Calendar ortodox 15 aprilie 2026. Cinstirea celor trei apostoli ai lui Hristos care și-au dat viața pentru credință. Zi de harți în Săptămâna Luminată - Ziarul Profit
Calendar ortodox 15 aprilie 2026. Biserica ortodoxă îi prăznuiește pe Sfinții Aristarh, Pud și Trofim, care au făcut parte din cei 70 de apostoli aleși de Hristos. Este zi de harți (nu se ține post). Calendar ortodox 15 aprilie 2026Sfântul Apostol Aristarh a fost episcop al Apameei din Siria. El a »»»
Un șofer român de TIR, găsit mort în cabina camionului, în Italia. Autoritățile au deschis un dosar de moarte suspectă - Ziarul Profit
Șofer de TIR, mort în Italia. Autoritățile au deschis, conform procedurilor, un dosar de moarte suspectă, urmând ca rezultatele necropsiei să stabilească exact cauza decesului. Unii apropiați iau în calcul că ar putea fi vorba despre un gest extrem, pe fondul unor dificultăți personale și financiar»»»
EXCLUSIV Florin Manole, anunț vital pentru pensionari: Ce se întâmplă cu vârsta de pensionare a militarilor și când vor fi acordate biletele de tratament - Ziarul Profit
Întrebat despre posibile modificări privind vârsta de pensionare a militarilor și pensionarea anticipată, ministrul Muncii, Florin Manole, a declarat că nu există în prezent niciun proiect legislativ în lucru pe acest subiect. „În primul rând, eu îndemn la calm și la liniște pentru că îmi dau seama»»»
După Banca Mondială, și FMI revizuiește semnificativ în jos prognoza privind evoluția economiei românești în acest an - Economica.net
Fondul Monetar Internaţional (FMI) a redus estimările privind creşterea economiei româneşti în acest an, până la 0,7%, de la 1,4% cât prognoza în octombrie, arată cel mai recent raport "World Economic Outlook" (WEO), publicat marţi de instituţia financiară internaţională. De asemenea, FMI se aşteap»»»
Bursa de la Bucureşti deschide în creştere cu 0,5% pe valul de optimism extern privind calmarea tensiunilor din Orientul Mijlociu. UPDATE: BET creşte cu 1,5%, acţiunile Băncii Transilvania se apreciază cu 3%
- Indicele BET creşte cu 1,5%, tras în sus de acţiuni precum Banca Transilvania (3%), Nuclearelectrica (2,4%), Romgaz (2%) şi Transgaz (1,3%). După o pauză de patru zile, Bursa de Valori Bucureşti a deschis şedinţa de tranzacţionare de marţi, 14 aprilie cu un avans de 0,5% prin prisma indicelui de »»»
Război în Orientul Mijlociu, ziua 46: Trump susține că Iranul încă vrea un acord. Ce a cerut Teheranul la negocierile de la Islamabad
Update 6: Iran estimează pierderi de 270 de miliarde de dolari și cere despăgubiri de război Iranul a anunțat că estimările preliminare ale pierderilor suferite în urma războiului se ridică la 270 de miliarde de dolari, însă o purtătoare de cuvânt a guvernului a avertizat că suma este provizorie și»»»
Călin Georgescu: ”Avem un guvern de găini speriate care scurmă în țărână, încercând să ne demonstreze că pot zbura”
Călin Georgescu se prezintă astăzi în fața judecătorilor de la Înalta Curte, într-un termen considerat crucial pentru evoluția situației sale juridice. Magistrații vor analiza contestația depusă de avocați și vor hotărî dacă dosarul va fi retrimis la Parchetul General sau dacă se va trece la judeca»»»
Decizia în cel de-al doilea dosar în care este vizat Călin Georgescu, amânată pentru 28 aprilie
Călin Georgescu se prezintă astăzi în fața judecătorilor de la Înalta Curte, într-un termen considerat crucial pentru evoluția situației sale juridice. Magistrații vor analiza contestația depusă de avocați și vor hotărî dacă dosarul va fi retrimis la Parchetul General sau dacă se va trece la judeca»»»
Călin Georgescu se prezintă astăzi în fața judecătorilor de la Înalta Curte. Se decide dacă dosarul se întoarce la Parchet sau începe judecată pe fond
Călin Georgescu se prezintă astăzi în fața judecătorilor de la Înalta Curte, într-un termen considerat crucial pentru evoluția situației sale juridice. Magistrații vor analiza contestația depusă de avocați și vor hotărî dacă dosarul va fi retrimis la Parchetul General sau dacă se va trece la judeca»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 46. Trump susține că Iranul vrea un acord, în timp ce blocada din Ormuz provoacă tensiuni
Update 2: SUA au propus Teheranului o pauză de 20 de ani în programul de îmbogăţire a uraniului SUA au căutat să obţină o suspendare de 20 de ani a programului iranian de îmbogăţire a uraniului în vederea unui acord pentru a pune capăt războiului împotriva Iranului, a dezvăluit presa americană luni»»»
A început blocada militară în Strâmtoarea Ormuz. Avertismentul dur al lui Trump pentru Iran: „Toate navele vor fi distruse”
Armata americană a început, luni, la ora 17.00, ora României, să instituie o blocadă asupra tuturor navelor care intră și ies din porturile iraniene din Strâmtoarea Ormuz, după eșecul negocierilor trilaterale din Pakistan. La scurt timp după ce a început blocada navală asupra porturilor iraniene, p»»»
🚨 Peter Magyar ține prima sa conferință de presă de când rivalul său, Viktor Orbán, și-a recunoscut înfrângerea
15:10 UPDATE. Magyar începe prin a spune că are programate convorbiri telefonice cu alți lideri europeni în această după-amiază și că nu vrea să-i facă să aștepte, așa că trebuie să trecem la treabă. El repetă principalele sale idei de ieri, spunând că electoratul maghiar „a scris istorie ieri” și »»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 45. Trump face anunțul care poate schimba totul în Iran
Update 2: SUA anunță blocadă navală asupra porturilor iraniene "Statele Unite vor institui o blocadă asupra navelor care intră sau ies din porturile iraniene pe 13 aprilie, la ora 10:00 ET (17:00, ora României). Vă mulțumesc pentru atenție! Președintele DJT", a scris Donald Trump pe Truth Social. U»»»
Alegeri în Ungaria. Magyar: „Ne-am recâştigat ţara. Ungaria va fi un aliat puternic în UE”. Orban şi-a recunoscut înfrângerea. Participare record la vot
A fost momentul aflării primelor rezultate parțiale, care au confirmat diferența majoră dintre Peter Magyar și Viktor Orban – peste cele mai categorice sondaje. Nu doar calea bucuriei imense, ci şi pe cea a reformelor majore o deschide liderul principalului partid de opoziție, odată cu adjudecarea »»»
Trafic central calm în București evidențiază oportunități pentru optimizarea locurilor de parcare și a mobilității urbane
Românii au părăsit Bucureștiul în prima zi de Paște, iar traficul din capitală a înregistrat o scădere semnificativă, ceea ce a permis circulația fluentă pe bulevardele Dimitrie Cantemir și Magheru și a lăsat parcări disponibile în centrul orașului, reflectând o dinamică a mobilității urbane în con»»»
UPDATE Alegeri Ungaria 2026. Participare la vot de aproape 80%. Ce arată rezultatele parțiale după închiderea urnelor
Votul pentru alegerile parlamentare din Ungaria s-a încheiat, iar atenția se mută acum pe numărarea voturilor și pe primele rezultate. Deși nu există exit-poll-uri oficiale, sondajele publicate după închiderea urnelor oferă deja o imagine preliminară. Primele date sugerează o posibilă schimbare imp»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 44.Trump anunţă o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz
Update 6: Trump anunţă că Statele Unite vor impune o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz Preşedintele american Donald Trump a anunţat duminică că a ordonat Marinei SUA să instituie imediat o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz, ca răspuns la refuzul "intransigent" al Iranului de a renunţa la ambiţi»»»
Suspect în frauda cu fonduri pentru migranți din Minessota, fugit înainte de proces. Circa 11 milioane de dolari au dispărut în fieful Democraților
Un bărbat acuzat că ar fi orchestrat o schemă complexă de fraudă în sistemul public de sănătate din statul american Minnesota este în prezent căutat de autorități, după ce nu s-a prezentat la o audiere programată în instanță, potrivit Fox News. Cazul, care vizează fonduri Medicaid în valoare de apr»»»
Alegeri Ungaria: Prezenţa la ora 11.00
UPDATE: Este vorba despre 2.858.892 de alegători prezenţi la urne. Experienţa arată, conform Origo, că o prezenţă ridicată la vot poate fi favorabilă partidelor de la guvernare. Declaraţia a fost făcută pentru MTI de către directorul de analiză politică al Institutului Nézőpont. Boros Bánk Levente »»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 44. Negocierile dintre SUA şi Iran s-au încheiat fără acord
Update 2: Pakistan cere menţinerea armistiţiului Mediatorul pakistanez Ishaq Dar a declarat duminică încheiate discuţiile de pace dintre Statele Unite şi Iran, începute sâmbătă la Islamabad, îndemnând părţile beligerante să continue să respecte acordul de încetare a focului încheiat miercuri, infor»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 43. Negocierile dintre SUA şi Iran au început la Islamabad
Update 4: Negocierile dintre SUA şi Iran au început la Islamabad Negocierile dintre Iran şi SUA care vizează încheierea războiului din Orientul Mijlociu au început sâmbătă la Islamabad, a anunţat premierul pakistanez Shehbaz Sharif, care s-a întâlnit separat cu cele două delegaţii, relatează AFP. "»»»
Delegația SUA a ajuns în Islamabad pentru negocierile cu Iran. Ce rol joacă Pakistanul în procesul de negociere
Negocierile reunesc oficiali americani, pakistanezi și iranieni și sunt considerate cruciale pentru evoluția conflictului. Pakistanul joacă rolul de intermediar, profitând de relațiile sale atât cu Washingtonul, cât și cu Teheranul. Delegația Statelor Unite este condusă de vicepreședintele JD Vance»»»
🚨 Război Orient: Delegația SUA, condusă de JD Vance, a sosit la Islamabad pentru a negocia cu Iranul. Discuții Israel-Liban la Washington
Delegația americană, condusă de vicepreședintele SUA JD Vance, a aterizat, sâmbătă, la baza aeriană Nur Khan, în afara Islamabadului, pentru a începe discuții directe cu delegația iraniană, menite să convină asupra unei foi de parcurs pentru încheierea războiului. Echipa iraniană de negocieri, cond»»»
Misiunea Artemis II, un succes istoric. Capsula Orion a amerizat perfect, aducând acasă cei patru astronauți
Capsula Orion Integrity a NASA s-a parașutat ușor în apele calme din largul coastei de sud a Californiei la scurt timp după ora 17:07, ora Pacificului (00:07 GMT, sâmbătă), încheind o misiune care, cu patru zile înainte, i-a dus pe astronauți la 405.000 de kilometri distanță de Pământ, mai adânc în»»»
Nici propaganda rusă nu l-a putut ajuta pe Viktor Orban. Kremlinul se recunoaște învins, înainte de alegerile din Ungaria: ”Chiar și cu ajutorul nostru, nu au putut face nimic”
Scrutinul din Ungaria este considerat unul dintre cele mai importante din ultimele decenii, pe fondul unei competiții politice intense și al unor critici legate de echilibrul procesului electoral. În același timp, în spațiul public au apărut informații privind implicarea indirectă a Rusiei în campa»»»
Război în Orientul Mijlociu / ZIUA 42: Trump amenință Iranul înaintea negocierilor din Pakistan
Update - Trump spune că Iranul nu are 'nicio altă carte în mână' pentru a negocia decât Strâmtoarea Ormuz Preşedintele american Donald Trump a afirmat vineri că Iranul nu are 'altă carte în mână' pentru a negocia decât Strâmtoarea Ormuz, transmite AFP. 'Iranienii nu par să îşi dea seama că nu au ni»»»
Surprize din America. Kamala Harris spune că s-ar putea să candideze la alegerile prezidențiale din 2028
Kamala Harris a declarat că „s-ar putea” să candideze la președinție în 2028, adăugând, în cadrul Convenției National Action Network din 2026, că „se gândește la asta”, scrie CNN. „Ascultați, s-ar putea, s-ar putea. Mă gândesc la asta. Mă gândesc la asta”, i-a spus Kamala Harris reverendului Al Sha»»»
De ce să te chinui pentru 1.500 – 2.000 de euro pe lună, ca antreprenor, făcând burgeri sau întorcând clătite, când poţi să produci 350.000 – 500.000 de euro ca şef într-o instituţie de stat?
Discuţii la final de martie, cu un update la o temă despre care am mai scris, dar care revine tot timpul. Cât ai vrea să câştigi, să-ţi rămână la final de lună în mână ca antreprenor, dacă vrei să te faci antreprenor? Răspunsurile au variat de la minimum 2.000 de euro net pe lună (de exemplu, o fra»»»
De ce să te complici cu 1.500 – 2.000 de euro pe lună, ca antreprenor, făcând burgeri sau întorcând clătite, când poţi să produci 350.000 – 500.000 de euro ca şef într-o instituţie de stat?
Discuţii la final de martie, cu un update la o temă despre care am mai scris, dar care revine tot timpul. Cât ai vrea să câştigi, să-ţi rămână la final de lună în mână ca antreprenor, dacă vrei să te faci antreprenor? Răspunsurile au variat de la minimum 2.000 de euro net pe lună (de exemplu, o fra»»»
Conflictul dintre familiile Trump și Biden ajunge la un nou nivel al penibilului. Hunter Biden i-a provocat la o luptă în cușcă pe fiii lui Donald Trump
Ideea, care a stârnit reacții rapide și ample în mediul online, a fost lansată de Hunter Biden, fiul fostului președinte american, și se referă la o eventuală luptă cu Donald Trump Jr. și Eric Trump. Propunerea are un caracter mai degrabă mediatic decât sportiv și atribuită realizatorului de conțin»»»
Șeful NATO explică de ce l-a numit „tati” pe Trump, la un summit de anul trecut. „O să trăiesc cu asta pentru tot restul vieții”
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, și-a exprimat regretul pentru faptul că l-a numit pe Donald Trump „tati”, anul trecut, și a insistat că această poreclă, devenită între timp celebră, a fost de fapt o eroare de „traducere“, relatează Mirror. Vezi galeria foto 3 poze Fostul prim-ministru oland»»»
Americanii ar putea asista la confruntarea secolului: Fiul lui Biden îi provoacă pe fiii lui Trump la o luptă în cușcă. Când ar avea loc
După cei doi titani ai tehnologiei Mark Zuckerberg și Elon Musk, alți doi americani, la fel de cunoscuți, promit lumii o confruntare fără precedent. E vorba despre fiii unui președinte SUA în exercițiu și fiul unui fost președinte care s-ar pregăti pentru „o luptă în cușcă“. Potrivit Reuters, aceas»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 42: Alertă antiaeriană în tot Israelul în primele ore ale zilei de vineri
Update: Alertă antiaeriană în tot Israelul în primele ore ale zilei de vineri Alerta vizează inclusiv zona comercială din Tel Aviv și în orașul de coastă Ashdod din sud, ca urmare a lansării de rachete din Liban, transmite AFP. Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News»»»
🚨 Armistițiu în Iran: Trump critică Iranul pentru proasta gestionare din Ormuz: „Nu acesta este acordul pe care l-am încheiat!”
07:26 Armata israeliană afirmă că Hezbollah a lansat o rachetă către Israel Armata israeliană a declarat, vineri, că Hezbollah a lansat o rachetă către Israel, fiind declanşate sirenele de raid aerian în anumite părţi ale ţării, inclusiv în Tel Aviv, scrie Reuters. Hezbollah a transmis că a vizat i»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 41: Iran cere despăgubiri la ONU pentru sancțiuni
Update 11: Iranul solicită la ONU un mecanism de despăgubire pentru ţările afectate de sancţiuni unilaterale Iranul, o ţară afectată de ani de zile de sancţiuni economice impuse de actori precum Statele Unite sau Uniunea Europeană, a cerut joi, într-un forum ONU privind măsurile coercitive bilatera»»»
OMV Petrom raportează producție de hidrocarburi de 104,2 mii bep/zi în primul trimestru
OMV Petrom, în trimestrul I 2026, a înregistrat o producție de hidrocarburi de 104,2 mii bep/zi (barili echivalenți de petrol pe zi) în România, fiind în scădere cu 3% față de T1 2025, dar în ușoară creștere față de trimestrul anterior, pe fondul structurii portofoliului de vânzări. Volumul total d»»»
Accident grav în Joia Mare. Mai multe persoane au fost rănite, a fost activat PLAN ROȘU de intervenție - Ziarul Profit
UPDATE accident Prahova: Cinci persoane au fost rănite după ce microbuzul în care se aflau a fost implicat într-un accident rutier, joi dimineaţă, în apropierea localităţii Pleaşa, din judeţul Prahova. ”Poliţiştii rutieri din cadrul Poliţiei Municipiului Ploieşti au fost sesizaţi, la data de 9 apri»»»
🚨 Tensiuni în Orient: Trump amenință cu o ofensivă „mai puternică” dacă acordul cu Teheranul eșuează. Zi de doliu în Liban, după atacurile Israelului
Președintele american Donald Trump a avertizat, joi dimineață, că va menține forțele militare desfășurate în jurul Iranului până când acordul la care s-a ajuns, săptămâna aceasta, va fi implementat pe deplin și a amenințat că va lansa o ofensivă „mai amplă și mai puternică” dacă acesta va fi încălc»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 41: Iranul avertizează asupra minelor din Strâmtoarea Ormuz. Trump asigură că SUA rămân pregătite în zonă
UPDATE: Ambasadorul Iranului în Pakistan: O delegație iraniană se îndreaptă spre Pakistan în această seară pentru discuții Ambasadorul Iranului în Pakistan, Reza Amiri Moghadam, a anunțat că o delegație iraniană va călători în această seară la Islamabad pentru discuții bazate pe planul de pace în 1»»»
Banca Mondială se așteaptă ca economia românească să înregistreze o creștere de doar 0,5% în acest an
Banca Mondială și-a revizuit în mod semnificativ estimările privind evoluția economiei românești în acest an, de la 1,3% cât estima în ianuarie, până la 0,5%, potrivit raportului ECA Economic Update, publicat miercuri de Grupul Băncii Mondiale, scrie Agerpres. De asemenea, Banca Mondială și-a reviz»»»
Culisele păcii din Orientul Mijlociu. Cum a devenit Pakistanul mediatorul cheie între SUA și Iran
Anunțul armistițiului de două săptămâni dintre Statele Unite și Iran a venit ca o surpriză pentru întreaga lume. În tot acest proces pentru implementarea păcii în Orientul Mijlociu, un rol important l-a jucat Pakistanul, prin intermediul prim-ministrului Shehbaz Sharif. Rolul Pakistanului ca princi»»»
Creșterea economică încetinește în Europa și Asia Centrală pe fondul creșterii riscurilor
Reformele pentru construirea unui sector privat mai dinamic pot stimula crearea de locuri de muncă și reziliența Creșterea economică în țările în curs de dezvoltare din Europa și Asia Centrală (ECA) este probabil să încetinească semnificativ în acest an, ca urmare a impactului conflictului din Orie»»»
Război în Orientul Mijlociu, ziua 40: SUA amenință că vor lua uraniul Iranului dacă nu este cedat
Update: Irakul şi-a redeschis spaţiul aerian în urma armistiţiului americano-iranian Irakul şi-a redeschis spaţiul aerian în urma anunţării în cursul nopţii a unui armistiţiu de două săptămâni între Statele Unite şi Iran, informează dpa. Situaţia s-a stabilizat şi condiţiile au revenit la normal, a»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 40: Gardienii Revoluţiei din Iran avertizează că nu au încredere în SUA şi că stau cu degetul pe trăgaci / Kuweitul şi EAU anunţă că sunt vizate de atacuri cu drone
Update: Dacă Iranul nu cedează uraniul, SUA "îl vor lua", spune secretarul american al apărării Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a ameninţat miercuri Iranul că dacă nu cedează de bunăvoie uraniul îmbogăţit, Statele Unite sunt pregătite să-l ia cu forţa, relatează AFP. "Noi ştim ce au »»»