Salariul minim brut pe țară va crește de la 1 iulie 2026. Ce se va întâmpla cu punctul de amendă
Have anything to say about this article?
You can report: fake news, misinformation, error, more information, additional data, etc.
CommentYour comment has been sent successfuly! Thank you.
Salariul minim brut pe țară va crește de la 1 iulie 2026. Ce se va întâmpla cu punctul de amendă
Salariul minim din România se pregătește pentru o nouă creștere importantă. Guvernul Bolojan a scos la iveală planul care vizează direct veniturile a aproape două milioane de angajați și care va avea efecte în lanț în economie, de la prețuri și consum până la amenzi și costurile firmelor. Din cupri»»»
Rafturile cu ouă se golesc rapid în unele magazine. Este un deficit de producţie? Ce spun producătorii şi retailerii
La finalul săptămânii trecute, în magazinul La Cocoş din Bucureşti, la raftul de ouă erau doar două cofraje de la Toneli, cel mai mare jucător din domeniu, cu o producţie anuală de 500 de milioane de ouă, din care circa 20% este exportată, conform celor mai recente date oferite de companie pentru Z»»»
Aproape JUMĂTATE dintre OCCIDENTALI cred că DEMOCRAȚIA NU MAI FUNCȚIONEAZĂ. Cetățenii din Europa de vest, Marea Britanie și SUA nu se mai simt reprezentați de propriile guverne, arată un amplu studiu Ipsos, publicat de Politico
Aproape jumătate dintre alegătorii occidentali consideră că democrația este aproape distrusă, arată un sondaj internațional, publicat în această seară în exclusivitate de Politico. Cercetarea celebrei companii IPSOS făcută în nouă țări din Occident, inclusiv SUA, Regatul Unit și UE, arată că dezamă»»»
Horia Cardoş, CEO Agroland: Analizăm o extindere pe pieţele din vest, cu conceptul nostru de magazine pentru animale şi grădinărit
Agroland Group, unul dintre cei mai importanţi jucători locali în agribusiness şi producţia de ouă, analizează o extindere internaţională pe pieţele din vestul Europei, însă acest pas ar urma să se întâmple abia după consolidarea poziţiei pe piaţa locală, potrivit lui Horia Cardoş, fodantor şi CEO »»»
Comerțul electronic din Europa a crescut cu 7%
Comerțul electronic european continuă să se dezvolte, înregistrând o creștere de 7% față de anul precedent și atingând valoarea de 819 miliarde de euro, potrivit celui mai recent raport European E-commerce. Estimările pentru 2025 indică o evoluție similară, cu o creștere nominală de aproximativ 7%,»»»
Producția de cartofi din România, în scădere cu 20% pentru al doilea an consecutiv. Fermierii, nevoiți să investească în irigații
În 2024, producția de cartofi, de 968.000 de tone, a înregistrat o scădere de 18%, față de peste 1 milion de tone în 2023, arată datele Institutului Național de Statistică. În același timp, în 2024, pentru țara noastră este estimat cel mai mic randament la cartofi din Uniunea Europeană, de 14,7 ton»»»
România atrage tot mai mult interesul investitorilor care se uită la Europa Centrală şi de Est pentru spaţii industriale sau de birouri
România atrage tot mai mult interesul investitorilor care se uită la Europa Centrală şi de Est pentru spaţii industriale sau de birouri, parţial şi datorită stimulentelor guvernamentale care pot acoperi până la 70% din costurile eligibile, potrivit raportului Colliers "How Government Incentives Sha»»»
Colliers: Stimulente UE pentru proiecte industriale și de birouri
România atrage tot mai mult interesul investitorilor care se uită la Europa Centrală și de Est pentru spații industriale sau de birouri, parțial și datorită stimulentelor guvernamentale care pot acoperi până la 70% din costurile eligibile, potrivit raportului Colliers „How Government Incentives Sha»»»
România oferă printre cele mai mari stimulente din UE pentru proiecte industriale și de birouri. Investițiile mai scăzute pledează pentru importanța predictibilității
Studiu Colliers România atrage tot mai mult interesul investitorilor care se uită la Europa Centrală și de Est pentru spații industriale sau de birouri, parțial și datorită stimulentelor guvernamentale care pot acoperi până la 70% din costurile eligibile, potrivit raportului Colliers „How Governmen»»»
Ministru ungar la Oradea: Ungaria trebuie să devină o „ţară cheie” între cele două lumi: Est şi Vest
Profitând de oportunităţile economice, Ungaria trebuie să devină o „ţară cheie” între cele două lumi: Est şi Vest – a declarat, joi, la Oradea, János Lázár, ministrul Construcţiilor şi Transporturilor din Ungaria. În cadrul conferinţei economice Festum Varadinum, János Lázár a afirmat că aceasta în»»»
Salariile pe oră în Uniunea Europeană. Cât de bine se câștigă în România
Bulgaria rămâne în urmă în ceea ce privește ritmul de creștere a salariilor în comparație cu alte țări europene. Ungaria, Croația, Slovenia și România au depășit Bulgaria după ce țara a avut cea mai mare creștere a salariilor și a costurilor pentru forța de muncă din UE timp de câteva trimestre la »»»
Transportatorii: România a pierdut 2,41 miliarde de euro în cazul transporturilor rutiere pentru că nu a fost primită în Schengen
Costurile totale înregistrate de transportatorii rutieri se ridică la 2,41 miliarde de euro pentru că România a rămas în afara spaţiului Schengen, înregistrându-se o penalitate de 25-30% din timpul pierdut, a declarat, luni, Radu Dinescu, secretarul general al Uniunii Naţionale a Transportatorilor »»»
Eşecul Schengen - Costurile totale pentru transportatori au fost estimate la 2,41 miliarde de euro, spun cei de la UNTRR - Economica.net
Costurile totale înregistrate de transportatorii rutieri se ridică la 2,41 miliarde de euro pentru că România a rămas în afara spaţiului Schengen, înregistrându-se o penalitate de 25-30% din timpul pierdut, a declarat, luni, Radu Dinescu, secretarul general al Uniunii Naţionale a Transportatorilor »»»
Reţea transfrontalieră româno-sârbă de trafic de migranţi, destructurată de DIICOT
Procurori ai Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism –Biroul Teritorial Caraș-Severin împreună cu polițiști de frontieră specializaţi în combaterea migraţiei ilegale din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara au făcut marţi, 21»»»
Inspectorii ANAF au oprit în vămi zeci de mașini de lux rulate. Ce escrocherii se fac cu autoturismele second-hand
Avem unul dintre cele mai vechi parcuri auto din Europa, iar românii continuă să cumpere mii de mașini rulate, aduse de samsari din Europa de vest. De altfel, inspectorii ANAF au depistat 78 de firme care au vândut autoturisme second-hand în valoare de 80 de milioane de euro, fără să plătească la b»»»
Operațiune mamut a DIICOT! Zeci de percheziții în vestul țării la traficanții de migranți
Procurorii DIICOT –Caraș Severin împreună cu polițiști de frontieră specializaţi în combaterea migraţiei ilegale din cadrul Poliţiei de Frontieră Timişoara efectuează marți, 21 martie, 29 percheziţii domiciliare pe raza judeţelor Timiş şi Caraș-Severin într-o cauză având ca obiect săvârşirea infrac»»»
VIDEO. Percheziții în Timiș și Caraș-Severin, la traficanții de migranţi. 300 de persoane urmau să treacă din România, spre state Schengen
Procurorii DIICOT şi poliţiştii de frontieră fac, marţi, 29 de percheziţii în judeţele Timiş şi Caraş-Severin, la o grupare formată din cetăţeni români şi sârbi care se ocupa cu traficul de migranţi. Grupurile de migranţi erau constituite în Serbia, din cetăţeni afro-asiatici, care erau racolaţi şi»»»
Grupare româno-sârbă, care a organizat zeci de transporturi de migranți, anihilată de DIICOT după o operațiune fulger
O amplă rețea de traficanți de migranți, în care sunt implicați cetățeni români și sârbi, a fost destructurată de autorități. Astăzi, procurorii DIICOT, Biroul Teritorial Caraș Severin, împreună cu polițiști de frontieră specializaţi în combaterea migraţiei ilegale din cadrul ITPF Timişoara au anun»»»
INTERVIU. Prof. univ. dr. Cosmin Popescu, USAMVBT: ”Invit tinerii să vină să studieze într-o universitate care susține viața și viitorul țării noastre”
EconomicE perioada în care universitățile sunt animate de o forfotă aparte, una generată de afluxul de candidați care își depun dosarele pentru a se înscrie în programe de studii superioare. Pentru a lua pulsul interesului manifestat în 2022 de tinerii absolvenți de liceu pentru studiile din domeni»»»
Have anything to say about this article?
You can report: fake news, misinformation, error, more information, additional data, etc.
Comment