Marcel Ciolacu, despre măsurile de criză: „Dacă era premier PSD cu motorina peste 11 lei, era scos cu furci și topoare" - Știrile ProTV
Președintele Consiliului Județean Buzău și liderul PSD, Marcel Ciolacu, a lansat joi o serie de critici vehemente la adresa actualei guvernări, pe Facebook.»»»
Președintele Nicușor Dan: Rusia continuă războiul hibrid împotriva țărilor occidentale
În mod oficial, Serviciul Român de Informații a anunțat că, prin intermediul Centrului Național Cyberint, a participat alături de comunitatea internațională de intelligence la operațiunea Masquerade, prin care s-a reușit disruperea unei infrastructuri de atac formate din dispozitive de comunicații »»»
Bărbatul acuzat de uciderea ucrainencei Irina Zaruțka, într-un tren din SUA, a fost declarat „inapt să fie judecat“. Cu cât va fi amânat procesul
Bărbatul acuzat că a ucis-o cu sălbăticie pe Irina Zaruțka, o refugiată ucraineană în vârstă de 23 de ani, într-un tramvai din Charlotte, Carolina de Nord a fost declarat „inapt să fie judecat” pentru acuzațiile de omor formulate de statul american, relatează People. Avocații suspectului Decarlos B»»»
Gruia Stoica: Transportul feroviar – cheia unui viitor economic durabil pentru România
Într-un moment în care Uniunea Europeană încurajează trecerea către moduri de transport durabile, România se află în fața unei alegeri cruciale: să continue stimularea transportului rutier, poluant și supraîncărcat sau să valorifice avantajele ecologice și economice ale căii ferate? Transportul fer»»»
Alina Mungiu-Pippidi: Câte șanse are o încetare a focului să devină o pace permanentă? Război sau pace (VI) - România curată
Lumea respiră ușurată că s-a ajuns la un acord de încetare a focului în Iran. Cert, pentru noi asta înseamnă șanse mai mici să ne așteptăm să apară vreo rachetă iraniană la orizont; guvernele europene, mai ales cele care luptă cu deficitul bugetar, ca al nostru, respiră ușurate că nu trebuie să mai»»»
Armistițiul a fost înecat în sânge! Peste 250 de morți în Liban după atacurile Israelului, în timp ce Iranul atacă statele din Golf
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Armistițiul fragil dintre Israel și Iran, mediat de S»»»
Presa din Ungaria: „Acest aspect îi doare foarte tare pe români. Nivelul lor de trai a scăzut față de cel al maghiarilor”
Presa maghiară pune în contrast situația României cu cea a Ungariei. Cifra de afaceri din comerțul cu amănuntul ungar a crescut cu 3,8% față de anul precedent. Ministerul Economiei Naționale atribuie această evoluție majorărilor salariale și reducerilor de impozite. Rata inflației în Ungaria a fost»»»
Donald Trump atacă NATO după întâlnirea cu Mark Rutte: „Nu au fost acolo când aveam nevoie”
Relațiile dintre Statele Unite ale Americii și NATO devin tot mai tensionate, după ce Donald Trump a lansat critici dure la adresa alianței, în urma unei întâlniri cu Mark Rutte. Declarațiile vin în contextul războiului din Iran și al nemulțumirilor legate de sprijinul oferit de aliați. Mark Rutte »»»
🚨 Tensiuni în Orient: Trump amenință cu o ofensivă „mai puternică” dacă acordul cu Teheranul eșuează. Zi de doliu în Liban, după atacurile Israelului
Președintele american Donald Trump a avertizat, joi dimineață, că va menține forțele militare desfășurate în jurul Iranului până când acordul la care s-a ajuns, săptămâna aceasta, va fi implementat pe deplin și a amenințat că va lansa o ofensivă „mai amplă și mai puternică” dacă acesta va fi încălc»»»
Trump s-a plâns în discuția cu Mark Rutte că NATO nu a fost pentru el la nevoie
Trump s-a plâns constant în discuția cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, că statele europene n-au fost alături de el în războiul cu Iran. Discuția a fost purtată în spatele ușilor închise, la Casa Albă. Președintele s-a arătat furios și iritat că Europa „l-a abandonat” când SUA erau la nevoi»»»
Atacul dronelor între Rusia şi Ucraina. Lovitură grea pentru Putin! VIDEO
Război în Ucraina. În noaptea de 9 aprilie, mai multe drone au țintit stația liniară de producție și dispecerat „Krîmskaia”, din orașul Krîmsk, regiunea Krasnodar, Federația Rusă. Despre atac a anunțat guvernatorul regiunii, Veniamin Kondratiev. Potrivit acestuia, în suburbia orașului, fragmentele »»»
Val de indignare în tabăra rezist: Președintele Nicușor Dan, acuzat de ”îngroparea” Justiției
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Susținerea președintelui Nicușor Dan pentru noii șefi»»»
ANRE are pe masă reforma ATR-urilor – organizează dezbatere publică pe 16 aprilie, după închiderea consultării. Premierul intervine și anunță modificări „din mers”
Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) organizează, în data de 16 aprilie 2026, ora 10:00, o dezbatere publică privind Proiectul de ordin pentru modificarea și completarea reglementărilor din domeniul racordării utilizatorilor la rețeaua electrică de interes public. Eveni»»»
Trump își reglează conturile cu NATO după întâlnirea cu Rutte
Casa Albă a reproșat miercuri statelor membre ale NATO faptul că au ‘întors spatele’ Statelor Unite în războiul împotriva Iranului, chiar înaintea unei întâlniri între președintele american Donald Trump și Mark Rutte, acesta din urmă considerând, dimpotrivă, că țările europene și-au respectat promi»»»
Trump amenință din nou: „SUA sunt pregătite de următoarea cucerire. Atacurile vor fi mai puternice ca niciodată”
Președintele Donald Trump lansează un nou avertisment dur către Iran și anunță că armata SUA este pregătită să reia atacurile dacă armistițiul nu este respectat. Tensiunile cresc din nou în jurul Strâmtorii Ormuz. Trump a transmis miercuri că forțele militare americane vor rămâne dislocate în Iran »»»
Trump: Forțele americane vor rămâne în apropierea Iranului până la aplicarea completă a unui ‘acord real’
Armata americană va rămâne desfășurată în apropierea Iranului până la aplicarea completă a unui ”acord real”, a declarat miercuri seară președintele SUA Donald Trump, a doua zi după anunțarea unei încetări a focului între Washington și Teheran pentru două săptămâni, transmit Reuters și AFP. ”Toate »»»
JD Vance avertizează Iranul. Armistițiul poate cădea din cauza Libanului: „Cred că ar fi o prostie, dar este alegerea lor”
JD Vance, care va conduce sâmbătă delegaţia Statelor Unite în cadrul discuţiilor cu Iranul, a afirmat miercuri că depinde de liderii iranieni să decidă dacă armistiţiul va eşua sau nu din cauza Libanului. Vicepreședintele Statele Unite a ținut să reamintească decidenților politici din Iran că viito»»»
BREAKING: Armata SUA rămâne în Iran. Trump amenință cu ”tiruri mai puternice decât s-a văzut vreodată” dacă armistițiul eșuează
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat că toate na»»»
Iranul a închis din nou Strâmtoarea Ormuz. Petrolul se scumpește iar
sursa foto: ziare.com Iranul condiționează redeschiderea Strâmtorii Ormuz de dreptul de a percepe taxe pentru navele care o tranzitează. Propunerea ridică însă probleme majore de legalitate, pentru că intră în conflict cu principiul libertății de navigație, unul dintre pilonii comerțului internațio»»»
Discuții de peste două ore între SUA și NATO. Mark Rutte: "Trump este dezamăgit de mulți". Ce plan ar avea
Casa Albă a reproşat miercuri statelor membre ale NATO faptul că au "întors spatele" Statelor Unite în războiul împotriva Iranului, chiar înaintea unei întâlniri între preşedintele american Donald Trump şi Mark Rutte, acesta din urmă considerând, dimpotrivă, că aliații şi-au respectat promisiunile,»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 41: Iranul avertizează asupra minelor din Strâmtoarea Ormuz. Trump asigură că SUA rămân pregătite în zonă
UPDATE: Ambasadorul Iranului în Pakistan: O delegație iraniană se îndreaptă spre Pakistan în această seară pentru discuții Ambasadorul Iranului în Pakistan, Reza Amiri Moghadam, a anunțat că o delegație iraniană va călători în această seară la Islamabad pentru discuții bazate pe planul de pace în 1»»»
Preşedintele Dan a semnat decretele de numire a noilor şefi ai parchetelor
Cristina Chiriac va fi viitorul procuror general, Viorel Cerbu va fi şeful DNA, iar Codrin Miron va ocupa postul de şef al DIICOT. Preşedintele Nicuşor Dan a semnat decretele de numire pentru noii şefi ai parchetelor, precum şi pentru o parte dintre adjuncţii acestora, în urma interviurilor organiz»»»
România intensifică securitatea cibernetică pentru afaceri în contextul atacurilor globale
SRI anunță, miercuri, 8 aprilie 2026, că gruparea GRU a exploatat o rețea de atac pentru a colecta parole, tokenuri de autentificare și date sensibile la nivel global, inclusiv în România, subliniind necesitatea consolidării securității cibernetice pentru utilizatorii SOHO (small-office home-office»»»
Corupția, încadrată ca risc de securitate națională. Nicușor Dan: SRI și DNA trebuie să se ocupe
Nicușor Dan, președintele României, a declarat că fenomenul corupției este o problemă de securitate națională și a detaliat rolul binomului SRI și DNA. Președintele Nicuşor Dan a declarat, miercuri, că fenomenul corupției trebuie abordat ca o problemă de securitate națională. Șeful statului a spus »»»
Operaţiunea Epic Fury, ziua 41. Strâmtoarea Ormuz s-a închis din nou după ce Israelul a bombardat masiv Libanul. Zi de doliu naţional decretată de Beirut
Tensiunile internaționale au explodat din nou, după ce Iranul a anunțat blocarea totală a tranzitului prin Strâmtoarea Ormuz, la doar câteva ore după ce primele nave comerciale reluaseră navigarea. Decizia Teheranului vine ca reacție la un atac israelian în Liban, despre care oficialii iranieni sus»»»
Donald Trump trimite o echipă de forță pentru a negocia cu Iranul. Teheranul, dispus să predea uraniul îmbogățit
Secretarul de presă al Casei Albe, Karoline Leavitt, a anunțat că președintele Donald Trump trimite o echipă de negocieri în Pakistan pentru discuții pe marginea acordului, scrie JPost. Echipa va fi condusă de vicepreședintele SUA JD Vance, a declarat Leavitt, la care vor participa și trimisul spec»»»
Sfârșit cumplit pentru o mamă de 37 de ani: a murit după ce și-a scos o aluniță inofensivă
O femeie în vârstă de 37 de ani, mamă a doi copii, și-a pierdut viața în urma unei forme agresive de melanom, după ce o aluniță suspectă a fost inițial considerată inofensivă de medici. Semne ignorate și un diagnostic întârziatTotul a început în vara anului 2022, când Josie Thompson, din Plymouth, »»»
BOMBĂ: JD Vance acuză serviciile secrete ucrainene de implicare în alegerile din SUA și Ungaria! Vicepreședintele SUA spulberă Bruxelles-ul de la Budapesta, acuzându-l de ”ingerință electorală rușinoasă”. ”Noi credem în suveranitatea tuturor!”
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Vicepreședintele SUA J.D. Vance, aflat la Budapesta p»»»
Nicuşor Dan: Românii văd corupție și mare corupție în interacțiunea lor zilnică cu autoritățile statului
Lupta cu corupția și marile rețele de trafic de droguri și de evaziune fiscală trebuie să fie prioritatea noilor șefi ai marilor parchete, consideră președintele Nicuşor Dan. Lupta cu corupția și marile rețele de trafic de droguri și de evaziune fiscală trebuie să fie prioritatea noilor șefi ai mar»»»
Casa Albă anunță că Trump va discuta cu șeful NATO ieșirea SUA din Alianța Nord Atlantică
Casa Albă, prin vocea purtătoarei de cuvânt Karoline Leavitt, a anunțat marți seară că președintele Donald Trump va discuta posibilitatea retragerii SUA din NATO cu secretarul general al Alianței, Mark Rutte.»»»
Trump, discuții cu Rutte despre retragerea SUA din NATO: Procedura prin care americanii pot părăsi Alianța Nord-Atlantică
Retragerea Statelor Unite din NATO "este o chestiune pe care preşedintele a abordat-o şi, cred, este ceva ce va discuta peste câteva ore" cu Mark Rutte, a explicat la conferinţa sa săptămânală purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, în faţa întrebărilor jurnaliştilor, potrivit EFE și »»»
„Regina Ketaminei”, femeia care i-a vândut droguri celebrului actor din serialul Friends, Matthew Perry, a fost condamnată la 15 ani de închisoare
Jasveen Sangha, supranumită de procurorii americani drept „Regina Ketaminei”, a fost condamnată miercuri la 15 ani de închisoare pentru rolul său în moartea prin supradoză a celebrului actor Matthew Perry, scrie Sky News. „Regina Ketaminei”, o femeie în vârstă de 42 de ani cu dublă cetățenie, brita»»»
CJ Hunedoara cere demisia ministresei de la Mediu
Consiliul Județean Hunedoara a demarat oficial procedurile pentru contestarea Hotărârii de Guvern prin care Direcția Silvică Hunedoara ar urma să fie coordonată de la Alba Iulia. Anunțul a fost făcut de președintele instituției, Laurențiu Nistor, în ședința de Consiliu Județean, acesta susținând că»»»
Reacția USR la numirile lui Nicușor Dan în Justiție: „Suntem în dezacord cu opinia domnului președinte că aceste numiri nu au marca PSD pe ele”
USR susține că își dorește, la rândul său, o accelerare a activității parchetelor, în special în dosarele mari de corupție și evaziune fiscală, însă critică modul în care Nicușor Dan a făcut recentele numiri, pe care partidul le consideră lipsite de transparență și credibilitate. Mai mult decât atâ»»»
USR: "Suntem în dezacord cu opinia domnului președinte că numirile din justiție nu au marca PSD pe ele"
La câteva ore distanţă de la acest anunţ, USR a reacţionat, într-o postare pe Facebook şi transmite că formaţiunea este "în dezacord cu opinia domnului președinte că aceste numiri nu au marca PSD pe ele". INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. »»»
Nicușor Dan a lămurit presupusa legătură între șefii marilor parchete și PSD
Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri seară, că informațiile apărute în spațiul public pe parcursul procesului de selecție a șefilor de Parchete au fost, în multe cazuri, „false” sau „emise cu rea-credință”. „Nu acuz de rea-credinţă oameni care au luat o informație dintr-o parte şi au trans»»»
Nicușor Dan: „Nu sunt propunerile PSD!” Președintele apără numirile la parchete și sparge tăcerea în fața criticilor (VIDEO)
Președintele Nicușor Dan a ieșit în fața jurnaliștilor pentru a explica, punct cu punct, de ce a semnat decretele de numire a noilor șefi ai marilor parchete – Parchetul General, DNA și DIICOT. A fost un moment intens, în care președintele a vorbit aproape o oră, a demontat acuzațiile care au circu»»»
Nicușor Dan, despre o eventulală retragere a sprijinului acordat de PSD guvernului Bolojan. ”Sunt discuții informale pe toate aceste scenarii posibile”
Nicușor Dan a anunțat, miercuri seară, că a semnat decretele de numire pentru șapte dintre cele opt propuneri la șefia marilor parchete. Cu această ocazie, șeful statului a răspuns la întrebările jurnaliștilor, unele dintre acestea vizând tensiunile din coaliția aflată la guvernare. Astfel, întreba»»»
Mesajul lui Nicușor Dan pentru românii care și-au pierdut încrederea în el și nu l-ar mai vota. Răspuns pentru DC News
Florin Răvdan, jurnalist DC News, a fost prezent la Palatul Cotroceni, la conferința de presă a președintelui, unde l-a întrebat: "Aș vrea să mă întorc un pic la ce spuneau colegii mei mai devreme despre postările de pe rețelele sociale după ce ați anunțat aceste numiri. Deja sunt foarte multe voci»»»
Nicușor Dan critică din nou Ungaria pentru că blochează ajutorul Ucrainei: „E inadmisibil”
Președintele Nicușor Dan a criticat procesul de decizie în cadrul Uniunii Europene, pornind de la cazul Ucrainei, pentru care UE a convenit inițial asupra unui ajutor de 90 de miliarde de euro, care acum este blocat de Ungaria. „Critic în continuare blocajul Ungariei. Ce poate să creadă cetățeanul »»»
Cum explică Nicușor Dan că i-a numit în noi funcții de conducere pe foștii șefi DNA și Parchetul General pe care i-a criticat în trecut
Președintele Nicușor Dan l-a numit pe fostul șef DNA, Marius Voineag, în funcția de procuror-șef adjunct al Parchetului General, iar pe fostul procuror general, Alex Florența, în funcția de procuror-șef adjunct DIICOT, deși anterior s-a declarat „nemulțumit” de activitatea acestora. Întrebat cum a »»»
Iranienii au blocat din nou tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz, în ciuda armistițiului cu SUA. Operațiunile Israelului în Liban ar putea afecta pacea
Acordul de încetare a focului convenit de președintele Donald Trump cu Teheranul pare să fie un armistițiu fragil, după cum au evoluat evenimentele imediat următoare. Miercuri, Iranul a oprit din nou traficul petrolierelor prin Strâmtoarea Ormuz după ce Israelul a atacat Libanul, scrie CNN. După su»»»
Întrebare Gândul. Cum răspunde Nicușor Dan la controversa că a numit procurorii contestați de ONG-urile care l-au susținut în campanie
Președintele României, Nicușor Dan, a susținut miercuri, 8 aprilie 2026, la ora 19:00, o conferință de presă la Palatul Cotroceni, în cadrul căreia a anunțat decizia privind numirea procurorilor-șefi ai Parchetului General, DNA și DIICOT. Cum a răspuns Nicușor Dan când a fost întrebat de Gândul cum»»»
Decretele de numire în fruntea marilor parchete au fost semnate de Nicușor Dan. Ce probleme există la DIICOT
Preşedintele Nicușor Dan a semnat decretele de numire la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PICCJ), Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) şi Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT), stabilind liderii principali ai acestor ins»»»
Nicușor Dan a numit noii șefi ai marilor Parchete: „Am semnat decretele”
Nicușor Dan a semnat decretele pentru numire doamnei Cristian Chiriac în funcția de procuror general, a domnului Viorel Cerbu la DNA și a domnului Codrin Miron la DIICOT, ale căror mandate vor începe din 15 aprilie. Șeful statului a respins candidatura lui Gil Julien Grigore-Iacobici pentru funcția»»»
Nicușor Dan apără propunerile Ministerului Justiției pentru conducerea Parchetelor: „Nu sunt propunerile PSD”
În cadrul conferinței de presă de astăzi, Nicușor Dan a dorit să lămurească un aspect: ”propunerile Ministerului Justiției pentru conducerea Parchetelor nu sunt propunerile PSD”, spune șeful statului. Nicușor Dan: ”Nu cred că domnul Falcone era PSD-ist” În ciuda protestelor ONG-urilor și a susținăt»»»
Bogdan Ivan, anunț esențial despre scenariul raționalizării carburanților. ”Lucrurile sunt extrem de clare”
Anunțuri importante făcute miercuri seară, la Palatul Victoria, în contextul crizei carburanților. Le-au făcut premierul Ilie Bolojan și ministrul Energiei, Bogdan Ivan. Întrebat despre un posibil scenariu de criză pentru energie, care a fost menționat de președintele Nicușor Dan, premierul Ilie Bo»»»
Vocea Libertății: Războiul lui Bibi
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Vocea Libertății publică o analiză interesantă, semna»»»
Președintele Nicușor Dan a atacat la CCR legea privind guvernanța corporativă a companiilor de stat. Vezi care sunt motivele
Președintele Nicușor Dan a sesizat Curtea Constituțională a României (CCR) în legătură cu legea de aprobare a OUG nr. 22/2025 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice. Motivul invocat este că actul normativ este neconstituțional și că a fost adoptat cu încălcarea principiului bicam»»»
Măsurile guvernului Bolojan în criza energetică de azi, realizabile în ani. Care sunt cele 5 direcții prezentate de premier
Ilie Bolojan și ministrul Energiei, Bogdan-Gruia Ivan, au susținut, miercuri, o conferință de presă în cadrul căreia care au fost dezbătute proiectele în domeniul energetic. Presiunile asupra sistemului energetic al României sunt tot mai mari, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu, care afectează »»»