Paradox în criza carburanților: exporturile Iranului cresc, traficul prin Strâmtoarea Ormuz se prăbușește - Știrile ProTV
Exporturile de petrol ale Iranului au continuat să crească în prima lună de război, în timp ce transporturile de hidrocarburi ale altor state din Golf au fost grav afectate de blocajul din Strâmtoarea Ormuz, arată Bloomberg.»»»
Petrolul Brent se îndreaptă spre cea mai mare creştere lunară a preţului din istorie
Preţurile petrolului au rămas volatile luni, pe fondul extinderii conflictului din Orientul Mijlociu după atacurile rebelilor Houthi asupra Israelului, potrivit Reuters. Petrolul Brent a scăzut cu aproximativ 0,5%, tranzacţionându-se în jurul valorii de 112 dolari pe baril, în timp ce petrolul amer»»»
Netanyahu afirmă că Israelul şi-a îndeplinit mai mult de jumătate din obiectivele de război
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat luni, într-un interviu acordat canalului de ştiri american conservator Newsmax, că şi-a atins mai mult de jumătate din obiectivele sale în războiul împotriva Iranului, fără a avansa un calendar precis, potrivit AFP. "Evident, am depăşit jumătatea dr»»»
Israel: Mai mult de 10 explozii auzite la Ierusalim
Un jurnalist al AFP a auzit marţi cel puţin 10 explozii deasupra Ierusalimului după ce armata israeliană a raportat că încearcă să intercepteze rachete lansate din Iran. "Armata israeliană a identificat rachete lansate din Iran către teritoriul israelian. Sistemele de apărare sunt în acţiune pentru»»»
Nouă scumpire a carburanților în benzinării, azi. Prețurile au sărit și pragul de 11 lei pe litru - Economica.net
Prețurile benzinei și motorinei au crescut din nou azi, încheind această lună martie cu 18 scumpiri consecutive, ceva ce piața românească nu a mai cunoscut vreodată. După majorările de preț de azi, în stațiile mai scumpe motorina premium a depășit pragul de 11 lei pe litru. Cea standard se apropie »»»
Trump se gândeşte să solicite ţărilor arabe o contribuţie la costurile războiului
Preşedintele SUA, Donald Trump, ia în considerare ideea de a solicita ţărilor arabe să plătească costurile războiului cu Iranul, a declarat luni purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, susţinând că discuţiile cu Teheranul pentru a pune capăt conflictului progresează bine, potrivit Reu»»»
Pokemon Cards Become Alternative Assets: Higher Returns, But With Higher Risks
Pokemon trading cards are no longer just childhood souvenirs. Some of the rarest copies are now treated as alternative investment assets, and in certain periods they have generated returns that have exceeded the performance of the S&P 500 index, according to an analysis cited by CNBC. Data provided»»»
Bursele europene închid în creştere
Pieţele bursiere europene au închis luni pe creştere, investitorii evaluând escaladarea conflictului cu Iranul şi semnalele de slăbire a încrederii economice, potrivit CNBC. Indicele pan-european Stoxx Europe 600 a urcat cu aproximativ 0,94%, recuperând pierderile din prima parte a sesiunii, majori»»»
Iranul vrea să impună o taxă de trecere prin Strâmtoarea Ormuz
O comisie parlamentară iraniană a aprobat un proiect care vizează impunerea de taxe de trecere navelor prin Strâmtoarea Ormuz, potrivit presei iraniene de stat. Citatând un membru al comisiei de securitate a Parlamentului, televiziunea de stat a precizat că proiectul prevede „dispoziţii financiare »»»
US Vice President Admits He's Obsessed with UFOs
US Vice President J. D. Vance has brought the controversial topic of unidentified aerial phenomena (UFOs) back to the forefront, declaring, in a podcast produced by conservative commentator Benny Johnson, that he intends to analyze in detail the information held by the authorities on the subject. T»»»
The difference between Americans and Russians: the former protest, the latter remain silent out of fear
Comparisons between Donald Trump and Vladimir Putin, between the USA and Russia, have been made more and more often in recent months. Dictatorial grips, wars, a desire for territorial expansion, geopolitical influence are weighed in the balance. Against this background, at the end of last week in t»»»
Israel adoptă legea care prevede pedeapsa cu moartea pentru palestinieni condamnaţi pentru atacuri mortale
Parlamentul israelian a adoptat luni o lege care face din pedeapsa cu moartea o sentinţă implicită pentru palestinienii condamnaţi de tribunalele militare pentru atacuri mortale, potrivit Reuters. Textul este conceput special pentru a se aplica doar palestinienilor găsiţi vinovaţi de atacuri sau at»»»
Mugur Isărescu cere Guvernului să reducă cheltuielile
Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, a avertizat că Guvernul trebuie să continue ajustările fiscale, chiar și în contextul impactului negativ al războiului din Iran asupra economiei. El a subliniat că finanțele publice sunt supuse unor presiuni, din cauza nivelului ridicat al c»»»
Motorina premium trece de 11 lei/l, iar cea standard depășește 10,5 lei în Capitală
Prețurile carburanților au înregistrat o nouă creștere semnificativă în București, după ce OMV Petrom, liderul pieței locale, a majorat în cursul nopții prețul motorinei cu 10 bani pe litru și pe cel al benzinei cu 5 bani pe litru. În urma acestor ajustări, motorina standard a depășit pragul de 10,»»»
O nouă criză. Nu doar petrolul trece prin strâmtoarea Ormuz, ci și îngrășămintele. Un blocaj prefigurează o criză alimentară globală
În ziua de astăzi, creșterea prețului petrolului generată de conflictul dintre Statele Unite și Iran domină primele pagini ale publicațiilor și toate buletinele de știri. Cu toate acestea, există un aspect care trece adesea neobservat: prețul îngrășămintelor. Spre deosebire de petrol, unde există r»»»
Compania din spatele celebrului TiVo, gadgetul folosit de Miranda din „Sex and the City”, a renunțat la biroul din Iași
TiVo Europe SRL, companie prezentă în Iași încă din 2015, a renunțat recent la spațiul ocupat în Șandru Office Building, după ce, la finalul anului 2023, își mutase activitatea în această clădire de birouri dintr un spațiu ocupat în United Business Center, din cadrul ansamblului Palas. Potrivit inf»»»
Războiul din Orientul Mijlociu, ziua 32 | Iranul afirmă că nu a purtat nicio negociere cu SUA / Atacuri aeriene în Emiratele Arabe Unite / Israelul refuză să stabilească un termen pentru încheierea conflictului
G7 anunță că este pregătit să ia măsuri pentru stabilizarea pieței energetice»»»
Bursă. Bob Homan, ING Investment Office: Am vrut să cumpăr un ETF pe bursa românească, dar nu era disponibil. Am cumpărat unul polonez. „Deschideţi aceste pieţe pentru investitorii străini şi capitalul va veni.“
Bursa de la Bucureşti rămâne atractivă pentru investitorii străini, dar absenţa unor produse de investiţii accesibile pe pieţele internaţionale, precum ETF-urile, transformă o oportunitate reală într-o piaţă dificil de accesat. Şi tocmai deschiderea către această accesibilitate ar putea fi cheia d»»»
Război Iran: ce urmează după ultimatumul lui Trump. Ambasadorul Dranga: Mă aștept la o lovitură decisivă
Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat, pe 24 martie, că acordă Iranului un termen de 48 de ore pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz. Ultimatumul a fost prelungit ulterior până luni, 6 aprilie 2026. În caz contrar, Statele Unite ale Americii „vor lovi și vor distruge complet diversele lor centr»»»
Scandal de proporții la Opera din Iași. Balerinii acuză abuzuri grave: „Toți elevii angajați au părinți judecători, avocați, doctori” - Ziarul Profit
Una dintre nemulțumirile semnalate de membrii corpului de baleta de la Opera din Iași se referă la sumele primite în cadrul turneelor externe. Conform mărturiilor, în urma unui turneu desfășurat în luna decembrie 2025, membrii ar fi primit sume mai mici decât cele promise inițial. „Din ce am înțele»»»
Miruţă: Lumea vorbește de încărcături nucleare, petrol. România pare ruptă de lume dacă discută doar de ieşirea PSD de la guvernare
Ministrul USR al Apărării, Radu Miruţă, a declarat, luni seară, referindu-se la atitudinea critică a PSD faţă de actuala guvernare, că nu poţi conduce o ţară ţinând cont de interesele şefului de partid, el precizând că probleme nu există doar în PSD şi că „mai e o bucată de Românie care nu e în int»»»
Bursă. Finanţe personale. Marile companii din BET pregătesc dividende de circa 11 mld. lei în 2026. Statul rămâne principalul beneficiar, dar încasează mai puţin, pe fondul profiturilor în scădere şi al prudenţei crescute
Marile companii listate la Bursa de Valori Bucureşti, incluse în indicele principal BET şi care au distribuit în 2025 dividende din profiturile pe anul precedent, se pregătesc să facă acest lucru şi în 2026, însă cu o valoare mai redusă, pe fondul scăderii profiturilor în unele cazuri şi al unei »»»
„Lectern Guy”, bărbatul grațiat de Trump după asaltul Capitoliului, candidează în Florida
Adam Christian Johnson și-a anunțat candidatura pentru o funcție în administrația locală din statul Florida. Acestea este cunoscut drept „Lectern Guy”, după ce a fost surprins cărând pupitrul președintei Camerei Reprezentanților, Nancy Pelosi, în timpul evenimentelor din 2021. Johnson intră în curs»»»
PIAŢA MONETARĂ Dobânda la depozitele overnight a scăzut la 5,72%
BNR a afişat, ieri, un nivel mediu al dobânzii la depozitele overnight plasate (ROBOR) care a scăzut la 5,72%, de la 5,73% în sesiunea anterioară. Dobânda la depozitele atrase pentru o zi (ROBID) a stagnat la 5,43%. Indicele ROBOR la 3 luni a stagnat la 5,88%, ROBOR la 6 luni - la 5,95%. BNR a publ»»»
Falimente, rate în creştere de neocupare a spaţiilor şi comerţ online: mii de magazine dispar din oraşele germane
Criza din retailul german s-a adâncit de la lockdownurile din pandemie. Numărul magazinelor este aşteptat să atingă un minim istoric în acest an. Rezultatul? Centrele oraşelor vor deveni pustii, centrele comerciale vor dispărea, iar ratele de neocupare a spaţiilor vor creşte. Asociaţia Germană a Co»»»
China preia controlul asupra lumii auto. Europa pierde controlul asupra propriului lanţ de aprovizionare
Timp de decenii, Europa a fost centrul tehnologic şi de producţie pentru industria auto globală. Astăzi, din păcate, acest lucru este în mare parte de domeniul trecutului. Conform celor mai recente date din industrie, China nu doar că a depăşit UE la producţia de piese auto, dar începe şi să domine»»»
Investiţii în regiune: taiwanezii vor să creeze un parc tehnologic în Polonia, BMW înfiinţează un centru financiar şi logistic în Ungaria
Asociaţia Producătorilor de Echipamente Electrice şi Electronice din Taiwan (TEEMA) şi-a anunţat decizia de a înfiinţa un parc tehnologic în Polonia, scrie Rzeczpospolita. Acesta este un pas important în consolidarea relaţiilor economice dintre Taiwan şi Polonia, subliniază TEEMA. Asociaţia reprezi»»»
Aeroporturile poloneze vor să se listeze
Sectorul polonez al aeroporturilor investeşte aproximativ 50 miliarde de zloţi (11,6 miliarde de euro) în extindere. Din moment ce nu mai sunt disponibile fonduri UE, industria trebuie să găsească noi surse de finanţare pentru a susţine traficul de pasageri în creştere rapidă şi dezvoltarea continu»»»
Maghiarii iau cu asalt orăşelele croate de la graniţă pentru cumpărături mai ieftine
Magazinele din estul Croaţiei înregistrează un număr în creştere de clienţi din Ungaria, aceştia fiind atraşi de diferenţele de preţ, conform Croatia Week. Maghiarii cumpără în principal carne de porc, produse procesate din carne, brânzeturi, ţigări şi o serie de produse alimentare de bază. Princip»»»
Numărul fabricilor închise în Franţa creşte cu 30% pe fondul presiunilor din Asia şi al tarifelor americane
Numărul fabricilor închise în Franţa a crescut cu aproape 30% anul trecut pe fondul presiunii tot mai mari din partea competiţiei din Asia şi impactului tarifelor americane, în timp ce numărul celor deschise a scăzut în paralel, relatează Bloomberg. Aproximativ 160 de fabrici s-au închis, de la 121»»»
Iranul, trecut glorios, prezent în flăcări, viitor incert. Iranul are un grad de electrificare a gospodăriilor de aproape 100%
În ultimii ani, în ochii lumii occidentale Iranul a fost prezent cu un paradox: deşi era o ţară bogată în gaze naturale şi avea şi o centrală nucleară, se confrunta cu un deficit imens de energie şi mai ales de electricitate. Penele de curent şi întreruperea furnizării electricităţii erau, înai»»»
Teheranul spune că va ataca universitățile americane. Mii de soldați și pușcași marini ajung în Orientul Mijlociu. Trump a reluat amenințarea de a „distruge” o serie de infrastructuri civile din Iran, inclusiv instalațiile de desalinizare
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Iranul a transmis că universitățile israeliene și ame»»»
TradeVille: Sectorul auto, în tranziţia spre electrificare
Anul 2025 a fost un an de adaptare şi reset pentru majoritatea jucătorilor din sectorul auto, cu creşteri în EV-uri şi SUV-uri şi progrese în autonomie şi digitalizare, în ciuda presiunilor asupra costurilor, tarifelor şi lanţurilor de aprovizionare, potrivit unui raport elaborat de Departamentul d»»»
Dobânzile din zona euro cresc accelerat pe fondul deteriorării perspectivelor fiscale
Situaţia fiscală a guvernelor din Europa reprezintă o sursă tot mai puternică de îngrijorare pentru pieţele financiare, în condiţiile adâncirii crizei energetice după începerea noului război din Golf. "Obligaţiunile au fost afectate în această lună, deoarece traderii s-au grăbit să parieze pe creşt»»»
Hotelul de patru stele TTS Covasna: Avem cea mai slabă lună de până acum. Martie, grad mediu de ocupare de doar 25%, la jumătate faţă de anul trecut. Hotelul a fost deschis în 2016, în urma unei investiţii de 5,3 mil. euro
Hotelul de patru stele TTS Covasna, deschis în 2016, în urma unei investiţii de 5,3 milioane de euro, realizată de omul de afaceri Mircea Mihăilescu (fondatorul grupului de transport naval TTS), a avut un grad mediu de ocupare de 25% în martie, la aproape jumătate faţă de anul trecut. „Ianuarie şi »»»
Acţionarul cafenelelor 5 to go, fondul de private equity INVENIO Partners din Bulgaria, anunţă că accelerează investiţiile în România: în următorii trei-cinci ani, buget de până la 30 mil. euro. Mai exact, din cel de-al treilea fond ridicat de INVENIO Partners, circa 40% din bani vor merge către România, versus o pondere de 18-20% din fondul doi
Fondul de private equity INVENIO Partners, cu sediul în Bulgaria, care în urmă cu circa un an şi jumătate a intrat în acţionariatul lanţului local de cafenele 5 to go, vrea ca în următorii trei-cinci ani să investească până la 30 mil. euro în trei-patru companii noi din România. Banii ar urma să vi»»»
Producătorul de ciuperci Boglar Champ din judeţul Sălaj: „Am ajuns la o producţie de 1.500 de tone de ciuperci lunar, plus 10% faţă de anul trecut. Lucrăm cu peste 500 de angajaţi. Noile autostrăzi ne ajută foarte mult. Aşteptăm finalizarea A3 (Autostrada Transilvania) până la graniţa cu Ungaria, pentru că de acolo aducem materia primă.“
Boglar Champ, care se ocupă de cultivarea de ciuperci, cu o fabrică nouă de 30 mil. euro inaugurată în 2024 în satul Nuşfălău, judeţul Sălăj, a ajuns la o producţie de 1.500 de tone ciuperci lunar, aproape de capacitatea maximă. „Estimăm pentru acest an o creştere cu 10% a cifrei de afaceri după ce»»»
Agrobusinessul e din nou lovit. Traderul de cereale VP Cereale Bz a cerut deschiderea procedurii de faliment: „Este tare greu şi o să ne ia cel puţin cinci ani să ne revenim din situaţia actuală“
Vp Cereale Bz, până de curând unul dintre cei mai mari comercianţi români de cereale din România, controlat de antreprenorul Graţiean Andone, a cerut deschiderea procedurii de faliment, pe fondul datoriilor acumulate, ca urmare a dificultăţilor din ultimii patru ani din agrobusiness. Compania a avu»»»
Americanii de la Procter & Gamble mai aduc 100 mil. lei în România. Datele publice consultate de ZF arată că şi în 2025 grupul a mai făcut o majorare de capital, de 90 mil. lei (18 mil. euro). Banii au mers atunci către o altă firmă a P&G în România
Gigantul american Procter & Gamble, unul dintre cei mai mari producători de bunuri de larg consum din lume, care deţine local operaţiuni de import, distribuţie, producţie şi servicii, a adus recent încă aproape 100 mil. lei în businessul din România. Majorarea de capital de 91,8 mil. lei a fos»»»
Cele mai inovatoare ţări din lume. România ocupă locul 49 într-un clasament global condus de Elveţia, Suedia şi SUA. De ce e importantă inovaţia când vorbim de branding şi de branduri?
România ocupă locul 49 dintr-un total de 139 de ţări analizate într-un clasament al celor mai inovatoare state din lume, clasament realizat de WIPO (Organizaţia Mondială a Proprietăţii Intelectuale), parte a ONU. Cu un scor de 34,3 puncte, România este surclasată de toate ţările din regiune, respe»»»
CONFERINŢA „REIT-URILE - CHEIA FINANŢĂRII INTELIGENTE A ROMÂNIEI Mihai-Cătălin Botez, deputat: „Proiectului de lege privind investiţiile în imobiliare îi lipseşte impactul bugetar”
Parlamentarii vor analiza proiectul de lege în comisiile de buget şi politică economică, care vor da rapoarte pe acest proiect, dar, în acest moment, nu există un calcul clar privind impactul bugetar al viitoarei legi, a declarat Mihai-Cătălin Botez, membru în Comisia pentru buget, finanţe şi bănci»»»
CONFERINŢA „REIT-URILE - CHEIA FINANŢĂRII INTELIGENTE A ROMÂNIEI Mihai Manole, Tema Energy: ”REIT-urile ar putea fi foarte utile în finanţarea dezvoltării unor centre de date”
Industria centrelor de date din România se află încă într-un stadiu incipient, iar accesul dificil la finanţare limitează dezvoltarea acestui sector esenţial pentru economia digitală, a declarat Mihai Manole, Managing Partner al Tema Energy. Acesta a explicat că, în prezent, proiectele de data cent»»»
CONFERINŢA „REIT-URILE - CHEIA FINANŢĂRII INTELIGENTE A ROMÂNIEI Olga Niţă, Filip & Company: ”Există spaţiu pentru îmbunătăţirea reglementării REIT-urilor”
Încercarea de a delimita normele privind REIT-urile de legislaţia aplicabilă Fondurilor de Investiţii Alternative (FIA) reprezintă un punct pozitiv în ceea ce priveşte proiectul de lege din domeniu, dat fiind că legislaţia FIA din România este cea mai stringentă de la nivel european, spune Olga Niţ»»»
CONFERINŢA „REIT-URILE - CHEIA FINANŢĂRII INTELIGENTE A ROMÂNIEI Remus Vulpescu, BVB: ”REIT-urile sunt o necesitate în economia României”
Bursa de Valori Bucureşti pledează de mai mulţi ani pentru legiferarea REIT-urilor şi va continua să sprijine această legiferare, pentru că REIT-urile sunt o necesitate în economia României, în piaţa de capital, în viaţa fiecărui român, spune Remus Vulpescu, Directorul General al BVB. Domnia sa pre»»»
CONFERINŢA „REIT-URILE - CHEIA FINANŢĂRII INTELIGENTE A ROMÂNIEI Mihai Pătrulescu, CBRE România: Posibilitatea ca Pilonul II să investească în active cu protecţie împotriva inflaţiei este excelentă
Posibilitatea ca fondurile de pensii Pilon II să investească chiar şi 5% în active stabilizate, care oferă protecţie împotriva inflaţiei şi distribuie dividende, reprezintă o propunere excelentă, a spus Mihai Pătrulescu, Head of Investment Property CBRE România, referindu-se la REIT-uri. Reprezenta»»»
CONFERINŢA „REIT-URILE - CHEIA FINANŢĂRII INTELIGENTE A ROMÂNIEI” Dan Petrişor, Meta Estate Trust: ”Absenţa legislaţiei pentru REIT-uri afectează atragerea de investiţii noi”
Absenţa unui cadru legislativ pentru vehiculele de investiţii de tip REIT continuă să afecteze atractivitatea pieţei imobiliare din România şi capacitatea acesteia de a atrage capital nou, în special din partea investitorilor instituţionali, afirmă Dan Petrişor, CEO al Meta Estate Trust. Acesta sus»»»
Macro Newsletter 31 Martie 2026
Încrederea consumatorilor din SUA a scăzut peste aşteptări în martie 2026, conform datelor finale ale indicelui publicat de University of Michigan, până la 53,3 puncte, cel mai redus nivel din ultimele patru luni, de la 56,6 puncte. Indicele situaţiei curente a scăzut până la 55,8 puncte, de la 56,»»»
PIAŢA VALUTARĂ Euro s-a depreciat la 5,0989 lei
Euro s-a depreciat, ieri, cu 0,02 bani faţă de leu, Banca Naţională a României afişând un curs de referinţă de 5,0989 lei/euro, faţă de 5,0991 lei/euro în şedinţa anterioară. Pe pieţele externe, ieri, în jurul orei 15:00, un euro era tranzacţionat la 1,1483 dolari, în depreciere cu 0,23% faţă de în»»»
Bărbat acuzat că și-a exploatat sexual soția timp de mai mulți ani: Peste 120 de bărbați implicați
Un bărbat în vârstă de 62 de ani din Suedia a fost pus sub acuzare, luni, 30 martie, pentru proxenetism agravat, multiple violuri și agresiuni sexuale. Acesta este suspectat că și-ar fi exploatat soția și i-ar fi vândut serviciile sexuale către 120 de bărbați, timp de mai mulți ani. Bărbatul a fost»»»
Preşedintele Croaţiei suspendă summitul Balcanilor de Vest din cauza tensiunilor cu Serbia
Preşedintele croat Zoran Milanovic a anulat luni un summit anual al Balcanilor de Vest prevăzut pentru luna mai după declaraţiile omologului său sârb Aleksandar Vucic care, potrivit lui, minează "pacea şi stabilitatea regionale", relatează AFP. Summitul anual de la Brdo-Brijuni îi reuneşte pe preşe»»»