Премиерот Заев и Еврокомесарот Хан од Виенскиот економски форум: Политичката стабилност и сигурност и напредокот на Северна Македонија во сите сфери,
puls24.mk
Кој ќе соработува со новиот претседател?
slobodnaevropa.mk
Путин чека слабост од ЕУ и НАТО за да го „запали“ Балканот?
mia.mk
Итудис подготвен да го продолжи договорот со ЦСКА
mia.mk
Италијанската полиција заплени спасувачки брод со мигранти
alsat-m.tv
Извршителите „ги дерат“ граѓаните по старите високи цени
Копач: Северна Македонија во следните години ќе мора забрзано да инвестира во обновливи извори
mia.mk
Во Русија уапсени двајца Кинези поради измама за 1,5 милиони луѓе
mia.mk
Најмалку 17 ранети при напад врз автобус со туристи кај пирамидите во Гиза (ДПЛ)
mia.mk
Три српски опозициски партии се обединија во „единствена“ Демократска партија
Премиерот Заев на свечено пуштање во употреба на Коридор 10: Намалувањето на физичката, временската дистанца, меѓу главните градови на двете земји е с
mia.mk
Заев во Грделичка клисура: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи
alsat-m.tv
Првите километри од автопатот Скопје-Блаце, на есен
alsat-m.tv
Рама: Нема да заминам од власта
mia.mk
МВР Билтен (ДПЛ)
mia.mk
Стив Бенон предвидува „политички земјотрес“ на европските избори
makfax.com.mk
Русија ќе му плати отштета од 3 милиони долари на „Гринпис“
mia.mk
Во Италија запленет хашиш во вредност од 50 милиони евра
mia.mk
Во Албанија се подгреваат гласините за таен договор Рама – Баша
mia.mk
ФБИ со истраги против Џонсон енд Џонсон, Сименс, Џенерал елекрик и Филипс
makfax.com.mk
Џафери: Нема правен основ за наркотест на пратениците
mia.mk
Три босански партии формира „патриотски блок“
mia.mk
„Вечерње новости“: Започна изградбата на „Турски поток“ во Србија, ќе биде готов до 18 декември
mia.mk
Реакции во Косово по информациите дека објавената слика од силување во војната не е автентична
kapital.mk
Драган Миновски: 2018 година беше најуспешна година во постоењето на компанијата – ги намаливме трошоците и го зголемивме производството на енергија
makfax.com.mk
Јункер стравува од влијанието на екстремната десница во ЕУ
mia.mk
Фотографии на жена и дете силувани од српските сили прикажани јавно во Собранието на Косово
mia.mk
„Вајнетњуз“: Можна нова војна меѓу Израел и Либан поради морската граница
Копач: Македонија до 2020 нема да ја исполни обврската за обновливи извори на енергија
Пцости, викотници и навреди на судењето за Диво Насеље
ВМРО ДПМНЕ тврди дека Богоевски е откриен од свиркач
mia.mk
Можно продолжување на мандатот на сегашната Европска комисија
mia.mk
Холандија се заканува со воведување гранични контроли за Источноевропејците
mia.mk
Градоначалникот на Витина во посета на општина Крива Паланка
mia.mk
Зариф: Иран нема да се врати на преговарачка маса
makfax.com.mk
Германски реакции на американските коментари: „Германија не е колонија на Вашингтон!“
Премиерот Заев на Македонскиот енергетски форум 2019: Производството на чиста енергија треба да биде еден од генераторите на економскиот раст
press24.mk
Пендаровски ќе се сретне со Заев во „Вила Водно"
mia.mk
Сите средби Путин – Трамп
mia.mk
Путин подготвен за средба со Трамп на Самитот на Г-20
makfax.com.mk
Маратонецот Красимир Георгиев пристигна во Крива Паланка
makfax.com.mk
Трамп и Помпео тврдат дека не сакаат војна со Иран
makfax.com.mk
САД наредија итно повлекување на дел од персоналот во Ирак
kanal5.com.mk
Препорака ќе има, но датумот за преговори во јуни останува неизвесен
kanal5.com.mk
Коридор 8: Децениски сон за поврзување на Драч и Бургас

Датумот за преговори заглавен помеѓу домашната и европската непринципиелност

Kapital 15.05. 19:02

Датумот за преговори заглавен помеѓу домашната и европската непринципиелност

Што ќе значи јуни за европската агенда? Колку Македонија има одговорено на европските барања за реформи во клучните области е прашање на дебата и на различни толкувања и во домашната политичка јавност и помеѓу земјите – членки на ЕУ. Франција и Холандија важат за двете земји коишто имаат резервиран»»»

kapital.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano