granița cu Belarus într-o fortăreață. Tranșee, „dinți de dragon” și păduri transformate în capcane împotriva unei noi invazii
La mai bine de trei ani de la începutul invaziei ruse, Ucraina continuă să își consolideze frontiera de nord, pregătindu-se pentru orice posibil scenariu. În regiunea Cernihiv, aflată la granița cu Belarus, autoritățile au extins masiv sistemele de apărare, transformând pădurile și zonele mlăștinoa»»»
Cine sunt cei doi soți morți în accidentul din Brăila. Se îndreptau spre casă când a avut loc tragedia - Ziarul Profit
Potrivit ISU Brăila, mai multe autospeciale de salvare au intervenit rapid pentru acordarea primului ajutor în cazul accidentului rutier. În urma desprinderii semiremorcii, aceasta a strivit autoturismul cu cei doi soți. Șoferul camionului este conștient și nu a necesitat îngrijiri medicale. Mașina»»»
La Bâlea Lac se găsește zăpadă în mijlocul verii. Românii au început deja să fugă de caniculă - Ziarul Profit
Locul din România unde se mai găsește zăpadă este Bâlea Lac, însă, cel mai probabil doar pentru o săptămâmă. În timp ce în București sau pe litoral temperaturile sunt duble, la 2.000 de metri, sunt doar 20 de grade și o briză perfectă. Plimbarea în jurul lacului este o adevărată relaxare pe timp de»»»
Luptătorul MMA George Radu s-a înecat într-un lac din Germania. Detaliul tulburător care a prevestit tragedia: „Poate mor pe aici” - Ziarul Profit
George Radu și-a găsit sfârșitul tragic luni, 29 iunie, într-un lac din apropierea orașului Kehl, landul Baden-Württemberg. Conform declarațiilor date de apropiați, luptătorul le-ar fi mărturisit prietenilor că se simte foarte rău chiar înainte de a intra în apă. „Poate mor pe aici, departe de casă»»»
Un gigant american accelerează concedierile în România. Sute de angajați pleacă acasă, mută proiecte majore în afara țării - Ziarul Profit
Concedierile colective au fost deja declanșate și vor continua în etape până în toamna acestui an. Potrivit informațiilor transmise de AJOFM Iași, Lear a notificat oficial autoritățile privind disponibilizări colective care au început în luna mai și vor continua până la finalizarea procesului de re»»»
Apare un nou bulevard în București. Anunțul de ultimă oră făcut de autorități: ”Am finalizat Studiul de Fezabilitate” - Ziarul Profit
Apare un nou bulevard în București. Primarul sectorului 6 a anunțat că a fost finalizat studiul de fezabilitate pentru noul drum care va lega Bd.Iuliu Maniu de Strada Preciziei. „Am finalizat Studiul de Fezabilitate pentru noul drum care va lega Bd. Iuliu Maniu de Str. Preciziei, prin subtraversare»»»
Lifturi în blocurile cu mai mult de trei etaje, pe banii statului. Când începe programul ”Lift pentru viață” şi câţi români vor beneficia de acesta - Ziarul Profit
Camera Deputaţilor a votat, marţi, în calitate de for decizional, proiectul de Lege privind reglementarea Programului Naţional de Accesibilizare a Locuinţelor – „Lift pentru viaţă”. Senatorul PSD Robert Cazanciuc a declarat după vot că sunt 3,5 milioane de români care locuiesc astăzi în 88.000 de b»»»
BBC lansează un documentar despre atacul cibernetic care a afectat sistemul medical din România
Sursa: dnsc.ro BBC a publicat un reportaj despre atacul ransomware care a afectat spitalele din România în februarie 2024, prezentând modul în care autoritățile și personalul medical au gestionat una dintre cele mai grave crize cibernetice din domeniul sănătății. Decizia de a deconecta rapid peste »»»
Explozia din Monaco: Procurorii asigură că nu a fost vorba de „un atentat terorist”. Care este starea actuală a victimelor
A doua zi după explozia care a avut loc la Monaco luni, 29 iunie, autoritățile din Principatul Monaco fac primele declarații. Christophe Mirmand, ministrul de stat din Monaco (șef al guvernului n.r.), a anunțat, în această dimineață, la BFMTV că forțele de ordine „continuă” căutările suspectului. P»»»
Înainte să piardă alegerile, Orban a plătit 5 milioane euro presei maghiare din Transilvania
Guvernul condus de Viktor Orban a direcţionat încă 5 milioane de euro către presa de limbă maghiară din Transilvania chiar înaintea alegerilor parlamentare din Ungaria, pe care le-a pierdut în aprilie 2026, într-o nouă etapă a unui program de finanţare care, potrivit calculelor publicate de presa m»»»
Hubert Thuma, la comemorarea victimelor Pogromului de la Iași: „Avem datoria să combatem antisemitismul, ura și extremismul, oriunde se manifestă”
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, a transmis un mesaj cu ocazia comemorării, duminică, 28 iunie, a 85 de ani de la Pogromul de la Iași, subliniind importanța memoriei colective și a combaterii antisemitismului. Declarațiile au fost făcute într-o postare pe Facebook, după partic»»»
Explozie în Monaco: trei răniți, doi în stare gravă. Anchetatorii suspectează un atac, ținta ar fi fost controversatul afacerist ucrainean Vadim Iermolaiev
Omul de afaceri Vadim Iermolaiev ar fi fost ținta exploziei din Monaco. Potrivit BFMTV, citând surse apropiate anchetei, una dintre victimele grav rănite este partenera omului de afaceri ucrainean Vadim Iermolaiev. Poliția franceză a confirmat că victimele sunt de origine ucraineană, transmite Medi»»»
Mihaela Rădulescu a reacţionat după explozia din Monaco. Vedeta locuieşte în Principat
Mihaela Rădulescu deține o locuință în Monaco și a reacționat public în urma incidentului calificat de autorități drept un act intenționat Explozia a avut loc luni seară, în apropierea intrării unui imobil rezidențial, când un dispozitiv artizanal ar fi fost lăsat în zonă de un individ surprins de »»»
Nicuşor Dan avertizează, la 85 de ani de la Pogromul de la Iaşi, „că extremismul şi revizionismul istoric rămân tentaţii reale”
Preşedintele Nicuşor Dan afirmă, la 85 de ani de la Pogromul de la Iaşi, că în contextul în care discursul instigator la ură începe din nou să fie rostit cu voce tare în spaţiul public, atât în România, cât şi în Europa, comemorarea are şi semnificaţia unui avertisment, reamintind că pericolul nu a»»»
Ilie Bolojan, mesaj la 85 de ani de la Pogromul de la Iași: „Un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței”
Premierul interimar Ilie Bolojan atrage atenția, la 85 de ani de la Pogromul de la Iași, că tragedia rămâne un avertisment dur despre consecinţele urii, intoleranţei şi indiferenţei. Șeful Guvernului a reafirmat angajamentul României „pentru combaterea antisemitismului, discursului instigator la ur»»»
Un nou cutremur devastator. Mișcarea tectonică a scos oamenii în stradă
Cutremur puternic în Filipine. Seism de magnitudinea 6,7 în largul insulei Mindanao, la doar câteva săptămâni după tragedia soldată cu peste 80 de morți. Un nou cutremur puternic a zguduit Filipinele, după ce un seism cu magnitudinea de 6,7 s-a produs în largul coastelor sudice ale țării. Mișcarea »»»
România produce lapte, dar procesatorii lucrează mai mult cu importuri. Ce fac fermierii cu producția care nu ajunge în fabrici
România produce anual aproape patru milioane și jumătate de tone de lapte, însă doar o treime din această cantitate ajunge în fabricile de procesare. Restul rămâne în ferme, este vândut direct consumatorilor sau este transformat în produse tradiționale, arată un raport al Consiliului Concurenței. I»»»
Principalul aeroport al Venezuelei a suferit avarii grave în timpul cutremurelor și rămâne închis. Ce anunță președinta Delcy Rodríguez
Aeroportul Internațional Simón Bolívar din Maiquetía, la aproximativ o jumătate de oră de Caracas, a suferit avarii grave în urma cutremurului care a lovit în noaptea de miercuri spre joi Venezuela. Pagubele au forțat închiderea aeroportului și anularea tuturor zborurilor, relatează El Pais. Sursă »»»
Noi detalii cutremurătoare în cazul Mihaelei, femeia care și-a ucis fiica de 13 ani apoi s-a sinucis. Ceruse ajutor pentru depresie
Ancheta în cazul româncei din Torino care și-a ucis fiica de 13 ani înainte de a-și pierde propria viață se extinde. Procurorii analizează dosarul medical al femeii, după ce familia acesteia susține că aceasta a cerut ajutor pentru depresie, însă nu l-ar fi primit la timp. Noi detalii ies la iveală»»»
Tragedia producătorilor polonezi de cărucioare pentru copii: demografia şi competiţia din China pun industria poloneză pe butuci
Producătorii polonezi de cărucioare pentru copii trag un semnal de alarmă: situaţia din sector este critică, relatează bankier.pl. Aceştia pierd în faţa concurenţei din China şi a demografiei. Jumătate din companiile din sector fie s-au închis, fie au fost nevoie să-şi schimbe imaginea. „În pragul »»»
MEMORIE ȘI DURERE: Curtea de Argeș nu trebuie să uite – 13 ani de la tragicul accident din Muntenegru - Nicolae Derviș și alți argeșeni a murit atunci - Ziarul Profit
Se împlinesc 13 ani de la una dintre cele mai mari tragedii rutiere din istoria recentă a României, un eveniment de o durere profundă care a marcat definitiv comunitatea din Curtea de Argeș. Pe 23 iunie 2013, un autocar care transporta 47 de turiști români s-a prăbușit într-o prăpastie de 30 de met»»»
O cunoscută influenceriță a murit în urma unui teribil accident rutier, în Brazilia. Tânăra avea doar 27 de ani
Tragedia a avut loc pe 21 iunie. Anna se afla la volanul autoturismului când, din motive care urmează să fie stabilite, a pierdut controlul și s-a răsturnat. Impactul a fost foarte violent, tânăra fiind scoasă din mașină în stare critică. Aceasta a fost transportată de urgență la Spitalul São João »»»
CITEȘTE! Colhoz, de Emmanuel Carrère, o impresionantă saga de familie despre memorie, exil și istorie
Editura Trei anunță publicarea romanului Colhoz de Emmanuel Carrère, una dintre cele mai importante voci ale literaturii franceze contemporane. Distins cu Prix Médicis 2025, volumul reprezintă cea mai personală și mai amplă carte a autorului din ultimii ani, o frescă de familie care traversează un »»»
Moarte cumplită pentru un copil de 3 ani: și-a pierdut viața după ce a rămas blocat într-o mașină încinsă - Ziarul Profit
Un băiețel în vârstă de doar 3 ani a murit după ce a rămas în interiorul unei mașini expuse temperaturilor extreme, într-un caz care a șocat comunitatea locală și autoritățile. Copil găsit inconștient în autoturism Tragedia s-a produs în localitatea Riverview, aflată în apropierea orașului Tampa. P»»»
Tragedie pe DN 56A: Un copil a murit și trei persoane sunt în stare critică după un accident între un autotren și un autoturism în județul Mehedinți - Ziarul Profit
Un accident rutier grav s-a produs marți pe DN 56A, în județul Mehedinți, în zona localității Cujmir. Un copil și-a pierdut viața, iar alte trei persoane se află în stare critică. Mașina în care se aflau victimele era înmatriculată în Grecia. Tragedia a avut loc marți pe Drumul Național 56A, pe raz»»»
Ea este Mihaela, românca de 40 de ani din Italia care și-a ucis fiica de 13 ani, după care s-a sinucis. Motivul șocant care a determinat-o să-și ucidă fata - Ziarul Profit
Mihaela divorțase recent, iar acum locuia împreună cu cele două fiice ale sale, de 13, respectiv 19 ani, într-un apartament din Torino. Vecinii sunt șocați de gestul nebunesc al româncei. „Poate era prea deprimată şi nimeni nu a acordat atenţie acestui lucru. Părea o femeie puternică, nu ştiu cum i»»»
Crimă la o fermă de căpșuni din Germania. O româncă a fost înjunghiată mortal, agresorul a fost reținut
O româncă de 40 de ani a murit în urma unui atac cu cuțitul produs la o fermă agricolă din Germania. Partenerul ei a fost grav rănit în conflict. Tragedia a avut loc luni dimineață în Kaldenkirchen, o localitate din orașul Nettetal, situată în landul Renania de Nord-Westfalia, scrie Mediafax. Femei»»»