Adevarul 16m

Sorin Grindeanu, atac la adresa lui Ilie Bolojan. Liderul PSD confirmă că ar putea urma „schimbarea lăutarului”

Home Politică Sorin Grindeanu, atac la adresa lui Ilie Bolojan. Liderul PSD confirmă că ar putea urma „schimbarea lăutarului” Sorin Grindeanu, atac la adresa lui Ilie Bolojan. Liderul PSD confirmă că ar putea urma „schimbarea lăutarului” 0 0 1 live Publicat: 20.01.2026 00:47 După atacul de duminică»»»

adevarul.ro
Curierul National 18m

România participă la Expoziția Internațională „Săptămâna Verde 2026” – Grüne Woche, Berlin

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) anunță participarea oficială a României la Expoziția Internațională „Săptămâna Verde” (Grüne Woche) 2026, ce are loc la Berlin în perioada 16–25 ianuarie. Prin organizarea unui stand dedicat informării și promovării, MADR își asumă rolul strategi»»»

Curierul National 18m

Au fost publicate centralizatoarele cu observații și ordinele pentru schemele de ajutor de stat „e-DRIVE” și „PRO INFRA”

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, în calitate de organism delegat pentru fondurile alocate României din Fondul pentru modernizare (FM) pentru eficiența energetică în sectorul transporturilor, anunță publicarea în Monitorul Oficial al României a două noi scheme de ajutor de stat, finanț»»»

curierulnational.ro
HotNews 31m

„Nu vor exista soldați turci sau qatarezi în Gaza”. Aspectele din planul lui Trump care îl nemulțumesc pe premierul israelian

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a declarat luni că nu vor exista soldați qatarezi sau turci în Gaza postbelică și a reiterat opoziția țării sale față de componența unui comitet consultativ susținut de SUA pentru teritoriul palestinian, potrivit AFP. Casa Albă a anunțat săptămâna trecută»»»

hotnews.ro
Ziarul Financiar 43m

Familia Filipaş din Cluj a pornit de la distribuţia de ulei de măsline şi acum a cumpărat o plantaţie în Grecia. Ambiţia este să extindă brandul D’Olive în Europa şi zece ani în SUA

D’Olive, businessul de familie Filipaş din Cluj, a pornit din distribuţia de ulei de măsline din Grecia şi a evoluat către producţie proprie, ajungând la peste 6.000 de clienţi şi vânzări anuale de 2 milioane de lei în 2025, potrivit reprezentanţolor compa­niei. Următorul pas este extin­derea în Eu»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 43m

Moldova are autostradă. Ce face cu ea? Laurenţiu Dan Leoreanu, primarul municipiului Roman: Autostrada Moldovei este cheia echilibrării dezvoltării economice regionale. Înseamnă acces rapid la pieţele naţionale şi internaţionale, scăderea costurilor de transport, creşterea atractivităţii pentru investiţii

Autostrada Moldovei este che­ia e­chilibrării dezvoltării econo­mi­ce regio­nale, iar pentru oraşul Roman înseamnă acces rapid la pie­ţele naţionale şi inter­naţionale, scă­derea costurilor de trans­port, creşte­rea atractivităţii pentru in­vestiţii industriale, logistice şi de servicii şi, implici»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 43m

O dezvăluire ucigătoare. Alexandru Chiriţă, CEO, Electrica: Bucureştiul este cea mai scumpă capitală europeană din 33 de capitale la preţul electricităţii raportat la puterea de cumpărare. Nu Berlin. Nu Budapesta. Nu Sofia. Bucureşti. Asta este realitatea

Bucureştiul a devenit în decembrie, anul trecut, cea mai scumpă capi­tală, din 33 de analizate, la preţul energiei plătite de consumatorul casnic, conform unei statistici realizate de Household Energy Price Index (HEPI). Statistica este menţionată de Alexandru Chiriţă, directorul general al Electri»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 43m

O nouă tranzacţie imobiliară: Cordia cumpără cu 12,7 mil. euro un teren de la Bog'Art pentru a construi 274 de apartamente lângă Bucureşti Mall

Cordia România, parte a grupului Futureal deţinut de miliardarii unguri Péter şi Gábor Futó, a finalizat achiziţia unui teren pe calea Dudeşti nr. 124, în imediata vecinătate a Bucureşti Mall. Tranzacţia în valoare de 12,77 milioane de euro plus TVA a fost realizată prin firma Citylife Development,»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 47m

Exporturile de transformatoare ale Chinei ating o valoare record pe fondul penuriei mondiale

China a obţinut câştiguri record de pe urma exporturilor în creştere de transformatoare anul trecut, în condiţiile în care construcţia rapidă de centre de date şi electrificarea în curs de accelerare pun presiune pe ofertă şi cresc preţurile la nivel mondial, potrivit Bloomberg. Livrările de transf»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 47m

Lanţul danez de retail Flying Tiger pătrunde pe piaţa sârbă

Lanţul danez de retail Flying Tiger a confirmat sosirea sa pe piaţa Serbiei, conform Serbian Monitor. Exinderea se înscrie într-un mai amplu parteneriat strategic între Flying Partner Copenhaga şi Grupul Balfin pentru intrarea brandului pe mai multe pieţe din Balcani. Just Fun Balkans, parte din gr»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 47m

Muncitorii străini devin un pilon al pieţei muncii din Slovacia

Muncitorii străini devin o parte integrantă a economiei slovace, notează Slovak Spectator. Peste 135.000 de străini sunt acum angajaţi pe plan local, reprezentând aproape 7% din forţa de muncă totală a ţării. Cota acestora este în creştere, în special în industrie, logistică şi servicii, însă din c»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 47m

Turcia are în vedere o amplă dezvoltare a sectorului său energetic în 2026

Turcia va intensifica procesul transformării sectorului său energetic în 2026, accelerând producţia internă de petrol şi gaze, extinzând explorările peste graniţe, punându-şi în funcţiune primul reactor nuclear şi dezvoltând segmentul energiei regenerabile, a anunţat ministrul turc al energiei şi r»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 47m

Producătorii de băuturi spirtoase se confruntă cu o scădere puternică a cererii

Cinci din cei mai mari producători listaţi de băuturi alcoolice, Diageo, Pernod Ricard, Campari, Brown Forman şi Remy Cointreau, stau pe stocuri nevândute în valoare de 22 miliarde de dolari, cel mai ridicat nivel din mai mult de un deceniu, relevă rapoartele financiare ale acestora, citate de Fina»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 47m

Brazilia şi SUA vor să încheie un acord în domeniul pământurilor rare

Depozitele abundente, dar în mare măsură neexploatate de pământuri rare ale Braziliei atrag interesul SUA, ţara sud-americană văzând mineralele ca pe un instrument de negociere în repararea legăturilor diplomatice cu Washingtonul, scrie Financial Times. Brazilia deţine a doua cea mai mare rezervă d»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 47m

Muntenegru alege un consorţiu de companii chinezeşti pentru construirea unei secţiuni de autostradă de 694 de milioane de euro

Operatorul de autostrăzi de stat din Muntenegru Monteput a anunţat că a selectat un consorţiu de firme chinezeşti, POWERCHINA şi STECOL, pentru proiectarea şi construirea secţiunii de 22 de kilometri dintre Matesovo şi Andrijevica a autostrăzii Bar-Boljare, care constituie cel mai important proiect»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 47m

Serbia acordă o subvenţie de 7 milioane de euro companiei chinezeşti Fine Stamping pentru fabrica locală de miezuri de motoare

Ministerul sârb al economiei a anunţat că a convenit acordarea unei subvenţii de 7 milioane de euro producătorului chinez de miezuri de motoare Fine Stamping pentru dezvoltarea fabricii sale din oraşul Apatin, pe care a deschis-o în noiembrie, notează Seenews. Fine Stamping s-a angajat să investeas»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 47m

Fondurile UE devin motor de creştere major pentru economia Poloniei. Anul acesta este previzionat a fi unul record

Economia poloneză se află într-o fază de redresare, fondurile UE deve­nind unul dintre principalele sale motoare. După o perioadă de tranziţie mai slabă, economiştii de la Credit Agricole Bank Polska prevăd că 2026 va fi un an de vârf, când fluxul de bani dinspre Bruxelles va atinge nivelul maxim, »»»

zf.ro
Ziarul Financiar 48m

Finanţe personale. Bursa deschide săptămâna în scădere cu 1,7%, pe un fundal roşu în vestul Europei

La finele primei şedinţe de tranzacţionare a săptămânii de la BVB, indicele de referinţă BET afişa o depreciere de 1,7%, la 26.912,4 puncte, iar asta după ce piaţa a mar­cat multiple maxime istorice în primele două săptămâni din 2026; este doar a doua scădere de anul acesta după cea de 0,05% din da»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 48m

Bursă. Raiffeisen Bank revine pe piaţa de brokeraj după opt ani de pauză. Cristian Sporiş, vicepreşedinte, Raiffeisen: „Chiar îmi doresc să revenim pe podium ca intermediar, aşa cum am fost multă vreme“

Raiffeisen Bank revine ca participant la sistemul de tranzacţionare al Bursei de Valori Bucureşti după opt ani de absenţă. Astfel, clienţii băncii, companii, dar şi persoane fizice, pot tranzacţiona din nou acţiuni şi obligaţiuni listate la BVB. „Ne dorim ca Bursa de Valori Bucureşti să devină o bu»»»

zf.ro
DC News 49m

Cât mai amână CCR decizia pe pensiile speciale ale magistraților? Hunor, UDMR: Nu mai pot să inventeze nimic

Legea privind pensiile magistraţilor nu se mai poate amâna mult timp, spune liderul UDMR, Kelemen Hunor, care punctează că ”nu mai pot să inventeze nimic”. El a amintit că este în lucru legea despre pensionarea în zona militară. CCR și pensiile speciale ale magistraților: ”Nu mai pot să inventeze n»»»

dcnews.ro
DC News 51m

Prințul Harry ar urma să-l pună pe Regele Charles în fața unei decizii dificile

Când Prințul Harry a făcut o scurtă, dar binevenită, întoarcere în Marea Britanie în septembrie anul trecut, puțini ar fi putut prezice semnificația pe care ar putea-o avea acea vizită. Dar acum se pare că întâlnirea sa privată cu Regele Charles la Clarence House a redeschis o ușă despre care mulți»»»

dcnews.ro
Active News 52m

Dezvăluirea unei statistici recente: Credința în rândul americanilor, în creștere semnificativă. Peste 80% dintre aceștia își păstrează credința în Dumnezeu și în existența sufletului

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Date dezvăluite recent arată că 43% dintre adulții am»»»

activenews.ro
Active News 52m

Deci, se poate: președintele Bulgariei a demisionat! Urmează alegeri anticipate

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul După protestele masive de la finele anului trecut, as»»»

activenews.ro
Active News 52m

Ateii vor să dea jos icoanele din sălile de judecată. Grecia își apără icoanele în instanță: Este un act ostil de „epurare seculară”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) se pregă»»»

activenews.ro
RomaniaLibera 54m

Ultimatum de trei zile pentru cei implicați în ''revolte'' în Iran

Șeful poliției iraniene a lansat luni un ultimatum de trei zile către cei implicați în ceea ce a calificat drept ”revolte” pentru a se preda autorităților, după reprimarea sângeroasă a unei vaste mișcări de contestare a regimului, relatează AFP.Declanșată pe 28 decembrie de proteste împotriva costu»»»

romanialibera.ro
Bursa 54m

TradeVille: Goldman Sachs are noi ţinte de creştere şi profitabilitate

The Goldman Sachs Group Inc. a anunţat rezultate solide aferente atât trimestrului al patrulea, cât şi pentru întregul an 2025, acţiunile băncii americane atingând un nou maxim istoric în urma raportării. Conducerea băncii a subliniat restrângerea focusului strategic şi stabilirea unor noi ţinte de»»»

bursa.ro
Bursa 57m

Curtea Europeană de Conturi: Reţeaua de transport europeană TEN-T nu va fi finalizată până în 2030

Reţeaua centrală transeuropeană de transport (TEN-T) a Uniunii Europene nu va fi finalizată până în 2030, termenul stabilit de statele membre, iar marile proiecte de infrastructură continuă să acumuleze întârzieri şi costuri în creştere, arată Curtea Europeană de Conturi (ECA) într-un raport public»»»

bursa.ro
Bursa 57m

Reuniune extraordinară UE, pe fondul ameninţărilor lui Trump

Consiliul European a convocat, pentru data de 22 ianuarie, o reuniune extraordinară, după ce preşedintele american Donald Trump a avertizat că va impune taxe vamale statelor europene care apără integritatea şi suveranitatea Groenlandei. Preşedintele Consiliului, Antonio Costa, a declarat duminică, »»»

bursa.ro
Bursa 58m

Macro Newsletter 20 Ianuarie 2026

Preţurile de consum din Polonia şi-au temperat creşterea anuală şi în decembrie 2025, până la 2,4%, de la 2,5% în luna precedentă, pe fondul unei stagnări creşteri lunare, după un avans de 0,1% în luna anterioară. Preţurile alimentelor şi-au temperat creşterea anuală până la 2,4%, de la 2,7% în lun»»»

bursa.ro
Bursa 60m

Rolul companiilor multinaţionale în menţinerea şi adâncirea dezechilibrelor comerciale

Lucrarea unor cercetători chinezi a fost primită cu deosebit interes la conferinţa organizată de American Economic Association în primele zile ale anului la Philadelphia. Sub titlul "Rolul ascuns al corporaţiilor multinaţionale în conflictul comercial dintre SUA şi China: o perspectivă a legăturii »»»

bursa.ro
Bursa 1h

BVB Indicii BVB scad pe fondul tensiunilor comerciale dintre SUA şi Europa

Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut scăderi semnificative în prima şedinţă de tranzacţionare a săptămânii, pe fondul deprecierii pieţelor externe, care au reacţionat la ameninţarea preşedintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, de a majora tarifele vamale pentru ţările europe»»»

bursa.ro
DC News 1h

Protestatarii din Iran au primit un ultimatum de trei zile pentru a se preda

Șeful poliției iraniene a lansat luni un ultimatum de trei zile către cei implicați în ceea ce a calificat drept revolte pentru a se preda autorităților, după reprimarea sângeroasă a unei vaste mișcări de contestare a regimului, relatează AFP. Declanșată pe 28 decembrie de proteste împotriva costul»»»

dcnews.ro
Bursa 1h

BURSELE LUMII Presiuni pe acţiuni, din cauza ameninţărilor lui Trump

Bursele europene au scăzut ieri, după ce preşedintele america Donald Trump a ameninţat că va impune tarife vamale împotriva mai multor ţări care susţin integritatea şi suveranitatea Groenlandei. • Euronext Paris- Acţiunile LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, cea mai mare companie producătoare de bu»»»

bursa.ro
Bursa 1h

CORESPONDENŢĂ DIN STRASBOURG Parlamentul European, sub presiune: fermierii europeni protestează împotriva acordului Mercosur

Peste 10.000 de agricultori europeni şi aproape 1.000 de tractoare sunt aşteptaţi să blocheze astăzi şi mâine accesul în sediul de la Strasbourg al Parlamentului European, într-o mobilizare de forţă fără precedent împotriva acordului de liber-schimb UE-Mercosur, un tratat perceput de fermieri drept»»»

bursa.ro
Bursa 1h

Mercosur, războiul hibrid şi iluzia „vânzării de ţară”.

Aşa-zisul suveranism care s-a impus în ultimii ani în discursul public european se prezintă drept o doctrină de protecţie a fermierilor, a suveranităţii economice şi a interesului naţional. În realitate, el funcţionează ca un mecanism de deturnare a intereselor economice reale ale lumii agricole şi»»»

bursa.ro
Bursa 1h

Politicienii noştri sunt normali?

De când s-a format, prin luna mai a anului trecut, critic "alianţa” partidelor "moderate” cu gruparea socialiştilor. Evit să le spun, acestora din urmă, "social-democraţi”. Personal, mă distanţez de orice ideologie a Stângii. Nu cred că social-democraţia este o soluţie pentru România. Însă PSD-ul a»»»

bursa.ro
Bursa 1h

Luna decembrie în cifre

• 2 decembrie- Guvernul analizează amendamentele depuse la proiectul de lege pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu şi îşi asumă proiectul în Parlament. - BNR anunţă că, la data de 30 noiembrie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională a României »»»

bursa.ro
Bursa 1h

Apreciere pentru BET în decembrie 2025, după un raliu accelerat în a doua parte a anului

Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au încheiat în creştere ultima lună din 2025, an marcat de aprecieri fulminante ale preţurilor acţiunilor din piaţa noastră, manifestate după alegerile prezidenţiale din luna mai, care au confirmat parcursul proeuropean al ţării. În plus, stabilitatea cursul»»»

bursa.ro
Bursa 1h

Guvernare la limita avariei

Ultima lună de anul trecut s-a desfăşurat sub semnul atingerii ţintei de deficit bugetar convenită cu Comisia Europeană, mai ales că semnalele pentru guvernul Bolojan, în speţă execuţia bugetară la 11 luni, erau încurajatoare, deoarece arătau că măsurile fiscale asumate în iulie şi septembrie încep»»»

bursa.ro
Bursa 1h

PIAŢA MONETARĂ Dobânda la depozitele overnight s-a menţinut la 5,65%

BNR a afişat, ieri, un nivel mediu al dobânzii la depozitele overnight plasate (ROBOR) care s-a menţinut la 5,65%. Dobânda la depozitele atrase pentru o zi (ROBID) s-a menţinut la 5,35%. Indicele ROBOR la 3 luni a scăzut la 5,98%, de la 6%. Indicele ROBOR la 6 luni s-a depreciat la 6,09%, de la 6,1»»»

bursa.ro
Bursa 1h

PIAŢA VALUTARĂ Euro s-a apreciat la 5,0921 lei

Euro s-a apreciat, ieri, cu 0,27 bani faţă de leu Banca Naţională a României (BNR) afişând un curs de referinţă de 5,0921 lei/euro. Pe pieţele externe, ieri, în jurul orelor 15:30, un euro era tranzacţionat la 1,634 dolari, în apreciere cu 0,36% faţă de închiderea precedentă, potrivit datelor Inves»»»

bursa.ro
Bursa 1h

Cristian Sporiş, Raiffeisen Bank: ”Nevoia de investiţii în infrastructura din România este foarte mare”

Nevoia de investiţii în infrastructură în România este încă foarte mare, iar pentru finanţare nu ne putem baza doar pe fonduri europene şi pe creditarea bancară, astfel încât va veni momentul în care marile companii de infrastructură vor trebui să emită obligaţiuni pentru a demara proiecte majore d»»»

bursa.ro
Evz 1h

Victor Ciutacu a prezentat un document despre parcursul profesional al judecătorului Laurențiu Beșu

Controversa privind parcursul profesional al lui Laurențiu Beșu capătă o dimensiune nouă, după o intervenție publică a jurnalistului Victor Ciutacu. Într-o emisiune difuzată luni seară la România TV, Ciutacu a prezentat ceea ce a numit un element de noutate decisiv în dosarul public al magistratulu»»»

evz.ro
DC News 1h

”Hai să schimbăm lăutarul, că nu mai merge”. Anunțul făcut de Sorin Grindeanu în direct

Coaliția de guvernare se confruntă cu un nou episod de tensiune politică, pe fondul divergențelor tot mai vizibile dintre PSD și partenerii săi de guvernare, în special în ceea ce privește direcția reformelor fiscale și economice promovate de Executivul condus de premierul Ilie Bolojan. Nemulțumiri»»»

dcnews.ro
Adevarul 1h

Autostrada Sibiu - Pitești intră optimist în 2026. Primii kilometri și premierele de pe autostrada transcarpatică

Home Știri Interne Evenimente Autostrada Sibiu - Pitești intră optimist în 2026. Primii kilometri și premierele de pe autostrada transcarpatică Video Autostrada Sibiu - Pitești intră optimist în 2026. Primii kilometri și premierele de pe autostrada transcarpatică 0 0 1 live Publicat: 19.01.2026 23:»»»

adevarul.ro
Crisana 1h

Sprijin nerambursabil de 65% din totalul costurilor eligibile ale proiectului - Bani europeni pentru legumicultori

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a lansat luni, 19 ianuarie, sesiunea de depunere a proiectelor pentru intervenția DR-16 – „Investiții în sectorul legume și/sau cartofi”, finanțată prin Planul Strategic PAC 2023–2027 (PS 2027). Depunerea cererilor de finanțare se realizează exc»»»

crisana.ro
Ziarul Profit 1h

Discuțiile importante pe care Nicușor Dan le ratează la Davos. Liderii UE, prezenți la forum - Ziarul Profit

Explicațiile omului de lângă Nicușor Dan sunt halucinante. Marius Lazurca susține că șeful statului are lucruri mai importante de rezolvat în țară, decât să umble „teleleu” prin lume, ca alți lideri europeni și nu numai. Asta, deși la forum este prezent și Donald Trump, liderul de la Casa Albă. Nic»»»

ziarulprofit.ro
Ziarul Profit 1h

Anca Alexandrescu: Trump și toți liderii umblă ”teleleu” la Davos? Adică, ei sunt niște papagali și Nicușor e singurul care are de muncit? - Ziarul Profit

Mi se pare atât de penibil că trebuie în fiecare seară să râd de președintele României. Serios, adică e atât de trist să știți că nu-mi face plăcere să fac lucrul ăsta, dar n-am cum, adică n-ai cum, n-ai cum, n-ai cum, n-ai cum. Cum a zis mă, deci cum a zis mă diplomatul Lazurca? Cum a zis? Omul ar»»»

ziarulprofit.ro
Ziarul Profit 1h

Trupul unui bărbat carbonizat, descoperit în urma unui incendiu la un bloc din Focșani: victima ar putea fi o persoană fără adăpost - Ziarul Profit

„În această seară pompierii din cadrul Detașamentului Focșani au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la subsolul unui bloc de locuințe din municipiul Focșani. (…) Din nefericire, în urma incendiului, a fost identificată o persoană de sex masculin, în vârstă de aproximativ 30 de ani, »»»

ziarulprofit.ro
Ziarul Profit 1h

Horoscopul zilei de marți, 20 ianuarie. Noroc în dragoste, surprize de proporții și echilibru interior - Ziarul Profit

Berbec Ziua este favorabilă în plan profesional, mai ales dacă ai de finalizat sarcini importante. În dragoste, lucrurile sunt stabile, dar este nevoie de mai multă răbdare. Sănătatea cere atenție la nivelul oboselii acumulate. Taur Pentru Tauri, marți aduce noroc în dragoste. O întâlnire aparent b»»»

ziarulprofit.ro