Focar neobișnuit de meningită în Anglia. De ce s-ar fi răspândit atât de rapid
Autoritățile sanitare și premierul britanic Keir Starmer sfătuiesc persoanele care au fost respectiva discotecă să meargă la medic pentru a primi tratamentul preventiv cu antibiotice, anunță BBC. „Ceea ce ne îngrijorează în focarul epidemic de la Canterbury este viteza și amploarea răspândirii boli»»»
Ce salariu are o femeie care conduce o companie imobiliară în România. Veniturile pot ajunge până la 120.000 de euro net pe an
O femeie care ocupă o funcție de CEO într-o companie imobiliară di România poate câștiga între 100.000 și 120.000 de euro net pe an, la care se adaugă o participare la profitul proiectelor gestionate de 3 – 5%. Funcțiile COO sau CFO sunt remunerate cu 60.000 – 80.000 de euro anual, potrivit Buchare»»»
Georgia este în doliu național după moartea Patriarhului Ilia al II-lea. Cum a crescut natalitatea Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe a Georgiei și ultimul său mesaj adresat credincioșilor
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Georgia este în doliu după moartea Patriarhului Ilia »»»
Șefa comunității de informații a SUA, Tulsi Gabbard: „Iranul nu și-a reconstruit programul de îmbogățire a uraniului după atacurile americane din 2025”
Directoarea serviciilor secrete americane, Tulsi Gabbard, a declarat miercuri că Iranul nu și-a reconstruit programul de îmbogățire a uraniului de când atacurile americane din iunie au „distrus” instalațiile nucleare subterane ale Iranului și le-au sigilat intrările. Șefa comunității de informații »»»
OMS avertizează asupra unui scenariu nuclear: Consecințele vor dura decenii. Nimic nu poate preveni răul care va veni
OMS analizează riscurile majore generate de escaladarea conflictului dintre SUA, Israel și Iran, în contextul atacurilor asupra infrastructurii nucleare. Oficialii organizației avertizează că un incident atomic ar avea consecințe pe termen lung, la nivel regional și global. Declarațiile vin pe fond»»»
Tulsi Gabbard, șefa serviciilor SUA, contrazice obiectivul operațiunii lui Trump: „Iranul nu a mai reluat îmbogățirea uraniului din iunie 2025”
Pe 28 februarie 2026, Donald Trump a atacat Iranul pentru că regimul islamic a refuzat să coopereze în negocierea unui acord privind programul nuclear. Președintele SUA a mai declarat că Iranul a reluat îmbogățirea uraniului cu scopul fabricării armelor nucleare și a continuat să producă rachete de»»»
Protestele la Complexul Energetic Oltenia (CEO) continuă. Peste 500 de mineri avertizează că vor muta greva în București
Minerii de la Complexul Energetic Oltenia (CEO) protestează de peste o săptămână, nemulțumiți de concedierile anunțate. Peste 200 de angajați s-au adunat în fața companiei, au organizat marșuri și greve, avertizând că, dacă situația nu se schimbă, vor muta protestele la București. Din cuprinsul art»»»
Câți bani a câștigat directorul Centralei Nucleare de la Cernavodă în 2025. Salariul său, de patru ori mai mare decât cel al lui Nicușor Dan
Valentin Ovidiu Nae este directorul Centralei Nucleare de la Cernavodă încă din anul 2020, după o viață întreagă în care a lucrat aici. Are unul dintre cele mai mari salarii din industria energiei și își ține marea parte a economiilor în depozite bancare. Câți bani a câștigat directorul Centralei N»»»
Atac fără precedent asupra Pars, cel mai mare zăcământ de gaze din lume. Iranul amenință aliații SUA
Zăcământul de gaze Pars din Iran a fost atacat miercuri, în Golful Persic, marcând prima lovitură directă asupra infrastructurii energetice iraniene în contextul conflictului regional. Incidentul a fost raportat de agenții internaționale și confirmat de surse oficiale din regiune. Atacul a generat »»»
Cel mai mare zăcământ de gaze din lume a fost atacat cu rachete. Un proiectil ar fi lovit centrala nucleară Bushehr din Iran. Prețul petrolului a crescut cu 5%, la 109 dolari pe baril
Industria energetică din Iran din South Pars și Asaluyeh a fost atacată miercuri, a relatat agenția de știri semi-oficială iraniană Tasnim, citată de Reuters. Cel mai mare zăcământ de gaze din Iran a fost atacat cu rachete Gărzile Revoluționare iraniene au răspuns cu avertismente de evacuare pentru»»»
Moțiune simplă împotriva ministrei Mediului Diana Buzoianu, inițiată în Senat de grupul PACE – Întâi România
O nouă moțiune simplă a fost depusă în Senat, vizând activitatea ministrului Mediului, Diana Buzoianu. Demersul a fost inițiat de Grupul parlamentar PACE – Întâi România și a fost transmis oficial conducerii Senatului. Inițiatorii susțin că moțiunea respectă prevederile regulamentare și că este sus»»»
Resource Recovery Summit 2026: România devine reper european în implementarea SGR - Economica.net
România se află astăzi în centrul dialogului european privind economia circulară, în cadrul Resource Recovery Summit 2026, unde experiența implementării Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) este analizată ca unul dintre cele mai relevante modele de la nivelul Uniunii Europene. Organizat de Guvern»»»
De ce AUR nu a votat ajutorul pentru pensionari propus de PSD
Un nou episod tensionat a avut loc în Parlament, în timpul dezbaterilor pe buget, după ce amendamentele propuse de PSD nu au reușit să obțină susținerea necesară în comisiile de specialitate. Potrivit Hotnews, strategia social-democraților s-ar fi bazat pe sprijinul parlamentarilor AUR, însă votul »»»
Instrumentele AI îţi fac munca mai uşoară sau doar îţi cresc numărul de sarcini?
Mulţi angajaţi care sunt la început de drum credeau că inteligenţa artificială le va face viaţa mai uşoară la locul de muncă şi le va lăsa mai mult timp liber pentru viaţa personală. În realitate, datele arată contrariul: AI nu contribuie la reducerea sarcinilor de lucru, ci face munca mai intensă »»»
Vestea neaşteptată. Preţul cafelei ar putea scădea drastic. Explicaţia specialiştilor
Preţurile cafelei ar putea intra pe o pantă descendentă accentuată în lunile următoare, după modelul urmat de cacao, susţin analişti şi traderi din industrie reuniţi săptămâna trecută la convenţia anuală a National Coffee Association, desfăşurată la Tampa, în Florida. Tot mai mulţi experţi compară »»»
Scandal în Parlament privind legea bugetului: După un blocaj de câteva ore, PSD cere reluarea votului. AUR îşi menţine poziţia şi refuză să voteze
PSD a cerut oficial reluarea votului pe amendament. „Acum că suntem mai calmi, vă rog să reluăm discuţia. Solicităm reluarea votului”, a declarat Zamfir. Preşedintele de şedinţă, liberalul Bogdan Huţucă, a spus că nu se opune reluării votului, însă şi-a menţinut interpretarea asupra regulamentului.»»»
SUA includ încă 12 țări în Programul de garanție pentru viză. Suma cerută, 15.000 de dolari
Oficialul, care a făcut aceste declaraţii sub rezerva anonimatului, a declarat că 12 ţări sunt adăugate la lista care include alte 38 de alte state, în mare parte din Africa. Programul de garanţie pentru viză extins, care prevede ca acei cetăţeni străini să plătească 15.000 de dolari pentru o viză »»»
Cum reuşeşte Iranul să exporte petrol chiar şi cu Strâmtoarea Ormuz aproape închisă
Aproape 90 de nave au traversat strâmtoarea în prima jumătate a lunii martie, în timp ce exporturile iraniene au depăşit 16 milioane de barili, potrivit datelor maritime şi comerciale. Iranul a continuat să exporte milioane de barili de petrol prin Strâmtoarea Ormuz de la începutul războiului, în c»»»
OMS ia în calcul scenariul unui incident nuclear din cauza Războiului din Iran: „Nu există nimic care să poată preveni răul care va veni”
Oficialii Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) se pregătesc pentru o catastrofă nucleară dacă războiul dintre SUA, Israel și Iran escaladează și mai mult, transmite POLITICO. OMS ia în calcul scenariul unui incident nuclear din cauza Războiului din Iran Personalul ONU monitorizează consecințele »»»
Alianțe neașteptate în Parlament. Amendamentul PSD a declanșat dispute între toate partidele
Un amendament depus de PSD la proiectul bugetului de stat pe 2026 a declanșat tensiuni majore în comisiile reunite de buget-finanțe, unde parlamentarii nu s-au contrazis doar pe conținutul măsurilor, ci și pe modul de calcul al voturilor. Ședința de miercuri a fost marcată de un conflict deschis în»»»
Kremlinul condamnă dur „asasinarea” liderilor iranieni de către SUA și Israel
„Condamnăm cu fermitate vătămarea sănătăţii şi, cu atât mai mult, asasinarea reprezentanţilor conducerii Iranului suveran şi ai altor ţări”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, în conferinţa sa zilnică de presă, scrie Agerpres. Rusia, care a construit şi contribuie la exp»»»
Kremlinul condamnă „asasinarea” liderilor iranieni și cere oprirea atacurilor americano-israeliene
Kremlinul a condamnat atacurile aeriene americano-israeliene asupra Iranului, calificând drept „asasinare” uciderea unor lideri iranieni, într-un context de tensiuni tot mai ridicate în regiune. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Rusia condamnă ferm acțiunile care au »»»
Israelul a atacat Beirutul: peste 20 de persoane ucise, iar alte zeci au fost rănite
Peste 20 persoane au fost ucise miercuri în urma unor atacuri aeriene israeliene asupra centrului capitalei Beirut, potrivit Ministerului Sănătății din Liban. O clădire din cartierul Bashoura, situat în centrul orașului, a fost vizată, fiind observate explozii puternice și coloane de fum la scurt t»»»
Cum poate salva energia nucleară dilema energetică a Uniunii Europene
Europarlamentarul Virgil Popescu este autorul unei analizei privind rolul energiei nucleare în strategia energetică a Uniunii Europene. Am fost, sunt și voi fi un susținător al energiei nucleare. Din mai multe motive. Primul: decarbonizarea fără energie nucleară nu se poate face. Multiplele crize ș»»»
Legea bugetului de stat este programată să intre miercuri după amiază în dezbaterile din plenul reunit
Discuții contradictorii la comisiile de buget-finanţe privind bugetul Ministerului Muncii. Legea bugetului de stat va intra miercuri după-amiază în cea mai importantă etapă parlamentară, cea a dezbaterilor din plenul reunit, după discuţii lungi şi tensionate în comisiile de buget-finanţe. Controver»»»
Cea mai importantă demisie din Casa Albă ar putea dezvălui probleme legate de războiul din Iran
Joe Kent, un apropiat al directorului comunităţii de informaţii americane, Tulsi Gabbard, şi cel mai înalt oficial pe antiterorism, a demisionat marţi în semn de protest faţă de desfăşurarea războiului împotriva Iranului. Kent a invocat dezinformarea deliberată făcută de Israel şi minciunile care i»»»
Primul job devine o raritate. Inteligenţa artificială şi încetinirea recrutării închid uşa tinerilor?
Piaţa muncii pentru tinerii absolvenţi devine tot mai dificilă, pe măsură ce companiile reduc rolurile entry-level – poziţii care reprezentau, până recent, principalul punct de intrare în carieră. Fenomenul este vizibil mai ales în marile centre economice, precum New York, şi reflectă schimbări mai»»»
Audienţa premiilor Oscar a scăzut cu 9% în cel de-al doilea an în care Conan O’Brien prezintă gala
Cea de-a 98-a ediţie a premiilor Oscar, prezentată de Conan O'Brien, a înregistrat o scădere a audienţei după mai mulţi ani de creşteri. Compania Walt Disney a anunţat marţi că puţin sub 17,9 milioane de telespectatori au urmărit emisiunea de duminică, difuzată în direct pe ABC şi transmisă în stre»»»
Ţările din Golf încearcă să repare daunele: Autorităţile din Emiratele Arabe Unite au indicat că vor permite expaţilor să petreacă mai mult timp în afara ţării fără a-şi pierde statutul fiscal avantajos
Autorităţile din Emiratele Arabe Unite au indicat în mod privat că vor permite expatriaţilor să petreacă mai mult timp în afara ţării fără a-şi pierde statutul fiscal avantajos, pe măsură ce încearcă să încurajeze revenirea rezidenţilor care au plecat după izbucnirea conflictului cu Iranul, potrivi»»»
Moţiune simplă la Senat: „Diana Buzoianu, comisarul roşu-verde al setei şi întunericului”
O nouă moţiune o vizează pe ministra Mediului, Diana Buzoianu. Procedura a fost iniţiată de Grupul Pace Întâi România. Documentul urmează să fie trimis conducerii Senatului. „În temeiul prevederilor Art. 170 din Regulamentul Senatului, republicat, vă înaintăm moţiunea simplă intitulată Diana Buzoia»»»
Trump a sugerat din nou ca Venezuela să facă parte din SUA
Preşedintele american Donald Trump a sugerat din nou ca Venezuela să devină un stat în componenţa Statelor Unite după ce echipa sud-americană a învins formaţia naţională a ţării nord-americane şi a cucerit primul său Clasic Mondial de Baseball (WBC), relatează miercuri EFE, potrivit Agerpres. "Stat»»»
EGGER: „Retenţia devine prioritate în contextul deficitului de personal din Suceava”
Presiunea din piaţa muncii se mută tot mai mult din zona recrutării către cea a retenţiei, iar companiile sunt nevoite să investească mai mult în păstrarea şi dezvoltarea angajaţilor. EGGER, unul dintre cei mai mari angajatori din judeţul Suceava, spune că a răspuns acestor schimbări prin programe »»»
„Răsturnăm democrația!”. Haos la votul ajutoarelor pentru pensionari: măsura a fost respinsă, deși inițial trecuse. PSD a părăsit sala
A fost haos în comisiile reunite de buget unde s-a dezbătut amendamentul PSD privind acordarea unor ajutoare one-off pentru pensionarii cu venituri mici. Inițial, propunerea a trecut cu voturile UDMR și ale unor parlamentari din Opoziție, după ce AUR a ales să nu îi mai sprijine pe social-democrați»»»
Comerţul online are încă un spaţiu uriaş de dezvoltare pe piaţa locală – poate creşte de patru-cinci ori în România. Inteligenţa artificială poate sprijini reducerea costurilor
Comerţul online din România are încă un potenţial semnificativ de creştere, în condiţiile în care penetrarea este de doar 11-12% din totalul consumului, iar numărul de clienţi care comandă online rămâne sub nivelul populaţiei cu acces la internet. În paralel, inteligenţa artificială începe să joace»»»
Lupta cu preţurile la pompă continuă în regiune: benzinăriile din Cehia trebuie să raporteze preţurile şi marjele la carburanţi
Benzinăriilor din Cehia li se cere acum să raporteze preţurile şi marjele la carburanţi guvernului, o mişcare menită să preîntâmpine scumpiri excesive la pompă, potrivit Czech Radio. Benzinăriilor din Cehia li se cere acum să raporteze preţurile şi marjele la carburanţi guvernului, o mişcare menită»»»
Pregătire sporită la nivel global: OMS monitorizează riscul unui incident nuclear în Orientul Mijlociu
Organizația Mondială a Sănătății avertizează că un posibil incident nuclear este luat în calcul ca scenariu de risc în contextul conflictului din Orientul Mijlociu, iar personalul ONU se află în stare de pregătire sporită pentru eventuale consecințe asupra sănătății populației. Potrivit declarațiil»»»
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, vizată de o nouă moțiune simplă
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, este vizată de o nouă moțiune simplă inițiată de Grupul Pace Întâi România. Documentul a fost trimis conducerii Senatului. Citește și: Prețul carburanților a depășit oficial 10 lei la mai multe benzinării din țară! Record absolut pentru istoria României! Fără inte»»»
Competiție de șah pentru toate vârstele, la Casa Maghiară din Timișoara
Casa Maghiară de pe bulevardul Revoluției din 1989 nr. 8 din Timișoara va găzdui prima ediție a Cupei de șah „Bastion”, competiție destinată atât amatorilor, cât și jucătorilor profesioniști. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 21 martie, în noua sală de evenimente de la parterul clădirii. Clădirea a »»»
Iranul nu îşi schimbă politica nucleară, a afirmat Abbas Araqchi
Poziţia Iranului privind dezvoltarea armelor nucleare nu este de aşteptat să sufere modificări majore, a declarat ministrul de externe Abbas Araqchi într-un interviu acordat postului Al Jazeera, declaraţii preluate miercuri de presa iraniană, citate de Reuters. Oficialul a subliniat că noul lider s»»»
USS Gerald USS Gerald R. FordR. Ford, cel mai mare portavion din lume, retras în Grecia pentru reparații după un incendiu care a durat 30 de ore
USS Gerald R. Ford, cel mai mare portavion din lume și o piesă centrală în operațiunile militare ale SUA și Israel împotriva Iranului, urmează să fie retras temporar pentru reparații. Nava, aflată pe mare de aproape nouă luni, ar urma să ajungă în insula Creta, după ce a fost afectată de un incendi»»»
Dezbatere publică în Parlament pentru „Legea Sapă Sigur” – inițiativă legislativă a AEI
Asociația Energia Inteligentă, în parteneriat cu Comisia pentru Energie, Infrastructură Energetică și Resurse Minerale din Senatul României, a organizat o dezbatere publică dedicată proiectului legislativ „Legea Sapă Sigur”, o inițiativă menită să reducă numărul incidentelor provocate de lucrările »»»
Legătura dintre Laura Codruța Kovesi și Generalul Pufi. Video
Fosta șefă a DNA și actualul procuror-șef european, Laura Codruța Kovesi, ar putea reveni într-o funcție-cheie în statul român, anunța ieri Realitatea Plus. Televiziunea lui Maricel Păcuraru, cel condamnat în urma unor dosare făcute chiar de DNA-ul lui Kovesi. Conform unor surse politice invocate d»»»
Cum arată piața imobiliară în 2026. Cât costă un apartament în marile orașe din România
Aproximativ 60% dintre români caută imobile cu un preț de cel mult 120.000 de euro în 2026, arată un sondaj realizat de Imobiliare.ro. 20% dintre cumpărători sunt dispuși să dea între 120.000 și 200.000 de euro, locuințele care depășesc acest prag fiind vizate de 15% dintre participanți. Citește și»»»
ALERTĂ MAJORĂ după ce un proiectil a lovit centrala nucleară Bushehr din Iran. Reacția AIEA
Un „proiectil” a lovit marți seara centrala nucleară Bushehr din Iran, fără a provoca însă daune, a anunțat AIEA, pe fondul tensiunilor tot mai ridicate din regiune. Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a anunțat că a fost informată de autoritățile iraniene despre faptul că un proie»»»
Iranul susţine că a atacat Tel Aviv cu rachete ca să răzbune moartea lui Larijani
Gardienii Revoluţiei din Iran au afirmat miercuri că au lansat un atac cu rachete asupra Tel Avivului ca represalii pentru uciderea lui Ali Larijani, pe care l-au descris drept "martir" şi care era secretar al Consiliului Suprem de Securitate Naţională al Iranului, fost preşedinte al Parlamentului »»»
Panică la Moscova din cauza atacurilor tot mai frecvente cu drone kamikaze ucrainene. Șoigu: „Nicio regiune din Rusia nu mai este sigură”
Secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, Serghei Șoigu, a lansat un avertisment dur privind securitatea internă a Federației Ruse, pe fondul intensificării atacurilor ucrainene cu drone. Șoigu susține că dezvoltarea accelerată a dronelor ucrainene face ca nicio regiune din Rusia să nu mai fi»»»
Bursa de Valori București înregistrează o creștere a bazei investitorilor, semn al maturizării pieței
La Bursa de Valori București, numărul investitorilor a atins un maxim istoric de 285.582 conturi de tranzacționare la finalul anului 2025, semnalând o schimbare majoră pentru piața de capital prin creșterea masivă a bazei de investitori față de 2019.Extinderea bazei de investitori pe Bursa de Valor»»»
Complexul Energetic Oltenia amână CCM-ul în negocierile cu administrația și federațiile
Societatea Complexul Energetic Oltenia SA a demarat negocierile pentru CCM (Contract Colectiv de Muncă) 2024-2026 cu reprezentanții administrației și ai federațiilor sindicale, prima ședință având loc pe 11 martie la nivelul companiei, cu cel puțin 60 de zile înainte de expirarea CCM, iar demersul »»»
🚨 Lupte în Orient, ziua 19: Ambasada SUA din Irak, atacată din nou cu drone. Ploaie cu drone şi rachete iraniene în Kuweit, Arabia Saudită şi Dubai
07:20 Ploaie cu drone şi rachete iraniene în Kuweit, Arabia Saudită şi Dubai În noaptea de marţi spre miercuri, rachete şi drone au lovit şi teritoriile Arabiei Saudite şi ale Kuweitului, au anunţat autorităţile celor două ţări din Golf, în cea de-a 19-a zi a războiului din Orientul Mijlociu. În Ar»»»
Un proiectil a lovit centrala nucleară Bushehr din Iran
Centrala nucleară Bushehr din sudul Iranului a fost lovită de un "proiectil" marţi seara, dar nu au fost raportate daune aduse infrastructurii sau răniţi, a anunţat miercuri Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA), potrivit AFP. Agenţia ONU cu sediul la Viena, în Austria, "a fost infor»»»