Lia Olguţa Vasilescu: Prin aplicarea noii legi a salarizării, statul român va pierde dublu anual faţă de cât câştigă din PNRR - Economica.net
Primarul municipiului Craiova, Lia Olguţa Vasilescu (PSD), fost ministru al Muncii, susţine că prin aplicarea noii legi a salarizării statul român va pierde anual dublul sumei pe care o câştigă din PNRR, adică 1,6 miliarde de euro. Într-o postare făcut marţi pe facebook, Vasilescu critică modul în »»»
500 de noi angajări respinse la CNAIR. „Cristian Pistol a venit cu un buget care sfida bunul simț”
Directorul CNAIR Cristian Pistol a refăcut bugetul companiei, după ce proiectul inițial, care prevedea 500 de noi angajări, a fost respins, a anunțat marți Horațiu Cosma, secretar de stat în Ministerul Transporturilor. „Acum câteva săptămâni, directorul CNAIR Cristian Pistol, a venit cu un buget ca»»»
Ratele îi îngenunchează pe români. Mii de debitori cer dobânzi mai mici, cererile către bănci au explodat
Tot mai mulți români caută soluții pentru a-și păstra creditele sub control. În contextul în care veniturile multor familii sunt afectate, iar costul vieții rămâne ridicat, numărul celor care solicită renegocierea împrumuturilor a crescut considerabil. Potrivit datelor Centrului de Soluționare Alte»»»
Trump: „I-am eliminat Iranului aproape întreaga capacitate militară”. Liderul SUA anunță că Teheranul nu mai este o povară pentru Irak
Președintele american Donald Trump a declarat marți, în timpul întâlnirii de la Casa Albă cu premierul irakian Ali al-Zaidi, că Iranul și-a pierdut „aproape toată capacitatea militară” în urma acțiunilor desfășurate de Statele Unite și a afirmat că Teheranul nu mai reprezintă o povară pentru Irak. »»»
Colaborările dintre universități românești și companii americane impulsionează inovația în economie
În prezent, universitățile românești cu profil economic și companiile americane, printre care Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, cooperează prin proiecte de cercetare aplicată, granturi și studii de fezabilitate, iar programele de internship conectează studenții cu mediul de afaceri în campusuri cu vizi»»»
DPD România extinde rețeaua de lockere la nivel național cu o mie de unități destinate comerțului online
DPD România anunță lansarea unei strategii de extindere accelerată a rețelei Out of Home, prin instalarea a 1.000 de DPD Lockers în întreaga țară până la finalul anului 2026, ca parte a unei experiențe de livrare integrate pentru comerțul online, potrivit Cristina Popa, CEO.Într-un demers orientat »»»
Ministerul Finanțelor, discuții tehnice cu Fitch Ratings
Reprezentanții Ministerului Finanțelor au prezentat în cazul întâlnirii de marți o analiză detaliată a evoluțiilor macroeconomice din prima jumătate a anului 2026, perspectivele pentru anul 2027, politica fiscală, execuția bugetară pe primele cinci luni ale anului 2026, managementul datoriei public»»»
AFP: Trump renunţă la planul de impunere a taxei de 20% navelor care traversează Strâmtoarea Ormuz
Preşedintele american Donald Trump anunţă marţi, pe reţeaua sa de socializare Truth Social, că renunţă la planul pe care l-a evocat luni de impunere a taxei de 20% navelor care traversează Strâmtoarea Ormuz şi înlocuieşte această idee cu încheierea unor acorduri comerciale cu ţările de Golful Persi»»»
De la milioane la sute de milioane sau miliarde de lei. Tranziţia energetică îi duce pe antreprenorii români care dezvoltă, montează sau produc tehnologie asociată acestei transformări la creşteri exponenţiale de afaceri. Cine sunt cei care au transformat o oportunitate în business
De la modelul de afaceri bazat pe vânzarea de energie şi marcarea unor profituri din fluctuaţiile pieţei sau din contractele cu producătorii de stat, antreprenoriatul din energie a migrat spre modele care se bazează pe producţia de tehnologie, EPC (engineering, procurement, and construction), p»»»
Ungaria are perspective de creştere economică mai bune decât România, inflaţie mult mai slabă, dobânzi mai mici, se împrumută mai ieftin, iar forintul este una dintre cele mai performante monede din lume
În 2022-2023, perioadă în care Rusia a invadat pentru a doua oară Ucraina, dar la o scară mai mare, iar Europa a fost lovită de o criză fără precedent de energie şi de un val de inflaţie record, România a făcut un salt uriaş la PIB per capita raportat la paritatea puterii de cumpărare şi a ajuns l»»»
România, în analiza agenţiilor de rating. Retrogradarea ţării ar putea trimite economia în recesiune
Fitch Ratings îşi va publica raportul la 31 iulie, iar Moody’s la 11 septembrie. Cel mai probabil, agenţiile de rating nu vor căuta nod în papură, cu atât mai mult cu cât finanţele ţării sunt încă în echilibru, în ciuda crizei politice. ♦ Reprezentanţii a două agenţii de evaluare financiară - Fitch»»»
Cum arată piaţa de dializă: decontări de 1,6 mld. lei şi trei jucători privaţi mari care se ocupă de 80% dintre pacienţi
Serviciile de dializă pentru pacienţii cu insuficienţă renală sunt oferite mai ales în sistem privat, peste 80% dintre oamenii care au nevoie de dializă ajungând într-un astfel de centru. ♦ Sunt 17.000 de români trataţi printr-un tip de dializă pentru insuficienţă renală, conform registrului renal »»»
Iulius Town x Gala Absolvenților MDVTM 2026: spectacol pe cat walk și primul pas spre carieră pentru noii absolvenți
De cinci ani, Iulius Town devine unul dintre cele mai importate cat walk-uri din cariera viitorilor creatori de modă, odată cu Gala Absolvenților MDVTM 2026, organizată de Facultatea de Arte și Design a Universității de Vest din Timișoara. Și în acest an, absolvenții programului de studiu Modă – De»»»
Tanczos Barna nu crede că România va fi trimisă în „junk” de agențiile de rating. „Avem câteva cifre solide pe partea de buget”
Vicepremierul interimar Tanczos Barna a declarat marți, 14 iulie, la „Interviurile Adevărul” că, în prezent, România nu se află în situația în care să fie „trimisă în «junk»”. „Astăzi nu suntem în situația, cred eu personal, în care să fim trimiși în «junk», pentru că mai există o perspectivă pozit»»»
Tanczos Barna nu exclude varianta Nazare în fruntea Guvernului: „L-am salutat ca pe viitorul prim-ministru”. Unde a greșit PNL și PSD
Vicepremierul interimar Tanczos Barna a declarat marți, 14 iulie, la „Interviurile Adevărul”, că nu s-a discutat în detaliu dacă același premier ar urma să rămână în funcție pe durata unei eventuale rotații a guvernelor, precizând că, în mod normal, fiecare partid vine cu propriul prim-ministru. În»»»
Legea nr. 141/2026, care accelerează utilizarea fondurilor europene şi implementarea investiţiilor publice, intră în vigoare
Legea care accelerează utilizarea fondurilor europene şi implementarea, în siguranţă, a investiţiilor publice intră în vigoare, anunţă Ministerul Dezvoltării, conform unui comunicat al instituţiei. Actul normativ prevede introducerea unor mecanisme flexibile şi eficiente de recepţie a lucrărilor şi»»»
Criză la rafinăria Petrotel. Mai multe firme românești reclamă datorii neplătite de peste 30 de milioane de euro din partea Lukoil
Mai multe companii românești, care au efectuat lucrări de revizie și retehnologizare la rafinăria Petrotel din Ploiești, acuză Lukoil că întârzie plata unor facturi de ordinul milioanelor de euro. Antreprenorii susțin că își așteaptă banii de peste șase luni, iar blocajul financiar le pune în peric»»»
Situaţia rămâne dificilă în privinţa unei soluţii de guvernare, consideră președintele Nicușor Dan
Şeful statului spune că poate fi evitată retrogradarea în categoria junk atât timp cât nu există abateri de la ţintele de deficit. Situaţia rămâne dificilă în privinţa unei soluţii de guvernare, deşi preşedintele a vorbit azi despre "paşi foarte timizi de conciliere" între foştii parteneri de coali»»»
Reuters: Rusia a lansat un echipaj ruso-american către Staţia Spaţială Internaţională
Rusia a lansat marţi o misiune formată din doi cosmonauţi ruşi şi un astronaut american către Staţia Spaţială Internaţională (ISS) de pe cosmodromul din Kazahstan, acţiune prin care a reluat lansările cu echipaj uman de pe o rampă reparată recent, în prezenţa şefilor NASA şi Roscosmos, informează R»»»
Dragnea spune că doi lideri PSD l-au vizitat înainte de a da jos Guvernul Bolojan: Au spus: „E rezolvat, și cu Nicușor Dan e vorbit”
Fostul președinte PSD Liviu Dragnea susține că a fost vizitat de doi membri din conducerea Partidului Social Democrat cu o zi înainte ca partidul să ia decizia de a ieși de la guvernare. El spune că cei doi erau convinși că-l vor da jos pe premierul Ilie Bolojan și nu aveau niciun plan pentru cazul»»»
Ambasadorul Warnery: Nu există astăzi o apărare mai bună decât NATO
Ambasadorul Franţei la Bucureşti, Nicolas Warnery, a subliniat, marţi, la recepţia organizată cu prilejul Zilei naţionale a ţării sale, că nu există astăzi o apărare mai bună decât NATO, transmite Agerpres. El a evocat legăturile bilaterale la nivel militar, cultural şi economic, informează Agerpre»»»
Trump anunță că trupele americane se vor retrage din Irak până la 30 septembrie: „Nu mai avem nevoie de prezența militară acolo”
Președintele american Donald Trump a declarat, marți, în timpul întâlnirii de la Casa Albă cu premierul irakian Ali al-Zaidi, că forțele militare ale Statelor Unite își vor încheia misiunea în Irak până la 30 septembrie. Liderul de la Washington a spus că retragerea este posibilă deoarece situația »»»
Doliu în Biserica Ortodoxă. Preotul Sorin-Constantin Găman a trecut la Domnul la 53 de ani, după 27 de ani de slujire
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Preotul Sorin-Constantin Găman a trecut la Domnul pe »»»
Ceartă în cuplu, transformată într-un coșmar. Un bărbat a oprit mașina pe autostradă și și-a abandonat soția în plin trafic
O dispută domestică a dus la o scenă deosebit de periculoasă pe autostrada A89 din regiunea Loarei. În timpul călătoriei, un bărbat și-a lăsat partenera singură pe acostament. Incidentul a avut loc la sfârșitul săptămânii, lângă Cervières (Loira)-Franța. Conform informațiilor, un cuplu a coborât di»»»
Intervenție de urgență a pompierilor, la Timișoara. Incendiu în zona pieței din Calea Girocului
Mobilizare de forțe a pompierilor timișoreni, marți după-amiază, în zona pieței din Calea Girocului. Un incendiu puternic a izbucnit la o clădire de spații comerciale situată pe strada Martir Elena Nicoară, punând în pericol vecinătățile și mașinile parcate în zonă. Alerta s-a dat în jurul orei 17:»»»
Inflația din Statele Unite ale Americii la 3,5% devine indicator cheie al politicii monetare
În Statele Unite ale Americii, inflația s-a situat la 3.5% în ritm anual în luna iunie, în timp ce prețurile carburanților au scăzut cu 9.7% față de luna precedentă, ceea ce explică temperarea creșterii generale a prețurilor în contextul reducerii costurilor cu energia.În acest context de incertitu»»»
Scumpirile schimbă obiceiurile de consum. Românii cumpără mai puține alimente și aleg tot mai des produsele la promoție - Știrile ProTV
Scumpirile schimbă modul în care ne facem cumpărăturile. În coș ajung, de pildă, mai rar ciocolata, alcoolul și snackurile și, mai des, legumele, carnea de pui și conservele, care țin de foame. Însă și acestea, în cantități mai mici.»»»
Cătălin Drulă îi răspunde lui Sorin Grindeanu: „Autostrăzile nu-s ca cireşele să se coacă în mai-iunie”
Deputatul USR Cătălin Drulă afirmă, după ce liderul PSD, Sorin Grindeanu, ar fi spus că de când a plecat PSD de la Transporturi „nu se mai dă niciun kilometru de autostradă în circulaţie”, că autostrăzile „nu-s ca cireşele să se coacă în mai-iunie”. Sunt „proiecte cu grafic de execuţie şi etape teh»»»
Raluca Turcan: Grindeanu compară merele cu perele, doar ca să îi iasă de un atac manipulator şi fals la adresa premierului Bolojan
Deputata PNL Raluca Turcan îl acuză pe preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, de „atac manipulator şi fals la adresa premierului Ilie Bolojan” atunci când prezintă cifre privind situaţia economică a ţării şi îi cere liderului social-democrat „puţină onestitate în discursul public”. „Matematicianul Sori»»»
Uzina Mercedes-Benz din Kecskemét își dublează capacitatea de producție
Mercedes-Benz continuă transformarea rețelei globale de producție prin extinderea fabricii din Kecskemét, Ungaria, unde va începe producția modelelor complet electrice din gama C-Class. Producătorul german a finalizat extinderea fabricii din Kecskemét prin construirea a două noi hale de producție d»»»
Afacerea creșei lui Bolo: A costat 300.000 lei de copil. Cât un hotel de lux
Ilie Bolojan a inaugurat, sâmbătă, o creșă cu doar 40 de locuri, construită la prețul unui hotel de lux. Mai precis, 12 milioane de lei, pentru 40 de locuri, adică 300.000 de lei pentru fiecare copil în parte, scrie Gândul. Potrivit datelor prezentate de Bolojan la inaugurare, creșa are o suprafață»»»
Cum permit centralele solare integrate următoarea fază de creștere a energiei regenerabile în sud-estul Europei
”De la creșterea rapidă a capacității, la certitudinea performanței pe termen lung, România și Grecia arată cum soluțiile integrate la scară largă transformă obiectivele ambițioase privind energia regenerabilă într-o infrastructură energetică rezistentă și rentabilă”, se arată într-o analiză realiz»»»
Premierul Bolojan, la Ziua Națională a Franței: „Influenţa franceză se vede şi astăzi în cultura noastră, în educaţie şi în instituţii”
Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, marţi, la recepţia organizată cu prilejul Zilei Naţionale a Republicii Franceze, de la Ambasada Franţei la Bucureşti, că Franţa este unul dintre principalii investitori în România, cu investiţii de peste 12 miliarde de euro şi peste 11.000 de companii fr»»»
Chiefs din Kansas City deschid un model de editor de conținut pentru monetizarea formatelor sportive prin publicitate programatică
La Kansas City Chiefs, Lauren Denowitz, VP de brand marketing și football development, conduce în prezent o mutare strategică în entertainmentul de brand, cu scopul de a deveni un publisher care poate livra conținut și spații publicitare către alte mărci, înlocuind vechile modele de publicitate. Ac»»»
Asigurator RCA, obligat să plătească daune morale unui bărbat al cărui câine a fost rănit pe trecerea de pietoni
Un asigurator RCA a fost obligat de către tribunal să plătească daune morale stăpânului unui câine lovit pe trecerea de pietoni, după ce firma refuzase inițial să plătească toate cheltuielile veterinare. Bărbatul a explicat în fața magistraților legătura afectivă puternică cu bulldogul francez în v»»»
Hilton Garden Inn Brașov marchează deschiderea primului său hotel în oraș pentru întâlniri corporate
Lanțul hotelier Hilton a deschis oficial primul său hotel din Brașov, Hilton Garden Inn Brașov, pe Calea Făgărașului, recent, pentru a răspunde cererii în creștere din segmentul business travel și turism, aducând în ofertă 156 de camere și un centru de conferințe de 495 de metri pătrați cu până la »»»
Base înregistrează creștere semnificativă în România sub conducerea Gealapu, extinderea în Balcani vizată
Base (fostul BaseLinker) din România, preluat de Gealapu în octombrie 2024, a înregistrat în 2025 venituri în creștere de circa 600% și aproape 1.000 de clienți, marcând un an de cotitură pentru operațiunile locale. Bucureștiul deservește deja piețe din Bulgaria și Grecia, iar obiectivul este accel»»»
CFR semnează contract de proiectare și execuție pentru reabilitarea liniei Dărmănești-Vicșani-Frontieră
CFR a semnat în prezent contractul de proiectare şi execuţie pentru reabilitarea liniei de cale ferată Dărmăneşti-Vicşani-Frontieră, atribuit asocierii Europan Prod S.A., Confer Group S.R.L. şi Pro Ami’s Consulting S.R.L. Valoarea contractului este de circa 42 milioane de lei, fără TVA, durata tota»»»
International Workplace Group deschide patru noi centre pentru munca hibridă la București, Iași și Timișoara
International Workplace Group (IWG), cea mai mare platformă globală pentru munca hibridă, care operează branduri precum Regus, Spaces și HQ, își continuă extinderea în România prin deschiderea a patru noi centre în trei dintre cele mai importante orașe ale țării. Pe fondul tranziției accelerate căt»»»
Nicuşor Dan: În momentul de faţă nu există un prim-ministru care să strângă majoritatea - Economica.net
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, marţi, că nu a desemnat un candidat pentru funcţia de premier pentru că nu există o majoritate în acest sens, relatează Agerpres. Potrivit acestuia, există dialog atât între el şi partide, cât şi între liderii partidelor – „paşi foarte timizi de conciliere”. „Ex»»»
Reacţia preşedintelui după ce PSD a ameninţat că nu va vota reformele de 5 miliarde de euro pentru România
În plin război politic, PSD ameninţă că va bloca marile reforme impuse de Comisia Europeană. Dar, preşedintele Nicuşor Dan crede că avertismentul lansat de şeful PSD ar fi doar o tactică de negociere. "Să nu uite că PSD este în Opoziție. Nu e de datoria PSD să treacă legile promovate de Guvern. Vre»»»
Trump anunță o blocadă totală asupra transporturilor maritime ale Iranului înaintea întâlnirii cu premierul Irakului
Donald Trump a anunțat marți, într-un mesaj publicat pe Truth Social, că Statele Unite vor impune o „blocadă totală” navelor care au legătură cu Iranul. Declarația vine în ziua în care președintele american îl primește la Casa Albă pe noul premier al Irakului, Ali al-Zaidi. Trump: „Va exista o bloc»»»
Virgil Popescu: Comisia Europeană va redirecţiona 200 de milioane de euro pentru SMR-uri prin programul InvestEU
Europarlamentarul PNL Virgil Popescu a declarat că energia nucleară şi energia regenerabilă ar trebui să funcţioneze în sinergie pentru a asigura independenţa şi securitatea energetică, iar Europa şi România au nevoie de ambele pentru a furniza energie sigură, accesibilă şi competitivă, conform une»»»
Cătălin Drulă (USR): Grindeanu dezvăluie un plan bolnav al PSD de a bloca deschiderea autostrăzilor finalizate
Fostul ministru al Transporturilor, Cătălin Drulă, a publicat un mesaj pe Facebook în care afirmă că declaraţia lui Sorin Grindeanu, potrivit căreia de când PSD a plecat de la Transporturi nu s-a mai dat niciun kilometru de autostradă, este o aberaţie care dezvăluie un plan bolnav al PSD de a bloca»»»
Raluca Turcan (PNL): Sorin Grindeanu confundă „+” cu „-” şi manipulează cifrele deficitului
Deputata PNL Raluca Turcan a publicat un mesaj pe Facebook în care îl acuză pe preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, că a manipulat cifrele deficitului bugetar, confundând „+” cu „-”, pentru a-l ataca pe premierul Ilie Bolojan, conform postării citate. Turcan a prezentat cifrele oficiale ale Ministeru»»»
Emisiune Excepțională: Academicianul Ioan Aurel Pop la Florentin Țuca: Un stat care condamnă Delictul de Opinie și impune Cenzura este un STAT TOTALITAR. Regimul a alunecat pe panta DICTATURII. Trebuie SĂ OPRIM aceste lucruri! - VIDEO
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Fost președinte al Academiei Române, fost rector al U»»»
Incendiu devastator în centrul capitalei, sunt mai mulți morți și dispăruți: „Au găsit cadavre”. Flăcările și fumul dens s-au propagat cu o viteză uimitoare, lifturile au devenit o capcană pentru victime VIDEO
Alarma s-a dat marți dimineață. În momentul în care incendiul a izbucnit, în clădirea aflată într-un amplu proces de renovare și modernizare se aflau aproximativ 200 de muncitori. Ceea ce părea inițial un incident minor s-a transformat rapid într-un calvar din cauza structurii interioare a imobilul»»»
Ministerul Muncii finalizează proiectul noii legi a salarizării
Ministerul Muncii finalizează procesul de elaborare a proiectului noii Legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, reformă asumată de România prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), conform unui comunicat al ministerului. În acest context, ministrul Muncii, Dra»»»
Reprezentanţii Ministerului Finanţelor au discutat cu oficialii Fitch Ratings despre evoluţia consolidării fiscale şi perspectivele economice ale României
Reprezentanţii Ministerului Finanţelor au participat astăzi, 14 iulie 2026, la discuţiile tehnice cu specialiştii Fitch Ratings, desfăşurate în cadrul procedurii de evaluare a ratingului de credit suveran al României. Întâlnirea face parte din seria consultărilor desfăşurate de agenţie cu principal»»»
CCR dezbate joi sesizarea lui Bolojan în conflictul cu ÎCCJ ce priveşte plata restanţelor salariale de 4,8 miliarde de lei ale magistraţilor
Curtea Constituţională dezbate joi sesizarea depusă de premierul interimar Ilie Bolojan pentru soluţionarea unui conflict juridic de natură constituţională cu Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în privinţa plăţii restanţelor salariale ale magistraţilor, conform informaţiilor publicate de News.ro.»»»