Armata Română recrutează aproape 7.000 de soldați și gradați profesioniști. Care sunt condiţiile şi ce beneficii se oferă în afară de salarii - Ziarul Profit
Armata Română anunţă că, pentru înscriere, candidații trebuie să îndeplinească mai multe condiții de bază. Aceștia trebuie să aibă între 18 și 45 de ani, domiciliul în România și cel puțin 10 clase absolvite. Totodată, este necesară o stare de sănătate corespunzătoare, confirmată în urma examenului»»»
Un fost ministru de Finanțe îl acuză pe Bolojan că a împrumutat România mai mult decât oricare premier din istorie
Fostul ministru de Finanțe Adrian Câciu îl acuză pe premierul demis, Ilie Bolojan, că a împrumutat România cu 339 de miliarde lei într-un singur an. Acesta susține că Bolojan este premierul care a împrumutat cei mai mulți bani din istoria României. Adrian Câciu spune că Ilie Bolojan a împrumutat 33»»»
Primăria Capitalei anunţă întreruperea furnizării apei calde pentru câteva mii de blocuri, în a doua jumătate a lunii iulie
Furnizarea apei calde urmează să fie întreruptă la câteva mii de blocuri din Bucureşti, în a doua jumătate a lunii iulie, pentru lucrări de modernizare a reţelei de termoficare, potrivit unui anunţ al Primăriei Capitalei, postat pe Facebook. „Tragem tare pentru a moderniza conductele de termie. Sun»»»
.Ministerul Finanţelor lansează o nouă ediţie a titlurilor de stat FIDELIS
Ministerul Finanţelor deschide o nouă sesiune de subscriere pentru titlurile de stat FIDELIS denominate în lei şi în euro, cu dobânzi neimpozabile de până la 7,55% pe an, potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei. Persoanele fizice rezidente şi nerezidente cu vârsta de peste 18 ani pot cumpă»»»
Reuters: SUA a retras trupele din Nigeria, la o zi după finalizarea operaţiunii împotriva ISIS, anunţă comandantul AFRICOM
Statele Unite au retras cea mai mare parte a trupelor trimise în Nigeria pentru operaţiunea comună împotriva ISIS din bazinul Lacului Ciad, a declarat comandantul Africa Command, generalul Dagvin R.M. Anderson, potrivit Reuters. Colaborarea de informaţii dintre Washington şi Abuja rămâne activă, la»»»
Instanța anulează pedeapsa de 16 ani de închisoare pentru Harvey Weinstein. Producătorul american va fi rejudecat
Pedeapsa de 16 ani de închisoare pe care o execută acum fostul producător hollywoodian Harvey Weinstein, pentru violul unei actriţe în California, necesită reevaluare, potrivit unei Curți de Apel. Totuși, instanța a menținut condamnarea fondatorului studiourilor Miramax pentru faptele comise într-o»»»
Kelemen Hunor, despre depășirea crizei politice: ”Putem discuta orice soluție responsabilă cu PSD, PNL și USR, dar nu vom participa la legitimarea AUR”
Kelemen Hunor subliniază din nou, joi, necesitatea ca România să aibă, cât mai rapid cu putință, un guvern cu puteri depline, în locul cabinetului condus de interimarul Ilie Bolojan. ”Fără un guvern pe deplin legal, ministerele vor fi blocate, nu se pot adopta decrete de urgență, nu se pot introduc»»»
OMNIASIG: 205 dosare de daună înregistrate la nivel naţional, în urma furtunilor violente
Furtunile extrem de violente care au afectat România la mijlocul acestei săptămâni au provocat daune serioase proprietăţilor, culturilor şi autovehiculelor în mare parte din ţară, dar mai ales în zona Bucureşti-Ilfov. OMNIASIG Vienna Insurance Group a înregistrat până la momentul emiterii acestui c»»»
Trump consideră că este „ridicol” ca SUA să menţină sprijinul actual acordat NATO. Neimplicarea aliaţilor în conflictul din Iran şi cheltuielile militare sunt principalele cauze
Preşedintele american Donald Trump a declarat că este „ridicol” ca Washingtonul să continue relaţia „unilaterală” cu NATO. „Ei nu au fost acolo pentru noi”, a scris Trump pe reţelele sociale. Preşedintele american Donald Trump a declarat vineri că este „ridicol” ca Statele Unite să continue relaţia»»»
Tragedie în Timiș. Un bărbat a murit strivit de un zid căzut în curtea unei ferme
Foto: Arhivă Un accident de muncă tragic a avut loc vineri, 3 iulie 2026, în orașul Sânnicolau Mare. Un bărbat în vârstă de 33 de ani și-a pierdut viața după ce a fost surprins și strivit sub dărâmăturile unui zid prăbușit. Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Timiș a fost alertat prin nu»»»
Transgaz și FGSZ raportează cel mai mare flux pe ruta Arad-Szeged în contextul creșterii capacității
Transgaz, în parteneriat cu FGSZ (Földgázszállító Zrt.), anunță azi că prin gazoductul Arad-Szeged pleacă 7,5 milioane metri cubi de gaze din România spre Ungaria, cea mai mare cantitate înregistrată pe acest traseu, ca parte a planului de creștere a capacității de tranzit peste 4 miliarde metri cu»»»
Piața românească a fuziunilor și achizițiilor înregistrează valoare record susținută de investitori strategici
Piața românească de fuziuni și achiziții (M&A) a înregistrat 6,0 miliarde USD în S1 2026, în România, în prima jumătate a anului. Investitorii strategici au fost motorul acestei evoluții, iar contextul incertitudinilor macroeconomice a subliniat reziliența pieței și preferința pentru tranzacții»»»
PSD cere Guvernului să plătească urgent taxele pentru a recupera medalia gimnastei Ana Maria Bărbosu în litigiul cu SUA de la TAS
PSD solicită ca statul român să achite urgent taxele de judecată pentru a apăra medalia gimnastei Ana Maria Bărbosu în litigiul cu SUA de la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne. „Statul român trebuie să achite urgent taxele de judecată pentru a apăra medalia Anei Maria Bărbosu în litigiul»»»
Ședință de urgență la Ministerul Finanțelor, după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Întâlnire de urgență, în această dimineață, la Ministerul Finanțelor, după ce conturile ROMATSA au fost blocate în urma unei executări silite. Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, s-a întâlnit cu reprezentanții instituției și cu avocații pentru a identifica o soluție care să deblocheze situația.»»»
Proprietarul fabricii Crilelmar din judeţul Gorj: Investiţia în noua fabrică se ridică la 13,5 mil. de euro, prin Tranziţie Justă. Suntem la al şaptelea proiect pe fonduri europene
Adrian Stănuşoiu, proprietarul companiei Crilelmar din Târgu Jiu, ce produce ligheane, găleţi, ghivece de plastic şi mobilier de grădină din plastic, spune că prin fondurile europene şi-a asigurat dezvoltarea businessului. În prezent, antreprenorul are în derulare o investiţie totală de 13,5 milio»»»
Profitul net al Jidvei, producătorul vinurilor Tezaur, Mărgăritar şi Grigorescu, a crescut cu 62,8% în 2025, ajungând la peste 31 mil. lei
Jidvei, unul dintre cei mai mari jucători din producţia şi vânzarea de vin din România, afacere dezvoltată din 1999 de antreprenorul Claudiu Necşulescu, a raportat pentru 2025 o cifră de afaceri de 236,6 mil. lei (aproximativ 47 mil. euro), în creştere cu 7,5% faţă de anul anterior, când compania a»»»
Donald Trump, „nominalizat” la Premiul Nobel pentru Pace de fiul lui Biden
Hunter Biden, fiul fostului președinte american Joe Biden, a publicat pe X un mesaj ironic în care afirmă că îl va nominaliza pe Donald Trump la Premiul Nobel pentru Pace, după ce președintele american a susținut în repetate rânduri că a încheiat conflictul cu Iranul. „Îl nominalizez oficial pe Don»»»
Rogobete a scos Dosarele Vaccinurilor. Detalii explozive despre Contractul cu Pfizer
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, a f»»»
Kärcher şi STIHL lansează un proiect revoluţionar în domeniul acumulatorilor
Doi promotori ai inovaţiei, o singură viziune: Alfred Kärcher SE & Co. KG şi ANDREAS STIHL AG & Co. KG au anunţat lansarea unui proiect comun pentru un nou sistem de acumulatori. Iniţiativa are ca obiectiv oferirea unui standard comun de acumulatori pentru utilizatorii profesionişti, cu performanţe»»»
Analiză XTB, Radu Puiu: Un grup polonez preia pachetul majoritar dintr-o agenţie de turism românească
România devine una dintre mizele importante ale expansiunii pentru Rainbow Tours, grupul polonez care a preluat 70% din agenţia de turism Paralela 45. Mişcarea vine într-un moment în care piaţa de turism din Polonia intră într-o etapă de maturizare, iar compania caută noi surse de creştere în Europ»»»
O mașină a intrat într-un copac și s-a răsturnat în Bacău: șoferul, preluat de ambulanță după intervenția jandarmilor
Un bărbat de 54 de ani a fost transportat la spital după ce autoturismul pe care îl conducea s-a izbit de un copac și s-a răsturnat, într-un accident rutier produs în Bacău. Potrivit informațiilor transmise de Jandarmeria Bacău, șoferul a pierdut controlul direcției, iar mașina a intrat într-un cop»»»
Criză în cercul lui Putin. „Pentru generalii ruși, FSB este mai periculos decât armata ucraineană”
O sursă din cadrul serviciilor de informații europene afirmă că serviciile de securitate de la Moscova percep armata ca pe o amenințare, lăsându-i pe generali complet expuși în fața asasinatelor. Pentru a doua oară în puțin mai mult de un an, o explozie puternică a zguduit suburbia moscovită Balași»»»
O biserică de lemn veche, cuprinsă de flăcări. Turla de 25 de metri riscă să se prăbușească - Ziarul Profit
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Maramureș, incendiul de la biserica a izbucnit în jurul orei 4:00, iar la fața locului au fost mobilizate forțe importante pentru limitarea și stingerea incendiului. Citește și: Doi pacienți au murit și 34 au fost răniți î»»»
OpenAI angajează cercetător în inteligență artificială după amplu proces de recrutare în SUA
Alisa Liu, cercetător AI (inteligența artificială), a fost numită recent cercetător științific/tehnic la OpenAI, în Statele Unite, după un proces de recrutare intens care a inclus 57 interviuri la 11 companii, în scopul consolidării capabilităților de cercetare AI ale companiei. Această selecție su»»»
Sharapova își diversifică afacerile după retragere pentru creșterea veniturilor și a valorii brandului, inspirată de Școala de afaceri Harvard
Maria Sharapova, fostă jucătoare de tenis, își pregătește în mod strategic etapa postcarieră prin extinderea portofoliului de afaceri și a investițiilor, din momentul retragerii sale oficializate în 2020, în spațiul global de afaceri, pentru a stimula creșterea veniturilor și valoarea pe termen lun»»»
Alexandru Muraru: ”Tribunalul Bucureşti a suspendat doar hotărârea care a convocat Congresul”
Vicepreşedintele PNL Alexandru Muraru afirmă, vineri, că Tribunalul Bucureşti a suspendat doar hotărârea care a convocat Congresul din 21 iunie, dar acesta a avut deja loc, informează news.ro. Muraru precizează că toate celelalte cereri adresate instanţei, inclusiv cele privind alegerea conducerii »»»
Miruţă: ”8 milioane de lei - bani economisiţi cu deplasările externe la MApN în prima parte a anului”
Ministrul interimar al Apărării Naţionale, Radu Miruţă, anunţă scăderea cu 25% a cheltuielilor MApN cu deplasările externe în primele şase luni ale anului, aceasta însemnând economii de aproape 8 milioane de lei faţă de aceeaşi perioadă a anului 2025, informează Agerpres. 'Da, se poate! Se poate să»»»
Ministerul Finanţelor a atras, vineri, 134,5 de milioane de lei de la bănci
Ministerul Finanţelor a atras, vineri, 134,5 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţia de joi, când a împrumutat 896,5 milioane de lei, la o dobândă de 6,65% pe an, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat de tip benchmark cu maturitatea reziduală la 85 de luni, informează Agerpres. Val»»»
Liderii statelor NATO se reunesc marţi la Ankara
Liderii statelor NATO se reunesc marţi la Ankara, unde europenii intenţionează să lase deoparte tensiunile cu preşedintele american Donald Trump legate de Iran şi Groenlanda şi să arate că se oferă să-şi apere continentul, informează Agerpres. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, este de părere »»»
Maia Sandu: ”Partidele, chemate săptămâna viitoare la consultări în vederea desemnării unui nou premier”
Fracţiunile parlamentare vor fi chemate săptămâna viitoare la consultări în vederea desemnării unui candidat la funcţia de premier, a anunţat vineri preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, într-o conferinţă de presă organizată după ce prim-ministrul Alexandru Munteanu şi-a anunţat demisia, infor»»»
FAO: Preţurile mondiale la alimente au scăzut în iunie pentru a doua lună consecutiv
Indicele global al preţurilor produselor alimentare a scăzut în iunie, în condiţiile în care scăderea cotaţiilor la cereale, lactate şi zahăr a contracarat creşterile înregistrate la uleiuri vegetale şi carne, a anunţat vineri Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO), in»»»
Procurorul general: Într-un stat de drept, procurorii nu răspund în faţa curentelor de opinie sau a intereselor politice - Știrile ProTV
Procurorul general al României, Cristina Chiriac, a transmis, vineri, că într-un stat de drept procurorii nu răspund în faţa curentelor de opinie, a intereselor politice sau a campaniilor mediatice.»»»
Reuters: Zuckerberg afirmă că tehnologia agenţilor inteligenţi artificiali progresează mai lent decât se aştepta
Mark Zuckerberg a recunoscut joi, la o şedinţă internă, deficienţele din restructurarea amplă a companiei şi a spus că sistemele cunoscute sub numele de agenţi de inteligenţă artificială nu au progresat atât de repede pe cât se aştepta, potrivit unei înregistrări audiate de Reuters. Zuckerberg a ad»»»
Marius Budăi: ”Să aştepţi ca Bolojan şi USR să fie de acord cu un Guvern e ca şi cum te-ai aştepta să atingi orizontul”
Deputatul PSD Marius Budăi consideră că este greu să se formeze un Guvern atât timp cât preşedintele PNL, Ilie Bolojan, şi USR schimbă reguli în timpul jocului, potrivit unei postări pe pagina sa de Facebook. „Ghid de supravieţuire la Palatul Victoria! Doamnelor şi domnilor, scoateţi carneţelele şi»»»
Reuters: BCE respinge apelurile pentru niveluri mai mici de capital bancar
Banca Centrală Europeană a respins joi apelurile industriei cu privire la reducerea cerinţelor de capital bancar şi a argumentat că cerinţele actuale sunt necesare pentru siguranţă şi nu restricţionează creditarea, transmite Reuters. Administraţia americană a relaxat reglementările bancare în ultim»»»
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Partidele din fosta Coaliție nu au reușit, după mai bine de două luni de la căderea Guvernului Bolojan, să găsească o soluție pentru Palatul Victoria. Acum, este înaintată ideea unui Executiv de armistițiu condus de PSD-PNL-UDMR, însă fără USR, iar Alexandru Nazare, actualul ministru al Finanțelor,»»»
Mii de blocuri din Capitală rămân fără apă caldă. Lucrări la rețeaua de termoficare - Economica.net
Primăria Generală a Capitalei anunţă, vineri, că în următoarea perioadă se vor efectua lucrări de înlocuire, modernizare şi de reparaţii pe conductele reţelei termice, în mai multe zone din Capitală. Intervenţiile au durate diferite de realizare, în funcţie de complexitatea fiecărei lucrări, și vor»»»
”Dacă n-ai dosar, ești sărac”: Frații Tate, vizită cu zâmbetul pe buze la ”clubul exclusivist DIICOT”
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Andrew și Tristan Tate s-au prezentat vineri dimineaț»»»
Viața în România este cea mai ieftină din UE, dar românii abia își permit coșul zilnic. Adrian Negrescu: Diferența vine din puterea de cumpărare, nu din prețurile în sine
Un coș de bunuri și servicii care costă 100 de euro la media Uniunii Europene poate fi cumpărat în România cu aproximativ 58,9 euro. România este urmată de Bulgaria. Același coș de consum poate costa de aproape patru ori mai mult în funcție de țară, iar Luxemburgul este de aproximativ 2,5 ori mai s»»»
Suspiciuni de fraudă la Bacalaureat 2026. Zeci de percheziții în cinci județe după ce subiectele ar fi fost divulgate înainte de examen
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba desfășoară, vineri, 3 iulie, 47 de percheziții domiciliare în cinci județe, într-un dosar care vizează suspiciuni de fraudare a examenului de Bacalaureat 2026. Anchetatorii verifică informații potrivit cărora unii elevi ar fi intrat în posesia subi»»»
The Telegraph: Putin plănuiește un atac asupra Poloniei. SUA l-ar fi avertizat pe Nawrocki că soldații ruși ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Statele Unite au avertizat că Rusia plănuiește o „provocare” armată pe teritoriul polonez pentru a testa unitatea NATO, relatează The Telegraph. Potrivit sursei citate, infrastructura critică a Poloniei ar putea fi ținta unor rachete și drone, sau soldații ruși ar putea traversa granița și pătrunde»»»
De ce a demisionat premierul Moldovei. Culisele scandalului care zguduie partidul Maiei Sandu. Ce salariu avea verișoara președintei R. Moldova
Demisia premierului Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, la doar opt luni după învestire, a provocat un nou cutremur politic la Chișinău. Plecarea acestuia vine pe fondul scandalului de la întreprinderea de stat MoldATSA, care a zguduit partidul Maiei Sandu și a afectat grav încrederea cetățenil»»»
Taxa care se elimină din luna iulie. Cine sunt persoanele care nu vor mai trebui să o plătească
Taxa care se elimină din luna iulie. Este vorba despre taxa de radio-tv în valoare de 18,36 de euro pe lună, cunoscută sub denumirea de GEZ. Taxa care se elimină în luna iulie Cei care beneficiază de scutirea taxei sunt cei care primesc ajutor social. Aceștia trebuie să facă o solicitare și să depu»»»
ANM a emis cod galben și cod portocaliu de furtuni. Ploi torențiale, vijelii și grindină în zeci de județe
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, mai multe avertizări de vreme severă, care vizează mare parte din țară. Sunt anunțate ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice, grindină și intensificări puternice ale vântului, iar 19 județe și municipiul București se află sub cod»»»
Meciul resurselor, cu impact în factură, e urmărit cu sufletul la gură de toată economia. Transformarea sistemului energetic a avut loc. În premieră, solarele şi eolienele depăşesc ca putere instalată Hidroelectrica. Stocarea galopează, cărbunii se retrag din scenă
Şantierul eolian şi solar produce efecte şi recuperează în forţă un debut de an destul de modest în ceea ce priveşte investiţiile conectate la reţea. Astfel, pe 1 iulie, România avea în parcuri de energie solară o putere instalată de 3.841 MW, un salt de 747 MW faţă de începutul anului şi 1.414 MW»»»
Tânăr reținut după ce a alergat pe stradă cu un cuțit în flăcări. Un polițist în timpul liber l-a imobilizat
Foto: Arhivă Un tânăr în vârstă de 24 de ani a fost reținut de polițiști în urma unui incident extrem de periculos petrecut pe străzile orașului Petrila. Acesta a provocat panică după ce a fost văzut alergând pe domeniul public având în mână un „obiect tăietor-înțepător” care era și cuprins de flăc»»»
Buzău: Un bărbat şi-a înjunghiat de 7 ori vecina, în vârstă de 74 de ani, pentru că nu a vrut să facă sex cu el
Un bărbat de 51 de ani din judeţul Buzău a fost arestat pentru 30 de zile, fiind acuzat de tentativă de omor. Procurorii au stabilit că bărbatul şi-a înjunghiat de 7 ori o vecină, în vârstă de 74 de ani, pentru că nu a vrut să întreţină raporturi sexuale cu el. Parchetul de pe lângă Tribunalul Buză»»»
BCR finanţează burse şi premii pentru masteranzii de la ASE Bucureşti
Banca Comercială Română extinde investiţiile în educaţia economică şi financiară printr-un parteneriat cu Academia de Studii Economice din Bucureşti, potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei. Proiectul vizează sprijinirea programului de masterat Finanţe şi Bănci - DOFIN din cadrul Facultăţi»»»
Petrișor Peiu (AUR) acuză guvernările proeuropene că au deconectat România de la Uniunea Europeană
Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, consideră că guvernările asigurate, în ultimii ani, de partidele proeuropene ar fi „decuplat” România de Uniunea Europeană. El susţine că România are rata inflaţiei de peste trei ori mai mare decât media UE, stagnare/recesiune economică, cea mai mică rată a p»»»