Au fost emise obligațiuni verzi NextGenerationEU de 78,5 miliarde euro

Have anything to say about this article?

You can report: fake news, misinformation, error, more information, additional data, etc.

Comment
Cancel
Your comment has been sent successfuly! Thank you.
Focus-energetic Romania 10.12. 22:13

Au fost emise obligațiuni verzi NextGenerationEU de 78,5 miliarde euro

Uniunea Europeană a devenit unul dintre cei mai mari emitenți de obligațiuni verzi din lume, potrivit ediției din 2025 a Raportului anual privind alocarea și impactul obligațiunilor verzi NextGenerationEU (NGEU), se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Raportul arată că, până în preze»»»

focus-energetic.ro
Capital Romania 03.10. 06:11

Locuințele care nu vor mai putea fi vândute sau închiriate. Măsura pregătită de Uniunea Europeană. Certificatul devine necesar

O directivă a Uniunii Europene, 2024/1275, stabilește că toate locuințele scoase la vânzare sau închiriere trebuie să atingă o clasă energetică minimă. Locuințele care nu sunt izolate termic și eficiente energetic nu vor putea fi tranzacționate, ceea ce ar putea bloca milioane de case în România. λ»»

capital.ro
Bursa Romania 10.10.2024. 07:00

ECA: Mecanismul Next Generation EU încurcă finanţele europene

• Potrivit auditului efectuat de ECA cu privire la bugetul UE pe anul trecut, costurile suplimentare pentru împrumuturile aferente Next Generation EU se vor situa între 17 şi 27 miliarde euro • Pentru finanţarea acestui mecanism, UE s-a împrumutat până acum cu 268,4 miliarde euroCosturile supliment»»»

bursa.ro
Gandul Romania 18.11.2023. 12:24

Nicolae Ciucă, în vizită la noul pod de la Dâmbovicioara, judeţul Argeş: „Reuşim ca, la 137 de ani, să dăm în folosinţă un pod nou şi modern”

Președintelui Partidului Național Liberal, Nicolae Ciucă, a vizitat, sâmbătă, noul pod de la Dâmbovicioara, județul Argeș, care este modernizat, cu fonduri europene, dar și naționale, la 137 de ani de când a fost dat în folosință. Nicolae Ciucă, aflat, sâmbăta, în județul Argeș la un eveniment de p»»»

gandul.ro
Economica Romania 08.11.2022. 20:37

Curtea de Conturi Europeană și-a făcut public planul din anii următori. Sunt luate în vizor pachetul privind redresarea post-pandemie și programele pentru climă, energie și securitate - Economica.net

Curtea de Conturi Europeană a publicat, marţi, programul său de activitate pentru 2023 şi perioada ulterioară, enumerând priorităţile sale de audit pentru viitorul apropiat, care vor acoperi o gamă largă de subiecte, reflectând principalele provocări şi preocupările majore ale UE în răspunsul său l»»»

economica.net
Flux 24 Romania 16.09.2022. 01:51

Premierul Ciucă: Avizul pozitiv pentru prima cerere de plată din PNRR – rezultatul efortului coordonat guvernamental

Decizia de joi a Comisiei Europene de a da aviz pozitiv primei cereri de plată din cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) confirmă disponibilizarea a 2,6 miliarde de euro pentru economia românească şi reprezintă rezultatul efortului coordonat la nivel guvernamental pentru îndepl»»»

flux24.ro
Ziuaveche Romania 22.08.2022. 17:55

Sumele primite de România de la UE sunt de trei ori peste contribuții. Beneficiul net depășește 50 de miliarde de euro

România este pe profit, în raport cu Uniunea Europeană, în ceea ce privește fondurile europene atrase și contribuțiile pe care le-a făcut la bugetul comunitar, Analiza vizează perioada de timp care a trecut de la momentul aderării, în 2007 și până în prezent, La finalul lunii iulie beneficiul net a»»»

ziuaveche.ro
Evz Romania 22.08.2022. 16:55

Sumele primite de România de la UE sunt de trei ori peste contribuții. Beneficiul net depășește 50 de miliarde de euro

România este pe profit, în raport cu Uniunea Europeană, în ceea ce privește fondurile europene atrase și contribuțiile pe care le-a făcut la bugetul comunitar, Analiza vizează perioada de timp care a trecut de la momentul aderării, în 2007 și până în prezent, La finalul lunii iulie beneficiul net a»»»

evz.ro
Jurnalul Romania 25.11.2021. 07:41

UE: soluții pentru agricultură în vremuri de criză

Sectorul agricol din Europa nu a scăpat de consecințele pandemiei. Mai întâi afectați de restricțiile de circulație și de închiderea frontierelor, agricultorii au trebuit apoi să facă față încetinirii economice. În aceste circumstanțe excepționale, Uniunea Europeană caută soluții. În primele luni d»»»

jurnalul.ro
DC News Romania 15.11.2021. 17:05

Rareș Bogdan: NextGenerationEU face din eurosistem cea mai validă construcție politică

”O preocupare majoră a Popularilor Europeni este eficacitatea planului de redresare, maniera în care ieșim din pandemie. Toate premisele arată un proiect de succes, deoarece vom crea locuri de muncă, vom face din Europa un spațiu mai ecologic, mai rezistent la șocuri, puternic digitalizat. Toate de»»»

dcnews.ro
Have anything to say about this article?

You can report: fake news, misinformation, error, more information, additional data, etc.

Comment
Cancel
Your comment has been sent successfuly! Thank you.