Germania anunţă oficial, prin cancelarul Mertz, că nu se implică în războiul din Iran: "Toate eforturile noastre sunt concentrate pe încheierea războiului. Asta discutăm atât cu Guvernul SUA, cât şi cu cel israelian"
Într-o conferinţă de presă comună cu premierul norvegian Jonas Gahr Store, Mertz, care se află de joi în Norvegia, unde se desfăşoară a doua etapă a exerciţiilor NATO „Cold Response”, a afirmat că „nu s-a primit cu adevărat un răspuns” la preocupările legate de faptul că SUA nu au o strategie privi»»»
O companie importantă dă afară TOȚI oamenii! În locul acestora va lucra inteligența artificială
Șoc în Italia, la o cunoscută companie din domeniul tehnologiei financiare. Grupul american din care face parte aceasta a hotărât concedierea tuturor angajaților! Măsura va fi luată, pentru reducerea costurilor, la compania InvestCloud Italy, cu sediul în Veneția. În locul oamenilor, la această fir»»»
Europarlamentarul Daniel Buda: Aripa Dragnea din PSD încerca să blocheze reformele României
Europarlamentarul PNL Daniel Buda a declarat, vineri, că încercările repetate de a-l schimba din funcție pe premierul Ilie Bolojan ar reprezenta un proiect al „aripii dragniste” din PSD. „Problema reală a PSD este 'filonul dragnist', care este în ascensiune la nivelul partidului”, a scris acesta, î»»»
Dacia reduce producția în România și concediază 1.200 de angajaţi de la uzina de la Mioveni. Unde va fi fabricat celebrul Striker
Sindicatul Autoturisme Dacia a publicat vineri un comunicat în care avertizează că anul 2026 marchează, după 22 de ani, o perioadă de reducere a producţiei şi de concediere a aproximativ 1.200 de angajaţi la uzina de la Mioveni. Cauzele invocate sunt infrastructura întârziată, energia scumpă, insta»»»
UPDATE. O nouă tranzacţie la orizont în agrobusiness. Jabbar Kanani, fondatorul Agricover, interesat să preia circa 20.000 de hectare de teren în Ialomiţa de la grupul Axios, suprafaţă ce l-ar poziţiona între marii latifundiari ai României. Antreprenorul dezminte informaţiile. Ce spune el despre tranzacţie?
Jabbar Kanani, unul dintre cei mai puternici antreprenori din agrobusiness şi cel care a fondat grupul Agricover, este interesat să preia circa 20.000 de hectare de teren în Ialomiţa de la grupul Axios din Germania, arată sursele ZF. Ar fi una dintre cele mai mari tranzacţii din agricultura românea»»»
Un nou scandal în PNL. Hubert Thuma lansează noi acuzaţii la adresa lui Bolojan pe tema bugetului şi îl ameninţă pe premier: "Acţiunile pe care le voi întreprinde în perioada următoare nu reprezintă altceva decât apărarea intereselor oamenilor din Ilfov"
Thuma a transmis mesajul marți pe grupul de discuții al șefilor de organizații liberale, criticându-l pe premier pentru faptul că nu ar fi respectat o promisiune privind o discuție despre bugetul regiunii București-Ilfov. Mesajul apare într-un moment în care poziția lui Ilie Bolojan în fruntea Guve»»»
Pentagonul publică imagini cu portavionul USS Abraham Lincoln după ce iranienii au pretins că l-au avariat
Grupul de atac al portavionului Abraham Lincoln continuă să sprijine Operațiunea Epic Fury și să proiecteze putere de pe mare, se arată pe pagina de socializare X a Comandamentului Central al SUA, după ce Teheranul a susținut joi că a atacat acest portavion cu rachete și drone. În prezent, grupul d»»»
Site-ul ANAF, vizat de un atac cibernetic revendicat de hackeri pro-iranieni
Site-ul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF) a fost vizat de un atac cibernetic revendicat de un grup de hackeri pro-iranieni cunoscut sub numele de „Echipa 313 - Rezistenţa Cibernetică Islamică”, potrivit ziare.com. Gruparea a susţinut că atacul a durat aproximativ o oră şi a afectat »»»
Românii mănâncă mai multă ciocolată, dar o aleg mai atent: piața depășește 300 milioane euro, iar segmentul premium câștigă teren
Consum în creștere cu peste 9% în doi ani, într-un context de încetinire a retailului: românii cumpără mai selectiv și se orientează către produse premium, locale și experiențe gastronomice Piața ciocolatei din România continuă să crească, chiar și într-un context economic marcat de presiuni inflaț»»»
Generali: profit net ajustat record de 4,3 miliarde de euro în 2025
Grupul italian de asigurări Generali a raportat rezultate financiare record pentru anul 2025, primul an al strategiei „Lifetime Partner 27: Driving Excellence”. Compania a anunţat creşteri atât ale veniturilor din prime, cât şi ale profitului operaţional şi net, potrivit unui comunicat remis redacţ»»»
Cum faci să eviţi taxele când eşti un superbogat? Te aliezi cu restul colegilor de breaslă şi creezi un fond de 500 mil. dolari pentru a influenţa politicile statului
Miliardarii din Silicon Valley reacţionează la presiunea fiscală şi la reglementările tot mai stricte printr-o iniţiativă politică de proporţii fără precedent: un fond de tip endowment de 500 mil. de dolari, menit să le ofere resursele necesare pentru a remodela pe termen lung politica statului Cal»»»
Sindicatul Dacia trage un semnal de alarmă: 1.200 de angajaţi vor pleca de la uzina din Moveni în 2026, în timp ce modele noi se duc în Turcia şi Slovenia. România nu a livrat infrastructură sau energie ieftină, ci impozite şi taxe “peste noapte”
► Sindicatul Autoturisme Dacia a publicat vineri un comunicat în care avertizează că anul 2026 marchează, după 22 de ani, o perioadă de reducere a producţiei şi de concediere a aproximativ 1.200 de angajaţi la uzina de la Mioveni. ► Cauzele invocate: infrastructura întârziată, energia scumpă, insta»»»
Hubert Thuma lansează un avertisment la adresa premierului Ilie Bolojan
Preşedintele PNL Ilfov, Hubert Thuma, a transmis un mesaj de avertisment premierului Ilie Bolojan pe un grup de WhatsApp al liderilor liberali, în contextul disputelor interne din partid şi al presiunilor venite din partea PSD pentru schimbarea şefului Guvernului. Potrivit informaţiilor , Hubert Th»»»
Algoritmul Amazon ar fi ascuns intenţionat zeci de mii de vânzători chinezi de fiscul italian, pentru a evita obligaţiile privind TVA
Procuratura din Milano a solicitat trimiterea în judecată a Amazon EU Sarl, unitatea europeană a grupului american cu sediul în Luxemburg, şi a patru manageri ai companiei, pentru o evaziune fiscală estimată la aproximativ 1,2 mld. euro, generată prin neplata taxei pe valoarea adăugată pe vânzările»»»
România atrage investiţii în proiecte eoliene şi fotovoltaice
Tranzacţiile cu proiecte de energie regenerabilă, în special parcuri eoliene şi fotovoltaice, au devenit tot mai frecvente în România în ultimii ani, pe fondul interesului crescut pentru energia verde şi al investiţiilor tot mai mari în acest sector. Specialiştii atrag atenţia că aceste operaţiuni »»»
Acțiunile TeraPlast, promovate în categoria Premium a Pieței principale a BVB
TeraPlast (TRP), parte a Grupului TeraPlast, este cea de-a doua companie promovată din categoria Standard în categoria Premium a Pieței reglementate, după ALRO, în 2018. „Piața de capital rămâne un partener strategic pentru creșterea TeraPlast, iar obiectivul nostru este să continuăm să generăm val»»»
Jabbar Kanani, fondatorul grupului Agricover, interesat să preia circa 20.000 de hectare de teren în Ialomiţa de la grupul Axios, suprafaţă ce l-ar poziţiona între marii latifundiari ai României
Jabbar Kanani, unul dintre cei mai puternici antreprenori din agrobusiness şi cel care a fondat grupul Agricover, este interesat să preia circa 20.000 de hectare de teren în Ialomiţa de la grupul Axios din Germania, arată sursele ZF. Ar fi una dintre cele mai mari tranzacţii din agricultura române»»»
Concedieri masive la Dacia Mioveni. 1.200 de angajați ar urma să plece, sindicaliștii avertizează că producția va scădea
Concedieri masive la Dacia Mioveni. Sindicatul Autoturisme Dacia (SAD) atrage atenția că anul acesta producția de la Mioveni va scădea pentru prima oară după mai bine de 20 de ani. ”Anul 2026 marchează, după 22 de ani, o perioadă de reducere a producţiei şi de concediere a aproximativ 1.200 de anga»»»
Acțiunile TeraPlast au fost promovate în categoria Premium a Pieței Principale a BVB
Acțiunile TeraPlast, parte a Grupului TeraPlast, au fost promovate vineri, 13 martie, din categoria Standard în categoria Premium a Pieței Principale a BVB, ca urmare a îndeplinirii criteriilor de lichiditate și transparență. Din cuprinsul articoluluiAcțiunile TeraPlast au fost promovate din catego»»»
Omenirea trece prin schimbări drastice. O nouă companie gigant anunţă că dă afară mii de oameni, pe care îi înlocuieşte cu inteligenţa artificială
Compania de software Atlassian, cunoscută pentru platformele Jira, Trello şi Confluence, a anunţat concedierea a aproximativ 1.600 de angajaţi, echivalentul a circa 10% din forţa sa de muncă globală, în cadrul unei restructurări prin care grupul îşi repoziţionează strategia în jurul inteligenţei ar»»»
Sindicaliștii de la Dacia cer ajutor statului român: Anul 2026 marchează, după 22 de ani, o perioadă de reducere a producţiei
Sindicatul Autoturisme Dacia a anunțat că uzina Dacia din Mioveni va reduce producția și va concedia aproximativ 1.200 de angajați în 2026, din cauza cererii mai mici, a automatizării și a problemelor economice. Din cuprinsul articoluluiUzina Dacia Mioveni va reduce producția și va concedia aproxim»»»
Sindicaliști - Aproximativ 1.200 de angajați vor fi concediați de la Dacia în acest an
Sindicatul Autoturisme Dacia (SAD) atrage atenția, vineri, că în acest an se va înregistra o scădere a producției la uzina de la Mioveni, după mai bine de două decenii, urmând să fie făcute și reduceri semnificative de personal, scrie Agerpres. Sindicatul reamintește, într-un comunicat, că Grupul R»»»
PETRIȘOR PEIU (AUR): Trădare națională! Gazele din Marea Neagră, cedate Ucrainei sub ochii noștri
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, critică dur d»»»
Acţiunile TeraPlast au fost promovate în categoria Premium a Bursei de Valori Bucureşti
Acţiunile companiei TeraPlast au fost promovate vineri, 13 martie, din categoria Standard în categoria Premium a Pieţei Principale a Bursei de Valori Bucureşti (BVB), potrivit unui comunicat remis redacţiei. TeraPlast, parte a Grupului TeraPlast şi unul dintre cei mai mari producători de materiale »»»
Încep să apară primele rezultate financiare. Auchan a închis 2025 cu afaceri de 1,6 miliarde de euro, plus 4,3%. „România e o piaţă strategică. E un moment bun pentru brand şi dezvoltare“. Spania, Portugalia, Polonia şi România sunt amintite, alături de Franţa, drept pieţe strategice pentru grupul francez.
Retailerul francez Auchan, unul dintre cei mai mari actori din comerţul alimentar local, a închis anul trecut cu afaceri de 1,614 mld. euro, cu 4,3% peste nivelul din 2024. Avansul a fost sub nivelul inflaţiei anunţate de BNR, de aproape 10%, ceea ce sugerează o scădere în volume, deci o prudenţă î»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 14. Soldat francez ucis și avion american prăbușit. Clădire avariată în Dubai
UPDATE: Un avion american s-a prăbușit și un soldat francez a fost ucis, în a 14-a zi de război în Orientul Mijlociu Atacurile cu rachete și drone au continuat în tot Orientul Mijlociu în această noapte și continuă în această dimineață Irak: Un avion american de realimentare KC-135 s-a prăbușit, un»»»
Investiții masive pregătite de frații Pavăl. Cei mai bogați români au anunțat planul de dezvoltare
Frații Pavăl, cei mai bogați oameni din România, fac noi investiții. Proprietarii lanțului Dedeman plătesc sume importante în domeniul energiei.„La nivelul grupului Pavăl Holding, dezvoltarea proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile reprezintă o direcție strategică, prin care ne p»»»
Polonia: cu economia duduind şi sfidând contextul geopolitic dificil actual, firmele locale devin tot mai îndrăzneţe în a vâna branduri occidentale
În pofida turbulenţelor geopolitice actuale, Trans Polonia, transportator polonez de marfă, în principal pentru industria petrochimică, vizează noi achiziţii în pofida turbulenţelor economice actuale, după ce a preluat anul trecut grupul logistic olandez Nijman/Zeetank, scrie Puls Biznesu. Dar»»»
Familia Berszány din Covasna a bugetat afaceri în creştere cu 5% în 2026 pentru grupul Bertis, care operează preponderent în domeniul industriei cărnii, comercializării produselor alimentare şi alimentaţiei publice
Bertis, care operează preponderent în domeniul industriei cărnii, comercializării produselor alimentare şi alimentaţiei publice, controlat de familia Berszány din Covasna, estimează pentru acest an o creştere de aproximativ 5% a afacerilor faţă de anul trecut, când cifra de afaceri consolidată es»»»
O nouă tranzacţie la orizont în agrobusiness. Jabbar Kanani, fondatorul Agricover, interesat să preia circa 20.000 de hectare de teren în Ialomiţa de la grupul Axios, suprafaţă ce l-ar poziţiona între marii latifundiari ai României
Jabbar Kanani, unul dintre cei mai puternici antreprenori din agrobusiness şi cel care a fondat grupul Agricover, este interesat să preia circa 20.000 de hectare de teren în Ialomiţa de la grupul Axios din Germania, arată sursele ZF. Ar fi una dintre cele mai mari tranzacţii din agricultura românea»»»
DEMGY prezintă soluţii din materiale compozite şi strategia pentru 2026 la JEC World
DEMGY Group şi-a prezentat strategia de dezvoltare pentru 2026 şi portofoliul de tehnologii din materiale termoplastice şi compozite termorezistente în cadrul JEC World 2026, târg internaţional dedicat industriei materialelor compozite desfăşurat la Paris în perioada 10-12 martie, potrivit unui com»»»
Scene incredibile la Guvern. Jurnaliștii români nu sunt lăsați să intre la întrevederea lui Volodimir Zelenski cu premierul Bolojan și filmează peste gard. Jurnaliștii ucraineni sunt în curtea guvernului
Scene scandaloase au avut loc joi la Guvern, în timpul vizitei oficiale în România a președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski. În timp ce reprezentanții ucraineni ai mass-media au fost primiți în curtea guvernului, jurnaliștii români au fost nevoiți să filmeze peste gard. Volodomir Zelenski se af»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 13. Iranul neagă că ar fi minat Strâmtoarea Ormuz
Update 45: Iranul neagă că ar fi amplasat mine în strâmtoarea Ormuz, respingând acuzaţiile Washingtonului Iranul nu amplasează mine în Strâmtoarea Ormuz, o cale navigabilă strategică pentru comerţul cu petrol, a declarat joi pentru AFP ministrul adjunct de externe al Iranului, Majid Takht-Ravanchi,»»»
Incendiu pe cel mai mare portavion american din cauze necunoscute. Cel puțin doi marinari au fost răniți
Portavionul USS Gerald R. Ford, unul dintre cele două trimise de Statele Unite pentru a sprijini operațiunea militară împotriva Iranului, a fost avariat joi de un incendiu, au anunțat mai multe surse pentru USNI News. Deși incendiul a fost stins, echipajul încă se ocupă de remedierea avariilor, pot»»»
Azomureş începe concedieri colective: 865 de angajaţi vizaţi
Combinatul de îngrăşăminte Azomureş a iniţiat procedura de concediere colectivă şi pregăteşte conservarea platformei industriale, potrivit Economedia. Compania a declanşat oficial consultările cu sindicatul, procedură care deschide o perioadă de aproximativ 45 de zile înainte ca eventualele reducer»»»
Hupac a crescut volumele transportate intermodal cu 4,3% în 2025
Grupul Hupac a transportat în 2025 echivalentul aproximativ 975.000 de expedieri rutiere folosind transportul combinat rutier-feroviar, aproximativ 1,853 milioane TEU. Aceasta reprezintă o creștere de 4,3% a volumelor, adică aproximativ 40.000 de expedieri în plus comparativ cu anul precedent. În a»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 13. Hezbollah lovește Israelul, iar Turcia încearcă să medieze conflictul
Update 44: Hezbollah a lansat noaptea trecută cea mai mare ofensivă împotriva Israelului Armata israeliană a declarat joi că gruparea şiită Hezbollah a efectuat în noaptea de miercuri spre joi, în coordonare cu Iranul, cea mai mare ofensivă împotriva Israelului de la începutul războiului, cu 200 de»»»
Ce se schimbă pentru clienții noi și existenți ai Revolut din Marea Britanie. Devine instituție bancară cu licență completă
Revolut face un pas major pe piața britanică după ce a primit aprobarea autorităților de reglementare pentru lansarea unei bănci cu licență completă în Regatul Unit. Decizia permite companiei să ofere conturi curente, depozite protejate și noi produse financiare pentru cei aproximativ 13 milioane d»»»
Pușcărie cu executare pentru doi membri ai clanurilor hoților de lemne. Poliția nu i-a prins, însă. Uite pentru cine suntem dați în judecată de Romsilva! - România curată
Doi membri ai unui clan al Mafiei Pădurilor au fost condamnați, ieri (miercuri), de Curtea de Apel Cluj la închisoare cu executare. Ionel Grec și Daniel Grec fac parte din Clanul Cofenilor, cel ale cărui firme au încasat un milion de euro de la Romsilva să facă drumul pe care au cărat, apoi, lemn l»»»
Grupul de marketing digital Danco Vision şi-a dublat afacerile la peste 6 mil. euro în 2025 şi a lansat o soluţie de optimizare pentru platformele AI
♦ Cifra de afaceri a urcat cu 108% în 2025, la peste 6,08 milioane de euro, în timp ce profitul s-a situat la 1,09 milioane de euro. ♦ Serviciile de SEO au generat aproape jumătate din veniturile companiei (45%). ♦ Grupul a lansat RankAI360.com, un instrument propriu pentru optimizarea prezenţei br»»»
Inovația este esențială pentru a susține creșterea economică și crearea de locuri de muncă în Europa Centrală și de Est
Bulgaria, Croația, Polonia și România ar putea crește productivitatea muncii cu până la 10-15 procente prin adoptarea pe scară largă a tehnologiilor digitale, în special software și instrumente bazate pe inteligență artificială, potrivit celui mai recent Raport Economic Periodic UE (EU RER Report) »»»
Rareș Bogdan după propunerea lui Macron: „Un Cal Troian!” Europarlamentarul PPE dă de pământ cu „zâzania” care îl face pe Putin să-și frece palmele
Rareș Bogdan, prim-vicepreședintele PNL și liderul delegației române din PE (grupul PPE), a lansat un atac la adresa strategiei recente a președintelui Emmanuel Macron. Într-o analiză tăioasă publicată pe rețelele de socializare, liberalul avertizează că oferta Franței privind „umbrela nucleară” nu»»»
Danco Vision îşi dublează veniturile în 2025, la peste 6 milioane de euro
Grupul românesc de marketing digital Danco Vision a încheiat anul 2025 cu o cifră de afaceri de 6.088.983 euro, în creştere cu 108% faţă de anul anterior, şi cu un profit de 1.095.168 euro, potrivit unui comunicat al companiei remis redacţiei. Creşterea a fost susţinută de cererea mai ridicată pent»»»
Încă o companie tech merge all in pe AI şi concediază mii de oameni. Mike Cannon-Brookes, CEO: Ar fi o prostie să nu recunoaştem că tehnologia schimbă nevoile noastre privind personalul şi competenţele de care avem nevoie
Compania de software Atlassian, cunoscută pentru platformele Jira, Trello şi Confluence, a anunţat concedierea a aproximativ 1.600 de angajaţi, echivalentul a circa 10% din forţa sa de muncă globală, în cadrul unei restructurări prin care grupul îşi repoziţionează strategia în jurul inteligenţei ar»»»
Dr. Mihaela Leventer, fondatoare: Incidenţa cancerelor este în creştere, vine ca un taifun. Leventer Medical are un nou spital în nordul Capitalei, de peste 30 mil. euro, axat pe patologiile tumorale
Grupul Leventer Medical, care a apărut pe piaţă în 2012, are un nou spital în Capitală, Băneasa Tumor Center, în zona de nord, în care a investit peste 30 mil. euro din credit şi surse proprii. Unitatea are 10.000 mp în cadrul clădirii myhive Victoria Park din portofoliul CPI România, transformată »»»
Vienna Insurance Group şi-a majorat profitul cu 31,7% în 2025 şi propune un dividend mai mare
Grupul austriac de asigurări Vienna Insurance Group (VIG) a anunţat rezultate financiare preliminare solide pentru 2025, cu o creştere semnificativă a primelor subscrise şi a profitului. Compania propune totodată majorarea dividendului cu 12%, la 1,73 euro pe acţiune, potrivit unui comunicat remis »»»
Șase români în topul miliardarilor Forbes. Informaticienii Ion Stoica și Matei Zaharia urcă spectaculos în clasament
România are șase reprezentanți în clasamentul global al miliardarilor realizat de revista Forbes, iar cei mai bine poziționați în ediția din acest an sunt informaticienii Ion Stoica și Matei Zaharia. Averile lor au crescut semnificativ în ultimul an, pe fondul succesului companiei de tehnologie Dat»»»
Bursele europene au închis pe roșu. Tensiunile din Orientul Mijlociu și creșterea prețului petrolului apasă asupra piețelor
Piețele bursiere europene au încheiat ședința de miercuri în scădere, pe fondul incertitudinilor generate de conflictul din Orientul Mijlociu și de impactul acestuia asupra piețelor energetice și economiei globale. Investitorii au analizat, în paralel, datele privind inflația din Statele Unite și e»»»
Mioveni, între laude şi avertismente: 1.300 de maşini pe zi, dar costurile s-au dublat în cinci ani, spun şefii Renault. Fabrice Cambolive, CEO, marca Renault: „Băieţi, trebuie să scădeţi costurile la Mioveni“
Uzina Dacia de la Mioveni produce constant aproape 1.300 de maşini pe zi, funcţionează la capacitate maximă şi are oameni cu competenţe ridicate – dar inflaţia, energia scumpă şi fiscalitatea din România îi erodează competitivitatea. ♦ Cum văd Mioveniul trei executivi din Grupul Renault ♦ Katrin Ad»»»
Leguminoasele, superalimentul antic recomandat de ştiinţă.De câte ori pe săptămână trebuie consumate
Leguminoasele - fasole, linte, năut, mazăre, lupin - sunt recomandate de comunitatea ştiinţifică internaţională de cel puţin 3-4 ori pe săptămână. Motivul: conţin proteine vegetale, fier, zinc, vitamine B şi fibre, contribuind la reducerea riscului de boli cronice şi cardiovasculare. Nu este o tend»»»