mms.mk
(ФОТО) Охрид СОС: УНЕСКО статусот гори, институциите се чешлаат
alfa.mk
СДСМ пред одлука за најавената чистка – ќе замете ли метлата само во партиските дворови?
kanal5.com.mk
Кој ќе ја наследи Тереза Меј – Петмина кандидати со најголеми шанси
ВРСКАТА НА ХИПЕРБОРЕЈЦИТЕ (СЕВЕРЦИТЕ) ВО СВЕТОТ  ДЕЛ I
makfax.com.mk
(Видео) Експлодираше бомба во Лион, најмалку осум лица се повредени
„Охрид SOS“ ја обвини владата дека е директно одговорна за оценките на УНЕСКО
mia.mk
Меркел: Ја почитувам одлуката на Меј; Јункер: Храбра жена
makfax.com.mk
Сијарто ја обвини западна Европа за лицемерие и ја поддржа употребата на „Хуавеј“
mia.mk
Избори за ЕП: Неколку кандидати кои се „вон габаритите“ за просечен европратеник
mia.mk
ММФ: Трговската војна меѓу САД и Кина е на штета на потрошувачите
press24.mk
ФОТО:Васил Јанкула по извозени 800 км седна во претседателското столче
makfax.com.mk
Харадинај: Тачи го плаши мојата популарност
mms.mk
Иванов се сели во наместени станови, но нема да може да влегува секој
mia.mk
САД може да воведат санкции против Турција поради купувањето на рускиот С-300
mia.mk
Британската Влада го одложи гласањето за Брегзит, Меј ги брои последните денови на функцијата
kapital.mk
Благоја Дончев: Половина век произведуваме „фармација за градежништвото“
mia.mk
Атанасов: Поедноставни процедурите за увоз, поголема заштита на здравјето на луѓето
mia.mk
Хант: Меј ќе го пречека Трамп како премиерка
makfax.com.mk
Павле Богоевски најави оставка
mia.mk
МВР Билтен
Пратеничката Лилјана Затуроска на Проект на ЕУ за поддршка на медиумите во Сараево
slobodnaevropa.mk
ЕУ гласа за нов Европски парламент
mia.mk
САД може да испратат уште 5.000 војници на Блискиот исток заради тензиите со Иран
makfax.com.mk
„Вашингтон пост“: Како ЕУ го предаде Западен Балкан
mia.mk
Церар, Мас и Силва разговараа за перспективите на Западен Балкан
ПРЕД МОШТИТЕ НА ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО БАЗИЛИКАТА „СВ. КЛИМЕНТ РИМСКИ“ ВО РИМ
kanal5.com.mk
Брутално претепано момче во метрото во Њујорк , полицијата бара помош (ВИДЕО)
alfa.mk
Разрешен е првиот човек на Агенцијата за разузнавање, Пендаровски избра нови советници и соработници
ДУИ останува на ставот – ветинг е подобро решение од „метлата“
Транскрипт од прес конференција на МНР Димитров после средбата со МНР на Романија
mia.mk
Качински: Партијата на Ле Пен е поврзана со Москва
kurir.mk
Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ секогаш работи во интерес на државата и на граѓаните, затоа придонесе во реформата на безбедносниот и разузнавачкиот сектор
kanal5.com.mk
Ерол Муслиу е новиот директор на Агенцијата за разузнавање
press24.mk
Хрватите имаат нешто руско што вреди милиони - Путин во Загреб да го бара назад
mia.mk
ОН: Либија е на прагот на граѓанска војна
mia.mk
Кина ги обвини САД за неуспехот на трговските преговори
mia.mk
Протести во Чешка против министерката за правда
ВИСОКА ОЦЕНКА ЗА СУДОВИТЕ АМА МАНИТЕ СЕ ТРУПААТ
mia.mk
Легери: Освен во Албанија, Фронтекс наскоро и во други земји од Западен Балкан
mia.mk
„Џеј-Пи Морган“: Зголемена веројатноста за Брегзит без договор
mia.mk
Рама се сретна со Тачи, а Мета со Харадинај
mia.mk
Австриските пратеници в понеделник ќе гласаат за доверба на канцеларот Курц
Директорот на УБК Горан Николовски вчера и денеска учествува на безбедносно - разузнавачки состанок на НАТО
kurir.mk
Странските инвестиции далеку од Албанците- „Чистката на Заев треба да почне од Анѓушев“, вели Џеват Адеми од ДУИ

ВИСТИНИ И МИТОВИ ЗА НОВАТА ТРКА ВО ВООРУЖУВАЊЕТО

Globusmagazin 22.04. 22:15

ВИСТИНИ И МИТОВИ ЗА НОВАТА ТРКА ВО ВООРУЖУВАЊЕТО

Водечките аналитичари од Европската Унија и од Руија говорат за Глобус ВЛАДО ВЕРУШИЌ – ЈУРИЦА КЕБЛЕР ПОЛ ТЕЈЛОР И МАКСИМ ЈУСИН Двајца новинарски аналитичари за руско-американските односи Европа мора да биде многу претпазлива откако Вашингтон и Москва ја обновија трката за вооружување, истакнува поз»»»

You can read more about this at Osservatorio Italiano