Mediafax 12m

Uniunea Europeană, strictă în privința alegerilor din Ucraina în timp de război: Ucraina însăși trebuie să decidă

Uniunea Europeană consideră că decizia privind organizarea alegerilor în Ucraina, inclusiv în contextul războiului, trebuie să aparțină autorităților de la Kiev, dar și să respecte, în egală măsură, Constituția și legislația țării, potrivit Kyiv Post. Purtătoarea de cuvânt a Comisiei Europene, Anit»»»

mediafax.ro
Mediafax 15m

Avea sau nu avea explozibil drona marină găsită lângă Neptun Deep? Radu Miruță dezminte interpretările apărute

Ministrul Apărării, Radu Miruță, anunță că drona depistată pe radarele din Marea Neagră, joi, avea la bord explozibil și a fost distrusă într-un final complet de militarii EOD, nu de avioanele F-16, care au reușit să atingă ținta, dar nu și să o neutralizeze. Anunțul ministrului interimar vine după»»»

mediafax.ro
Gandul 23m

O dronă rătăcită s-a prăbușit într-o secție de poliție din Turcia

Un obiect zburător fără pilot, care s-a dovedit a fi o dronă rătăcită, s-a prăbușit marți în curtea unei secții de poliție din Turcia, în provincia Trabzon, au raportat autoritățile locale. Incidentul a avut loc marți, în jurul orei locale 16:00. Nu au fost raportate victime, dar au fost avariate p»»»

gandul.ro
Bursa 24m

Radu Miruţă: Drona marină de la Neptun Deep avea explozibil şi a fost distrusă complet de geniştii EOD

Datele de zbor obţinute de la sistemul de tracking al avioanelor F-16 implicate în misiunea de interceptare din Marea Neagră, coroborate cu verificările navei sosite la faţa locului, confirmă că a fost vorba despre o singură dronă marină, care transporta încărcătură explozivă, conform unei noi info»»»

bursa.ro
Jurnalul 25m

Industria ospitalității e în faliment, dar partidele de la guvernare o văd înfloritoare

Ministrul USR al Mediului, Diana Buzoianu, a lăudat mai întâi plajele „libere” - adică realmente goale -, de la început de sezon estival, când era frig, apa mării era rece, iar mulți turiști au înțeles, tot de la ea, că în mare sunt deversate „porcării”, prin conductele pe care le-a căutat pe plajă»»»

jurnalul.ro
Mediafax 27m

Ultima cursă pentru banii din PNRR. Nicușor Dan s-a întâlnit cu liderii PSD, PNL și UDMR. Fritz a participat online

UPDATE 15:40 Întâlnirea de la Cotroceni s-a încheiat Întâlnirea de la Palatul Cotroceni dintre președintele Nicușor Dan și liderii fostei coaliții a luat sfârșit. Ministrul Dragoș Pîslaru și consilierul prezidențial Radu Burnete vor susține declarații de presă. UPDATE A început întâlnirea de la Cot»»»

mediafax.ro
Mediafax 27m

Dronă marină încărcată cu explozibil, distrusă de un F-16 românesc în zona Neptun Deep. MApN confirmă încărcătura. Momentul, filmat de un martor

UPDATE. MApN: Drona nu a fost distrusă complet după lovitura cu tunul de bord al aeronavei F-16 „Analiza datelor descărcate din sistemele de tracking ale aeronavelor F-16 și corelarea acestora cu informațiile obținute de echipajul navei ajunsă în zonă au confirmat că a fost vorba despre o singură d»»»

mediafax.ro
Active News 28m

Victorie post-mortem împotriva abuzurilor din pandemie: Juristul care a anulat în instanță toate restricțiile Guvernului încă din 2021 a murit așteptând motivarea deciziei

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Un jurist din Piatra-Neamț, Dan Cezar Avarvarei, a ob»»»

activenews.ro
Business Magazin 34m

La nouă ani de la prezentare, Tesla aduce în Europa primul său cap-tractor electric. Camionul Semi va fi dezvăluit în septembrie la IAA Transportation de la Hanovra, într-un moment în care media europeană a motorinei a trecut de 2 euro pe litru

Tesla a anunţat că modelul Semi, primul său cap-tractor complet electric, va fi prezentat în Europa în septembrie, la IAA Transportation de la Hanovra, cel mai important salon internaţional dedicat logisticii, vehiculelor comerciale şi transporturilor. Producătorul american va dezvălui cu această o»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 34m

Bursă. Hidroelectrica, Transelectrica şi DEO Oltenia au testat cu succes regimul de pompaj la centrala Frunzaru de pe Olt. Urmează analiza pentru o potenţială extindere

Hidroelectrica (H2O), împreună cu Transelectrica (TEL) şi DEO Oltenia, a participat pe 20 august la desfăşurarea unor teste în regim de pompaj la Centrala Hidroelectrică Frunzaru, parte a amenajării hidroenergetice de pe Oltul Inferior. Demersul are ca obiectiv evaluarea, în condiţii normale de fun»»»

businessmagazin.ro
Romania TV 34m

Ursula von der Leyen reacționează după distrugerea dronei lângă Neptun Deep. ”Se desfăşoară o campanie de ameninţări din ce în ce mai intensă”

Șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, trasmite, după distrugerea dronei rusești în apropiere de platforma Neptun Deep din Marea Neagră, că este în desfășurare ”o campanie de ameninţări din ce în ce mai intensă”, care urmărește divizarea UE. Ursula von der Leyen reacționează după ce Armata R»»»

romaniatv.net
Romania TV 35m

Vameşii au norme de amenzi şi sesizări penale. FACIAS: „Într-un stat democratic, este inacceptabil”  

FACIAS cere un control urgent la Autoritatea Vamală Română, după ce inspectorilor vamali le-au fost stabilite ţinte de amenzi şi sesizări penale. Fundaţia pentru Apărarea Cetăţenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) solicită Ministerului Finanţelor să trimită de urgenţă Corpul de control la A»»»

romaniatv.net
Mediafax 35m

Sindicatele din Educație cer partidelor parlamentare să susțină grilele de salarizare convenite după greva din 2023: „În caz contrar, respingeți proiectul”

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater” au solicitat joi, partidelor parlamentare, să țină cont, în noua lege a salarizării, de grilele convenite în 2024, după greva generală din 2023. „Soli»»»

mediafax.ro
Bursa 36m

Bogdan Maioreanu(eToro): Tensiunile din Strâmtoarea Ormuz menţin preţurile petrolului şi riscurile de inflaţie la un nivel ridicat

Preţurile petrolului Brent au urcat din nou peste 90 de dolari, închizându-se miercuri la aproape 92 de dolari şi stabilizându-se la cea mai mare valoare din ultimele aproape patru săptămâni, pe fondul incidentelor de pe rutele maritime şi al incertitudinii din jurul Strâmtorii Ormuz, care menţin p»»»

bursa.ro
Adevarul 44m

România și alte șase state cer bani de la UE pentru turismul afectat de război

Șapte state membre aflate la granița estică a Uniunii Europene, inclusiv România, vor ca următorul buget pe termen lung al blocului comunitar să includă finanțări pentru hotelurile, companiile și operatorii din turism afectați de criza de securitate din Europa și de apropierea de zonele de conflict»»»

adevarul.ro
Adevarul 44m

Momentul în care un F-16 românesc distruge drona marină de lângă Neptun Deep. Imagini filmate de pe platformă

Au apărut primele imagini cu momentul în care un avion F-16 românesc a distrus drona marină semnalată în apropierea platformei Neptun Deep. Filmarea a fost realizată de un martor aflat pe platformă și surprinde intervenția aeronavei în largul Mării Negre. sursă video: Liliana Belciug/FB Potrivit im»»»

adevarul.ro
Adevarul 47m

Reducerea accizei la motorină nu ajunge integral la pompă. Firmele cer schimbarea urgentă a legii

IMM România și Federația Operatorilor Români de Transport (FORT) cer Guvernului și Parlamentului să modifice de urgență legislația privind reducerea accizei la motorină, susținând că actualele excepții permit ca o parte din avantajul fiscal acordat de stat să fie absorbit pe lanțul comercial înaint»»»

adevarul.ro
Business24 47m

Abonamentele Harvest, majorări de până la 1.500% pentru companiile care folosesc platforma de pontaj și facturare

Companii din Marea Britanie și din alte piețe au reclamat majorări de până la 1.500% ale abonamentelor Harvest, aplicație pentru pontaj și facturare, la reînnoirea contractelor anuale, după ce platforma a adoptat un model de tarifare bazat pe utilizare în urma preluării de către compania italiană B»»»

business24.ro
Business24 47m

Avertismentul lui Elon Musk pentru Delta Air Lines după alegerea Amazon Leo: clienții ar putea migra către Starlink

Elon Musk a avertizat miercuri că Delta Air Lines ar putea pierde clienți după ce compania aeriană americană a ales serviciul de internet la bord Amazon Leo în locul Starlink, invocând lățimea de bandă mai mare și costurile mai reduse ale soluției rivale. Declarația amplifică rivalitatea din piața »»»

business24.ro
Business24 47m

Un analist Evercore abandonează bonusul anual de 50.000 dolari pentru fondarea unui startup dedicat sănătății

Josh Hou, în vârstă de 22 de ani, a părăsit în urmă cu câteva luni postul de analist de investment banking la Evercore pentru a cofondat Ren, un startup de tehnologie în sănătate care dezvoltă o aplicație destinată măsurării efectelor suplimentelor și altor intervenții asupra organismului, înaintea»»»

business24.ro
Business24 47m

Antrenamentul alături de manager: ghidul angajatului pentru o experiență profesională reușită

În prezent, companii din sectoarele business, tehnologie și finanțe înlocuiesc ieșirile tradiționale la băuturi cu antrenamente de fitness, cursuri HIIT și sesiuni de padel la locul de muncă sau în afara biroului, pentru a consolida relațiile dintre angajați și manageri pe fondul interesului tot ma»»»

business24.ro
Gandul 47m

Reacții din presa internațională după ce o dronă maritimă a fost distrusă de un F-16 românesc, iar o altă dronă s-a prăbușit în Tulcea

Publicațiile din alte țări au relatat, joi, despre cele două drone care au pătruns în spațiul aerian al României. Prima dronă s-a prăbușit peste noapte în județul Tulcea, după ce Rusia a dessfășurat un atac aerian major cu rachete balistice asupra Ucrainei. În după-amiaza de joi, o dronă maritimă a»»»

gandul.ro
Stirile PRO 51m

Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română după 20 de ani: „Mi-a luat mult timp să decid” - Știrile ProTV

Polițistul Marian Godină a anunțat joi că și-a depus demisia din Poliția Română, după aproape două decenii în uniformă. Într-o postare pe Facebook, acesta a explicat de ce a ales să renunțe la o carieră care i-a oferit stabilitate.»»»

stirileprotv.ro
Mediafax 51m

Dronă marină încărcată cu explozibil, distrusă de un F-16 românesc în zona Neptun Deep. MApN nu confirmă încărcătura, iar ministrul editează postarea. Momentul, filmat de un martor

UPDATE Imaginile momentului în care un F-16 românesc distruge drona marină din apropierea Neptun Deep Ministerul Apărării Naționale a publicat joi după-amiază imaginile cu momentul în care un avion de vânătoare F-16 românesc deschide focul asupra unei drone marine aflate în apropierea platformei Ne»»»

mediafax.ro
Bursa 54m

AFP: Israelul respinge cererea Marii Britanii de a suspenda proiectul de colonizare E1 din Cisiordania

Ministrul de externe israelian, Gideon Saar, a criticat puternic joi cererea guvernului britanic ca Israelul să îşi suspende un amplu proiect de colonizare în Cisiordania ocupată, transmite AFP, preluat de Agerpres. Miercuri, Londra l-a convocat pe însărcinatul cu afaceri israelian pentru a cere op»»»

bursa.ro
Ziarul Profit 55m

Ministrul Muncii, Dragoș Pîslaru, după ce Comisia Europeană a respins proiectul privind Legea salarizării: „Ni s-a atras atenția că ne poate afecta ratingul de țară, un rating pe care l-am obținut «la mustață»” - Ziarul Profit

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a anunțat joi că a finalizat noua propunere pentru reforma salarizării, urmând să fie prezentată președintelui Nicușor Dan. Dragoș Pîslaru a spus că noul proiect al Legii salarizării este unul echilibrat, care încearcă să respecte atât revendicările si»»»

ziarulprofit.ro
Ziarul Profit 55m

EȘEC RUȘINOS AL PSD ARGEȘ: Prăbușire istorică în turism – Argeșul pierde un sfert din vizitatori în primele șase luni din 2026 - CEA MAI MARE SCĂDERE DIN ROMÂNIA - Ziarul Profit

Județul Argeș înregistrează una dintre cele mai severe prăbușiri din turismul românesc în primele șase luni ale anului 2026. Proasta administrare a județului de către echipa PSD condusă de Ion Mînzână, starea deplorabilă a infrastructurii rutiere și lipsa totală de implicare în promovarea eficientă»»»

ziarulprofit.ro
Adevarul 56m

Lovitură pentru Ciprian Ciucu: rămâne sub control judiciar încă 60 de zile. Ce restricții are

Vești proaste pentru Ciprian Ciucu. Primarul general al Capitalei rămâne sub control judiciar până la jumătatea lunii octombrie, după ce Tribunalul București i-a respins contestația. Edilul, cercetat pentru luare de mită, nu a reușit să obțină ridicarea restricțiilor impuse de procurori. Ciprian Ci»»»

adevarul.ro
Digi24 57m

Cristian Anton, șeful ARR prins de DNA cu mita ascunsă în cutiile de pantofi, a fost trimis în judecată

Direcția Națională Anticorupție (DNA) a anunțat că l-a trimis în judecată pe Cristian Anton, șeful Autorității Rutiere Române (ARR), pe care procurorii l-au acuzat că era liderul unei grupări care încasa zeci de mii de euro de la mai mulți candidați care erau dispuși să plătească pentru a obține fr»»»

digi24.ro
Mediafax 1h

Patru persoane au murit după ce au fost lovite de tren în apropiere de Tokyo. Accidentele feroviare sunt rare în Japonia

Autoritățile japoneze au anunțat că patru muncitori, cu vârste cuprinse între 50 și 60 de ani, au murit după ce au fost loviți de un tren în gara Shin-Kanuma, la nord de Tokyo, conform BBC. Persoanele îndepărtau buruienile când s-a produs accidentul Coliziunea a avut loc joi, în jurul orei locale 1»»»

mediafax.ro
Bursa 1h

Reuters: Câştigurile din inteligenţa artificială umflă profiturile indicelui S&P 500 în trimestrul al doilea

Companiile incluse în indicele american S&P 500 încheie un sezon de raportări financiare de excepţie, impulsionat în mare măsură de profiturile în creştere ale sectorului tehnologic şi de reevaluarea participaţiilor deţinute în start-up-uri de inteligenţă artificială (IA), transmite agenţia de pres»»»

bursa.ro
Economica 1h

Un mare parc din Bucureşti şi-ar putea schimba numele. Anunţul primarului Ciucu - Economica.net

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, le-a propus, joi, consilierilor generali să analizeze oportunitatea modificării numelui Parcului Izvor în Parcul "Nadia Comăneci". El a menţionat că solicitarea a venit din partea Comitetului Olimpic Român, în contextul împlinirii a 50 de ani de când sportiva a ob»»»

economica.net
Ziua Cargo 1h

USER: Risc de blocare a frontierelor UE–Balcanii de Vest

Uniunea Societăților de Expediții din România (USER) informează comunitatea de transport și logistică asupra riscului unei blocade majore a transportului rutier de mărfuri la frontierele dintre Uniunea Europeană și țările din Balcanii de Vest, începând cu 14 septembrie. Informația a fost transmisă »»»

ziuacargo.ro
Bursa 1h

Reuters: Taiwan propune un nou buget de apărare pentru 2027, pe fondul tensiunilor cu China

Guvernul Taiwanului a propus oficial joi un buget record pentru apărare de 1,12 trilioane de dolari taiwanezi (35 de miliarde de dolari) pentru anul viitor, este o creştere a cheltuielilor alocate apărării cu 18%, pe fondul tensiunilor sporite cu China, care consideră insula guvernată democratic dr»»»

bursa.ro
Gandul 1h

Gândul publică celebra Anexa 3 care i-a încăierat pe Bogdan Ivan și Ilie Bolojan – lista celor 300 companii vizate de deconectarea de la curent în caz de forță majoră. Coloșii industriali sunt primii vizați, dar nici companiile mici nu scapă

Gândul a obținut celebra Anexa 3 – documentul care cuprinde toate companiile – circa 300 – cărora le-ar putea fi tăiat curentul în cazul în care criza energetică se adâncește și sistemul nu mai poate livra la capacitate maximă. Guvernul a făcut o listă completă care include companii din metalurgie,»»»

gandul.ro
Mediafax 1h

Ucraineană, expulzată pentru că a mușcat un polițist. Bărbatul a ajuns la spitalul de boli infecțioase

O femeie din Ucraina a fost expulzată din Polonia după ce a mușcat un polițist. Potrivit Polsat News, ucraineana a fost găsită în stare de ebrietate. Femeia în vârstă de 39 de ani era întinsă pe un trotuar din Zambruwe. Polițiștii au încercat să o transporte la un centru de deținere temporară, dar »»»

mediafax.ro
Press Alert 1h

Dramă în Timiș. O femeie a fost înjunghiată de soț, iar fiica de 13 ani a intervenit și și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama

Foto: Arhivă Un conflict familial extrem de violent s-a transformat joi într-o adevărată dramă în localitatea Bulgăruș, județul Timiș. O femeie a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost atacată cu un cuțit de către soțul ei, împotriva căruia instanța emisese deja un ordin de protecție. În înc»»»

pressalert.ro
Economica 1h

CGMB a actualizat procedura pentru selectarea membrilor CA în opt companii municipale - Economica.net

Consilierii generali ai Capitalei au actualizat, joi, procedurile pentru selectarea membrilor Consiliilor de administraţie din opt companii municipale. Este vorba despre Compania Municipală Energetica Servicii, Compania Municipală Parking, Trustul de Clădiri Metropolitane, Compania Municipală Eco I»»»

economica.net
Economica 1h

Fondurile de pensii au ajuns să tranzacționeze între ele acțiuni pe Bursa de la București - Economica.net

După ce au absorbit o parte importantă din acțiunile disponibile la tranzacționare pe Bursa de la București și au rămas fără contraparte pentru pachetele mari, fondurile de pensii private au ajuns să-și vândă unele altora pachete de acțiuni, precum Banca Transilvania, Romgaz, Sphera Franchise Group»»»

economica.net
Adevarul 1h

Mesaj dur de la Bruxelles după drona distrusă în Marea Neagră. Ursula von der Leyen: „Aceasta este o formă de război hibrid”

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a reacționat după ce România a distrus o dronă navală care transporta explozibili în apropierea platformei Neptun Deep din Marea Neagră. Oficialul european avertizează că amenințările sunt în creștere și consideră incidentul o formă de război hibr»»»

adevarul.ro
Ziua Cargo 1h

Guvernul a aprobat Contractul de Activitate CFR pentru 2026-2030

Guvernul a aprobat, în ședința din 20 august, noul Contract de activitate și performanță al CFR pentru perioada 2026-2030. Contractul stabilește obligațiile asumate de companie și de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii pentru realizarea obiectivelor din Strategia de dezvoltare a infrastru»»»

ziuacargo.ro
Bursa 1h

Euronews: Christine Lagarde avertizează că fragmentarea pieţei unice poate exclude UE din cursa inteligenţei artificiale

Preşedinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a atras atenţia că Uniunea Europeană nu îşi poate permite să rateze a doua revoluţie digitală reprezentată de inteligenţa artificială, cerând finalizarea pieţei unice şi integrarea pieţelor de capital pentru a putea concura de la egal la»»»

bursa.ro
Adevarul 1h

O fată de 13 ani și-a înjunghiat tatăl ca să-și salveze mama. Ordinul de protecție nu l-a oprit să o atace pe femeie

O fată de 13 ani și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama, după ce bărbatul și-a atacat soția cu un cuțit, în județul Timiș. Femeia, în vârstă de 41 de ani, a fost grav rănită, iar pentru transportul ei la spital a fost solicitat elicopterul SMURD. Cazul șocant a avut loc în urma unui conflict »»»

adevarul.ro
Gandul 1h

Guvernul demis tocmai a angajat România la plata a 1,05 miliarde de euro, până în 2041. Observațiile lui Toni Neacșu

Avocatul Toni Neacșu remarcă „recordul” atins de guvernul demis, Ilie Bolojan, care a angajat România la plata a peste un miliard de euro, până în 2041, constând în ajutoare de stat pentru sectorul HighTech. Asta, în ciuda avizului negativ al Consiliului Legislativ care a invocat lipsa dreptului co»»»

gandul.ro
Mediafax 1h

Ursula von der Leyen, despre drona distrusă la Neptun Deep: „Avem capacitatea de a descuraja provocările și agresiunile”

„Astăzi, România a distrus o dronă navală care transporta explozibili în apropierea platformei sale «Neptun Deep» din Marea Neagră. Se desfășoară o campanie de amenințări din ce în ce mai intensă, care îi neliniștește pe cetățenii noștri și urmărește să divizeze Uniunea noastră”, a declarat Ursula »»»

mediafax.ro
Mediafax 1h

Tensiuni între Israel și Turcia. Ministrul israelian al Apărării îl avertizează pe Erdogan în privința Siriei

„Israelul nu va permite niciunui actor să îi amenințe securitatea”, a scris Katz joi, în limba turcă, pe X, într-un mesaj adresat direct lui Erdoğan, potrivit dpa. Katz a afirmat că Erdoğan ar face mai bine să își continue „discursul fantezist împotriva Israelului” în parlamentul turc decât să test»»»

mediafax.ro
Mediafax 1h

Ministrul ucrainean de Externe: „Rusia testează din ce în ce mai mult hotărârea NATO”. Ce spune despre incidentele recente cu drone din România și Moldova

Acesta a subliniat că, în timpul atacului din timpul nopții de miercuri spre joi asupra Ucrainei, Rusia a încălcat din nou spațiul aerian al Moldovei și al României și a lansat, de asemenea, un atac asupra unui punct de control situat la granița ucraineano-moldovenească, potrivit Interfax-Ukraine. »»»

mediafax.ro
Economica 1h

Legea salarizării - CSM îl contrazice pe Dragoş Pîslaru pe modificarea coeficienţilor: O nouă modalitate instituţională de dezinformare - Economica.net

Legea salarizării - Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) afirmă că Ministerul Muncii nu a publicat nicio variantă oficială a proiectului legii salarizării care să includă o corecţie a coeficienţilor privind salarizarea funcţiilor de conducere din magistratură, după ce ministrul interimar al Mu»»»

economica.net
Bursa 1h

UniCredit Bank semnează o facilitate de finanţare de 100 milioane de euro cu Banca Europeană de Investiţii

UniCredit Bank România semnează o facilitate de finanţare de 100 milioane de euro cu Banca Europeană de Investiţii pentru susţinerea IMM-urilor şi companiilor de dimensiune media, potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei. Facilitatea de 100 de milioane de euro va sprijini investiţiile în in»»»

bursa.ro
Bursa 1h

Ursula von der Leyen: Războiul hibrid vizează divizarea Uniunii Europene

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat joi că distrugerea dronei marine încărcate cu explozibil în proximitatea platformei Neptun Deep confirmă intensificarea unui război hibrid menit să dezbine statele membre ale Uniunii Europene, conform unui mesaj publicat pe platforma X.»»»

bursa.ro