Solarni bum iscrpio podsticaje, nove subvencije tek od 2030.
Republika Srpska je popunila kvotu za električnu energiju iz obnovljivih izvora do 2030. godine, tako da Regulatorna komisija za energetiku (RERS) neće uzimati u razmatranje nove zahtjeve za podsticaje. Kako je rečeno u RERS-u, količine za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih »»»
JELENA TRIVIĆ PREDALA PRIJAVU ZA IZBORE: 'Cilj je pobjeda nad režimom Milorada Dodika, ključna je pobjeda za poziciju...' (FOTO)
U obraćanju medijima Trivić je kazala da je Narodni front (NF) prikupio dovoljan broj potpisa koji se zahtijeva za kandidature za Predstavnički dom PS BiH i Narodnu skupštinu RS, te da očekuje njihovu ovjeru Predsjednica Narodnog fronta (NF) Jelena Trivić danas je prilikom podnošenja prijave u Cent»»»
DURAKOVIĆ PREDAO KANDIDATURU: Uputio poruku opoziciji - 'Ako se ne uozbilje teško će 'skinuti' SNSD s vlasti '
Kada je riječ o opoziciji u RS, Duraković smatra da im jedini motiv da "skinu" Milorada Dodika sa vladajućeg trona, odnosno, SNSD, da zauzmu njihove pozicije. Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske predao je danas Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIK BiH) kandidaturu za p»»»
'POSTOJI NAZNAKA...': Forto pokušao objasniti zašto je pogazio riječ i glasao za budžet BiH bez BHRT-a
Na pitanje da ovo precizira, ponovio je samo da postoji naznaka kompromisa oko raspodjele sredstava. Ono što mogu najaviti ispred Naše stranke jeste da sigurno nećemo podržati nijednu varijantu budžeta institucija Bosne i Hercegovine koja ne predviđa pomoć za BHRT, rekao je prije nepunih mjesec dan»»»
Konaković: Rusija nema šta odlučivati o izboru Schmidtovog nasljednika
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković ocijenio je današnju sjednicu Vijeća ministara BiH jednom od najproduktivnijih u posljednjem periodu, ističući usvajanje Nacrta budžeta institucija BiH, sporazuma o graničnim prijelazima s Hrvatskom, kao i odluku koja se odnosi na IPA »»»
Privatni fakulteti okreću milijune, evo koliko je zaradilo Sveučilište Hercegovina
Privatne visokoškolske ustanove u Bosni i Hercegovini prošle su godine ostvarile desetke milijuna maraka prihoda te zaradile više od osam milijuna KM. Prema analizi CAPITAL-a, najveći dio prihoda ostvarili su univerziteti u Sarajevu, Travniku i Banjoj Luci. Privatni univerziteti u Federaciji BiH ti»»»
Forto: Radi se mic po mic, jer je dogovor da se Plan rasta ne radi prije izbora
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto kazao je nakon sjednice Vijeća ministara da je jednoglasno usvojen Nacrt zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2026. godinu u iznosu od 1,58 milijardi KM, dok je upozorio da naša zemlja i dalje zaostaje u realizacij»»»
Duraković predao kandidaturu za predsjednika RS i poručio opoziciji: Ako se ne uozbilje teško će "skinuti" SNSD s vlasti
Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske predao je danas Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIK BiH) kandidaturu za predsjednika RS na predstojećim Općim izborima koji će biti održani ove godine u oktobru. Podijeli Oglas "Ja sam dan prije nego što je ističe rok koji je propis»»»
Jedna fotografija iz trgovine pokrenula raspravu o cijenama i samoposlužnim blagajnama
Fotografija prepunih kolica iz supermarketa posljednjih dana izazvala je lavinu reakcija na društvenim mrežama. Uz objavu je stajao komentar: „Kažu da danas za 20 eura ne možeš ništa kupiti. 20 eura na samoposlužnoj blagajni u međuvremenu…” Objava je u kratkom roku prikupila stotine tisuća pregleda»»»
Амиџић: Желим да у БиХ више не дође ниједан високи представник
Аутор: Коментари: Министар финансија и трезора у Савјету министара Срђан Амиџић изјавио је данас да жели да у БиХ не дође више ниједан високи представник из било које земље. "Желим да га нема у БиХ, ни из Русије, ни Мађарске, ни САД, јер ако не можемо да функционишемо самостално онда се поставља пи»»»
Amidžić: Ne želim visokog predstavnika u BiH, pa ni iz Rusije ili Mađarske
Ministar finansija i trezora u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić izjavio je danas da želi da u BiH ne dođe više nijedan visoki predstavnik iz bilo koje zemlje. "Želim da ga nema u BiH, ni iz Rusije, ni Mađarske, ni SAD, jer ako ne možemo da funkcionišemo samostalno onda se postavlj»»»
Novi ugovori o graničnim prijelazima BiH i RH za lakši prelazak granice i bolju kontrolu
Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj o pregovorima za zaključivanje Ugovora između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o graničnim prijelazima, koji će Ministarstvo sigurnosti dostaviti Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru odlučivanja, uz prijedlog da se za potpisnicu odredi predsjedav»»»
VELIKI PORAZ TRUMPOVE ADMINISTRACIJE: Italijanska pravnica matirala Bijelu kuću
Sudija srušio sankcije UN-ovoj izvjestiteljki za Gazu Francesca Albanese, italijanska pravnica koja služi kao specijalna izvjestiteljka Ujedinjenih nacija za palestinske teritorije, uklonjena je sa američke liste sankcija nakon što je savezni sud intervenisao protiv odluke Trumpove administracije, »»»
Vijeće ministara BiH utvrdilo budžet za 2026. u iznosu od 1,58 milijardi KM
Vijeće ministara BiH je, uz korekcije na sjednici, jednoglasno utvrdilo Nacrt zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2026. godinu, koji će Ministarstvo financija i trezora dostaviti Predsjedništvu BiH, ovlaštenom za njegovo predlaganje Parlamentarnoj skupštini BiH, koja u ko»»»
Mandić u Vrhovnom sudu RS iznio šokantne tvrdnje o ubistvu Ariela Bogdanovića, traži oslobađanje (Video)
U Vrhovnom sudu Republike Srpske, na žalbenom ročištu u slučaju svirepog ubistva Banjalučanina Ariela Bogdanovića (28), za optuženog Dalibora Mandića Tužilaštvo je zatražilo najstrožu kaznu, dok Mandić tvrdi da “postoje druga dva učinioca”, a on bi trebalo da “bude slobodan čovjek”. Podsjećamo da j»»»
JELENA TRIVIĆ PREDALA PRIJAVU ZA IZBORE: 'Cilj je pobjeda nad režimom Milorada Dodika, ključna je pobjeda za poziciju...'
U obraćanju medijima Trivić je kazala da je Narodni front (NF) prikupio dovoljan broj potpisa koji se zahtijeva za kandidature za Predstavnički dom PS BiH i Narodnu skupštinu RS, te da očekuje njihovu ovjeru Predsjednica Narodnog fronta (NF) Jelena Trivić danas je prilikom podnošenja prijave u Cent»»»
Šta nam poručuje Ginkel: 'BiH ima sve uvjete za svijetlu budućnost, ali bez jeftine i sigurne energije to nije moguće!'
Naša misija je jasna, energetska sigurnost unapređuje živote i jača odnos između SAD-a i BiH - poručio je Ginkel Sjedinjene Američke Države posvećene su pružanju pomoći Bosni i Hercegovini u izgradnji pouzdane i raznolike energetske budućnosti, uključujući i projekt Južne interkonekcije gasovoda, p»»»
Zaharova komentarisla postupanje Haga prema Ratku Mladiću
Međunarodni mehanizam za krivične sudove u Hagu pokazao je nečovječnost odlukom da srpski general Ratko Mladić ne bude pušten na liječenje, a zanimljivo je kako to ne interesuje nevladine organizacije koje se bave praćenjem uslova u zatvorima, rekla je portparol ruskom Ministarstva spoljnih poslova»»»
GINKEL: Energetska sigurnost ključna za prosperitet BiH, Južna interkonekcija prvi korak
Sjedinjene Američke Države predane su pružanju pomoći Bosni i Hercegovini u izgradnji pouzdane i raznolike energetske budućnosti, uključujući i projekt Južne interkonekcije plinovoda, poručio je otpravnik poslova Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini John Ginkel na konfe»»»
Odgođena sjednica Vlade Federacije BiH
Odgođena je 70. sjednica Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, čije je održavanje bilo planirano za danas u 12 sati u Sarajevu. O novom terminu održavanja 70. sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine javnost će biti blagovremeno obaviještena, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošć»»»
DIPLOMATSKI SKANDAL: SAD prijete protjerivanjem palestinske delegacije iz UN-a
Nova prijetnja Washingtona palestinskim zvaničnicima Sjedinjene Američke Države prijete ukidanjem viza palestinskoj delegaciji pri Ujedinjenim nacijama ukoliko palestinski ambasador pri UN-u, Rijad Mansour, ne povuče svoju kandidaturu za potpredsjednika Generalne skupštine UN-a, izvijestio je NPR u»»»
Vlada finansira projekat „Pošta Srpske“ sa 10 miliona KM
BANJALUKA – Vlada Republike Srpske finansiraće sa deset miliona maraka opremanje sorting centra „Pošta Srpske“ u Glamočanima koji je ovo preduzeće prije tri godine kupilo za 5,5 miliona KM. Vlada je na sjednici održanoj prošle sedmice prihvatila zahtjev „Pošta“ i zadužila Ministarstvo finansija i M»»»
KONAKOVIĆ PORUČIO DODIKU: 'Novi visoki predstavnik neće se birati u UN-u, to je nemoguće i nikada se neće desiti!'
Konaković se osvrnuo i na pitanje izbora novog visokog predstavnika u BiH, ocijenivši da je riječ o trenutno najvažnijoj političkoj temi u zemlji. Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković ocijenio je današnju sjednicu Vijeća ministara BiH jednom od najproduktivnijih u posljed»»»
GRAS o vraćanju starih tramvaja u upotrebu: Tvrde da su tehnički ispravni
"Avaz" je prije nekoliko dana objavio informaciju da stari tramvaji opet voze u Sarajevu. Podsjećamo, oni su bili povučeni iz upotrebe nakon stravične nesreće u kojoj je poginuo mladić Erdoan Morankić, a 17-godišnja djevojka je teško povrijeđena. Pozivali smo direktora GRAS-a Senada Mujagića kako b»»»
Vijeće ministara BiH usvojilo budžet za 2026. godinu u iznosu od 1,58 milijardi KM
Vijeće ministara BiH danas je usvojilo budžet za 2026. godinu u iznosu od 1.580.500.000 KM. Sada će budžet ići u parlamentarnu proceduru, a da bi bio usvojen potrebno je da ga usvoje oba doma parlamenta. Za usvajanje budžeta je glasao i SNSD-ov ministar finansija Srđan Amidžić. Ukupni izdaci zajedn»»»
Potpisani ugovori za izgradnju Saobraćajnice B u Čitluku vrijedne 836.550 KM
Načelnik Čitluka Marin Radišić i direktor firme CO Martinović Stanislav Martinović potpisali su ugovor za izgradnju "Saobraćajnice B" u obuhvatu Regulacionog plana Bare 1 u Čitluku. Projekt se odnosi na izgradnju nove gradske saobraćajnice s ciljem unapređenja saobraćajne infrastrukture i bolje sao»»»
Ginkel: Potrebno riješiti pitanje državne imovine, Južna interkonekcija početak...
Sjedinjene Američke Države posvećene su pružanju pomoći Bosni i Hercegovini u izgradnji pouzdane i raznolike energetske budućnosti, uključujući i projekt Južne interkonekcije gasovoda, poručio je otpravnik poslova Ambasade SAD-a u BiH John Ginkel na konferenciji IGES2026 u Sarajevu. Govoreći o ener»»»
Krišto: Novi status za GP Gradiška
Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto ocijenila je današnju sjednicu Vijeća ministara veoma uspješnom i sadržajnom, ističući da su usvojeni ključni dokumenti važni za finansijsko funkcioniranje institucija BiH, ali i olakšavanje prekograničnog prometa s Hrvatskom. Kriš»»»
Gazi Husrev-begova biblioteka postaje nastavna baza UNSA, Vlada KS dodjeljuje 40.000 KM
Gotovo pet vijekova kontinuiranog rada, više od 150.000 bibliotečkih jedinica i rukopisna zbirka upisana u UNESCO registar ‘Memory of the World’ – Gazi Husrev-begova biblioteka već vijekovima nadilazi granice Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Za hiljade studenata, istraživača i naučnika ona je svakod»»»
Utvrđen nacrt budžeta za ovu godinu od 1,5 milijardi KM
SARAJEVO – Savjet ministara utvrdio je danas Nacrt budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za ovu godinu u iznosu od 1,5 milijardi KM, potvrdio je ministar finansija i trezora Srđan Amidžić. Nakon sjednice Savjeta ministara Amidžić je rekao da je budžet povećan u odnosu na prošlu godinu, a d»»»
Vršnjačko nasilje u Milićima: Napadnut maloljetnik (Uznemirujući video)
U Milićima je zabilježen slučaj vršnjačkog nasilja u kojem je, prema informacijama do kojih je došao BN portal, jedan maloljetnik fizički napao drugog prilikom povratka iz srednje škole. Kako se saznaje, u incidentu su učestvovali stariji maloljetnici, a napadnuti dječak je zadobio više udaraca. Pr»»»
Bijeli, crveni ili mladi: Koji luk je najzdraviji i ima najviše vitamina C?
Luk je jedna od osnovnih namirnica u gotovo svakoj kuhinji, ali se rijetko razmišlja o tome da različite vrste luka imaju različitu nutritivnu vrijednost. Posebno je zanimljivo pitanje – koji luk ima najviše vitamina C i koji se smatra najzdravijim? Odgovor zavisi od vrste, svježine i načina konzum»»»
Zaposlenima u institucijama BiH povećane naknade za prijevoz
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je odluku kojom se povećavaju naknade za troškove prijevoza zaposlenima u institucijama BiH. Odluka je donesena na prijedlog Ministarstva financija i trezora BiH, a odnosi se na izmjene ranije odluke o visini, načinu i postupku ostvarivanja prava na nak»»»
Evropska komisija Srbiji prognozira ekonomski rast od 2,8 odsto ove godine
Nakon znatnog usporavanja u prošloj godini, ekonomski rast Srbije ove godine će dostići 2,8 odsto a sledeće 3,9 odsto jer će domaća tražnja imati koristi od velikih javnih investicija povezanih sa specijalizovanom izložbom „EXPO 2027“ i od rastućih plata i penzija, prognozira Evropska komisija. U d»»»
Trivić nakon predaje kandidature u CIK-u: Cilj je izborna pobjeda nad režimom SNSD-a i Milorada Dodika, ključna pobjeda za predsjednika RS
Predsjednica Narodnog fronta (NF) Jelena Trivić danas je prilikom podnošenja prijave u Centralnoj izbornoj komisiji BiH (CIK BiH) za predstojeće izbore u oktobru, kazala da je "jedini cilj pobjeda nad režimom SNSD-a i Milorada Dodika, koji su u svakom smislu devastirali RS, a ni vršenjem svoje vlas»»»
BiH i RH dobivaju još 4 prijelaza za sve vrste robe
Vijeće ministara BiH na jednoj od produktivnijih sjednice donijelo je niz značajnih odluka iz segmenta gospodarstva, a osim već navedenog usvajanja proračuna, podršku je dobilo i Izvješće o vođenim pregovorima između BiH i Hrvatske o graničnim prijelazima i osnovama novog sporazuma. Predsjedateljic»»»
Vukomanović: Drugdje politički skandal, u našoj zemlji samo vijest koja traje dan
Bosna i Hercegovina nije potpuno ispunila nijedno od 113 obećanja datih Evropskoj uniji i tako propustila priliku da dobije prvih 70 miliona eura bespovratnih sredstava! Rekla je ovo šef Kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, dodajući da je pod znakom pitanja »»»
Historijski korak: Gazi Husrev-begova biblioteka postaje nastavna baza UNSA
Gotovo pet vijekova kontinuiranog rada, više od 150.000 bibliotečkih jedinica i rukopisna zbirka upisana u UNESCO registar "Memory of the World" — Gazi Husrev-begova biblioteka već vijekovima nadilazi granice Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Za hiljade studenata, istraživača i naučnika ona je svakod»»»
Korupcija u USK: Uhapšen ministar, od jutros pretresi
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona uhapsili su jutros ministra obrazovanja, nauke, kulture i sporta tog kantona Denisa Osmankića. Akciju provodi MUP USK, a zbog sumnje u izvršenje krivičnog djela primanje dara ili drugog oblika koristi, što spada u koruptivna krivična»»»
Delić: Mladi ljudi danas ne traže privilegije. Traže priliku.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić otvorio je danas 5th IUS Job Fair, najveći univerzitetski sajam karijera u Bosni i Hercegovini, poručivši kako mladima treba omogućiti da prvo radno iskustvo steknu upravo u Bosni i Hercegovini. Sajam je održan na kampusu International Univer»»»
Devizne rezerve BiH premašile 18,2 milijarde KM
Neto devizne rezerve Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) 30. travnja ove godine iznosile su 18.264.665.000 KM, dok je istovremeno neto strana aktiva dostigla razinu od 1.622.430.000 KM, čime je, prema Izvještaju o poštovanju aranžmana valutnog odbora CBBiH, u potpunosti osigurana stabilnost»»»
Ženska Mentorska Mreža nastavlja tradiciju osnaživanja žena, zvanično počela šesta sezona mentorskog programa
Novo izdanje Ženske Mentorske Mreže, jedne od najprepoznatljivijih inicijativa za osnaživanje žena u Bosni i Hercegovini, zvanično je otvoreno 19. maja 2026. godine u Sarajevu, u organizaciji Addiko Bank d.d. Sarajevo i Deloitte BiH. Partner projekta od samog osnivanja je UNDP, a podršku realizacij»»»
U BiH raste interes za stambene i poslovne kredite
Centralna banka Bosne i Hercegovine objavila je rezultate Ankete o kreditnoj aktivnosti banaka u BiH za prvi kvartal ove godine, koji pokazuju stabilne kreditne standarde, ali i nastavak rasta potražnje za kreditima, kako u poslovnom, tako i u segmentu stanovništva. Anketa je obuhvatila osam najveć»»»
The Notorious B.I.G. – Život, sukob sa 2Pacom i smrt legende hip-hopa
Kada se govori o istoriji hip-hopa, malo je imena koja imaju težinu i uticaj kao The Notorious B.I.G.. Rođen kao Christopher Wallace 21. maja 1972. godine u njujorškom Brooklynu, Biggie je odrastao u teškim uslovima, ali je već u mladosti pokazivao nevjerovatan talenat za pisanje rima i pripovijeda»»»
Osuđeni Mandić u Vrhovnom sudu RS iznio šokantne tvrdnje o ubistvu Ariela Bogdanovića
U Vrhovnom sudu Republike Srpske, na žalbenom ročištu u slučaju svirepog ubistva Banjalučanina Ariela Bogdanovića (28), za optuženog Dalibora Mandića tužilaštvo je zatražilo najstrožu kaznu, dok Mandić tvrdi da “postoje druga dva učinioca”, a on bi trebalo da “bude slobodan čovjek, pišu Nezavisne n»»»
Anketa: Skoro polovina Italijana pati od stresa na poslu
RIM - Gotovo polovina građana Italije smatra da je stres na poslu glavni uzrok svakodnevnih mentalnih tegoba, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Udinama. »»»
NATO reagovao: Novi upad drona izazvao uzbunu u Letoniji
Neidentifikovana bespilotna letjelica ušla je danas, 21. maja, u vazdušni prostor Letonije, što je treći takav slučaj u tri dana. »»»
Rute: Previše oslanjanja Evrope na SAD po pitanju bezbjednosti "nije zdravo"
BERLIN - Preveliko oslanjanje Evrope na Sjedinjene Američke Države po pitanju bezbjednosti "nije zdravo", izjavio je danas, 21. maja, generalni sekretar NATO-a Mark Rute, istakavši da evropske zemlje moraju da više rade na sopstvenoj bezbjednosti. »»»
Unapređenje saradnje sa Ukrajinom u oblastima od zajedničkog interesa
Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut i ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević sastali su se danas sa delegacijom Vlade Ukrajine, koju je predvodio potpredsednik Vlade za evropske i evroatlantske integracije i trgovinski predstavnik Ukrajine Taras Kačka. Na sastan»»»
SARAJEVO PROBILO SVE REKORDE: Pogledajte koliko sada košta kvadrat novog stana
Cijene nastavile snažan rast Prosječna cijena prodatih novih stanova u Sarajevu nastavila je snažno rasti i u prvom tromjesečju 2026. godine. Prema najnovijim podacima, prosječna cijena kvadrata novog stana u Sarajevu iznosila je čak 4.226 KM. Prema prethodnim podacima za posljednji kvartal prošle »»»