Adevarul 6m

Progres în operațiunea de pe Brațul Bala: A doua barjă din patru, trimisă la fundul apei

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Ionel Scrioșteanu, a anunțat sâmbătă noaptea, 8 august, că a fost scufundată și cea de-a doua barjă pe Brațul Bala, în încercarea de a redirecționa o parte din debitul Dunării către Dunărea Veche și de a asigura necesarul de apă pentru Centrala Nucl»»»

adevarul.ro
Mediafax 9m

Cimitir cuprins de flăcări în Botoșani, după ce o lumânare a fost lăsată nesupravegheată. Crucile și coroanele au fost cuprinse de flăcări

La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Stației Săveni, cu o autospecială de stingere, precum și membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Avrămeni. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta violent. Pompierii au reușit să localizeze și să stingă focarele înainte ca fl»»»

mediafax.ro
Bursa 11m

CNBC: Acţiunile Airbnb au crescut cu 15% după extinderea investiţiilor în inteligenţa artificială

Airbnb va cheltui sume mai mari pentru inteligenţa artificială în acest an comparativ cu estimările iniţiale, după ce utilizarea acestei tehnologii a accelerat creşterea companiei şi a redus costurile operaţionale, în timp ce acţiunile au urcat vineri cu 15%, transmite CNBC. Compania a raportat unu»»»

bursa.ro
Mediafax 11m

AUR atac la Diana Buzoianu | Petrișor Peiu: „Curtea de Conturi trebuie să verifice cheltuielile pentru Strategia privind biodiversitatea”

Acesta acuză că Ministra Mediului, Diana Buzoianu, ar plătit firme private pentru elaborarea Strategiei privind biodiversitatea, deși dispune de o structură proprie de specialitate. „Ministerul Mediului a plătit bani publici unui consorțiu de trei firme private pentru a scrie o Strategie pentru bio»»»

mediafax.ro
Gandul 11m

Putin transformă campania electorală pentru Duma de Stat în propagandă de război. Nemulțumirea elitelor, tratată cu indiferență la Kremlin

În timpul campaniei electorale pentru Duma de Stat, Vladimir Putin și-a intensificat considerabil frecvența aparițiilor publice. Motivul este destul de simplu. Partidul Rusia Unită se poziționează drept „partidul președintelui” sau al „echipei” sale. Oportunitățile media care îl implică pe șeful st»»»

gandul.ro
Gandul 23m

Spania răspunde Italiei după refuzul de a ridica restricțiile și introduce controale pentru călătorii din Italia

Spania va introduce controale pentru pasagerii care sosesc din Italia, după ce Roma a refuzat să renunțe la restricțiile impuse săptămâna trecută pentru călătorii din Spania. Măsurile vor intra în vigoare sâmbătă, la miezul nopții, și vor fi menținute până pe 7 septembrie. Decizia vine după ce Ital»»»

gandul.ro
Jurnalul 35m

România limitează cumpărăturile de țigări din Bulgaria. Regula celor 40 de zile

Românii care merg în mod repetat în Bulgaria sau în alte state ale Uniunii Europene pentru a cumpăra țigări, tutun sau alcool trebuie să țină cont de noi reguli. ANAF și Autoritatea Vamală Română au introdus perioade clare în care cantitățile de produse accizabile sunt cumulate, astfel încât fiecar»»»

jurnalul.ro
Ziarul Financiar 35m

Bulgaria a devenit „bateria” României. Cum fac vecinii milioane când Dunărea scade?

Seceta extremă şi nivelul fără precedent de scăzut al Dunării au schimbat în numai câteva săptămâni ecuaţia energetică a României. Cu un reactor de la Cernavodă oprit, producţia hidro afectată şi consumul care urcă puternic în serile caniculare, România este obligată să acopere o parte tot mai mare»»»

zf.ro
Bursa 39m

The Guardian: Reţele proruse au amplificat dezinformarea în criza migraţiei din Ceuta

Conturile din reţelele sociale care au legături cu armata rusă şi care promovează mesaje de extremă dreapta au ajuns la peste 500.000 de persoane după afluxul masiv de oameni în enclava spaniolă Ceuta, arată o analiză realizată de grupul 411, transmite The Guardian. Profilurile de pe reţelele socia»»»

bursa.ro
Bursa 39m

Reuters: Cumpărătorii din Orientul Mijlociu caută gaze naturale lichefiate din Canada pentru diversificarea aprovizionării

Cumpărătorii din Orientul Mijlociu doresc asigurarea unor livrări de gaze naturale lichefiate din Canada pentru diversificarea surselor de aprovizionare pe fondul tensiunilor geopolitice şi al perturbărilor din Strâmtoarea Ormuz, transmite Reuters. Societatea Pacific Energy, care deţine 70% din pro»»»

bursa.ro
Bursa 44m

Reuters: Retailerii utilizează inteligenţa artificială pentru atragerea clienţilor şi protejarea datelor de tranzacţionare

Tot mai mulţi consumatori folosesc platformele ChatGPT şi Gemini pentru recomandări de produse, iar marii retaileri îşi adaptează site-urile pentru optimizarea prezenţei în rezultatele generate de inteligenţa artificială şi pentru menţinerea tranzacţiilor pe propriile platforme, transmite Reuters. »»»

bursa.ro
Press Alert 45m

Se închide casieria Aquatim de pe strada Oituz din Timișoara. Unde își mai pot plăti clienții facturile

Casieria Aquatim de pe strada Oituz nr. 1 din Timișoara își va înceta definitiv activitatea începând de luni, 10 august 2026. Decizia vine în contextul în care tot mai mulți abonați au renunțat la plățile fizice la ghișeu în favoarea metodelor digitale puse la dispoziție de compania de apă. Clienți»»»

pressalert.ro
Mediafax 58m

Groenlanda lansează un „avertisment ferm” în timp ce o companie petrolieră, asociată cu Trump, se pregătește să foreze

Pe măsură ce președintele SUA își reînnoiește amenințările de a revendica vastul teritoriu arctic, în ultimele zile au fost aduse la țărm, pe coasta de est a Groenlandei, materiale necesare pentru pregătirea forajelor, potrivit The Guardian. Guvernul Groenlandei a emis un „avertisment ferm” potrivi»»»

mediafax.ro
Jurnalul 59m

Bulgaria a devenit „bateria” României. Vecinii fac milioane din criza provocată de secetă și Dunărea scăzută

Seceta extremă și nivelul fără precedent de scăzut al Dunării au schimbat rapid echilibrul energetic din regiune. În timp ce România se confruntă cu un deficit tot mai mare de electricitate în orele de vârf și ajunge să importe masiv, Bulgaria anunță exporturi record și venituri suplimentare de mil»»»

jurnalul.ro
Mediafax 1h

Războiul de la Marea Neagră amenință din nou prețul pâinii. Grâul s-a scumpit cu aproape 6% într-o lună, iar navele sunt împinse spre Constanța

După o perioadă în care piețele cerealelor păreau să se stabilizeze, războiul dintre Rusia și Ucraina începe din nou să pună presiune pe una dintre principalele rute de aprovizionare cu hrană ale lumii. FAO a anunțat vineri că indicele mondial al prețurilor la cereale a crescut cu 3,4% în iulie faț»»»

mediafax.ro
Jurnalul 1h

Adrian Negrescu, după verdictul Moody’s: „România nu e în junk, dar plătește deja ca și cum ar fi”

Agenția Moody’s a menținut ratingul suveran al României la Baa3, ultima treaptă din categoria „investment grade”, însă a păstrat perspectiva negativă. Decizia înseamnă că România rămâne, deocamdată, în categoria statelor recomandate pentru investiții, dar riscul unei retrogradări continuă să fie ri»»»

jurnalul.ro
Daily Business 1h

Moody’s Ratings reconfirmă calificativul României la Baa3 și menține perspectiva negativă

Moody’s Ratings transmite că decizia de menținere a perspectivei negative reflectă riscurile ridicate de implementare asociate programului ambițios de consolidare fiscală multianuală al României, în pofida progreselor inițiale realizate în reducerea deficitului. Moody’s Ratings apreciează că, totod»»»

dailybusiness.ro
Gandul 1h

Vulnerabilitățile Ucrainei. Rusia este departe de-a fi înfrântă, Moscova calculează războiul în ani, nu în luni

Vulnerabilitățile Ucrainei nu pot fi trecute cu vederea. Războiul din Ucraina a intrat în cel de-al cincilea an, iar perspectivele nu sunt deloc optimiste. Războiul lui Vladimir Putin urmează logica sintagmei „cantitatea are o calitate proprie”. Moscova a încercat să copleșească Ucraina cu și mai m»»»

gandul.ro
Adevarul 1h

Ministrul Finanțelor după ce Moody’s a reconfirmat ratingul României: „Riscurile sunt însă ridicate, în continuare”

Ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare, a declarat sâmbătă, 8 august, după ce agenția Moody’s a reconfirmat ratingul României la „Baa3”, că „rămânem o destinație credibilă pentru investiții și finanțare”. „Moody’s reconfirmă ratingul de țară. Prin dialog constant, rezultate livrate şi »»»

adevarul.ro
Puterea 1h

Moody’s ne-a lăsat deasupra „junk”-ului. România a trecut examenul cu nota minimă

Moody’s a reconfirmat ratingul suveran al României la nivelul „Baa3”, ultima treaptă din categoria recomandată investițiilor. Perspectiva rămâne însă negativă, ceea ce înseamnă că agenția nu ne-a oferit un certificat de bună purtare, ci doar a amânat trimiterea la colțul rușinii financiare. Cuprins»»»

puterea.ro
Bursa 1h

Moody's reconfirmă ratingul Baa3 al României cu perspectivă negativă

Agenţia internaţională de evaluare financiară Moody's Ratings a reconfirmat vineri ratingul suveran al României la nivelul Baa3 şi păstrează ţara în categoria recomandată investiţiilor, dar menţine perspectiva negativă din cauza riscurilor politice în implementarea consolidării fiscale pe termen me»»»

bursa.ro
Mediafax 1h

Prosumatorii cer să fie consultați înainte de lansarea „Casa Verde Baterii 2026”. APCE avertizează asupra riscului unor prețuri umflate din bani publici

APCE a transmis o solicitare ministrului Mediului și președintelui AFM pentru organizarea unei întâlniri de lucru înainte ca proiectul Ghidului de finanțare pentru „Casa Verde Baterii 2026” să fie publicat în consultare publică. Asociația argumentează că regulile esențiale ale programului trebuie d»»»

mediafax.ro
Adevarul 1h

Alertă în Germania: Mai multe drone au survolat o bază militară unde se repară sisteme Patriot

Șase survolări cu drone au fost observate într-o singură noapte deasupra unei baze militare din vestul Germaniei, unde sunt reparate sisteme de apărare antiaeriană Patriot. Poliția suspectează o posibilă operațiune de spionaj. Primele informații despre drone au apărut joi seară, în jurul orei 22.00»»»

adevarul.ro
Digi24 1h

Nicușor Dan spune, din nou, că România își asumă obiectivul trecerii la moneda euro: „E un proces de durată care trebuie prioritizat”

Preşedintele Nicușor Dan a invocat din nou, într-un mesaj pe rețelele sociale, existenţa unui acord de principiu al partidelor ca România să revină la o asumare concretă a obiectivului aderării la euro. Nicușor Dan se opune modificărilor PSD la proiectul de lege privind decarbonizarea: „Voi analiza»»»

digi24.ro
Mediafax 1h

O specie de „broscuță de cafea”, descoperită în Costa Rica

Broscuța are o culoare verde închis, cu pete colorate măsoară mai puțin de 4 centimetri. Este cunoscută sub numele de „broasca de primăvară”. Micuțul amfibian a fost observat de reporterii AFP în districtul San Lorenzo de Tarrazu. „Este o specie nouă de broască de copac pentru știință și este endem»»»

mediafax.ro
Adevarul 1h

Președintele Nicușor Dan transmite partidelor să „renunțe la agendele politice” după ce Moody’s reconfirmă ratingul României la „Baa3”

Președintele Nicușor Dan a transmis sâmbătă dimineața, 8 august, că menținerea ratingului Moody’s la „Baa3” este „deopotrivă, rezultatul efortului institutional, al cetățenilor si al mediului de afaceri”. Potrivit Nasdaq, Baa3 este cel mai mic rating acordat de Moody’s pentru obligațiile corporativ»»»

adevarul.ro
Romania TV 1h

Influencer de 25 de ani, împușcat în cap. Atacatorii nu au fost prinși

Influencerul, în vârstă de 25 de ani, avea aproape 600.000 de urmăritori pe TikTok, unde publica în special conținut despre stilul de viață. Atacul, surprins în timpul transmisiunii live În momentul atacului, Cesar Gastelum și cei doi prieteni ai săi participau la o provocare și erau îmbrăcați în u»»»

romaniatv.net
Mediafax 1h

Venezuela se revoltă din cauza penelor de curent. Protestele au ajuns la Caracas după ce guvernul sprijinit de SUA a eșuat să stabilizeze sistemul energetic

Venezuela se revoltă din cauza penelor de curent. Protestele au ajuns la Caracas, la trei luni după promisiunile privind investițiile private în energie Întreruperile de curent s-au agravat după 3 ianuarie, când Nicolás Maduro a fost capturat de forțele americane, iar Delcy Rodríguez a preluat cond»»»

mediafax.ro
Jurnalul 1h

Nazare, după verdictul Moody’s pentru România: „Eforturile Guvernului sunt recunoscute internațional”

Evaluarea Moody’s vine într-un moment important pentru finanțele României, în condițiile în care țara se confruntă în continuare cu un deficit bugetar ridicat, costuri importante de finanțare și presiuni asupra datoriei publice. Alexandru Nazare consideră că menținerea ratingului la nivelul Baa3 re»»»

jurnalul.ro
Stirile PRO 2h

Pagubele aduse de furtunile puternice care au lovit România după caniculă. „Oamenii au încercat să se ascundă” - Știrile ProTV

Vestul și centrul țării au trecut de la caniculă la furtuni. Mai multe străzi s-au transformat în râuri, în Brașov și Timișoara, în timp ce rafalele puternice au făcut distrugeri mari, în județele Cluj și Sibiu. Două acoperișuri au fost smulse de vânt.»»»

stirileprotv.ro
Mediafax 2h

Adio drumuri repetate după țigări ieftine în Bulgaria. România limitează la 40 de pachete în 40 de zile

Schimbarea lovește în special în practica deplasărilor repetate în state precum Bulgaria pentru cumpărarea de țigări mai ieftine. Până acum, plafonul de 800 de țigarete – echivalentul a 40 de pachete sau patru cartușe – era reperul folosit pentru a stabili dacă produsele puteau fi considerate desti»»»

mediafax.ro
Mediafax 2h

Consultant economic, despre rating-ul Moody's: România nu e în junk, dar plătește deja ca și cum ar fi | Ce urmează pentru țara noastră?

„Dincolo de aspectele pozitive ale deciziei – am evitat Junk-ul cu consecințele de rigoare – perspectiva negativă confirmată de Moody’s este, în limbajul agențiilor, un avertisment cu termen: probabilitatea unei retrogradări în următoarele 12-24 de luni rămâne mai mare decât cea a unei îmbunătățiri»»»

mediafax.ro
Mediafax 2h

Bulgaria a devenit „bateria” României. Cum fac vecinii milioane când Dunărea scade și Cernavodă produce mai puțin

Imaginea sistemului energetic românesc din primele zile ale lunii august arată cât de repede poate schimba seceta balanța energetică a unei țări. Pe 5 august, România a consumat în medie 6.089 MW și a produs 5.397 MW, rezultând un import mediu de 693 MW. Diferența față de anul trecut este vizibilă »»»

mediafax.ro
Puterea 2h

Dunărea seacă, Cernavodă se apropie de oprirea totală.

România a intrat într-o zonă critică pentru alimentarea cu energie: Unitatea 1 a Centralei Nucleare de la Cernavodă este deja oprită, iar scăderea continuă a Dunării poate conduce la deconectarea Unității 2. CuprinsO unitate oprită, cealaltă amenințatăUn deficit potențial de 1.400 MWDunărea poate c»»»

puterea.ro
Mediafax 2h

Ce înseamnă, de fapt, „Baa3 cu perspectivă negativă” pentru români. Cum poate ajunge ratingul de țară în rate, taxe și curs

Moody’s a reconfirmat pe 7 august ratingul suveran al României la Baa3, menținând perspectiva negativă. România rămâne astfel în categoria „investment grade”, adică în zona în care obligațiunile statului sunt considerate încă eligibile pentru numeroși investitori instituționali. Verdictul nu înseam»»»

mediafax.ro
Mediafax 3h

Cum a ajuns o pagină de Instagram să influențeze politica unei țări. Fenomenul care nu mai poate fi ignorat

Proiectul a fost lansat în urmă cu aproximativ zece ani de Massimiliano Zossolo. A fost lansat inițial pe Facebook, cu scopul declarat de a documenta situații de degradare urbană și acte de violență surprinse în orașele italiene, arată publicația Il Post. În timp, conținutul a început să fie alimen»»»

mediafax.ro
Ziarul Profit 3h

Încep lucrările la blocul din Rahova afectat de explozie. Ciprian Ciucu: „Lucrarea e extrem de complicată și riscantă” - Ziarul Profit

La zece luni de la explozia blocului din Rahova, Ciprian Ciucu a anunțat că vor începe lucrările. Este vorba de demolare parțială și reconstruire. Primarul Bucureștiului a anunțat că a semnat contractele. Lucrările vor fi dificile, vor acoperi cinci scări ale blocului și vor dura doi ani, însă loca»»»

ziarulprofit.ro
Ziarul Profit 3h

Cât timp se va mai elibera gratuit cartea de identitate electronică. Anunţ oficial de la Guvern - Ziarul Profit

Măsura permite cetățenilor să obțină primul buletin electronic fără costuri, însă doar în limita fondurilor europene deja alocate și disponibile. Prima carte electronică de identitate rămâne gratuită până la 29 august 2026Potrivit Executivului, gratuitatea se va aplica până la data de 29 august 202»»»

ziarulprofit.ro
Adevarul 4h

Cât a costat-o pe o româncă o vizită la urgențe în SUA: „Dacă vă așteptați la vreo sumă de aia nebună, exact așa va fi”

O tânără româncă din SUA a stârnit dezbateri pe TikTok după ce a dezvăluit o factură neașteptată pe care va trebui să o achite pentru o vizită la urgențe cauzată de o problemă minoră. O tânără a povestit pe TikTok cât a costat-o o vizită la camera de urgență a unui spital din Statele Unite, deși, s»»»

adevarul.ro
Adevarul 5h

Bacșișul românilor a adus statului aproape 600 de milioane de lei. Cât a încasat bugetul din HoReCa

Industria ospitalității a ajuns la o cifră de afaceri de aproape 58,5 miliarde de lei în 2025, însă creșterea veniturilor nu a însemnat și o profitabilitate mai mare. În același timp, statul a încasat sute de milioane de lei din taxarea bacșiurilor, introdusă pentru fiscalizarea sumelor lăsate de c»»»

adevarul.ro
Business Magazin 5h

Washington, dincolo de Casa Albă: puterea nu ridică vocea

Ce am înţeles despre America după câteva zile la Washington nu este despre politică, ci despre felul în care funcţionează succesul. Înainte să ajungi acolo îţi imaginezi un oraş al puterii, coloane albe, convoaie oficiale, politicieni, securitate şi mult protocol. Primele surprize sunt însă altele.»»»

businessmagazin.ro
Business24 5h

Analist economic, optimist privind rata inflației: „Prețurile la carburanți vor reveni pe linia de plutire”

Analistul economic Adrian Negrescu este de părere că rata inflației va scădea în România, la finalul anului 2026.Din toamnă, Institutul Național de Statistică (INS) va oferi niște cifre mai optimiste, consideră Adrian Negrescu.„Inflația cu o cifră va deveni o realitate din septembrie încolo, probab»»»

business24.ro
Business24 6h

Și-a pierdut slujba de director în timp ce era însărcinată. Apoi a construit o afacere de milioane de dolari

O femeie, care a avut un post de director executiv într-o industrie dominată de bărbați, a rămas gravidă și după cinci luni a anunțat că este însărcinată, însă a fost concediată. Asta s-a întâmplat în timpul recesiunii, când era greu să obții un nou loc de muncă. Lauren Finney Harden a povestit că »»»

business24.ro
Business Magazin 7h

Warren Buffett spune că adevărata măsură a succesului în viaţă se rezumă la un singur cuvânt. La finalul vieţii, un singur lucru va conta cu adevărat, crede el. Care este acesta?

Warren Buffett nu este doar unul dintre cei mai mari investitori ai vremurilor noastre – este şi un maestru al adevărurilor simple, dar profunde. Iar poate cel mai subestimat dintre ele nu are legătură cu bursa sau cu strategiile financiare, ci cu inima omului, după cum reiese dintr-un articol publ»»»

businessmagazin.ro
Adevarul 7h

Curent mai scump din toamnă. Ce se află în spatele noilor tarife la energie

Noile oferte transmise de unii furnizori indică tarife mai mari pentru consumatorii casnici începând din această toamnă, pe fondul unei perioade tensionate pe piața energiei. După eliminarea schemelor de plafonare și compensare, evoluția prețurilor depinde tot mai mult de condițiile din piața angro»»»

adevarul.ro
Adevarul 8h

Soluția pentru criză după secarea Dunării. Hidroinginer: Retehnologizarea hidrocentralelor este cu 70% mai ieftină decât proiectele noi

Cornel Ilinca, lector la Facultatea de Hidrotehnică din cadrul Universității Tehnice de Construcții București, a explicat, într-un interviu pentru „Adevărul”, de ce pledează pentru retehnologizarea hidrocentralelor ca prioritate națională. Dunărea se confruntă cu o secetă istorică în vara anului 20»»»

adevarul.ro
Mediafax 9h

Nicușor Dan readuce aderarea la euro în prim-plan după decizia Moody’s: Există un acord de principiu între partide

„Moody’s a confirmat pașii importanți pe care România i-a făcut în ultimul an ca să își echilibreze finanțele publice și să reducă cheltuielile”, a transmis Nicușor Dan după anunțul agenției de rating. Președintele susține că păstrarea României în categoria „recomandat investițiilor” este rezultatu»»»

mediafax.ro
Gandul 10h

Nicușor Dan susține că evaluarea Moody’s demonstrează că România a făcut pașii necesari pentru a menține încrederea investitorilor: „Totuși, perspectiva rămâne rezervată”

Președintele Nicușor Dan și-a exprimat aprecierea că agenția de evaluare Moody’s a menținut ratingul de țară al României în categoria țărilor recomandate investițiilor. Șeful statului a precizat că decizia agenției de evaluare financiară confirmă progresele realizate în ultimul an de guvernul Român»»»

gandul.ro
Economica 10h

România scapă la limită de FMI. Ministrul finanțelor, Nazare, despre decizia Moody's: E un răgaz de câteva luni - Economica.net

România evită la mustață un nou împrumut de la FMI, cel puțin până în toamnă. După ce Fitch Ratings, cea mai mare și mai "blândă" dintre marile agenții de rating ale lumii, a confirmat în ultima clipă ratingul de țară al României, deși inițial luase altă decizie, vine rândul Moody's să facă același»»»

economica.net
Adevarul 10h

Barajul Mihăileni, proiectul comunist rămas neterminat după aproape patru decenii. Ce rol mai are „colosul” din Apuseni

Începute în anii '80, lucrările la Acumularea Mihăileni de pe Valea Crișului Alb urmau să asigure aprovizionarea cu apă și apărarea împotriva inundațiilor pentru regiunea minieră a Bradului. Patru decenii mai târziu, proiectul a fost abandonat, iar minele au ajuns amintire. La patru decenii de la î»»»

adevarul.ro