Adevarul 6m

Petroliere atacate în apropierea Irakului, în timp ce Iranul intensifică ofensiva și contrazice declarațiile lui Trump că războiul este câștigat

Home Știri Externe În lume Petroliere atacate în apropierea Irakului, în timp ce Iranul intensifică ofensiva și contrazice declarațiile lui Trump că războiul este câștigat Video Petroliere atacate în apropierea Irakului, în timp ce Iranul intensifică ofensiva și contrazice declarațiile lui Trump că»»»

adevarul.ro
Evz 6m

Noul ambasador al SUA în România, primit la Palatul Victoria de Bolojan. Decizia CSAT, un punct al discuției

Premierul Ilie Bolojan l-a primit joi, la Palatul Victoria, pe noul ambasador al Statelor Unite ale Americii în România, Darryl Nirenberg, aflat în vizită de prezentare. „Bun venit în România și mult succes în mandatul dumneavoastră, astfel încât cooperarea solidă dintre România și Statele Unite al»»»

evz.ro
Gandul 28m

Zelenski, vizită cu multe „secrete” la București. Întâlniri cu Nicușor Dan și Ilie Bolojan, dar nu s-au comunicat orele. Ce informații sunt în acest moment

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski vine joi, 12 martie, într-o vizită oficială în România, în cadrul căreia se va întâlni cu președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan. Nicușor Dan îl va primi, joi, la Palatul Cotroceni, după-amiază, pe omologul din Ucraina, Volodimir Zelenski, cu pr»»»

gandul.ro
Adevarul 29m

Zelenski la București. De ce riscăm să fim excluși de la reconstrucția Ucrainei: „România e incapabilă să folosească oportunitățile”

Home Știri Interne Evenimente Zelenski la București. De ce riscăm să fim excluși de la reconstrucția Ucrainei: „România e incapabilă să folosească oportunitățile” Exclusiv Zelenski la București. De ce riscăm să fim excluși de la reconstrucția Ucrainei: „România e incapabilă să folosească oportunită»»»

adevarul.ro
Romania TV 1h

Iranul şi-a schimbat ţintele şi bombardează petrolierele din Orientul Mijlociu VIDEO

Iranul a incendiat două petroliere în apele irakiene, intensificând atacurile asupra instalaţiilor petroliere şi de transport din Orientul Mijlociu şi avertizând că lumea ar trebui să se pregătească pentru un preţ al petrolului de 200 de dolari pe baril, contrazicând afirmaţia preşedintelui Donald »»»

romaniatv.net
Adevarul 2h

Ţigările electronice ar putea fi interzise în spaţiile închise

Home Economie Ţigările electronice ar putea fi interzise în spaţiile închise Ţigările electronice ar putea fi interzise în spaţiile închise 0 0 1 live Publicat: 12.03.2026 03:39 Țigările electronice și dispozitivele de încălzire a tutunului ar putea fi interzise în spațiile publice închise, așa cum»»»

adevarul.ro
Ziarul Financiar 6h

Au fost necesare două războaie pentru ca Europa să-şi dea seama că are nevoie de energie nucleară. Cosmin Ghiţă, Nuclearelectrica: România trebuie să continue ce a început

Odată cu izbucnirea conflictului din Iran, Uniunea Europeană retrăieşte revelaţiile pe care le-a avut în 2022, odată cu izbucnirea războiului din Ucraina, şi anume că energia care nu depinde de combustibili externi, gaz sau petrol este cea mai bună şi sigură. După ani în care a ignorat energia nucl»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Discuţii privind un contract mare de închiriere: ENGIE România ar putea contracta 4.000 de metri pătraţi de birouri în clădirea Matei Millo din centrul Capitalei, pentru un centru IT

ENGIE România, cel mai mare distribuitor şi furnizor de gaze naturale de pe piaţa locală, se află în discuţii pentru închirierea unui spaţiu de aproximativ 4.000 de metri pătraţi în clădirea de birouri Matei Millo Offices din centrul Bucureştiului, unde compania intenţionează să deschidă un centru »»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Mioveni, între laude şi avertismente: 1.300 de maşini pe zi, dar costurile s-au dublat în cinci ani, spun şefii Renault. Fabrice Cambolive, CEO, marca Renault: „Băieţi, trebuie să scădeţi costurile la Mioveni“

Uzina Dacia de la Mioveni produce constant aproape 1.300 de maşini pe zi, funcţionează la capacitate maximă şi are oameni cu competenţe ridicate – dar inflaţia, energia scumpă şi fiscalitatea din România îi erodează competitivitatea. Aceasta este sinteza mesajelor trans­mise de trei directori de to»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Capitala în transformare urbană, un proiect susţinut de REDPORT. Diferenţa de preţ dintre nordul şi estul Bucureştiului deschide o fereastră de 50 mil. euro: de ce REDPORT şi Dan Şucu au ales zona Pantelimon pentru cel mai mare proiect din portofoliu

Logica economică a proiec­tului Vitality Est porneşte de la o realitate a pieţei imo­bili­a­re din Bucureşti: nordul a ajuns la maturi­ta­te, iar estul oferă încă un spaţiu real de apreciere. În zona Pantelimon-Pallady, preţurile pe metru pătrat ră­mân sub nivelurile din Pipera, Bă­neasa sau Aviaţi»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Armata de muncitori străini din Polonia este în creştere. Ţara va avea probabil nevoie de ei pentru marile proiecte de infrastructură anunţate. Pentru indieni şi filipinezi în special, Polonia concurează cu Germania

Polonia este un loc bun pentru a trăi şi a munci. Cel puţin aceasta este părerea a sute de mii de oameni din alte ţări care şi-au găsit un loc de muncă acolo şi se pot bucura de un nivel de trai mai ridicat decât în ţara lor de origine. Ultimele date ale Biroului Central de Statistică (GUS), pe sep»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Grecia, Slovenia şi Serbia se alătură ţărilor europene care iau măsuri pentru atenuarea şocului scumpirii petrolului

Grecia va impune un plafon asupra marjelor de profit la carburanţi şi alimente în încercarea de a ţine preţurile bunurilor esenţiale sub control şi a preîntâmpina noi scumpiri pe fondul turbulenţelor din Orientul Mijlociu, scrie Bloomberg. Măsurile vor fi în vigoare pe o perioadă de trei luni, a sp»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Criză a laptelui în Bulgaria. Sectorul lactatelor este „pe cale de dispariţie“

Comisia pentru Protecţia Competiţiei (CPC) din Bulgaria evidenţiază o situaţie îngrijorătoare în sectorul bulgar al lactatelor: consumatorii se confruntă cu unele dintre cele mai mari preţuri la lactate din Uniunea Europeană, în timp ce producătorii şi procesatorii locali se chinuie să supravieţuia»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

BCE ar putea fi mai aproape de o majorare de dobânzi decât se crede, semnalează un oficial al acesteia

Războiul din Iran şi impactul acestuia asupra inflaţia riscă să forţeze Banc Centrală Europeană să majoreze dobânzile mai devreme decât se anticipează, a declarat Peter Kazimir, membru al Consiliului Guvernator al băncii, citat de Bloomberg. Deşi BCE este încă într-o „situaţie bună“ şi nu este nevo»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Short sellerii iau în vizor Wizz Air

Compania aeriană maghiară Wizz Air este lovită de un val „agresiv“ de operaţiuni de short selling după ce aceasta a avertizat că războiul din Iran i-ar putea nimici profiturile în acest an, sporind temerile legate de capacitatea acesteia de a concura cu rivala mai mare Ryanair, relatează Financial »»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

O firmă din Slovenia cumpără un al doilea şantier naval din Croaţia

Grupul industrial sloven Iskra a primit aprobarea autorităţilor croate pentru a achiziţiona o participaţie majoritară în cadrul şantierului naval local 3 May Shipyard, al doilea activ ce va fi deţinut de acesta în Croaţia, potrivit sloveniatimes.com. Tranzacţia a fost realizată prin intermediul sub»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Iranul, trecut glorios, prezent în flăcări, viitor incert: Iranul este, încă, unul dintre cei mai mari producători de maşini din lume şi liderul Orientului Mijlociu. Însă tehnologia este din anii ’80-’90

Guvernul de la Teheran îşi pro­pu­sese cândva ca Iranul să ajungă să producă 3 milioane de maşini în 2025 şi la exporturi de un milion de unităţi. Producţie de maşini înseam­nă tehno­logie, industrie şi locuri de muncă, o piaţă auto extinsă denotă un nivel de trai bun, iar exporturile înseamnă forţ»»»

zf.ro
Adevarul 6h

Bloomberg: Iranul cere garanții de la Israel și SUA pentru a accepta un armistițiu

Home Știri Externe În lume Bloomberg: Iranul cere garanții de la Israel și SUA pentru a accepta un armistițiu Bloomberg: Iranul cere garanții de la Israel și SUA pentru a accepta un armistițiu 0 Război în Orientul Mijlociu 0 1 live Publicat: 12.03.2026 00:05 Iranul a transmis prin intermediari regi»»»

adevarul.ro
Ziarul Financiar 6h

Sorin Pâslaru, ZF: Ce se întâmplă în Ucraina, în Iran, în Venezuela arată că lupta pe resurse a ajuns într-o fază acută. Pur şi simplu nu se mai ţine cont de nici o regulă, pentru că foamea este prea mare. Cererea pentru petrol şi gaze nu se va domoli

Războiul din Iran, venit la patru ani după cel declanşat de Rusia în Ucraina, ne arată că o lume în care resursele naturale nu contează, aşa cum ni se spune mai ales de către cei care nu dispun de resurse, este o iluzie. Toate datele arată că Uniunea Europeană a venit târziu în 2019 cu programul Gr»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Urmează ZF Capital Summit 2026: În exerciţiul de investiţii ZF–Estinvest început pe 2 martie, un participant a ajuns la un randament de 7,5% într-o perioadă de câteva zile în care indicele BET a stagnat: a mizat în principal pe Transelectrica. Înscrierea pentru cele mai bune randamente este deschisă până pe 16 martie

Un investitor înscris în exerciţiul de investiţii organizat de Ziarul Financiar şi casa de brokeraj Estinvest a ajuns la un randament de aproximativ 7,5% la doar câteva zile de la startul simulării de tranzacţio­nare, într-o perioadă în care indicele BET al Bursei de Valori Bucureşti a stagnat. Exe»»»

zf.ro
Bursa 6h

Index PEFA: Femeile-antreprenor generează un sfert din PIB-ul României

Contribuţia fiscală a femeilor în economia românească a ajuns la 509 miliarde de lei în perioada 2022-2024, echivalentul a aproximativ 24,8% din Produsul Intern Brut anual, însă potenţialul real este mult mai mare, deoarece aproape un milion de femei rămân în afara pieţei muncii, ceea ce produce ec»»»

bursa.ro
Bursa 6h

BURSELE LUMII Pieţele de acţiuni, influenţate în continuare de conflictul din Orientul Mijlociu

Bursele europene au scăzut ieri, ca urmare a intensificării operaţiunilor din Orientul Mijlociu. • Euronext Paris- Titlurile constructorului aeronautic francez Dassault Aviation SA au coborât cu 1,3%, la 340,80 euro la ora locală 14.32. Compania a prezentat marţi noul său avion de afaceri cu rază f»»»

bursa.ro
Bursa 6h

BVB Aprecieri pe linie pentru indici

Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut preponderent aprecieri, în sesiunea de tranzacţionare de ieri, în contrast cu declinul pieţelor europene. Indicele BET, al celor mai lichide douăzeci de titluri ale BVB, a avut un avans de 1,68%, până la 28.246 de puncte, în timp ce indicele BET-BK, »»»

bursa.ro
Ziarul Financiar 6h

METRO România vrea să ajungă la aproximativ 3.000 de magazine partenere LaDoiPaşi în 2026

METRO România, unul dintre cei mai puternici actori din comerţul alimentar local, a anunţat că va continua dezvoltarea reţelei LaDoiPaşi, care urmează să atingă aproximativ 3.000 de magazine în 2026, de la peste 2.800 în prezent, potrivit informaţiilor existente pe site-ul LaDoiPaşi. METRO integrea»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

Importurile prea mari şi dezvoltarea producţiei locale, pe lista subiectelor de discuţie dintre premierul Ilie Bolojan şi CEO-ul grupului Schwarz, proprietarul Lidl, Kaufland şi La Cocoş

Prim-ministrul Ilie Bolojan s-a întâlnit ieri, 10 mar­tie 2026, cu Gerd Chrza­nowski, CEO al Schwarz Group, un gi­gant cu afa­ceri anuale de 175 mld. euro, echiva­lentul a aproape 45% din PIB-ul României. Pe lista subiec­telor de discuţie s-au numărat impor­turile prea mari ale României şi ne­cesit»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 6h

UE relaxează regulile propuse iniţial pentru ISD-urile în sectoare strategice, unde orice investitor extern Uniunii trebuia să se mulţumească cu pachete minoritare de acţiuni. Cu ce vine acum?

Uniunea Europeană a relaxat propunerile iniţiale referitoare la investiţiile străine directe (ISD-uri), discuţia vizând în primă fază toate companiile din afara Uniunii care vor să investească în sectoare-cheie. Acestea ar fi trebuit să facă parteneriate cu actori locali şi să se mulţumească cu pac»»»

zf.ro
Bursa 6h

PIAŢA VALUTARĂ Euro s-a depreciat la 5,0937 lei

Euro s-a depreciat, ieri, cu 0,18 bani faţă de leu Banca Naţională a României (BNR) afişând un curs de referinţă de 5,0937 lei/euro. Pe pieţele externe, ieri, în jurul orelor 17:00, un euro era tranzacţionat la 1,1568 dolari, în depreciere cu 0,20% faţă de închiderea precedentă, potrivit datelor In»»»

bursa.ro
Bursa 6h

Piaţa petrolului se menţine volatilă

Preţul futures al petrolului a revenit pe creştere ieri, pe pieţele exetrne, din cauza îngrijorărilor legate de o întrerupere prelungită a aprovizionării în Strâmtoarea Ormuz. Cotaţia ţiţeiului West Texas Intermediate (WTI) cu livrare în aprilie era de 86,19 dolari barilul la Nymex New York, la ora»»»

bursa.ro
Bursa 6h

Bilanţ Porsche: Profit în scădere şi randament operaţional de doar 1,1% în 2025

Constructorul german de automobile sportive Porsche intră într-o etapă de restructurare profundă după un an financiar 2025 care a zdruncinat puternic performanţele companiei. Datele prezentate ieri la conferinţa anuală de presă de la Stuttgart arată o deteriorare dramatică a indicatorilor financiar»»»

bursa.ro
Bursa 6h

Macro Newsletter 12 Martie 2026

Preţurile de consum din Ţările de Jos şi-au menţinut creşterea anuală la 2,4% în februarie 2026, pe fondul unei creşteri lunare de 1%, după un declin de 0,7% în luna anterioară. Preţurile alimentelor au crescut cu o rată anuală de 1,2%, după o creştere de 2% în luna precedentă, în condiţiile unei c»»»

bursa.ro
Adevarul 7h

Rușii îl percep tot mai mult pe Putin drept un lider slab în fața lui Trump, arată cel mai recent sondaj

Home Știri Externe Rusia Rușii îl percep tot mai mult pe Putin drept un lider slab în fața lui Trump, arată cel mai recent sondaj Rușii îl percep tot mai mult pe Putin drept un lider slab în fața lui Trump, arată cel mai recent sondaj 0 0 1 live Publicat: 11.03.2026 23:19 Potrivit unui sonda jefect»»»

adevarul.ro
Ziarul Financiar 7h

UiPath raportează venituri de 481 mil. dolari în trimestrul al patrulea, în creştere cu 14%, şi ARR de 1,85 mld. dolari. Compania lansează un nou program de răscumpărare de acţiuni de 500 mil. dolari

Compania de software UiPath, fondată de antreprenori români în frunte cu Daniel Dines şi listată la Bursa de la New York, a raportat venituri de 481 milioane de dolari în trimestrul al patrulea al anului fiscal 2026, în creştere cu 14% faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior. Veniturile recurent»»»

zf.ro
Romania TV 7h

Sorin Grindeanu, preşedintele Camerei Deputaţilor, îi ameninţă pe parlamentarii opoziţiei, care au făcut scandal în plen: "Nu vor scăpa nepedepsiţi. Există pedepse pe care nu voi ezita să le aplic"

Dezbaterile au fost marcate de proteste și întreruperi din partea unor parlamentari ai opoziției, în special din AUR și SOS, care au contestat procedura și au acuzat grăbirea votului fără consultări suficiente. În aceste condiții, conducerea ședinței a decis închiderea dezbaterilor și trecerea la v»»»

romaniatv.net
DC News 7h

Nume celebre la gala Oscar. Cine va înmâna premiile anul acesta

Rose Byrne, Nicole Kidman, Jimmy Kimmel, Delroy Lindo, Ewan McGregor, Wagner Moura, Pedro Pascal, Bill Pullman, Lewis Pullman, Channing Tatum şi Sigourney Weaver vor înmâna premii în cadrul ceremoniei, au anunţat miercuri producătorii executivi ai galei, Raj Kapoor şi Katy Mullan. Unii prezentatori»»»

dcnews.ro
Adevarul 7h

Trump spune că Statele Unite au lovit „28 de nave-mină până în acest moment” și că în Strâmtoarea Ormuz va fi „o mare securitate”

Home Știri Externe SUA Trump spune că Statele Unite au lovit „28 de nave-mină până în acest moment” și că în Strâmtoarea Ormuz va fi „o mare securitate” Trump spune că Statele Unite au lovit „28 de nave-mină până în acest moment” și că în Strâmtoarea Ormuz va fi „o mare securitate” 0 0 1 live Publi»»»

adevarul.ro
Evz 7h

Chişinăul bate ultimul cui în sicriul CSI. Se pregăteşte denunţarea acordurilor cheie

Republica Moldova este la un pas de a părăsi Comuninitatea Statelor Independente (CSI). După denunţarea mai multor acorduri, Guvernul de la Chişinău a votat miercuri aprobarea proiectelui de lege privind denunțarea documentelor cheie privind apartenenţa la CSI. Este vorba despre Acordul de constitu»»»

evz.ro
Focus-energetic 7h

Transportatorii rutieri cer reducerea accizei la motorină

Uniunea Națională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) solicită Guvernului adoptarea urgentă a unor măsuri pentru limitarea impactului creșterii prețului motorinei asupra transportului rutier și asupra economiei, printre care reducerea accizei la motorină sau extinderea schemei de rambur»»»

focus-energetic.ro
Romania Actualitati 7h

Ministrul de externe, Oana Ţoiu, a fost audiată în Parlament

Avocatul Adrian Cuculis a anunțat că a depus un denunț penal la DNA pentru abuz în serviciu împotriva Oanei Țoiu. România a acoperit integral fiecare loc care i-a fost alocat în zborurile europene de evacuare și au avut mereu prioritate persoanele cu risc ridicat de vulnerabilitate, a precizat, ast»»»

romania-actualitati.ro
Ziarul Financiar 8h

Într-o lume tot mai dezechilibrată energetic, Polonia şi Ungaria îşi creează prin expansiune propriile echilibre locale

Mai întâi Venezuela, apoi Iran, cu Europa prinsă la mijloc. SUA nu doar că deviază pe alte cursuri fluxurile globale de petrol şi gaze, ci şi creează un nou echilibru al puterii energetice. Ce pot face statele est-europene este să-şi creeze propriile echilibre regionale cu posibilităţile şi resurse»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 8h

Turismul pentru carburanţi ia amploare în urma războiului din Iran: germanii iau cu asalt benzinăriile din Polonia, tot mai mulţi români şi greci îşi fac plinul în Bulgaria

Staţiile de alimentare din Swinoujscie, Polonia, au fost luate cu asalt în weekendul trecut. Duminică, numărul celor care s-au înghesuit să se alimenteze a fost atât de mare, încât unele benzinării au rămas fără carburanţi. Diferenţa de preţ pentru un litru de benzină a fost de până la 60 de cenţi »»»

zf.ro
DC News 8h

Cât de îngrijorat este Trump de posibile atacuri iraniene pe teritoriul SUA. Avertismentul FBI

Preşedintele american Donald Trump a tratat cu prudenţă informaţiile despre posibile atacuri iraniene pe teritoriul SUA, declarând că nu este îngrijorat în legătură cu o astfel de posibilitate, după ce Biroul Federal de Investigaţii al SUA (FBI) a avertizat că drone iraniene ar putea lovi Coasta de»»»

dcnews.ro
Adevarul 8h

Panică pe aeroportul din Berlin: Traficul aerian, suspendat după apariția unei drone

Home Știri Externe Europa Panică pe aeroportul din Berlin: Traficul aerian, suspendat după apariția unei drone Panică pe aeroportul din Berlin: Traficul aerian, suspendat după apariția unei drone 0 0 1 live Publicat: 11.03.2026 22:17 Ultima actualizare: 11.03.2026 22:18 Aeroportul Internațional Ber»»»

adevarul.ro
Adevarul 8h

Reacția Ucrainei după ce Ungaria a trimis o delegație la Kiev pentru a evalua starea conductei Drujba: Sunt turiști

Home Știri Externe Europa Reacția Ucrainei după ce Ungaria a trimis o delegație la Kiev pentru a evalua starea conductei Drujba: Sunt turiști Reacția Ucrainei după ce Ungaria a trimis o delegație la Kiev pentru a evalua starea conductei Drujba: Sunt turiști 0 Război în Ucraina 0 1 live Publicat: 11»»»

adevarul.ro
Romania TV 8h

Macron îl contrazice, din nou, pe Trump: "Teheranul continuă să atace ţări din regiune, deci capacităţile sale nu au fost reduse la zero"

Declarațiile lui Macron vin într-un moment în care există diferențe de evaluare între liderii occidentali privind rezultatele operațiunilor militare împotriva Iranului. În timp ce președintele american Donald Trump a sugerat că obiectivele militare ar fi fost în mare parte atinse, oficiali american»»»

romaniatv.net
Bursa 8h

Virgil Popescu îl acuză pe George Simion că boicotează votul privind dislocarea de capabilităţi americane în România

Europarlamentarul PNL Virgil Popescu a criticat, într-o postare pe Facebook, poziţia AUR privind votul din Parlament referitor la dislocarea unor capabilităţi americane în România, afirmând că partidul condus de George Simion a cerut în ianuarie declararea anului 2026 drept „Anul Statelor Unite ale»»»

bursa.ro
Evz 8h

Curtea de Apel Alba Iulia a respins cererea Adrianei Viliginschi de a înlocui arestarea preventivă cu arestul la domiciliu. Decizia, definitivă

Curtea de Apel Alba Iulia a respins, miercuri, cererea Adrianei Viliginschi de a înlocui arestarea preventivă cu arestul la domiciliu, în dosarul în care este suspectată că a ajutat-o pe Amiana Păştina să șteargă urmele crimei în care a fost ucisă mama acesteia. Decizia instanței este definitivă, i»»»

evz.ro
Economica 8h

Ministrul Muncii Florin Manole: Pachetul de solidaritate nu se regăseşte în buget. Pentru asistență socială cuantumul este cu 1 miliard de lei mai mic - Economica.net

Pachetul de solidaritate nu se regăseşte în buget, a afirmat miercuri ministrul Muncii, Florin Manole, relatează Agerpres. „Am constatat în urma analizei bugetului, aşa cum a parvenit el Ministerului Muncii, că pachetul de solidaritate, aşa cum l-am comunicat, l-am gândit, l-am propus partenerilor »»»

economica.net
DC News 8h

Trafic aerian suspendat temporar pe aeroportul din Berlin după apariția unei drone

Aeroportul din Berlin a trebuit să-şi suspende pentru scurt timp miercuri decolările şi aterizările după semnalarea prezenţei unei drone, acesta fiind ultimul dintr-o serie de incidente similare survenite în Germanie, dar şi în alte ţări din Europa, relatează AFP. Obiect zburător neidentificat obse»»»

dcnews.ro
Evz 8h

Maia Sandu în Parlamentul Lituaniei: Integrarea în UE nu e doar o opțiune, ci o chestiune de securitate pentru Republica Moldova și Europa

Republica Moldova. Integrarea europeană a Republicii Moldova este o chestiune de securitate pentru Republica Moldova și pentru Europa. Afirmația a fost făcută de șefa statului, Maia Sandu, în discursul susținut în Parlamentul Lituaniei, cu ocazia a 36 de ani de la restaurarea independenței acestei »»»

evz.ro
Puterea 8h

BNR: scumpirea petrolului din cauza conflictului din Orient

Escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu și creșterea prețului petrolului ar putea afecta economia României, avertizează viceguvernatorul BNR, Cosmin Marinescu. Oficialul spune că o majorare permanentă cu 10% a prețului petrolului ar putea anula estimările actuale privind inflația și ar ampli»»»

puterea.ro