DC News 1h

Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 40: Israelul raportează rachete lansate de Iran după ce Trump şi-a amânat ultimatumul

Update: Israelul acceptă armistiţiul cu Iranul (Casa Albă) Israelul a acceptat armistiţiul cu Iranul, a declarat marţi pentru AFP un oficial al Casei Albe, sub protecţia anonimatului. Statele Unite şi Iranul au convenit, prin intermediul Pakistanului, asupra unui armistiţiu de două săptămâni în sch»»»

dcnews.ro
Press Alert 1h

Armistițiu de două săptămâni convenit de SUA și Iran. Condiția: deschiderea strâmtorii Hormuz

Foto: abcnews.go.com (arhivă) Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a anunțat miercuri că a convenit un armistițiu de două săptămâni cu Iranul, în urma unor discuții cu oficiali din Pakistan. „Pe baza discuțiilor cu prim-ministrul Shehbaz Sharif și cu feldmareșalul Asim Munir… am »»»

pressalert.ro
Ziuaveche 1h

Israelul acceptă armistițiul cu Iranul

Israelul a acceptat armistițiul cu Iranul, a declarat marți pentru AFP un oficial al Casei Albe, sub protecția anonimatului. Statele Unite și Iranul au convenit, prin intermediul Pakistanului, asupra unui armistițiu de două săptămâni în schimbul redeschiderii strâmtorii Ormuz, cu puțin peste o oră »»»

ziuaveche.ro
Gandul 1h

Israelul a acceptat armistițiul cu Iranul. Libanul, „sărit” din acord. Când și în ce condiții se redeschide Strâmtoarea Ormuz

Israelul a acceptat un armistițiu temporar cu Iranul, negociat cu implicarea SUA și a Pakistanului, după un ultimatumul apocaliptic lansat de președintele Donald Trump. Acordul vizează redeschiderea Strâmtorii Ormuz. Guvernul Netanyahu a acceptat armistițiul cu Iran, potrivit unui oficial al Casei »»»

gandul.ro
Business24 2h

Republica Moldova, rating la B2 cu perspectivă stabilă, atrage finanțare internațională.

Republica Moldova a primit în prezent îmbunătirea ratingului de la B3 la B2, cu perspectivă stabilă, de la Agenția Moody’s Ratings, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani, pe scena financiară internațională. Acest upgrade facilitează accesul la finanțare internațională, reduce costurile de împrumu»»»

business24.ro
DC News 2h

Israelul, decizie de ultimă oră referitoare la armistițiul cu Iranul

Statele Unite și Iranul au convenit, prin intermediul Pakistanului, asupra unui armistițiu de două săptămâni în schimbul redeschiderii strâmtorii Ormuz, cu puțin peste o oră înainte de expirarea ultimatumului lui Donald Trump care amenința cu distrugerea Republicii Islamice. Mediatorul pakistanez a»»»

dcnews.ro
Gandul 5h

Pace în Orientul Mijlociu pentru două săptămâni. Iranul confirmă armistițiul cu SUA și permite tranzitul liber prin Strâmtoarea Ormuz

Iranul a confirmat oficial acceptarea armistițiului de două săptămâni propus de Donald Trump, după negocieri intense mediate de Pakistan. Deși inițial Teheranul a respins ideea unei simple pauze și a cerut încetarea permanentă a conflictului, Consiliul Suprem de Securitate al Iranului a acceptat pr»»»

gandul.ro
Ziarul Financiar 9h

Germania: creşte puternic numărul companiilor intrate în insolvenţă şi aflate în dificultate. Multe continuă să se confrunte cu presiuni economice intense, iar situaţia s-ar putea agrava. Conglomeratele industriale îşi vând din divizii pentru a putea supravieţui

Ferdinand Menrad, un renumit pro­du­cător german de ochelari înfiin­ţat cu 100 de ani în urmă, a tras obloanele după ce s-a confruntat cu dificultăţi financiare tot mai mari. Falimentul companiei înseamnă pierderea locurilor de muncă pentru toţi angajaţii săi, scrie Rzeczpospolita, citând WP Finans»»»

zf.ro
Bursa 9h

BURSELE LUMII Războiul din Iran continuă să ţină atenţia pieţelor

Bursele europene au urmat un curs mixt ieri, investitorii urmărind evoluţiile legate de războiul din Iran. • Euronext Paris- Acţiunile TotalEnergies SE au coborât cu 0,01%, la 79,41 euro la ora locală 15.29. Ministrul francez al Economiei, Roland Lescure, a anunţat recent că i-a cerut Comisiei Euro»»»

bursa.ro
Business Magazin 11h

Harta puterii economice a României: cine e regele fiecărui judeţ la export şi cum autostrăzile şi industria auto au redesenat frontierele dezvoltării

Datele provizorii ale co­mer­ţului exterior pe anul 2025 de la INS desenează o hartă a puterii economice a României care se suprapune aproape perfect peste harta autostrăzilor construite şi a investiţiilor străine atrase în ultimele trei decenii. ♦ Timişul are patru din cinci exportatori de top din»»»

businessmagazin.ro
Gandul 13h

Scandal pentru un loc de parcare în San Marino. Un bărbat a fost agresat de o româncă

O dispută aparent banală pentru ocuparea unui loc de parcare s-a transformat într-un incident violent în centrul istoric al Republicii San Marino, în ziua de Paște. Un bărbat de 40 de ani a fost lovit și transportat la spital după o altercație cu o femeie de origine română. Conflictul pornit de la »»»

gandul.ro
Bursa 14h

Anadolu Ajansi: Protest la Berlin faţă de poziţia Germaniei în războiul cu Iranul

Un activist în vârstă de 75 de ani a aruncat marţi cu vopsea roşie pe faţada Cancelariei germane, într-un gest de protest faţă de sprijinul pe care Berlinul îl acordă războiului purtat de Statele Unite şi Israel împotriva Iranului, potrivit Anadolu Ajansi. Potrivit sursei citate, protestatarul, ide»»»

bursa.ro
Gandul 15h

Miercuri apare Indexul Democrației al The Economist. Rămâne România „regim hibrid” sau se-ntoarce la „democrație defectuoasă”?

La începutul lui 2025, România politică a primit o palmă răsunătoare: prestigioasa publicație britanică The Economist a publicat „Indexul Democrației” pentru anul 2024, iar România a fost retrogradată în acest index de la statutul de „democrație defectuoasă” la cel de „regim hibrid”. Ultimul nivel »»»

gandul.ro
Gandul 15h

Criză electorală în Republica Moldova. Alegerile din „țara-fantomă”, amânate din nou. Măsurile anunțate de Chișinău

Criză electorală în sudul Republicii Moldova. Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei, stabilite anterior pentru 21 iunie 2026, au fost din nou amânate. Curtea de Apel Sud, din Cahul, a suspendat hotărârile adoptate de legislativul regional privind organizarea scrutinului. Instanța a admis c»»»

gandul.ro
Gandul 16h

Motivul uluitor pentru care Bill Gates angajează oameni „leneși” pentru sarcinile cele mai dificile

În 2026, căutarea unui loc de muncă a devenit aproape o „misiune imposibilă”, iar concedierile au luat amploare din cauza inteligenței artificiale. Nimeni nu și-ar trece „leneș” în CV ca punct forte. Însă, unul dintre cei mai bogați oameni din lume este în căutare de persoane „leneșe”. Chiar pentru»»»

gandul.ro
Gandul 16h

Dezvăluiri ucrainene despre cum Rusia oferă sprijin Iranului. Informațiile au fost folosite pentru atacuri asupra bazelor SUA

Potrivit unor rapoarte făcute publice de serviciile de informații ale Ucrainei, sateliții Rusiei au realizat zeci de imagini detaliate ale instalațiilor militare și ale siturilor critice din Orientul Mijlociu pentru a ajuta regimul iranian să atace forțele SUA și aliații acesteia. Mai mult, hackeri»»»

gandul.ro
Active News 18h

ULTIMĂ ORĂ | Mesaj apocaliptic al lui Donald Trump: ”O întreagă civilizație va muri în această noapte”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Președintele Donald Trump a declarat că „o întreagă c»»»

activenews.ro
Stirile PRO 18h

Premierul de la Chișinău spune că România și R. Moldova sunt „foarte aproape de unire”. „Totul se schimbă foarte repede” - Știrile ProTV

Prim-ministrul de la Chișinău Alexandru Munteanu spune că subiectul unirii Republicii Moldova cu România devine tot mai relevant și că cele două state sunt „foarte aproape” de acest moment.»»»

stirileprotv.ro
Romania TV 21h

Premierul Republicii Moldova, anunț șocant: „Suntem foarte aproape de unirea cu România. Cetățenii o percep din ce în ce mai mult ca o perspectivă realistă”

Premierul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, a făcut recent noi declarații privind o posibilă reunificare a Republicii Moldova cu România, spunând că o astfel de ipoteză „devine din ce în ce mai relevantă”. Premierul Republicii Moldova, anunț șocant: „Suntem foarte aproape de unirea cu România»»»

romaniatv.net
Ziarul Financiar 06.04. 23:20

Lupta pentru pământuri rare: după Franţa, Germania investeşte la rândul ei în Australia pentru a-şi aproviziona întreprinderile

Fondul public german dedicat materiilor prime vitale accelerează. La patru luni de la anunţarea primei investiţii de 150 de milioane de euro în proiectul de extracţie de litiu cu ajutorul energiei geotermale al companiei australiene Vulcan Energy din Valea Rinului Superior, Germania, acesta a anunţ»»»

zf.ro
Capital 06.04. 22:41

Republica Moldova urcă în ratingul Moody’s la B2. Semnal puternic pentru investiții și stabilitate economică. Ce se întâmplă cu România

Republica Moldova a fost promovată în ratingul agenției Moody’s de la B3 la B2, cea mai bună evaluare din ultimii 25 de ani, într-un context în care reformele instituționale și parcursul european încep să producă efecte vizibile. Decizia indică o creștere a încrederii investitorilor și o percepție »»»

capital.ro
DC News 06.04. 22:39

Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 38: "Mâine noapte putem elimina întreaga țară", a zis Donald Trump cu referire la Iran

Update: Premierul Qatarului condamnă toate atacurile împotriva infrastructurii civile Premierul Qatarului, şeicul Mohammed bin Abdulrahman Al Thani a declarat, în cursul unei discuţii telefonice cu ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, că sunt de condamnat atacurile împotriva infrastructuri»»»

dcnews.ro
Business Magazin 06.04. 18:52

O nouă escaladare: Loviturile aeriene israeliene au închis principalele uzine petrochimice ale Iranului. Israelul au distrus şi numeroase avioane şi elicoptere iraniene

Loviturile aeriene israeliene au închis principalele uzine petrochimice ale Iranului, afectând un sector crucial şi o sursă importantă de venituri din export, pe măsură ce Israelul şi SUA intensifică atacurile asupra infrastructurii republicii islamice, scrie FT. Teheranul a declarat că, luni, au f»»»

businessmagazin.ro
Evz 06.04. 17:53

De la vulnerabilitate la reziliență. Republica Moldova obține un rating record în evaluarea Moody’s

Republica Moldova primește una dintre cele mai importante confirmări externe din ultimul sfert de secol. Agenția internațională a îmbunătățit ratingul de țară de la B3 la B2, un nivel record pentru ultimii 25 de ani, indicând o capacitate mai mare a statului de a face față riscurilor și crizelor. D»»»

evz.ro
Gandul 06.04. 17:50

Trump spune că propunerile de încetare a focului cu Iranul „nu sunt suficiente”. Ce planuri are președintele SUA cu petrolul iranian

Președintele american Donald Trump le-a spus reporterilor cu ocazia evenimentului de Paște organizat la Casa Albă că propunerile de încetare a focului în conflictul cu Iranul „nu sunt suficient de bune, dar sunt un pas semnificativ”, scrie Sky News. Donald Trump a avut luni o reacție cu privire la »»»

gandul.ro
Gandul 06.04. 17:49

Ramona Ioana Bruynseels (deputat AUR): „România riscă să piardă și viitoarele fonduri europene din Cadrul Financiar Multianual 2028-2034 dacă la putere vor mai rămâne PSD-PNL-USR-UDMR”

„Pentru România, Cadrul Financiar Multianual 2021-2027 este un eșec lamentabil, dar nu din cauza programului în sine, ci din cauza incompetenței și imposturii de la vârful guvernelor în care s-au perindat PSD, PNL, USR, UDMR. Potrivit datelor de la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, »»»

gandul.ro
Gandul 06.04. 17:38

Agenția Moody’s a îmbunătățit ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani

Agenția internațională Moody’s a îmbunătățit ratingul Republicii Moldova de la B3 la B2, menținând perspectiva stabilă. Acesta este cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani, transmite Guvernul de la Chișinău. Conform Guvernului, ratingul B2 reflectă progresul sustenabil al Republicii Moldova în cons»»»

gandul.ro
Gandul 06.04. 16:37

Dan Dungaciu, prim-vicepreședinte AUR: „Când AUR va ajunge la putere, reunirea României cu Republica Moldova va fi pe masă”

Prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, critică declarațiile recente ale ambasadorului Federației Ruse de la București, care a acuzat că unirea înfăptuită la 1918 ar fi fost nelegitimă și un act forțat de Armata Română. Dan Dungaciu precizează că aceste narațiuni sunt doar niște „poncife ideologic»»»

gandul.ro
DC News 06.04. 16:01

Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 38: Trump a respins ideea unui armistiţiu de 45 de zile / Israelul a bombardat cel mai mare complex petrochimic al Iranului

Update: Trump a respins ideea unui armistiţiu de 45 de zile în războiul cu Iranul, afirmă un oficial de la Casa Albă Casa Albă a confirmat luni că ţări mediatoare au propus un armistiţiu de 45 de zile în războiul cu Iranul, dar preşedintele american Donald Trump a respins această propunere, transmi»»»

dcnews.ro
Curierul National 06.04. 15:17

Președintele Franței va veni în România

Surse oficiale au declarat că președintele Franței, Emmanuel Macron, va veni în România la începutul lunii mai. Pe 9 decembrie 2025, președintele Nicușor Dan a anunțat că președintele Emmanuel Macron a confirmat că va efectua o vizită în România în 2026, conform Agerpres. „L-am invitat pe președint»»»

curierulnational.ro
Evz 06.04. 14:47

Motorina trece de 34 de lei în Republica Moldova, pe fondul scumpirilor globale. Autoritățile, chemate la explicații în Parlament

Republica Moldova. Valul de scumpiri pe piața carburanților continuă să lovească în plin consumatorii din Republica Moldova. Motorina trece de un nou prag psihologic, în timp ce benzina oferă doar o ușoară gură de oxigen. Evoluțiile vin pe fundalul tensiunilor internaționale și al unui deficit de o»»»

evz.ro
Senat 06.04. 13:54

Delegația Comisiei juridice, de numiri, disciplină, imunități și validări a Senatului României - vizită oficială în Republica Albania

În perioada 1-4 aprilie a.c., Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări a Senatului României a efectuat o vizită de lucru în Republica Albania, la Tirana și Saranda, în cadrul unui program de întrevederi instituționale cu autorități parlamentare și executive albaneze. Delegația»»»

senat.ro
Economica 06.04. 12:51

Macron vine în România. Când se va întâlni cu Nicușor Dan la Cotroceni - Economica.net

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, va veni în România la începutul lunii mai, au declarat surse oficiale. Pe 9 decembrie 2025, preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că preşedintele Emmanuel Macron a confirmat că va efectua o vizită în România în 2026, scrie Agerpres. „L-am invitat pe preşedintele »»»

economica.net
Gandul 06.04. 12:40

O a treia navă turcă a reușit să traverseze strâmtoarea Ormuz. Ce țară a fost scutită de „orice restricții“ de Teheran

O a treia navă turcă, un petrolier cu destinația Malaezia, a traversat strâmtoarea Ormuz, ieri seară, a anunțat ministrul turc al Transporturilor, Abdulkadir Uraloglu, potrivit BFMTV. Sursă foto: Mediafax „Datorită eforturilor noastre comune cu Ministerul Afacerilor Externe, nava turcă Ocean Thunde»»»

gandul.ro
Active News 06.04. 11:49

Dan Dungaciu (prim-vicepreședinte AUR): ”Când AUR va ajunge la putere, reunirea României cu Republica Moldova va fi pe masă”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, critică decl»»»

activenews.ro
Gandul 06.04. 11:10

„Kim Jong-Un și-a desemnat deja succesorul”, au raportat serviciile de informații din Coreea de Sud. Va fi un record istoric pentru Coreea de Nord

Agenția de spionaj din Coreea de Sud a raportat că liderul suprem de la Phenian și-a desemnat succesorul: pe fiica sa, Kim Ju Ae. Kim Ju Ae ar putea deveni prima femeie care va conduce națiunea nord-coreeană de la fondarea sa în 1948 de către Kim Ir Sen. Detalii despre fiica lui Kim Jong-Un Kim Ju »»»

gandul.ro
Bursa 06.04. 10:08

DPA: Iranul a folosit muniţii cu dispersie în atacurile asupra regiunii Tel Aviv

Iranul a folosit muniţii cu fragmentaţie într-un atac cu rachetă comis luni în zori asupra zonei metropolitane Tel Aviv, relatează DPA. Potrivit DPA, au existat în jur de 20 de locuri de impact în zona Tel Aviv, iar mai multe persoane au fost rănite, printre care o femeie aflată în prezent în stare»»»

bursa.ro
Ziarul de iasi 06.04. 07:17

Cine ne face viața bună: statul, Dumnezeu sau portofelul?

Ce ne face, de fapt, viața bună: statul, religia sau banii? Pornind de la această întrebare, textul propune o incursiune amplă în relația dintre economie, credință și putere politică, de la Sfântul Augustin și Karl Marx până la Max Weber și lumea contemporană. Studiul de caz al Iranului oferă un ex»»»

ziaruldeiasi.ro
Gandul 06.04. 06:31

China și Rusia, pregătite să colaboreze pentru soluționarea diplomatică a războiului din Orientul Mijlociu. Ce i-a propus Wang Yi lui Serghei Lavrov

China se declară pregătită să coopereze cu Rusia la Consiliul de Securitate al ONU. Ministrul de Externe al Republicii Populare Chineze, Wang Yi, l-a contactat telefonic pe omologul său rus, Serghei Lavrov. După mai bine de o lună de la începererea celui de-al Treilea Război din Golf (28 februarie »»»

gandul.ro
Romania TV 05.04. 21:29

Noua lege militară din Germania provoacă controverse. Bărbații între 17 și 45 de ani trebuie să ceară aprobarea armatei pentru a pleca din țară mai mult de trei luni

Noua lege militară, intrată în vigoare de la 1 ianuarie 2026, face parte dintr-un pachet mai amplu de reforme prin care guvernul german încearcă să întărească capacitatea armatei, în contextul tensiunilor de securitate din Europa. Conform legislației, toți bărbații de 18 ani sunt obligați să comple»»»

romaniatv.net
Ziarul Financiar 05.04. 20:39

Bun venit în era marii nesiguranţe energetice. Războaiele şi tensiunile geopolitice expun cel mai bine vulnerabilităţile energetice, iar energia poate fi folosită ca armă. Înainte de a invada Ucraina, Rusia a întrerupt livrările de gaze către Ucraina şi UE în plin ger

Maghiarilor, orice atac ucrai­nean în partea europeană a Rusiei le poate da fiori. Săptămâna trecută drone aeriene ucrainene au avut din nou ca ţintă staţia de compresoare de la Russkaia a gazoductului Turkstream. Acesta este singurul prin care Rusia îşi mai poate exporta gazele către Europa. Anul »»»

zf.ro
Business Magazin 05.04. 19:29

Mesaj extrem de dur al preşedintelui Trump pe Truth Social: ”Marţi va fi Ziua centralelor energetice şi Ziua podurilor, toate la un loc, în Iran. Nu va fi nimic asemănător!!! Deschideţi strâmtoarea sau veţi trăi în iad”

Donald Trump a ameninţat că va bombarda centralele electrice şi podurile Iranului dacă acesta nu redeschide Strâmtoarea Hormuz, după ce forţele americane au reuşit o operaţiune îndrăzneaţă de salvare a unui aviator rănit, al cărui avion de vânătoare fusese doborât deasupra ţării vineri. Preşedintel»»»

businessmagazin.ro
Bursa 05.04. 18:40

MAE al Qatarului condamnă atacul RSF asupra unui spital din Sudan

Statul Qatar a condamnat atacul comis de Forţele de Sprijin Rapid (RSF) asupra spitalului din oraşul Jabalain, din statul Nilul Alb, în Republica Sudan, atac în urma căruia au fost ucise şi rănite mai multe persoane civile, inclusiv cadre medicale, potrivit unei declaraţii publicate de Ministerul d»»»

bursa.ro
Bursa 05.04. 17:40

Bild: „Propunere de ieftinire a biletelor de tren în Germania, pe fondul scumpirii carburanţilor”

În Germania, pe fondul creşterii continue a preţurilor la benzină şi motorină, apar propuneri pentru reducerea temporară a tarifelor la transportul feroviar, potrivit unui articol publicat de Bild. Conform publicaţiei germane, nemulţumirea populaţiei faţă de preţurile la pompă este în creştere, în »»»

bursa.ro
Evz 05.04. 16:54

Râul Nistru, monitorizat atent. Autoritățile se pregătesc pentru un nou val de poluare petrolieră

Republica Moldova. Creșterea nivelului apei în râul Nistru poate aduce la suprafață reziduurile petroliere acumulate pe maluri și în zonele cu vegetație, amenințând aprovizionarea cu apă a localităților din nordul și centrul Republicii Moldova. Autoritățile acționează în regim de urgență pentru a p»»»

evz.ro
Gandul 05.04. 04:03

De ce nu vor moldovenii unirea cu România. Ce i-ar face să se răzgândească

Unirea Republicii Moldova cu România rămâne o aspirație simbolică puternică, dar fară majoritate reală pe ambele maluri ale Prutului. Un proiect susținut mai mult la București decât la Chișinău, proiectul unirii nu este nici pe agenda politică imediată, nici o opțiune susținută marojitar în țara ve»»»

gandul.ro
Ziarul de iasi 05.04. 02:50

Minciuna salariului minim. O politică publică riscantă și ineficientă

Creșterea salariului minim este prezentată drept o victorie socială. În realitate, este adesea un mecanism prin care costul muncii crește mai repede decât venitul real, iar diferența este absorbită fiscal sau transferată în economie. Seria românească din ultimul sfert de secol arată nu doar o creșt»»»

ziaruldeiasi.ro
Active News 04.04. 23:24

Germania adoptă o lege controversată: Bărbații nu pot părăsi țara pentru mai mult de trei luni fără aprobarea autorităților militare

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul O modificare a legii recrutării germane, intrată în v»»»

activenews.ro
Capital 04.04. 20:27

Regula de 1 metru. Decizia perfect legală prin care șoferii sunt amendați pentru viteză. E imposibil să eviți

Te-ai întrebat vreodată de ce, exact când credeai că respecți viteza, apare flashul radarului în Germania? Nu e ghinion. Legislația locală permite amplasarea radarelor imediat după indicator, surprinzând șoferii. Află cum funcționează această regulă invizibilă și de ce poate transforma o călătorie »»»

capital.ro
Gandul 04.04. 20:27

SUA pierd un aliat politic în Europa. Partidul AfD din Germania se distanțează de Donald Trump din cauza războiului cu Iranul

Partidul german de extremă dreaptă Alternativa pentru Germania (AfD) a început să se distanțeze public de președintele american în contextul în care războiul din Iran se dovedește a fi nepopular printre germani și diminuează, de asemenea, perspectivele de relansare economică a Germaniei, scrie Fina»»»

gandul.ro