netpress.com.mk
Во Берлин средба Ердоган – Путин
netpress.com.mk
Путин: Не губиме надеж дека либискиот судир ќе биде решен
kanal5.com.mk
Бугарското обвинителство отвори истрага за фирмата од Македонија за сомнителен увоз на италијански отпад во Бугарија
alsat-m.tv
Меѓународната заедница во обид да издејствува примирје во Либија
netpress.com.mk
(ВИДЕО) Британската полиција загрижена по сообраќајни инциденти на дипломати од САД во близина на база
makfax.com.mk
Германски историчар тврди: Тајните служби сѐ уште убиваат каде ќе стигнат
netpress.com.mk
Гибралтар може да влезе во Шенген по брегзитот
alsat-m.tv
Дендиас: Германија направи грешка што не нѐ покани на конференцијата во Берлин
netpress.com.mk
Ердоган предупредува на закани за Европа ако падне либиската влада
kurir.mk
Нуклеарно оружје: Кои држави го имаат и колку?
kanal5.com.mk
Кина со најниска стапка на наталитет во последните 70 години
alsat-m.tv
Лајчак предвидува ризици за ЕУ ако нема датум за Скопје и Тирана
alsat-m.tv
Невладини: Собранието да гласа за укинување на лустрацијата
kurir.mk
Андонов за „пресудата“ за Курто Дудуш: Патолошки општествен феномен наречен владеење на СДС во Македонија
sitel.com.mk
Повторно протести во Црна Гора поради Законот за слобода на вероисповед
mms.mk
„Охрид-Водици 2020″: Научната мисла во справувањето со предизвиците околу заштитата и управувањето со природното и културното наследство
alsat-m.tv
Грција го советува Хафтар да биде конструктивен во Берлин
makfax.com.mk
Хафтар во ненајавена посета на Атина, бара поддршка
press24.mk
Државата со 6,5 милиони евра ќе купува апарати за коцкање
makfax.com.mk
Американски бизнисмен тврди: Министерот за правда знаел сè за аферата на Трамп во Украина
makfax.com.mk
(Видео) Масовни протести - Црна Гора ги брани верските објекти
makfax.com.mk
Либискиот воен лидер Хафтар прифати примирје без да потпише договор
alsat-m.tv
Избори, за една недела ќе се знае коалицијата на партиите
netpress.com.mk
Украина отвори истрага за шпионирање на американски дипломат по објавени материјали од американскиот Конгрес
kurir.mk
Аналитичарите по скандалозната изјава на Заев: Тој нема чувство за најсвоето, најсветлото и најсветото – името Република Македонија
netpress.com.mk
Ирански генерал: Заминувањето на САД од Блискиот исток ќе стави крај на анархијата и судирите
kurir.mk
Трамп и Ердоган разговараа за ситуацијата во Либија
makfax.com.mk
Зошто се земаат кредити, а не се искористуваат европските фондови
sitel.com.mk
Силен земјотрес во Косово
alsat-m.tv
Во с.Рачак на Косово одбележани 21 година од масакрот на 45 цивили Албанци
Почина судијата Билески- поради чија лустрација беше осомничен пратеникот Милошоски, а  учествувал и во носење доживотна пресуда со ослободителна ДНК
kanal5.com.mk
Руската црква со негативни реакции на најавите од Вселенската патријаршија
kurir.mk
Јанкуловски за КУРИР: Со оваа власт од чуда не куртуливме на нашиот пат кон ЕУ, а реалноста е дека самитот во Загреб е осуден на неуспех однапред
kurir.mk
„СДСМ и ЕСМ три години не објавија ниту еден тендер, а откако се закажаа изборите објавија јавна набавка на помошна механизација во РЕК Битола“
kanal5.com.mk
Трамп доаѓа на форумот во Давос, каде пристигнуваат педесетина шефови на држави и влади
makfax.com.mk
Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија
netpress.com.mk
Зачувувањето на нуклеарниот договор со Иран е поважно од кога и да е, порача Борел
makfax.com.mk
Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна
kanal5.com.mk
Одложено судењето за предметот „ТНТ“ кое денеска требаше да започне од почеток
mms.mk
Беса: Власта ќе го пушти во употреба шестоседот на Попова Шапка пред изборите
mms.mk
Собранието одлучи повеќе закони да се разгледаат по скратена постпака
mms.mk
Дел од кумановците вработени во американските бази се враќаат дома
press24.mk
Независна ПГ на ВМРО- ДПМНЕ со предлог за намалување на загадувањето: „Да направиме нешто добро, сите заедно“
press24.mk
Јанушев: Во 2019 година, Македонија е класифицирана на ниво на авторитарен режим во друштво со африканските држави
КАКО РУСИЈА ГО ПОДРИВАШЕ РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА МАКЕДОНИЈА
10 НАЈВАЖНИ НАСТАНИ ВО ЕКОНОМИЈАТА ВО 2019 ГОДИНА
ГAСОВОДОТ „ТУРКСТРИМ“ Е НОВ УДАР ЗА ЕУ
КАКО ИВИЦА ДАЧИЌ ГИ ВОЗНЕМИРИ БУГАРИТЕ?
ЦАРСКИТЕ ГРОБНИЦИ НА ОСТРОВОТ СВЕТИ АХИЛ
ВО РОМАНИЈА ПОСТОЕШЕ СЕМЕЈНА ДИКТАТУРА (2)
makfax.com.mk
Лех Валенса: Треба да се признае кој го ослободи Аушвиц
makfax.com.mk
Приштински медиуми: Вилијам Вокер „составува“ нова влада на годишнината од Рачак?
makfax.com.mk
Полскиот премиер: Санкциите од САД ќе го забават Северен тек 2, но нема да го запрат
netpress.com.mk
Лидерот на албанските Грци ја обвини Владата дека нема ниту еден конкретен чекор за правата на малцинствата

Туск – нов претседател на Европската народна партија

Kanal5 18.11.2019. 16:40

Туск – нов претседател на Европската народна партија

Претседателот на Европскиот Совет во заминување, Доналд Туск , ќе биде нов претседател на Европската народна партија (ЕПП), потврдиле од партијата пред изборниот конгрес за два дена во Загреб. Прегледи:19618 ноември 2019, 16:16СподелиСподелиНајпознатиот полски политичар на меѓународната сцена ќе го»»»

kanal5.com.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano