press24.mk
Пецас: Северна Македонија може да отпочне преговори со ЕУ само во пакет со Албанија
sitel.com.mk
Европски Парламент даде зелено светло за Кристин Лагард да биде на чело на ЕЦБ
sitel.com.mk
Студентите повторно не ѝ дозволуваат влез на ректорката на Универзитетот
kapital.mk
Европски Парламент даде зелено светло за Кристин Лагард да биде на чело на ЕЦБ
kanal5.com.mk
Поддршка од европските социјалисти за старт на преговорите со ЕУ
press24.mk
Шекеринска- Станишев: ПЕС е силен поддржувач Република Северна Македонија да добие датум за преговори со ЕУ во октомври
kurir.mk
O2 Иницијатива: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година
mia.mk
Поддршка од европските социјалисти за старт на преговорите со ЕУ
kanal5.com.mk
Еуроактив: Со изборот на Трочани, Фон Дер Лајен порача дека до проширување нема да дојде
kapital.mk
Која е порaката на Фон дер Лајен за Западен Балкан?
mia.mk
Евроактив: Која е порaката на Фон дер Лајен за Западен Балкан?
АКЦИИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ОД ТИПОТ „НЕМА ПРАВДА, ИМА МИР“ ОЧЕВИДНО ЧКРИПАТ
ИФИМЕС: „РЕКЕТ“ Е ПОСЛЕДИЦА НА ПЛАНИРАНА И КООРДИНИРАНА РАЗУЗНАВАЧКА АКЦИЈА
MEДИУМСКИТЕ ЏИНОВИ ВО БОРБАТА ПРОТИВ ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ БАРААТ ПОМОШ ОД НАУКАТА
НА ЈУБИЛЕЈОТ НА ФЕСТИВАЛОТ МАНАКИ ИМА ДОВОЛНО ЅВEЗДИ ОД ЗАНАЕТОТ
ОРБАНОВ ТРИУМФ НАД УНИЈАТА – ШТО ИМА МАКЕДОНИЈА ОД ТОА?
МАС: НЕМА ВЕЌЕ НИКАКВИ ПРЕЧКИ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
БУГАРИТЕ ДВА ПАТИ ГО ЕГЗЕКУТИРАА „ЈУЖЕН ТЕК“
ЦРВЕНАТА АРМИЈА- ОСЛОБОДИТЕЛ ИЛИ ОСВОЈУВАЧ НА БУГАРИЈА?
НОВА ИНИЦИЈАТИВА ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН?
ТРИ ЧИТАЊА НА ЏОН БОЛТОН
makfax.com.mk
По три часа одложување, почна трилатералната средба за Сирија
ФРЕНСИС ФУКУЈАМА: ОВА Е ДЕФИНИТИВНО УШТЕ ЕДЕН ЛОШ ПЕРИОД ЗА ДЕМОКРАТИЈАТА (3)
ТАЗИ ДОКАЗ НЕ Е ДОКАЗ
ВМРО ПОБЕДИ, СДСМ и ДПМНЕ ИЗГУБИЈА!
alfa.mk
Целосно спротиставени ставови на премиерот и на странците за „Рекет“
Османи во Брисел, Туск во Скопје пред одлучувачкиот самит на ЕУ за земјава
makfax.com.mk
Едвард Сноуден посакува Макрон да му даде политички азил
makfax.com.mk
Курц: Австрија ќе поддржи корекција на границата ако Белград и Приштина се договорат
makfax.com.mk
Лајчак: Ниеден народ во БиХ не смее да биде исфрлен од игра
kapital.mk
CNN: Кина има нов сојузник во Европа – Србија
makfax.com.mk
Цената на нафтата расте, Америка се заканува
kapital.mk
Бугарија се’ поатрактивна за производство на авионски делови
alsat-m.tv
Ново одложување на рокот за понуди за автопатот кон Блаце
kurir.mk
Курти од Скопје: На Балканот не може да има мир ако не се третираат рамноправно Албанците
kurir.mk
Буџаку: Да не е помошта од меѓународните институции, ЦУК тешко би си ја сработил работата
alfa.mk
Докторите на науки аут, „партијаши“ и „гушкачи“ на работа
sitel.com.mk
Медведев следниот месец во Белград на заедничка прослава на победата над фашизмот
makfax.com.mk
(Видео) Сноуден проговори за неговиот живот во Русија: Тајно се оженив и не стравувам дека можат да ме убијат на улица
sitel.com.mk
Бериша: Косово годинава нема да аплицира за прием во Интерпол
makfax.com.mk
Русија подготвена за преговори со Украина, но под одредени услови
makfax.com.mk
ЕУ будно ги следи преговорите на Турција и САД за безбедната зона во Сирија
kanal5.com.mk
Италијанско гратче му нуди на секој нов жител по 25 000 евра, но има услов
kanal5.com.mk
Елези: 450 проекти во вкупна вредност од 557 милиони евра реализирани преку ИПА, потребна е одржливост
alsat-m.tv
Рама охрабрен по средбата со Меркел
kurir.mk
Мицкоски: Датумот за преговори е приватна забава на власта која е потоната во кал, овој процес не смее да се приватизира
makfax.com.mk
Вишеградската група апелира на забрзување на евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан
kurir.mk
Муцунски за В4НА: Разговорите за пристапувањето на Македонија во ЕУ може да започнат за време на мандатот на Трочањи (ВИДЕО)
mia.mk
Сугаревски: Патот Маврово – Никифорово ќе биде готов до крајот на октомври
kurir.mk
Латас за поврзаноста меѓу Зијад Беќировиќ, Зоран Заев и Катица Јанева
makfax.com.mk
Стејт департментот одобри на Полска да ѝ бидат продадени 32 авиона „Ф-35“
makfax.com.mk
Димитров во Брисел: Има несовршености, но нашата земја е зрела за промени и напредок
makfax.com.mk
Кина се закани зашто Германија го прими организаторот на протестите во Хонгконг
kanal5.com.mk
Богати близначки се снимале како хранат бездомник за да освојат мобилен (ФОТО)
mia.mk
Еколошки советувања во Охрид за „Фер и здрава храна“ и за „Енергетска демократија“

По референдумското изјаснување на граѓаните – различни реакции од меѓународната заедница

Alfa 23.08. 16:09

По референдумското изјаснување на граѓаните – различни реакции од меѓународната заедница

Прв се јави српскиот претседател Вучиќ – очекувал повеќе разбирање од светот за резултатот од референдумот во Македонија и ги замоли ЕУ и НАТО да покажат повеќе почит кон „малите народи“. – Се плашам и ми се чини дека некои луѓе од светот, нас малите балкански народи не потценуваат и мислат дека ба»»»

alfa.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano