DC News 6m

Singura țară din lume care nu depinde de nimeni pentru hrană. Unde se situează România în clasament

Singura țară din lume care nu depinde de nimeni pentru hrană nu este un stat mare sau o superputere agricolă, ci Guyana. Datele vin dintr-un studiu publicat în Nature Food și analizat de Visual Capitalist, care arată cât de aproape sunt țările de o autosuficiență alimentară completă. În acest conte»»»

dcnews.ro
Capital 7m

Peter Magyar, prima conferință. Promite reforme majore în Ungaria: Vom începe cu măsurile anticorupție; limită de 2 mandate pentru premier

Peter Magyar, viitorul premier al Ungariei, a susținut o conferință de presă în fața presei internaționale, imediat după alegeri. Acesta a vorbit despre rezultatul votului, despre tranziția de putere și despre direcțiile pe care le va urma noul guvern, insistând pe ideea unei schimbări majore de si»»»

capital.ro
Gandul 7m

Schimbare de direcție după diferendul cu SUA. Spania încearcă să consolideze legăturile cu China

Prim-ministrul spaniol Pedro Sánchez începe luni o vizită de 3 zile în China, scopul său fiind consolidarea legăturilor comerciale cu a doua cea mai mare economie a lumii, într-o perioadă de relații tensionate dintre Madrid și Washington. Aceasta este a patra vizită a lui Sánchez în China în 4 ani.»»»

gandul.ro
Ziarul Financiar 8m

Lovitură pentru Trump: Marea Britanie nu sprijină blocada asupra Iranului anunţată de preşedintele SUA. „Aducem ţări împreună pentru a menţine strâmtoarea deschisă, nu închisă”

Regatul Unit „nu sprijină” blocada SUA asupra porturilor iraniene, a declarat luni prim-ministrul Keir Starmer, insistând că ţara sa nu va fi „trasă” în războiul din Iran, notează CNBC. Declaraţia a venit în timp ce preşedintele Emmanuel Macron a confirmat că Franţa şi Regatul Unit vor co-organiza,»»»

zf.ro
Bursa 12m

The Washington Post: Războiul cu Iranul complică perspectivele electorale ale republicanilor înainte de alegerile din 2026

Conflictul dintre Statele Unite şi Iran afectează tot mai vizibil perspectivele electorale ale Partidului Republican înaintea alegerilor de la mijlocul mandatului din 2026, pe fondul creşterii preţurilor la energie şi al deteriorării percepţiei economice în rândul alegătorilor, potrivit unei analiz»»»

bursa.ro
Ziarul Financiar 21m

Trump se ceartă şi cu şeful Bisericii Catolice: I-a transmis Papei că nu ar fi fost ales fără ajutorul lui, în timp ce Papa Leon spune că nu se teme de preşedintele SUA

Papa Leon a declarat că „nu se teme” de administraţia Trump, la doar câteva ore după ce preşedintele SUA a lansat un atac dur la adresa sa, marcând o escaladare importantă a tensiunilor dintre Casa Albă şi liderul Bisericii Catolice, notează FT. Vorbind luni, la începutul unei vizite în Africa, Pap»»»

zf.ro
Gandul 26m

Cât curent au consumat românii de Paște. Cum se explică minimul istoric și ce se întâmplă cu excedentul de energie

Peste o treime din producția națională de energie din a doua zi de Paște de la prânz mergea la export, pe fondul unui consum redus al românilor. Această valoare este foarte apropiată de minimul istoric înregistrat în 2025, când Paștele ortodox și catolic au coincis. Consumul de curent al românilor »»»

gandul.ro
Bursa 37m

Netanyahu: „Luptele din Liban continuă, iar Israelul susţine blocada navală impusă Iranului de SUA”

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat, în cadrul şedinţei de guvern de duminică, potrivit unei declaraţii publicate pe site-ul oficial al Guvernului Israelului, că luptele din Liban continuă, că Israelul susţine blocada navală impusă Iranului de Statele Unite şi că între Ierusalim şi Wa»»»

bursa.ro
Capital 54m

Gigantul american Otis preia startup-ul francez WeMaintain

Într-o mișcare strategică ce subliniază importanța digitalizării în infrastructura urbană, liderul mondial al industriei de ascensoare, Otis (listat la Nasdaq), a anunțat achiziționarea startup-ului francez WeMaintain. Din cuprinsul articoluluiDigitalizarea mentenanței: Miza achizițieiDetaliile fin»»»

capital.ro
Capital 56m

UE pregătește măsuri urgente pentru energie. Facturile au crescut cu 22 de miliarde de euro din cauza conflictului cu Iranul

Comisia Europeană anunță intervenții coordonate la nivelul statelor membre pentru a limita explozia prețurilor la energie, după ce costurile pentru combustibili fosili au crescut semnificativ pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu. Din cuprinsul articoluluiBruxelles-ul cere coordonare între st»»»

capital.ro
Business Magazin 56m

Forintul este la maximul ultimilor luni după victoria lui Péter Magyar. Pieţele financiare salută victoria în alegerile de ieri: MOL creşte cu 7% pe burse, iar OTP cu 2,4%

Victoria partidului Tisza condus de Péter Magyar în alegerile parlamentare de duminică din Ungaria, care a pus capăt celor 16 ani de guvernare ai lui Viktor Orbán, a declanşat luni o reacţie puternică pe pieţele financiare. Investitorii au interpretat rezultatul ca pe un semnal clar de întoarcere a»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 1h

Cea mai înaltă instanţă din Massachusetts: Meta trebuie să răspundă în instanţă pentru modul în care a proiectat Instagram să creeze dependenţă la copii

Curtea Supremă Judiciară din Massachusetts - cea mai înaltă instanţă din stat - a decis la finele săptămânii trecute, în unanimitate, că Meta Platforms trebuie să răspundă în instanţă pentru acuzaţia că a proiectat Instagram în mod deliberat pentru a crea dependenţă la copii şi adolescenţi. Compani»»»

businessmagazin.ro
Capital 1h

Rusia reacționează după înfrângerea lui Viktor Orban în Ungaria. Moscova este pregătită să colaboreze cu noua conducere: Respectăm această alegere

Rusia a transmis că este pregătită să colaboreze cu noua conducere a Ungariei, după rezultatul alegerilor parlamentare în urma cărora premierul Viktor Orbán a pierdut mandatul. Declarațiile au fost făcute luni de purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, în cadrul unui briefing de presă. »»»

capital.ro
Gandul 1h

Când ar putea adopta România euro. Ce avantaje cheie ne-ar aduce moneda europeană

Adoptarea monedei europene reprezintă un obiectiv strategic pe agenda publică a țării. Adoptarea monedei euro ar reduce riscul derapajelor de politică economică și ar susține continuitatea reformelor, subliniază Leonardo Badea, prim-viceguvernatorul Băncii Naţionale a României. Potrivit oficialului»»»

gandul.ro
Gandul 1h

Politico: Peter Magyar se opune trimiterii de armament în Ucraina

Președintele Ucrainei i-a felicitat pe Péter Magyar și pe membrii partidului TISZA pentru victoria obținută în alegerile parlamentare din Ungaria. Volodimir Zelenski a scris acest lucru pe canalul său de Telegram. „Felicitări lui Péter Magyar și partidului TISZA pentru victoria lor răsunătoare.”, s»»»

gandul.ro
Bursa 2h

Starmer şi Macron anunţă un demers comun pentru restabilirea libertăţii de navigaţie prin Strâmtoarea Ormuz

Premierul britanic, Keir Starmer, şi preşedintele francez, Emmanuel Macron, au transmis, în postări publicate pe platforma X, că Londra şi Parisul intensifică demersurile pentru restabilirea libertăţii de navigaţie prin Strâmtoarea Ormuz, pe fondul efectelor economice şi de securitate generate de î»»»

bursa.ro
Gandul 2h

Papa Leon i-a răspuns lui Donald Trump. Șeful Bisericii Catolice nu vrea sa intre într-o dezbatere cu președintele SUA

Papa Leon a avut o primă reacție după ce președintele Donald Trump a lansat mai multe acuzații: „Nu vreau să intru într-o dezbatere cu el”, a spus șeful Bisericii Catolice, potrivit Mediafax. Trump a scris despre Leon că este „slab în ceea ce privește criminalitatea și groaznic pentru politica exte»»»

gandul.ro
Ziarul Financiar 2h

Sorin Pâslaru, ZF: Când pe Calea Victoriei vizavi de Velocita îţi cad în cap cărămizi din clădiri vechi degradate, începi să te întrebi când o să avem şi noi o ţară ca lumea dacă după 20 de ani de la aderarea la UE şi cu PIB per capita despre care se spune că în Bucureşti este mai mare decât în Berlin sau Budapesta tot nu o avem

Poate că cel mai mare contrast dintre România aşa-zis corporatistă a celor care îşi iau affogato - cafea cu îngheţată, pentru cei care nu ştiu-) – pe Calea Victoriei la Velocita sau berea kraft la Zăganu şi România care rămâne în urmă nu este între Calea Victoriei şi comuna Adunaţii Copăceni, de ex»»»

zf.ro
Gandul 2h

Politico: Peter Magyar se opune trimiterii de armament în Ucraina. Ce îi transmite Zelenski după victoria răsunătoare

Președintele Ucrainei i-a felicitat pe Péter Magyar și pe membrii partidului TISZA pentru victoria obținută în alegerile parlamentare din Ungaria. Volodimir Zelenski a scris acest lucru pe canalul său de Telegram. „Felicitări lui Péter Magyar și partidului TISZA pentru victoria lor răsunătoare.”, s»»»

gandul.ro
Romania Actualitati 2h

Vor majora băncile centrale dobânzile?

Pentru Zona Euro perspectivele indică o posibilă reacție din partea Băncii Centrale Europene. Conflictul din Iran începe să se resimtă în economie prin scumpirea energiei, în special a petrolului, care a depășit din nou o sută de dolari pe baril. Această situație va avea efecte directe asupra infla»»»

romania-actualitati.ro
Capital 2h

Cum a devenit Ungaria laboratorul gigant al Chinei în Europa. Investiție de peste 4 miliarde de euro lângă România

Pe autostrada M43, care leagă România de inima Europei, peisajul obișnuit al câmpiei maghiare a fost înlocuit de o imagine ce pare desprinsă din viitor: kilometri întregi de macarale, excavatoare și structuri metalice care se înalță vertiginos. Aici se dezvoltă una dintre cele mai mari investiții c»»»

capital.ro
Gandul 2h

NYTimes: De ce înfrângerea lui Orban în Ungaria este un moment crucial pentru UE. Fostul premier conservator, ghimpele din coasta Bruxelles-ului

Viktor Orban a reprezentat mult timp o provocare, dar și o frustrare pentru Uniunea Europeană. Înfrângerea sa categorică din alegerile de duminică din Ungaria a fost salutată de liderii UE de top ca un potențial moment de schimbare radicală, după ani de ciocniri între Bruxelles și Budapesta, relate»»»

gandul.ro
Business Magazin 3h

Tensiunile ating cote înalte. Iranul ameninţă să lovească porturile din Golf după ce SUA a anunţat blocada navală: „Securitatea în Golful Persic şi Marea Oman va fi a tuturor sau nu va fi deloc”

Statele Unite au anunţat luni instituirea unei blocade navale asupra tuturor porturilor iraniene şi zonelor costiere, după ce negocierile de pace de la Islamabad, Pakistan, s-au încheiat fără niciun acord, potrivit Al Jazeera. Blocada a intrat în vigoare luni la prânz, ora locală, şi se aplică tutu»»»

businessmagazin.ro
Capital 3h

Salariile astronauților din programul Artemis, mai mici decât ai crede. Cât câștigă cei care ajung dincolo de Lună

Astronauții implicați în misiunile Artemis Program, trimiși mai departe de Pământ decât în orice alt moment din ultimele decenii, sunt remunerați la niveluri care pot părea surprinzător de reduse raportat la riscurile și complexitatea acestor expediții istorice. Din cuprinsul articoluluiMisiune ist»»»

capital.ro
Capital 3h

Donald Trump anunță blocada totală a Iranului: „Marina lor a dispărut, economia noastră e mai puternică ca niciodată”

Într-o declarație de presă maraton, președintele american Donald Trump a conturat coordonatele unei noi ordini de forță în Orientul Mijlociu. Cu un amestec de triumfalism economic și avertismente militare dure, Trump a confirmat intrarea în vigoare a unei blocade navale fără precedent împotriva Ira»»»

capital.ro
Evz 3h

Schimbări importante în meniurile McDonald’s. Compania va oferi și energizante

Compania McDonald’s va adăuga noi băuturi în meniurile sale, dezvăluie The Wall Street Journal. Mango Pineapple Refresher și Red Bull Dragonberry Energizer se alătură noii game de băuturi a gigantului fast-food din restaurantele din SUA. Cel mai mare lanț de burgeri din lume intră în lumea băuturil»»»

evz.ro
Capital 3h

Consiliul de Securitate al Rusiei a anunțat consecințele blocadei prelungite a Strâmtorii Ormuz

O blocadă de trei luni a Strâmtorii Ormuz va amenința securitatea alimentară în principal a Arabiei Saudite, Iordaniei și Egiptului, a declarat secretarul Consiliului de Securitate rus, Alexander Maslennikov, potrivit agenției TASS. Din cuprinsul articoluluiOrientul Mijlociu, sub spectrul foamei și»»»

capital.ro
Gandul 3h

Relațiile lui Peter Magyar cu Moscova și Washingtonul. Ce promitea politicianul înainte de alegerile istorice

După un 12 aprilie care va intra, cu siguranță, în istoria electorală a Ungariei, lumea întreagă așteaptă să vadă acum ce poziție va adopta noul premier maghiar în fața Ucrainei, a Bruxellesului, Statelor Unite și mai ales în fața Rusiei lui Vladimir Putin. Într-un interviu acordat ziarului Nepszav»»»

gandul.ro
Ziarul Financiar 4h

Tensiunile ating cote înalte. Iranul ameninţă să lovească porturile din Golf după ce SUA a anunţat blocada navală: „Securitatea în Golful Persic şi Marea Oman va fi a tuturor sau nu va fi deloc”

Statele Unite au anunţat luni instituirea unei blocade navale asupra tuturor porturilor iraniene şi zonelor costiere, după ce negocierile de pace de la Islamabad, Pakistan, s-au încheiat fără niciun acord, potrivit Al Jazeera. Blocada a intrat în vigoare luni la prânz, ora locală, şi se aplică tutu»»»

zf.ro
DC News 4h

Schimbare de putere la Budapesta? Istoricul Marius Diaconescu, circumspect: Au mai fost astfel de filme regizate în viața politică din Ungaria

”Desprę alegerile din Ungaria, pe scurt: 1) Ungurii au votat împotriva corupției din jurul lui Viktor Orbán, care le-a afectat direct viața, de la spitale sau școli slab finanțate sau cu fonduri deturnate la instituții publice în care acoperișul este găurit și, fiindcă nu sunt alocați bani pentru r»»»

dcnews.ro
Daily Business 4h

Prețurile locuințelor cresc în Europa. România depășește media UE, dar rămâne sub ritmul din Estul continentului

Prețurile locuințelor au continuat să crească în Europa la finalul anului 2025, iar România se aliniază acestui trend, cu o majorare de 6,7% în ultimul trimestru, peste media Uniunii Europene de 5,5%, potrivit datelor analizate de Euronews. Evoluția confirmă o revenire generalizată a pieței imobili»»»

dailybusiness.ro
Evz 4h

Ilie Bolojan și Sorin Grindeanu, mesaje pentru Péter Magyar. Ambii doresc continuarea cooperării între state

Premierul Ilie Bolojan și liderul PSD Sorin Grindeanu au publicat mesaje de felicitare pe rețelele sociale pentru Péter Magyar, în urma rezultatului obținut de acesta la alegerile parlamentare din Ungaria. Ilie Bolojan i-a transmis „felicitări călduroase” lui Péter Magyar, făcând referire în mesaju»»»

evz.ro
Capital 4h

Alertă în apele internaționale: Tancuri petroliere reținute în Malaezia și un cargou sub sechestru în Suedia

Lumea transportului maritim traversează un moment tensionat, marcat de o serie de rețineri spectaculoase în puncte cheie ale globului. De la apele tropicale ale Malaeziei până în Marea Baltică, autoritățile intervin ferm pentru a sancționa nerespectarea legislației privind transportul de hidrocarbu»»»

capital.ro
Bursa 4h

Tanczos Barna: ”Stabilirea cooperării între noul guvern şi maghiarii de peste graniţă sunt inevitabile”

Regândirea relaţiilor şi stabilirea cooperării între noul guvern şi maghiarii de peste graniţă sunt inevitabile, a afirmat luni vicepremierul Tanczos Barna, ca reacţie la alegerile parlamentare din Ungaria câştigate de Peter Magyar, pe care l-a felicitat, informează Agerpres. "S-a încheiat o eră, U»»»

bursa.ro
Curierul National 4h

SUA anunță blocada porturilor Iranului. Trump: „Nu-mi pasă dacă revin la negocieri”

Statele Unite vor începe blocarea porturilor iraniene începând de luni, ora 10:00 ET, a anunțat armata americană, într-o mișcare care amplifică tensiunile cu Teheranul după eșecul negocierilor de pace. Președintele american Donald Trump a declarat că nu este interesat dacă Iranul revine la masa neg»»»

curierulnational.ro
Gandul 4h

Donald Trump, prima reacție după ce Viktor Orban a pierdut alegerile în Ungaria. Ce spune președintele SUA

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a refuzat să comenteze rezultatul alegerilor din Ungaria, în urma înfrângerii aliatului său politic, Viktor Orban. Întrebat de jurnaliști despre rezultatul scrutinului, liderul american a oferit un răspuns scurt: „Vă mulțumesc foarte mult”, după care a păr»»»

gandul.ro
Economica 4h

Cât e pensia medie în România şi câţi pensionari sunt în ţara noastră - date oficiale martie 2026 - Economica.net

Un număr de 4.684.474 de pensionari era înregistrat în martie 2026 în România, cu 3.618 mai puţini comparativ cu luna precedentă, iar pensia medie a fost de 2.782 de lei, conform datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP), consultate de AGERPRES. Valoarea totală a drepturilor d»»»

economica.net
Romania TV 4h

Brandul românesc resuscitat de Matei Lucescu, nepotul lui Il Luce. Toată familia a contribuit la succesul tânărului antreprenor

Inițiativa a pornit în 2016, după participarea la un festival de bere, iar proiectul a fost dezvoltat treptat, fiind lansat efectiv în 2019. De-a lungul timpului, afacerea lui Matei Lucescu a crescut semnificativ, ajungând la investiții totale de aproximativ 7,5 milioane de euro până în 2025 și la »»»

romaniatv.net
Curierul National 4h

Nicuşor Dan îl felicită pe Peter Magyar pentru victoria istorică în faţa lui Viktor Orbán

Preşedintele României, Nicuşor Dan, l-a felicitat duminică seară pe Peter Magyar şi Partidul Tisza pentru „victoria istorică” obţinută în alegerile din Ungaria. „Poporul maghiar a vorbit cu o voce clară şi puternică”, a transmis şeful statului într-un mesaj publicat pe platforma X. Preşedintele Rom»»»

curierulnational.ro
Economica 5h

Record. Economia Ungariei "sărbătorește" înfrângerea lui Viktor Orban. Miliarde de euro sunt pe drum. Investitorii cumpără deja masiv forinți - Economica.net

Record al ultimilor patru ani pentru forintul maghiar, în condițiile în care investitorii plasează în modenda țării vecine, ca umare a rezultatului alegerilor. Viktor Orban și partidul său iliberal, FIDESZ, au pierdut puterea după 16 ani. victoria opoziției pro-europene fiind prognozată să ajute la»»»

economica.net
Puterea 5h

Eșecul negocierilor SUA-Iran a aruncat piețele în haos

Prețul petrolului a urcat din nou peste pragul de 100 de dolari pe baril luni dimineață, la deschiderea piețelor asiatice, după ce negocierile de weekend dintre Statele Unite și Iran s-au încheiat fără niciun rezultat. Donald Trump a anunțat că Washingtonul va institui o blocadă navală completă în »»»

puterea.ro
Gandul 5h

Reacția Iranului la „blocada“ lui Trump: „În curând o să vă fie dor de benzina la 4–5 dolari”

Președintele parlamentului iranian îl ironizează pe Donald Trump. După ce oficialul de la Casa Albă a anunțat că va bloca porturile iraniene, Mohammad-Bagher Ghalibaf a postat o fotografie cu prețurile la benzină din zona reședinței prezidențiale din Washington DC, relatează Sky News. „Bucurați-vă »»»

gandul.ro
Gandul 5h

Marina Militară bulgară a dezamorsat 4 proiectile dintr-o dronă acvatică. Ambarcațiunea distrusă prin explozie controlată

4 proiectile descoperite într-o dronă plutitoare pe plaja din Sinemorets (Bulgaria) au fost dezamorsate de o echipă specializată a Forțelor Navale (FN). Nava periculoasă a fost aruncată duminică în zona „Corabite”. Riscul de explozie reziduală a presupus distrugerea fizică completă a acesteia la fa»»»

gandul.ro
Gandul 5h

Tanczos Barna îi transmite felicitări lui Peter Magyar după alegerile din Ungaria. Vicepremierul a fost prezent în Budapesta

Tanczos Barna i-a transmis felicitări lui Peter Magyar după alegerile din Ungaria. Nu mă așteptam la o asemenea victorie dominantă, iar schimbarea politică din Ungaria este una majoră, a declarat vicepremierul României după victoria partidului TISZA. Barna a declarat că a fost prezent în capitala U»»»

gandul.ro
DC News 5h

Mossad are un nou șef. Cine este generalul Roman Gofman 

Generalul Roman Gofman va prelua funcţia pe 2 iunie 2026 pentru o perioadă de cinci ani”, se arată într-un comunicat al biroului prim-ministrului, Benjamin Netanyahu. Aprobarea a venit după ce comitetul de verificare al fostului președinte al Curții Supreme, Asher Grunis, l-a aprobat pe Gofman, dup»»»

dcnews.ro
Business Magazin 5h

Clasamentul companiilor aeriene în funcţie de mărimea scaunelor. Care are cele mai mici scaune

Experţii au realizat un clasament inedit al companiilor aeriene în funcţie de mărimea scaunelor din avioane. Acestea variază între 43 şi 46 de centimetri pentru călătoriile pe distanţe scurte. Clasamentul a fost realizat de publicaţia Which? Care a încercat să stabilească în ce avioane există cel m»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 5h

Germania adoptă un plan de măsuri de 1,6 mld. euro pentru a combate creşterea preţurilor la energie. Preţurile la benzină vor scădea cu 17 eurocenţi la pompă pe 3 luni şi se introduce un bonus neimpozabil de 1.000 de euro oferit de angajatori în cursul acestui an

Cancelarul Friedrich Merz şi coaliţia sa au convenit asupra unui pachet de măsuri în valoare de 1,6 miliarde de euro (1,9 miliarde de dolari) pentru a atenua impactul creşterii accelerate a preţurilor la combustibil asupra consumatorilor din Germania, scrie Bloomberg. Printre instrumentele de polit»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 5h

Vacanţa de Paşte sub semnul prudenţei. Turiştii au tăiat din bugetul de vacanţe, iar hotelurile au avut un grad de ocupare sub aşteptări. „Nu-mi aduc aminte să fi fost un Paşte atât de prost în ultimii zece ani”

Vacanţa de Paşte a continuat trendul începutului de an, când primele două luni din acest an au adus o scădere de 5% faţă de anul anterior, fiind pentru prima dată de la pandemie când începutul de an începe pe minus în turism. Scăderile din economie au început să se resimtă astfel şi în turismul int»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 5h

McDonald's îşi schimbă meniul: Lanţul de fast-food introduce în SUA băuturi energizante personalizate în ofertă, cum ar fi Red Bull Dragonberry Energizer, Dirty Dr Pepper şi Mango Pineapple Refresher

McDonald's urmează să introducă băutura Red Bull Dragonberry Energizer ca parte a unei revizuiri mai ample a meniului de băuturi reci din restaurantele sale din SUA, mai târziu în acest an, potrivit unor documente ale companiei consultate de The Wall Street Journal. Noile băuturi, programate să fie»»»

businessmagazin.ro
Gandul 5h

Sorin Grindeanu salută victoria lui Peter Magyar: „Aștept cu nerăbdare să consolidăm proiectele noastre comune”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a transmis un mesaj public de felicitare după victoria lui Peter Magyar, în care a evidențiat importanța orientării europene a Ungariei. „Poporul maghiar se bazează pe Europa”, a afirmat liderul social-democrat. El a descris rezultatul alegerilor drept un semnal c»»»

gandul.ro