Inflaţia mărită îi lasă pe români fără bani la final de lună. Pierderile sunt de ordinul sutelor de lei
Creşterea inflaţiei a dus la scumpiri accelerate în ultimele luni. În luna aprilie 2026, rata anuală a inflației atinge 10,7%, arată datele Institutului Național de Statistică. La alimente, cele mai mari majorări de preţuri s-au menţinut şi în acest interval tot la cafea, prețul acesteia majorându-»»»
Preşedintele României cheamă luni partidele parlamentare la consultări
Discuţiile de la Palatul Cotroceni vor începe luni, la ora 9:00, iar delegaţiile au la dispoziţie câte o oră pentru a-şi prezenta variantele de guvernare. Preşedintele Nicuşor Dan cheamă partidele parlamentare la consultări oficiale în vederea desemnării noului premier. Discuţiile de la Palatul Cot»»»
Agent șef de poliție din Timiș, anchetat pentru agresiune sexuală. Ar fi profitat de o tânără de 19 ani
Foto: Arhivă Un caz grav de agresiune sexuală zguduie Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Timiș, după ce un agent șef de poliție, în vârstă de 45 de ani, a fost reținut și ulterior plasat în arest la domiciliu. Acesta este acuzat că ar fi profitat de o tânără de 19 ani, chiar în locuința aceste»»»
Cum stau Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan în sondajele interne ale PSD. Vasile Dîncu: „În jurul lui Bolojan s-a născut o mitologie a salvatorului”
Vasile Dîncu, vicepreședinte PSD, de profesie sociolog, recunoaște că premierul interimar Ilie Bolojan a crescut în sondaje și afirmă că în jurul său s-a născut o „mitologie a salvatorului, cel care taie, cel care nu face concesii, cel care se luptă cu șobolănimea”. „Onest, n-a câștigat nimeni. Dup»»»
PNL respinge categoric un guvern tehnocrat: „Dacă rezoluția spune că acel premier tehnocrat are și susținerea PSD, sub nicio formă, nu”
Dan Motreanu afirmă că destabilizarea Executivului este certă în lipsa unei legitimități politice. De asemenea, acesta avertizează că România riscă să intre într-o nouă criză politică în luna septembrie. „Pornim tot de la rezoluție. Dacă rezoluția spune că acel premier tehnocrat are și susținerea P»»»
Reuters: SUA a aprobat vânzarea cipurilor Nvidia H200 către 10 companii chineze
Statele Unite au aprobat vânzarea cipurilor AI H200 produse de Nvidia către aproximativ 10 companii chineze, însă nicio livrare nu a fost realizată până acum, potrivit unor surse citate de Reuters, în contextul tensiunilor tehnologice dintre Washington şi Beijing, transmite Reuters. Printre firmele»»»
AFP: Trump implicat în numeroase tranzacţii bursiere legate de mari companii americane
Noi documente făcute publice joi dezvăluie că preşedintele american Donald Trump a fost implicat în 2026 într-o serie de tranzacţii financiare legate de mari companii americane, pentru o sumă totală de câteva sute de milioane de dolari, notează AFP. Transmise de Biroul de Etică Guvernamentală (OGE)»»»
US Senate Confirms Kevin Warsh as Fed Chair
The US Senate on Wednesday confirmed Kevin Warsh as the next chairman of the US central bank (Federal Reserve - Fed), succeeding Jerome Powell, whose term ends today, according to Reuters. The Senate voted 54 to 45 to confirm Warsh. Warsh's confirmation comes amid concerns about the US central bank»»»
Avion prăbușit în munți. Toate persoanele aflate la bord au murit
Avion prăbușit în munți. Aeronava de mici dimensiuni a plecat de la Roswell Air Center și se îndrepta spre Aeroportul Regional Sierra Blanca, informează reprezentanții Administrația Federală a Aviației. Avion prăbușit în SUA. Patru persoane au murit Avionul a fost localizat într-o zonă abruptă și s»»»
Trump dezvăluie ce i-a spus Xi Jinping la Beijing: „M-a felicitat pentru succesele extraordinare ale SUA obținute într-un timp așa scurt”
Președintele Donald Trump a transmis un mesaj amplu după întâlnirea cu Xi Jinping de la Beijing, susținând că liderul chinez l-a felicitat pentru „succesele extraordinare” obținute de Statele Unite în primele luni ale administrației sale. Trump a reacționat după summitul desfășurat la Beijing cu li»»»
Cei doi procurori de la Constanța inculpați într-un dosar de corupție au fost reținuți
Cei doi au fost audiați mai multe ore la sediul Parchetului General, Teodor Niță fiind adus cu duba de la Constanța. 'Domnul Niță este inculpat în dosar, s-a dat măsura preventivă a reținerii, mâine vom ataca la Înalta Curte această măsură', a confirmat după audieri avocatul lui Teodor Niță, care î»»»
CNBC: Companiile chineze accelerează producţia de cipuri AI proprii
Marile companii tehnologice chineze îşi intensifică investiţiile în cipuri locale pentru inteligenţă artificială, pe fondul eforturilor Beijingului de a reduce dependenţa de tehnologia americană, chiar dacă există semnale că Nvidia ar putea primi din nou acces limitat la piaţa chineză, transmite CN»»»
AFP: Trump s-ar "simţi mai bine" dacă ar recupera uraniul îmbogăţit al Iranului
Preşedintele american Donald Trump a afirmat joi că s-ar "simţi mai bine" dacă Statele Unite ar recupera uraniul îmbogăţit al Iranului, considerând că acest lucru "este mai degrabă o chestiune de relaţii publice decât de orice altceva", notează AFP şi Reuters. "Aş prefera să-l am. M-aş simţi mai bi»»»
„Societatea se aștepta să fie jucător”. Ce crede Vasile Dîncu (PSD) despre primul an de mandat al lui Nicușor Dan și riscul suspendării
Vicepreședintele PSD și europarlamentarul Vasile Dîncu a vorbit, în direct la Digi24, despre rolul pe care l-a jucat Nicușor Dan în criza politică și posibilitatea ca șeful statului să se confrunte cu o încercare de suspendare din funcție. Cum stau în sondaje Bolojan, Grindeanu și principalele part»»»
EXCLUSIV/ FRĂȚIA AURULUI. Simion, în campanie cu un lobby-st al exproprierii românilor în interesul corporațiilor canadiene care ne vor aurul. Directori controversați ai unor mari companii de stat, implicați în combinație! - România curată
”Cu stiloul ăsta o să redeschidem minele din România în prima zi de mandat”. Asta e promisiunea pe care George Simion a făcut-o în urmă cu exact un an, în timpul campaniei electorale pentru funcția de președinte al României, într-un scurt videoclip pe care l-a postat pe rețelele sociale. Lângă el e»»»
Situaţie dezastruoasă pentru ţara care a rămas complet fără motorină. Rezervele de gaz sunt limitate, iar curentul electric trebuie oprit câte două ore în fiecare zi, în anumite zone
Cuba a rămas complet fără motorină şi păcură, într-un context în care criza energetică de pe insulă se agravează pe fondul blocadei petroliere conduse de SUA. Ministrul cubanez al Energiei, Vicente de la O Levy, a declarat că sistemul energetic al ţării se află într-o „stare critică”, iar protestel»»»
University of Bucharest joins the Global Coalition for Ukrainian Studies
Rector Marian Preda signed the Memorandum of Accession of the University of Bucharest to the Global Coalition for Ukrainian Studies, strengthening the institution's involvement in educational, cultural and scientific projects dedicated to Ukraine. The document was signed together with representativ»»»
CNBC: Bursele europene au închis pe creştere
Bursele europene au închis în creştere joi, investitorii urmărind evoluţiile politice din Marea Britanie şi întâlnirea dintre preşedintele american Donald Trump şi liderul chinez Xi Jinping de la Beijing, relatează CNBC. Indicele paneuropean STOXX 600 a avansat cu 0,76%, majoritatea burselor şi sec»»»
Sino-American detente does not go beyond the "hot potato” Taiwan
The first day of Donald Trump's official visit to China, which will end today, showed that the detente in Sino-American relations is blocked when the discussion reaches "Taiwan independence”. However, the presence of the American president has transformed Beijing into the scene of the most importan»»»
„Creșterea acestui oraș nu este întâmplătoare”. Ce spune directorul unei bănci de top despre dezvoltarea Iașului
Iașul a ajuns să fie privit drept un „hub strategic regional”, iar acest lucru este remarcat inclusiv de unul dintre cei mai importanți oameni din sistemul bancar implicați în finanțarea investițiilor și a proiectelor europene. Invitat în Iași la o conferință dedicată fondurilor europene şi soluţii»»»
Emisiile de gaze cu efect de seră în UE au urcat la 839 milioane tone echivalent CO2
Emisiile de gaze cu efect de seră (GHG) generate de activitățile economice din Uniunea Europeană s-au situat, în trimestrul patru din 2025, la 839 milioane tone echivalent CO2, o creștere de 0,9% față de trimestrul precedent (832 milioane tone echivalent CO2), arată datele publicate de Oficiul Euro»»»
Piața globală a semiconductorilor va depăși 1.500 miliarde dolari
Grupul Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) se așteaptă ca până în 2030 piața globală a semiconductorilor să depășească 1.500 miliarde dolari, peste estimarea sa precedentă, de 1.000 miliarde dolari, conform unui raport prezentat înaintea unui simpozion care are loc joi, transm»»»
Cum va afecta scăderea economiei veniturile bugetului şi ce ar putea urma?
Scăderea economiei era de aşteptat şi era anticipată. Pentru că consumul a scăzut în urma majorării TVA. Or, consumul înseamnă 75% din economie. ♦ Economia a scăzut în primul trimestru cu 1,7% ♦ Scăderea era aşteptată pentru că măsurile de constrângere au astfel de consecinţe ♦ Acum, „ce-a păpat lu»»»
Analiză ZF. Starbucks închide cafenele în România şi dă vina pe scăderea consumului. E acesta motivul sau modelul nu mai are tracţiune pe plan local? Industria cafenelelor din România este una extrem de fragmentată
Grupul american Starbucks, prezent pe piaţa din România în sistem de franciză, fiind în portofoliul polonezilor de la Amrest, a închis două cafenele de pe plan local în prima parte din 2026. Astfel, reţeaua a ajuns la finalul primului trimestru la 61 de unităţi. De altfel, nu sunt primele închide»»»
Disputa maşinii electrice: chinezească, europeană sau românească? Dacă dăm bani româneşti drept subvenţie prin Rabla, cui să îi dăm? Chinezilor sau europenilor?
Ministrul mediului Diana Buzoianu a anunţat în consultare publică pe 9 mai proiectul de buget al Administraţiei Fondului pentru Mediu (AFM) pentru 2026, care prevede 300 mil. lei pentru Programul Rabla destinat persoanelor fizice, „punând accent pe maşinile produse şi asamblate în Europa“. ♦ „Produ»»»
Garry Kasparov: Bucureştiul este acum capitala şahului nu doar în Europa de Est, ci în întreaga Europă
Intervievator: Noua ediţie a Grand Chess Tour tocmai a început, iar acum ne pregătim pentru Superbet Chess Classic de la Bucureşti. Care sunt gândurile şi aşteptările dumneavoastră pentru acest sezon? ♦ Garry Kasparov, cel mai mare şahist al tuturor timpurilor, a deschis cea de-a două etapă a turne»»»
Electrica implementează primul sistem AI de management energetic pentru clădiri
Electrica anunță finalizarea proiectului AIAE (Artificial Intelligence for Active Energy Management), dezvoltat în parteneriat cu startup-ul românesc Renergia și Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca. Acesta marchează lansarea primului sistem inteligent de management al energiei pentru clădiri din »»»
Campania ZF Investeşte acasă. Portofoliul construit de ZF la începutul lui 2026 a livrat un randament de aproape 30% în mai puţin de cinci luni
Cele nouă companii selectate nu au fost alese de redacţie ca recomandare de investiţii, ci au ajuns în portofoliu pentru că apar cel mai frecvent în discuţiile brokerilor, analiştilor şi administratorilor de fonduri care vin zilnic la ZF Deschiderea de Astăzi. Exerciţiul ZF a pornit în primele zile»»»
Industria transportului maritim se teme de penurii de carburanţi care ar putea aduce scumpiri la nivel global
Companiile de transport maritim se pregătesc pentru penurii de combustibil şi costuri în creştere în condiţiile în care războiul din Iran perturbăaprovizionarea cu combustibil pentru nave prin Strâmtoarea Ormuz, conform Euronews. Războiul din Iran iscă temeri privind o criză a industriei pe măsură »»»
Turcia acordă un sprijin de 5,3 miliarde de dolari sectorului agriculturii
Turcia a anunţat un nou program financiar de 5,3 miliarde de dolari pentru susţinerea transformării şi ocupării forţei de muncă în sectorul agricol local, prima tranşă de 750 milioane de dolari urmând să fie disponibilă în acest an, a anunţat preşedintele ţării Recep Tayyip Erdogan, notează Daily S»»»
Polonia prelungeşte măsurile de plafonare a preţurilor la pompă
Polonia va prelungi programul preţuri mai mici la carburanţi (CPN) până la sfârşitul lunii mai, a anunţat ministrul finanţelor şi economiei Andrzej Domanski, scrie tvpworld.com. Guvernul a introdus programul la finalul lunii martie după ce preţurile petrolului au crescut vertiginos pe fondul tensiu»»»
Iranul, trecut glorios, prezent în flăcări, viitor incert. Istoria industriei IT din Iran începe în 1962 cu un computer american. Istoria IT-ului românesc începe în 1953 cu un computer românesc
Cu o industrie a petrolului în expansiune şi din ce în ce mai importantă pentru economie, în anii ’60 Compania Naţională de Petrol a Iranului şi-a dat seama că are nevoie de computere. Primul, un IBM-1620, a fost achiziţionat şi instalat în 1962 pentru a ţine evidenţa producţiei de ţiţei. Acesta»»»
O instanţă germană găseşte producătorul ciocolatei Milka vinovat de shrinkflaţie
Mulţi iubitori de ciocolată consideră shrinkflaţia o infracţiune gravă, iar acestora li s-a dat recent dreptate după ce o instanţă germană a decis că Mondelez, deţinătorul mărcii Milka, a înşelat consumatorii prin faptul că a redus dimensiunea tabletelor în timp ce a menţinut ambalajul acestora nes»»»
Câţi bani au strâns fondurile de private equity din România în fiecare an din ultimii aproape 20 şi cum se vede apariţia numelor noi şi a bugetelor din PNRR?
Fondurile de private equity din România au strâns 66 de milioane de euro pentru investiţii anul trecut, a doua cea mai mari sumă din ultimele aproape două decenii, după cea din 2024, arată o analiză a Ziarului Financiar pe baza datelor Invest Europe - Asociaţia Fondurilor de Investiţii de pe Bătrân»»»
Test de maturitate. Cum arată energia României fără centrala de la Cernavodă. De ce deşi exportăm în unele intervale, iar energia verde domină mixul energetic, tot avem cel mai mare preţ spot din Europa?
Pe 4 mai, Unitatea 2 a centralei nucleare de la Cernavodă s-a deconectat de la sistemul energetic naţional, iar pe 10 mai şi Unitatea 1 s-a decuplat, astfel că România funcţionează de atunci cu zero MWh de energie nucleară. În mod normal, Cernavodă asigură 20% din energia României, o energie în ban»»»
Starbucks închide cafenele în România şi dă vina pe scăderea consumului. E acesta motivul sau modelul nu mai are tracţiune pe plan local?
Grupul american Starbucks, prezent pe piaţa din România în sistem de franciză, fiind în portofoliul polonezilor de la Amrest, a închis două cafenele de pe plan local în prima parte din 2026. Astfel, reţeaua a ajuns la finalul primului trimestru la 61 de unităţi. De altfel, nu sunt primele închideri»»»
Test de maturitate. Cum arată energia României fără centrala de la Cernavodă şi de ce deşi exportăm în unele intervale iar energia verde domină mixul energetic, tot avem cel mai mare preţ spot din Europa?
Ieri, în jurul prânzului, mixul energetic local arăta aşa cum în urmă cu câţiva ani ar fi fost imposibil de imaginat. Solarul era la 40% din producţia de energie, hidro asigura 27%, iar eolianul era la 9%. Cărbunii şi gazul erau numai la 25%, iar împreună cu verzii asigurau producţia de energie a R»»»
TradeVille: TeraPlast - un trimestru dificil, într-un context de piaţă nefavorabil
Grupul TeraPlast SA a încheiat primul trimestru din 2026 cu o scădere a cifrei de afaceri de 6% şi o EBITDA în contracţie cu 58%, pe fondul suprapunerii unor factori externi: condiţii meteorologice severe, contextul electoral din Ungaria şi volatilitatea geopolitică. Activitatea s-a îmbunătăţit gra»»»
Sorin Pâslaru, ZF: O lume fragmentată, o lume aproape în flăcări faţă de o lume în care pacea părea posibilă. Ce s-a schimbat pe glob atât de mult încât astăzi pare imposibil Summitul NATO din 2008 de la Bucureşti cu masa Vest Ă Est de la Athénée Palace, iar atunci părea imposibil să se ajungă la un Summit B9 al înarmării?
Ca jurnalist ai privilegiul de a fi martor la contorsiunile lumii şi probabil că rare sunt momentele în care, în mai puţin de 20 de ani, situaţia internaţională să se schimbe atât de mult încât două momente să pară imposibile în timp. Observând desfăşurarea Summitului B9 de la Bucureşti din aceste »»»
PIAŢA VALUTARĂ Euro s-a depreciat la 5,2052 lei
Euro s-a depreciat, ieri, cu 0,04 bani faţă de leu, BNR afişând un curs de referinţă de 5,2056 lei/euro. Pe pieţele externe, ieri, în jurul orei 16:30, un euro era tranzacţionat la 1,1692 dolari, în depreciere cu 0,20% faţă de închiderea precedentă, potrivit datelor Investing.com. Tranzacţiile pe e»»»
PIAŢA MONETARĂ Dobânda la depozitele overnight a crescut la 5,69%
BNR a afişat, ieri, un nivel mediu al dobânzii la depozitele overnight plasate (ROBOR) care a crescut la 5,69%, de la 5,68% în şedinţa anterioară. Dobânda la depozitele atrase pentru o zi (ROBID) a stagnat la 5,40%. Indicele ROBOR la 3 luni a stagnat la 5,86%, ROBOR la 6 luni - la 5,94%. BNR a publ»»»
Marco Rubio susţine că Ucraina are cea mai puternică armată din Europa
Marco Rubio susţine că Ucraina are cea mai puternică armată din Europa, iar explicaţia ţine atât de sprijinul militar primit din partea Occidentului, cât şi de experienţa acumulată în cei peste trei ani de război cu Rusia. Secretarul de stat american afirmă că armata ucraineană s-a schimbat radical»»»
Maia Sandu, printre primii laureați ai Ordinului European de Merit. Ce obligații va avea președintele Republicii Moldova
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, se numără printre primii laureați ai Ordinului European de Merit. Printre personalitățile incluse în prima ediție a distincției se află Angela Merkel, Lech Wałęsa, Jerzy Buzek, Aníbal Cavaco Silva, Wolfgang Schüssel, Javier Solana, precum și Jean-Claude »»»
Macro Newsletter 18 Mai 2026
Producţia industrială din Marea Britanie a stagnat în martie 2026 faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, după o scădere de 0,5% în luna anterioară, pe fondul unei scăderi lunare de 0,2%, după un avans de 0,3% în luna precedentă. Producţia din industria prelucrătoare a crescut cu o rată anuală»»»
Netanyahu: „Vom menține Ierusalimul sub suveranitate israeliană pentru totdeauna”
Benjamin Netanyahu a declarat că Ierusalimul va rămâne pentru totdeauna sub suveranitatea israeliană. Premierul israelian, al cărui partid Likud va avea alegeri în toamnă, i-a atenționat pe susținători că „inamicii” nu fac distincție între israelieni și arabi, între stânga și dreapta. Sursa Foto: H»»»
Ensuring freedom of navigation in the Black Sea, a challenge for the defense industry
Ensuring freedom of navigation in the Black Sea, for both commercial, civilian and military vessels, represents a challenge for defense industry companies, after the Russian Federation strengthened its dominance over the entire area following the occupation of the Crimean Peninsula and the illegal »»»
Asigurarea libertăţii de navigaţie în Marea Neagră, o provocare pentru industria de apărare
Asigurarea libertăţii de navigaţie în Marea Neagră, atât pentru navele comerciale, civile, cât şi pentru cele militare, reprezintă o provocare pentru companiile din industria de apărare, după ce Federaţia Rusă şi-a întărit dominaţia asupra întregii zone în urma ocupării Peninsulei Crimeea şi a decl»»»
Nominalizarea lui Kevin Warsh la conducerea Fed, aprobată de Senatul SUA
Senatul american l-a confirmat, miercuri, pe Kevin Warsh drept viitor preşedinte al băncii centrale a SUA (Federal Reserve - Fed), acesta urmând să-i succeadă în funcţie lui Jerome Powell, al cărui mandat se încheie astăzi, conform Reuters. Senatul a acordat, pentru confirmarea lui Warsh, 54 de vot»»»
Datorii record pentru gospodăriile americane pe fondul temperării restanţelor
Creditul acordat gospodăriilor din Statele Unite a atins un nou record şi în T1 2026, de 18,79 trilioane de dolari, pe fondul unei creşteri trimestriale de 18 miliarde, cea mai redusă din ultimii trei ani, după un avans de 191 de miliarde de dolari în trimestrul precedent, conform ultimului raport »»»
Detensionarea relaţiilor sino-americane nu trece de „cartoful fierbinte” Taiwan
Prima zi a vizitei oficiale efectuate de Donald Trump în China, vizită care se va încheia astăzi, a arătat că detensionarea relaţiilor sino-americane se blochează atunci când discuţia ajunge la „independenţa Taiwanului”. Cu toate acestea, prezenţa preşedintelui american a transformat Beijingul în s»»»