mia.mk
МВР Билтен
mia.mk
Балет „Либертанго“ и концерт на финскиот пијанист Оли Мустонен на „Охридско лето“
kapital.mk
Дали Лондон ќе остане финансиски центар и по Брегзит?
kurir.mk
Владата разреши 70-тина функционери, Васко Ковачевски нов директор на ЕСМ
Обраќање на претседателот Џафери на Форумот на Демократското партнерство на Претставничкиот дом на Конгресот на САД
press24.mk
Синдикат на УВМК: Бараме поголеми плати и подобри услови за работа и чување на матичните книги
mia.mk
Вучиќ – Волтерс: Комуникацијата на Војската на Србија и КФОР клучни за стабилноста
makfax.com.mk
Лидерите на 35 земји го потврдиле учеството на самитот Русија-Африка
makfax.com.mk
Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ
kapital.mk
Трамп планира да го слабее доларот, Банката на Америка предупреди од валутна војна
press24.mk
Бранко Героски: Уништен е сонот дека СЈО ќе биде новиот лик на македонската правда
kapital.mk
Преку трансакција на црногорската берза, ОТП ја купи Societe Generale Montenegro
kapital.mk
ЕИБ ќе го ревидира кредитирањето на Турција поради дупчењето во близина на Кипар
Грчки Хеленик на Арбитража во Париз бара од македонската влада 31 милиони долари, плус камати
alsat-m.tv
Димитров и Чавушоглу ги разменија ставовите околу ФЕТО
mia.mk
Реакција на српската опозиција поради неодржување средба со Макрон
makfax.com.mk
Капетан на мигрантски НВО-брод бара Европа да преземе над 500.000 мигранти
alsat-m.tv
Чавушоглу: Стоиме покрај Македонија, очекуваме конкретни чекори против ФЕТО
ЗАЕВ ВО РИНГОТ СО ДВАТА ПРОТИВНИЦИ НА СЈО – МИЦКОВСКИ И ДУИ
АРХЕОЛОГИЈА: ВО ГРЦИЈА ОТКРИЕН НАЈСТАРИОТ ЧОВЕЧКИ ФОСИЛ, ВО БУГАРИЈА НАЈДЕНИ КАМЕНИ ТОПОВСКИ ЃУЛИНА
КОСОВО КАКО КАМЧЕ ВО ЧЕВЕЛОТ ЗА БАЛКАНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ
БАЛКАНСКО ОРО НА ИСТОЧНИТЕ СОСЕДИ
„ШЕГАЏИИТЕ“ ШТО ГО ИЗМАМИЛЕ ЗАЕВ НЕМААТ ПРОБЛЕМ ДА БИДАТ ОРУЖЈЕ НА КРЕМЉ
ЕЛЕМ ПОСТОЈАНО ЈА ОДЛОЖУВА ВЕТЕНАТА НАБАВКА НА СОПСТВЕНА МЕХАНИЗАЦИЈА ЗА РЕК БИТОЛА
КУЛОАРСКА ДЕМОКРАТИЈА
ОХРИДСКО ЛЕТО 2019: ПОЧЕТОК ШТО ВЕТУВА ДОБРО ФЕСТИВАЛСКО ИЗДАНИЕ
АФЕРАТА „ШАЈБЕР“ 33 ГОДИНИ ПОТОА (4)
mia.mk
Пристигнува С-400 и тешки времиња за турската надворешна политика16 јули 2019 (МИА)
kanal5.com.mk
Макрон во Белград, го чуваат четири илјади специјалци и легијата на странци
alfa.mk
Експерти: Илузија се предвремени избори на есен, дискутабилно е и на пролет
makfax.com.mk
Косово високо на агендата на Макрон за време на посетата на Белград
kanal5.com.mk
Макрон во Србија- меѓу ветувањата и можностите за реализација
mia.mk
Бектеши: Поддржуваме отворена трговија, глобален економски раст и владеење на правото на трговија со стоки и услуги
mia.mk
Хант: Не се согласуваме со САД околу иранската криза, иако сме најблиски соработници
press24.mk
Ел Чека објави нова „бомба“ за братот на Али Ахмети и Муса Џафери
kurir.mk
Условот на ДУИ: Бежовска во финансии, Бесими гувернер на НБРМ
alsat-m.tv
Трамп го навлече гневот на демократите
makfax.com.mk
Макрон во посета на Србија
makfax.com.mk
Со средства од ЕУ, Македонија и Бугарија ќе реализираат проекти за конкурентноста, туризмот и животната средина
makfax.com.mk
Либија на крајбрежјеto сопрела чамец со 53 мигранти
kanal5.com.mk
Фото: Воена парада во Париз
МВР и одбрана ја успориле набавката на нов радарски систем
kurir.mk
Руските комичари што го зафркаваа Заев, имаат издадено и книга за сите измамени политичари!
press24.mk
„За кого ѕвони телефонот“ - Руските комичари кои го зафркаваа Заев издадоа книга
mia.mk
Парада за Денот на падот на Бастилја, Макрон ќе ја покаже „европската војска“
mia.mk
Шекеринска од Лавци: Зборот ни важи, парите ги враќаме кај граѓаните, еден по еден ги решаваме проблемите
mia.mk
Сенатори бараат Белата куќа да воведе санкции кон Турција за набавката на С-400

Глигор Цветанов: Без соодветни кадри, беспредметно е да зборуваме за раст, развој и зголемување на извозот

Kapital 21.06. 10:56

Глигор Цветанов: Без соодветни кадри, беспредметно е да зборуваме за раст, развој и зголемување на извозот

Глигор Цветанов претседател на Kлуб на извозници при Стопанската комора на Македонија и извршен директор на Макпрогрес Извозот е многу важен, а суштински за мала држава како нашата. Зголемувањето на извозот носи поголема вработеност, повисоки плати, подобар животен стандард и поголеми девизни резер»»»

kapital.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano