AUR începe strângerea de semnături pentru suspendarea lui Nicușor Dan. George Simion mesaj pentru ”șeful sismtemului”: ”Ceasul 12: Nicușor, nominalizează un premier ACUM! Bolojan, pleacă din Palatul Victoria”
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul AUR a decis să înceapă strângerea de semnături pentru»»»
Donald Trump face din nou glume pe seama Giorgiei Meloni și insinuează că premierul italian este obsedat de el
Donald Trump escaladează din nou disputa publică cu Giorgia Meloni după ce a postat un mesaj pe pagina de socializare Truth Social în care sugera că premierul Italiei este obsedat de el. Președintele american a publicat duminică o fotografie editată în care Meloni zâmbește alături de textul „Este n»»»
Atac armat la New York, de Ziua Independenței. Opt răniți, dintre care patru copii
Cel puțin opt persoane, inclusiv patru copii, au fost împușcate sâmbătă seara, târziu, în timpul evenimentelor organizate la New York de Ziua Independenței SUA, potrivit Reuters. Potrivit presei americane, polițiștii au intervenit după ce au fost alertați cu privire la un atac armat în jurul orei l»»»
Putin l-a sunat pe Trump să se laude că “avansează cu încredere” în Ucraina
Președintele rus Vladimir Putin a discutat sâmbătă la telefon cu omologul său american Donald Trump, cu ocazia celebrării a 250 de ani de la nașterea SUA, a anunțat Kremlinul. Președinția rusă a precizat că cei doi lideri au abordat situația din Ucraina înaintea summitului NATO de la Ankara, inform»»»
UDMR îl acuză pe Nicuşor Dan că a devenit "prea mult jucător", depăşindu-l şi pe Băsescu: A trecut linia roşie
Csoma Botond ar vrea o implicare mai activă a preşedintelui Nicuşor Dan în formarea unui nou Guvern. "Ar trebui în continuare să contribuie cumva, prin competenţele pe care le are, să avem o majoritate. Nu cred că ar trebui să se retragă în Palatul Cotroceni şi să stea acolo şi să aştepte ca partid»»»
Nuclearelectrica recalibrează strategia pentru SMR Doicești: proiectul merge înainte, dar toate scenariile sunt reevaluate
Unele condiții asociate Deciziei Finale de Investiție (FID) nu au fost îndeplinite la termen, iar conducerea SNN propune acționarilor actualizarea Strategiei de implementare a proiectului;Potrivit surselor InvesTenergy, nu este vorba despre abandonarea proiectului, ci despre o actualizare a Strateg»»»
Încep lucrările la tronsonul Iași-Ungheni din Autostrada Unirii. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor: ”Nu irosim nicio secundă”
Potrivit secretarului de stat de la Ministerul Transporturilor, Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a emis ordinul de începere a lucrărilor pentru tronsonul Iași – Ungheni din Autostrada Unirii la doar câteva zile de la semnarea contractului. Încep lucrările la tronsonul Iași-Ungheni di»»»
Noi titluri de stat TEZAUR, disponibile din 6 iulie. Cum pot fi cumpărate și ce dobânzi oferă
Românii pot investi, în perioada 6 iulie 2026 – 7 august 2026, în titlurile de stat TEZAUR, cu maturităţi de 1, 3 şi 5 ani şi dobânzi anuale de 6,25%, 6,75% şi, respectiv 7,15%, anunţă Ministerul Finanţelor, scrie news.ro. Titlurile de stat au valoare nominală de 1 leu şi sunt emise în formă demate»»»
Lidera extremei drepte germane, Alice Weidel, contestă manifestul propriei filiale privind „familia tradițională”. Ea trăiește într-un parteneriat civil alături de o altă femeie și cresc împreună doi copii
Alice Weidel, copreședinta partidului populist de dreapta „Alternativa pentru Germania” (AfD), s-a distanțat public de o parte a manifestului politic adoptat de o filială regională a partidului, care promovează exclusiv modelul familiei tradiționale. Filiala AfD din landul Saxonia-Anhalt a aprobat »»»
AUR începe strângerea de semnături pentru suspendarea lui Nicușor Dan. George Simion mesaj pentru Nicușor Dan: ”Ceasul 12: Nicușor, nominalizează un premier ACUM! Bolojan, pleacă din Palatul Victoria”
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul AUR a decis să înceapă strângerea de semnături pentru»»»
POLITICO: Marea Britanie a interceptat avioane rusești în timpul unei misiuni NATO în Arctica
Marea Britanie anunță că a interceptat și escortat avioane militare rusești după ce acestea s-au apropiat de grupul de atac al portavionului HMS Prince of Wales, aflat într-o misiune NATO în Marea Norvegiei, a relatat POLITICO. Marea Britanie acuză Rusia de o manevră „nesigură și neprofesionistă” M»»»
Catalogul 100 Tineri manageri de top arată cum noii lideri români schimbă regulile succesului prin curaj și învățare continuă
În ediția din 2025 a catalogului 100 Tineri manageri de top, lideri tineri din România, printre care Bogdan Meica (director general, Glovo România), Elena Panait (Head of Leasing, Genesis Property) și Alexandra Bălan Marinescu (director general adjunct, Allianz-Ţiriac Pensii Private), împărtășesc l»»»
Froo crește potențialul de extindere în România la 7.500 de magazine
Grupul polonez Żabka, prin brandul Froo, la 2 ani de la intrarea pe piața românească, își majorează estimările privind potențialul de dezvoltare în România, susținând că piața poate susține o rețea de până la 7.500 de magazine Froo, din motivele rezultatelor operaționale peste așteptări și accelera»»»
Banca Transilvania acordă circa 400 milioane euro Pavăl Holding pentru Carrefour România, cea mai mare finanțare bilaterală din retailul românesc
Banca Transilvania (BT) a acordat Pavăl Holding o finanțare de circa 400 milioane euro pentru finanțarea parțială a achiziției Carrefour România, tranzacția evaluată la 823 milioane euro și anunțată în februarie, reprezentând cea mai mare finanțare bilaterală acordată vreodată pe piața din România.»»»
Mașinile electrice și hibride au ajuns să domine piața auto din România. Dacia rămâne cea mai vândută marcă, iar un nou producător intră în top 10
Volumul autoturismelor vândute în România în luna iunie a crescut cu peste jumătate față de aceeași perioadă din 2025, iar mașinile electrice și hibride domină piața cu 64% din totalul înmatriculărilor, arată datele publicate de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA), luni,»»»
Inteligența artificială, multiplicator al ideilor în marketingul B2B, facilitează diferențierea autentică.
Initiative Media transmite în prezent, în contextul marketingului business-to-business, că inteligența artificială trebuie tratată ca multiplicator, nu ca substitut, pentru a stimula idei clare, înțelegerea industriei și diferențierea reală, iar riscul este ca producția în volum să amplifice mesaje»»»
Air China deschide ruta Beijing-București-Zagreb pentru consolidarea conectivității intraeuropeene și creșterea ofertei în regiune
Air China va opera ruta Beijing-București-Zagreb de trei ori pe săptămână, cu escală de trei ore la București, folosind aeronave Airbus A330-200, pentru a crește capacitatea pe segmentul intraeuropean și a facilita obținerea drepturilor de trafic din cadrul libertății a cincea între București și Za»»»
Ministerul Finanțelor deschide o nouă rundă de subscrieri la TEZAUR, cu dobânzi de până la 7,15%
Ministerul Finanțelor remaintește că veniturile obținute din aceste investiții sunt neimpozabile, iar titlurile de stat au o valoare nominală de 1 leu și sunt emise în formă dematerializată. Investitorii pot cumpăra titlurile de stat prin platforma Ghișeul.ro în perioada 6 iulie – 5 august, online »»»
Rutte încearcă să mențină unitatea NATO înaintea summitului, în timp ce Trump cere „loialitate” din partea aliaților
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, se pregătește pentru un summit dificil al Alianței, în contextul în care președintele american Donald Trump pune un accent tot mai mare pe ceea ce numește „loialitatea” aliaților, pe lângă angajamentele privind creșterea cheltuielilor pentru apărare. Summitul»»»
Planul mistic al lui Zelenski care îl bântuie pe Putin. Ce se ascunde în spatele operațiunii de 40 de zile care a pus Rusia pe jar
Ucraina joacă o carte riscantă, dar extrem de calculată pe tabla de șah a războiului cu Federația Rusă. În spatele retoricii de război și a declarațiilor oficiale, Kievul aplică o strategie de tipul „prefă-te până reușești”, concepută nu doar pentru a menține ridicat moralul populației ucrainene, c»»»
Tensiuni în Pacific: China testează o rachetă de pe un submarin nuclear, imediat după noul pact al Australiei
China a anunțat că a efectuat un test militar în cadrul căruia un submarin a lansat o rachetă balistică echipată cu un focos fictiv în Oceanul Pacific. Testul a atras reacții din partea Australiei, care acuză Beijingul că își intensifică prezența militară în regiunea Indo-Pacific fără suficientă tr»»»
Weekend de foc în Timiș. Aproape 180 de intervenții ale pompierilor și medicilor SMURD în doar 48 de ore
Foto: Arhivă Pompierii și echipajele medicale din cadrul ISU Timiș au avut un weekend extrem de încărcat. În perioada 4-5 iulie 2026, salvatorii timișeni au gestionat nu mai puțin de 178 de misiuni pe întreg teritoriul județului. Cea mai mare presiune a fost resimțită de echipajele medicale SMURD, »»»
Liderii PSD, PNL, USR și UDMR reiau negocierile pentru deblocarea crizei politice. Care sunt „liniile roșii” ale partidelor (surse)
Liderii PSD, PNL, USR și UDMR ar urma să se întâlnească la finalul săptămânii pentru a relua discuțiile privind formarea unui guvern cu puteri depline, potrivit surselor apropiate de conducerea social-democraților. Pentru ca un guvern de reconciliere să devină plauzibil, PNL ar trebui să își asume »»»
Consiliul Județean Timiș, a treia rectificare bugetară din 2026. Cum se împart banii pentru investiții, cultură și asistență socială
Consilierii județeni au votat astăzi rectificarea numărul 3 a bugetului local pentru anul 2026. Proiectul, elaborat sub semnătura președintelui Alfred-Robert Simonis și a Direcției de Buget Finanțe, aduce modificări importante în repartizarea fondurilor județene, fiind influențat atât de semnarea u»»»
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să nominalizeze un premier ”ACUM”. Ce mesaj are liderul AUR pentru Ilie Bolojan
George Simion a postat un mesaj scurt pe pagina sa de Facebook, prin intermediul căruia îi cere lui Nicușor Dan să nominalizeze un premier ”acum” și lui Ilie Bolojan, demis în luna mai prin moțiune de cenzură, să părăsescă Palatul Victoria. George Simion, mesaje pentru Nicușor Dan și Ilie Bolojan ”»»»
INS: Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul a scăzut cu 5,5% în primele cinci luni din 2026
INS arată că declinul din perioada ianuarie–mai a fost determinat de scăderea vânzărilor de produse nealimentare cu 7,9%, a vânzărilor de produse alimentare, băuturi și tutun cu 3,7%, precum și a comerțului cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate cu 2,8%. În seria»»»
Chisăliță: Exploatarea gazelor din Marea Neagră oferă României o oportunitate istorică, însă resursele nu creează automat prosperitateAbonează-te la newsletter
Exploatarea gazelor din Marea Neagră oferă României o oportunitate istorică, însă adevărata valoare strategică nu constă în gazul extras, ci în modul în care veniturile rezultate vor fi utilizate, susține președintele Asociației Energia Inteligentă, Dumitru Chisăliță. „Exploatarea gazelor din Marea»»»
ANAF rescrie legea prin decizii de impunere. Firmele care au accesat fonduri europene, executate pentru că au folosit o facilitate prevăzută expres de Codul fiscal
O campanie națională de controale fiscale lovește exact firmele pe care statul român le-a încurajat să investească: beneficiarii de fonduri europene nerambursabile. Sub pretextul reinterpretării unei facilități aflate în Codul fiscal din 2014 – scutirea de impozit pentru profitul reinvestit – organ»»»
AI nu e viitorul. E deja aici. Cum o folosesc viitorii ingineri sau IT-işti?
„AI-ul devine colegul tău de birou, dar depinde de tine cum înveţi să-l foloseşti”, spune Eduard, un tânăr inginer constructor, absolvent al UTCB – Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti. El face parte din categoria tinerilor care sunt pregătiţi pentru AI, care ştiu şi înţeleg că nu pot ign»»»
Capitala care a învins Parisul şi Madridul. Oraşul de poveste desemnat cel mai frumos din Europa
O capitală europeană care primeşte doar o fracţiune din numărul de turişti ai vecinilor săi a fost desemnată cea mai frumoasă de pe continent, depăşind destinaţii celebre precum Paris şi Madrid. Un studiu a analizat peste trei milioane de recenzii publicate pentru 46 de capitale europene, urmărind »»»
Cătălina Dodu, EY România: Securitatea cibernetică nu mai e o linie de cost, ci un factor care permite continuitatea businessului
Digitalizarea este unul dintre motoarele dezvoltării unor companii într-o eră tot mai tehnologică, însă acest lucru duce şi la o creştere a riscurilor cibernetice la care se expun companiile. În ultimul deceniu, tehnologia a devenit unul dintre principalii acceleratori ai creşterii economice. Digit»»»
Cum răspund marile companii unei generaţii care schimbă regulile consumului? Ioanna Christopoulou, Country General Manager L'Oréal România: „Generaţia Z este mult mai exigentă când vine vorba de consumul responsabil”
Generaţia Z nu mai cumpără produse de beauty doar pentru numele de pe ambalaj. Pentru aceşti consumatori, contează ingredientele, valorile brandului, impactul asupra mediului şi autenticitatea comunicării. În acest context, companiile din industrie au fost nevoite să îşi regândească strategiile, de»»»
AUR începe strângerea de semnături pentru suspendarea lui Nicușor Dan. Formațiunea condusă de George Simion vrea și organizarea alegerilor anticipate
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul AUR a decis să înceapă strângerea de semnături pentru»»»
Csoma Botond spune că Nicușor Dan a devenit „prea mult jucător” și l-a întrecut chiar pe Traian Băsescu: „Sper să nu repete greşeala”
Preşedintele Nicuşor Dan trebuie să iasă din pasivitate şi să ajute la formarea unui nou Guvern a declarat la RFI liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond, care observă că, prin ultima desemnare de premier, şeful statului a devenit chiar mai jucător decât Traian Băsescu. Csoma Botond ar vrea o implic»»»
O nouă autostradă pentru Valea Jiului. „Autostrada Dacilor” ar urma să fie construită în patru ani - Puterea.ro
Autoritățile pregătesc lansarea proiectului „Autostrada Dacilor”, o investiție de interes național care ar urma să fie realizată în județul Hunedoara, cu scopul de a conecta cele șase localități din Valea Jiului și de a sprijini reconversia economică a uneia dintre cele mai afectate regiuni miniere»»»
Ministrul de Externe al Canadei efectuează o vizită în România
Ministrul canadian al afacerilor externe, Anita Anand, efectuează luni o vizită oficială în România, ocazie cu care se va întâlni cu ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, și va fi primită de președintele Nicușor Dan. Vizita are loc la invitația ministrului Oana Țoiu. Agenda discuțiilor dintre »»»
Tensiunile PNL-PSD, taxate de UDMR: „O ceartă ca la grădiniță. Trebuie să renunțe la atacuri”
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a criticat luni, 6 iulie, blocajul legat de formarea unui guvern, afirmând că „această ceartă ca la grădiniță nu face altceva decât să crească AUR-ul, să crească extremismul”. „Nu s-a schimbat nimic, a rămas tot acel limbaj dur, contondent sau pe alocuri iron»»»
Cristian Ghinea îl atacă pe Nicușor Dan: „Un personaj greșit pentru România. Un tăntălău ajuns în locuri greșite”
Senatorul USR Cristian Ghinea a lansat atacuri dure la adresa președintelui Nicușor Dan, pe care îl acuză de o „strategie cinică” în campanie și de un comportament „mizerabil” față de USR. Cristian Ghinea l-a acuzat pe Nicușor Dan că a urmărit deliberat să se prezinte drept singurul candidat proeur»»»
Tranzacție de zeci de milioane de euro în construcții: omul de afaceri Giani Canschi a vândut Daroconstruct către STRABAG SE, unul dintre cei mai mari constructori din Europa
Omul de afaceri ieșean Giani Canschi a vândut Daroconstruct, una dintre cele mai importante companii de construcții din Regiunea Moldovei, către grupul austriac STRABAG SE. Tranzacția, care vizează preluarea integrală a companiei, ar putea depăși 30 de milioane de euro și consolidează prezența STRA»»»
Netanyahu afirmă că unele sate creștine din Liban au cerut anexarea la Israel. Autoritățile locale resping declarația
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat că unele sate creștine din sudul Libanului ar fi solicitat anexarea la Israel pentru a beneficia de protecție împotriva grupării Hezbollah. Declarația a fost respinsă de autoritățile locale, care au reafirmat apartenența acestor comunități la statul»»»
Sătul de întârzierile CFR, Radu Miruță a sunat la call center să se plângă, însă s-a lovit de marea performanță: nu i-a răspuns nimeni timp de 15 minute
Radu Miruță, ministrul interimar al Transporturilor, spune acest demers a apărut în urma repetatelor reclamații ale pasagerilor în călătoria cu trenul, precum „aerul condiționat care nu funcționează, întârzieri, lipsă de informații, condiții de călătorie care nu sunt cele pe care le meritați”. „Ca »»»
Mii de muncitori străini plătesc asigurarea de sănătate, dar nu pot beneficia de servicii medicale
România a reglementat importul de forță de muncă din afara UE, aliniind taxarea muncii și pentru muncitorii străini, însă o bună parte dintre aceștia nu pot beneficia de servicii medicale deși plătesc asigurările de sănătate. Patronatul Importatorilor de Forță de Muncă (PIFM) atrage atenția asupra »»»
Modelul de creştere: trebuie evitată o confuzie
La ultima reuniune a AAFB (Asociaţia Analiştilor Financiar-Bancari) din iunie a.c. s-a vorbit despre epuizarea modelului de creştere din România. Şi s-au adus argumente relevante. Ultimul raport anual al BNR are o secţiune interesantă privind competitivitatea, decalajele tehnologice cu care se conf»»»
AUR începe strângerea de semnături pentru suspendarea președintelui Nicușor Dan. Partidul ar avea deja 90 de semnături și mai are nevoie de alte 65
AUR a decis să declanșeze procedura de suspendare a președintelui Nicușor Dan și va începe negocieri cu celelalte partide pentru a obține numărul necesar de semnături. În paralel, formațiunea condusă de George Simion a hotărât să nu susțină viitorul guvern și să promoveze organizarea alegerilor ant»»»
SURSE Liderii PSD, PNL, USR și UDMR reiau negocierile pentru deblocarea crizei politice
Liderii PSD, PNL, USR și UDMR ar putea avea o nouă întâlnire chiar la finalul acestei săptămâni, pentru reluarea discuțiilor privind formarea unui guvern cu puteri depline, au declarat surse social-democrate pentru „Adevărul”. Potrivit acelorași surse, pentru ca varianta unui guvern de reconciliere»»»
Consiliul Concurenţei analizează preluarea Bawi Construction SRL de către Bau Holding Beteiligungs GmbH
Consiliul Concurenţei analizează achiziţionarea de către Bau Holding Beteiligungs GmbH, Austria, a Bawi Construction SRL, conform unui comunicat de presă remis redacţiei. Bau Holding Beteiligungs GmbH, Austria, este o societate holding a cărei activitate principală constă în achiziţionarea, gestion»»»
Amenda primită de Banca Transilvania după ce un angajat a accesat neautorizat conturile unui client
Banca Transilvania a fost amendată cu 5.000 de euro după ce un client s-a plâns că un angajat al băncii a accesat neautorizat extrasele unor conturi bancare. Banca Transilvania, amendată de ANSPDCP Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a finalizat ancheta »»»
Cum a nenorocit Ilie Bolojan economia României. Comerțul cu amănuntul scade pentru a zecea lună consecutivă
Comerțul cu amănuntul din România a scăzut cu -4,7% în mai 2026 față de aceeași lună a anului trecut, marcând a zecea lună consecutivă de declin, potrivit datelor transmise luni de Institutul Național de Statistică. Cumulat, pe primele cinci luni ale anului, comerțul cu amănuntul a scăzut cu 5,3%, »»»
Comerțul cu amănuntul a intrat pe minus în primele cinci luni ale anului 2026!
Comerțul cu amănuntul a intrat pe minus în primele cinci luni ale anului, arată datele publicate luni de Institutul Național de Statistică (INS). Cifra de afaceri din retail (fără vânzările de autovehicule și motociclete) s-a redus cu 5,5% ca serie brută și cu 5,3% ca serie ajustată, prin comparați»»»
Avertismentul lui Zelenski înaintea summitului NATO de la Ankara, după un nou atac cu rachete și drone al Rusiei asupra Kievului
Un nou atac cu rachete și drone rusești a fost lansat în dimineața de luni, 6 iulie, asupra capitalei Ucrainei. Cel puțin 14 persoane au fost ucise iar peste 70 rănite, conform informațiilor furnizate de președintele Volodimir Zelenski pe platforma X. Vezi galeria foto 5 poze „Noaptea trecută, Kiev»»»