Ziarul Profit 7h

Tensiune între SUA și Italia. Meloni îl face mincinos pe Trump - Ziarul Profit

Donald Trump și Giorgia Meloni, cândva aliați apropiați, sunt în mijlocul unui scandal uriaș după Summitul G7! Meloni s-a revoltat după ce liderul de la Casa Albă a susținut că ea s-ar fi rugat de el să facă o fotografie împreună. Donald Trump: „Meloni s-a rugat să facem o poză. Am făcut-o din milă»»»

ziarulprofit.ro
Romania TV 9h

EXCLUSIV Victor Ponta trage un mare semnal de alarmă: „Avem deja șase săptămâni de la demiterea Guvernului Bolojan, avem ministere care nu au deloc ministru și nu ne mai putem permite să așteptăm. Fiecare zi ne costă foarte mulți bani și ne reduce șansele de a ne salva din această prăpastie”

Protestul din Piața Victoriei a fost anunțat de organizațiile „Corupția Ucide”, „Rezistența”, „Inițiativa România” și „Asociația MEA”, sub sloganul „România e sub asediu”. Nemulțumirea manifestanților este legată în principal de hotărârea pronunțată joi de Tribunalul Ilfov, care a suspendat într-un»»»

romaniatv.net
Active News 9h

O tânără franțuzoiacă de 26 de ani agresată sexual de un tunisian a fost condamnată pentru ”ură rasială”. Tânăra a declarat că migranții ”sunt principalul pericol pentru femeile din Franța”. Agresorul e liber - VIDEO

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul O activistă din Franța agresată sexual de un migrant »»»

activenews.ro
Romania TV 9h

Alexandru Nazare ar fi acceptat să devină ministru al Finanțelor în guvernul Adrian Veștea (surse)

Alexandru Nazare, actualul ministru interimar al Finanțelor, ar urma să își păstreze portofoliul și în cabinetul pe care încearcă să îl formeze premierul desemnat Adrian Veștea, potrivit surselor politice. Un indiciu important a venit chiar de la premierul desemnat, care a anunțat pe Facebook că a »»»

romaniatv.net
Gandul 11h

Nicușor Dan iar și-a dat somnul peste cap la Bruxelles, ca la Revelion. „Iertați-mă, s-a prelungit foarte mult aseară”

Președintele Nicușor Dan pare să aibă din nou probleme cu programul de odihnă. După episodul de la începutul anului, când a recunoscut că petrecerea de Revelion i-a perturbat somnul timp de aproape o săptămână, șeful statului a mărturisit acum că este obosit după cele două zile petrecute la Bruxell»»»

gandul.ro
Romania Actualitati 11h

LIVE VIDEO: Declarații de presă ale președintelui Nicușor Dan

Nicușor Dan a participat la summitul de vară al liderilor statelor UE. Declarațiile președintelui Nicușor Dan: Nicușor Dan: Ieri seară o discuție cu... Consiliul a avut o discuție cu președintele Zelenski și după aceea o dezbatere pe Ucraina. Tot aseară a fost o dezbatere despre Europa pe piața glo»»»

romania-actualitati.ro
Business Magazin 12h

Antreprenor la 24 de ani: luni susţine licenţa în nanotehnologie la Politehnica din Bucureşti, iar ieri a câştigat 15.000 de euro în finala programului re: Marc cu proiectul unei mâini bionice

A strâns 10.000 de ore de muncă pentru a dezvolta o mână bionică şi nu se teme de ceilalţi zece producători din lume care dezvoltă astfel de proteze. “Suntem primul start-up din Europa care dezvoltă un astfel de produs, pe care îl vom produce tot în Europa”, spune David Alexandru Popescu, 24 de ani»»»

businessmagazin.ro
Romania TV 12h

Nicușor Dan își asumă nominalizarea lui Veștea: „Am ales, fără să intru în vreun joc de partid, varianta pe care eu am considerat-o cu cele mai mari șanse de a trece în Parlament. Are foarte multe calități care îl recomandă”

Nicușor Dan a respins acuzațiile potrivit cărora ar fi luat o decizie cu implicații politice partizane și a subliniat că principalul său obiectiv a fost găsirea unei soluții capabile să asigure o majoritate parlamentară și să evite agravarea crizei politice. „Eu nu fac jocuri de partid. Nu este man»»»

romaniatv.net
Romania TV 12h

Victor Ponta tună și fulgeră după acuzațiile DNA la adresa lui Ciucu: „Luați-vă lămâie și oțet, că vă vine să vomitați! Ciucu trebuie să scape de leprele din PNL, de „năpârcile cu sau fără ochelari”

Fostul premier Victor Ponta a reacționat dur în mediul online după ce primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a fost chemat la Direcția Națională Anticorupție (DNA) în calitate de suspect într-un dosar de corupție. Într-o serie de declarații pe rețelele sociale, Ponta a făcut o paralelă între situația a»»»

romaniatv.net
Adevarul 12h

Tensiuni Roma-Washington: Italia anulează o vizită oficială în SUA după ce Trump a declarat că Meloni l-a „implorat” să facă o fotografie

Premierul Italiei, Giorgia Meloni, a reacționat dur după ce președintele SUA, Donald Trump, a susținut că aceasta l-ar fi „implorat” să facă o fotografie cu el la summitul G7 din Franța, afirmând că declarațiile liderului american sunt „complet inventate”. De asemenea, ministrul de Externe al Itali»»»

adevarul.ro
Gandul 12h

Giorgia Meloni reacționează dur după ce Trump a declarat în presă că premierul Italiei „l-a implorat” să facă o fotografie împreună

Giorgia Meloni a catalogat vineri afirmațiile președintelui american drept „complet false”, după ce Trump a susținut public că premierul italian l-ar fi „implorat” să facă o fotografie împreună la summitul G7 de la Evian, Franța. Într-un interviu acordat postului italian de televiziune La7, Donald »»»

gandul.ro
Gandul 12h

Victor Ponta anunță că merge la protestele pro-justiție: „Mă bucur să văd că societatea civilă s-a trezit”. Ce vrea să transmită

Victor Ponta a anunțat că va participa la protestul programat vineri seară în Piața Victoriei, eveniment organizat sub sloganul „E nevoie să apărăm democrația!”. Fostul premier a transmis mesajul prin intermediul unei postări publicate pe pagina sa de Facebook. Ponta anunță că protestează azi în Pi»»»

gandul.ro
Bursa 13h

Şeful PSD Buzău - val de critici la adresa lui Constantin Toma şi ameninţări cu excluderea din partid

Preşedintele PSD Buzău, deputatul Romeo Lungu, a lansat astăzi, într-o conferinţă de presă, un atac dur la adresa primarului municipiului Buzău, Constantin Toma, atât din perspectiva activităţii sale politice în fruntea organizaţiei municipale PSD, cât şi a mandatului administrativ de la conducerea»»»

bursa.ro
Adevarul 14h

Un lider liberal îl acuză pe Bolojan că transformă PNL într-un „partid al unui singur om”: „Modificările de statut sunt radicale”

Tensiunile din interiorul PNL se amplifică înaintea Congresului extraordinar al partidului, care va avea loc duminică. Președintele Consiliului Județean Botoșani și liderul organizației județene a PNL, Valeriu Iftime, îl acuză pe Ilie Bolojan că susține măsuri care ar putea duce la fracturarea form»»»

adevarul.ro
Romania TV 14h

Ciprian Ciucu a contestat măsura controlului judiciar impusă în dosarul în care este acuzat de luare de mită

Ciprian Ciucu a contestat măsura controlului judiciar dispusă de procurorii DNA în dosarul în care este cercetat pentru presupuse fapte de corupție. Magistrații urmează să analizeze solicitarea primarului Capitalei și să decidă dacă mențin sau nu măsura preventivă. Până la acel moment, Ciprian Ciuc»»»

romaniatv.net
Romania TV 15h

Veștea a discutat cu Nazare măsurile viitorului guvern. ”Multă lume se așteaptă să promit o schimbare de 180 de grade. Nu voi face asta.”

Veștea și-a definitivat programul de guvernare, însă nu l-a depus încă la parlament. Ar urma să facă asta, probabil, la începutul săptămânii viitoare. Premierul desemnat a discutat, vineri, despre măsurile viitorului guvern cu ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare, pe care intenționea»»»

romaniatv.net
Romania TV 15h

Dominic Fritz, după ce a pierdut definitiv procesul cu ANI: „USR tot nu va vota Guvernul Veștea”

La o zi după pronunțarea deciziei definitive a Înaltei Curți de Casație și Justiție în procesul cu ANI, Dominic Fritz a transmis că pozizția USR rămâne neschimbată: „Bună dimineaţa! USR tot nu va vota Guvernul Veştea”, a scris liderul USR, vineri, pe Facebook. Acesta a anunțat că va continua demers»»»

romaniatv.net
Economica 16h

Nu mai creşte preţul călătoriei la metrou. Scumpirea a fost anulată, anunţă Ministrul Transporturilor - Economica.net

Tariful la titlurile de călătorie la metrou nu va creşte de la 1 iulie şi nici în perioada următoare, întrucât am decis anularea ordinului care prevedea majorarea biletului de la 5 lei la 7 lei, a declarat, vineri, ministrul interimar al Transporturilor şi Infrastructurii, Radu Miruţă. „Am suspenda»»»

economica.net
Adevarul 16h

„Mi-a fost milă de ea”. Trump susține că Giorgia Meloni l-a „implorat” să facă o fotografie cu ea la summitul G7

Donald Trump a făcut vineri o serie de afirmații ironice și critice la adresa premierului italian Giorgia Meloni, susținând că aceasta l-ar fi „implorat” să se fotografieze împreună în timpul summitului G7 desfășurat în această săptămână în Franţa. Deși iniţial Giorigia Meloni s-a numărat printre p»»»

adevarul.ro
Observator 16h

Dominic Fritz, după decizia că s-a aflat în conflict de interese: USR tot nu va vota Guvernul Veştea

"Bună dimineaţa! USR tot nu va vota Guvernul Veştea", a scris Dominic Fritz azi pe Facebook după ce, a pierdut definitiv, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, procesul cu Agenţia Naţională de Integritate, în care a fost declarat în conflict de interese. Sancţiunea este una administrativă, nu rep»»»

observatornews.ro
Business Magazin 16h

Premierul desemnat, Adrian Veştea, s-a întâlnit cu ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare: Mi-am dorit continuitate la conducerea unuia dintre cele mai importante ministere. Ştiu că multă lume se aşteaptă de la mine să promit o schimbare de 180 de grade. Nu voi face asta

Premierul desemnat, Adrian Veştea, anunţă pe Facebook că a avut o întâlnire de lucru cu ”actualul şi viitorul ministru al Finanţelor, Alexandru Nazare”. ”Mi-am dorit continuitate la conducerea unuia dintre cele mai importante ministere, având în vedere provocările pe care le avem în faţă în următoa»»»

businessmagazin.ro
Digi24 16h

Președintele CJ Botoșani (PNL) îl acuză pe Bolojan că girează ruperea partidului: „Se modifică statutul ca să aibă puteri nelimitate”

Valeriu Iftime, președintele CJ Botoșani și lider al PNL, îl acuză pe Ilie Bolojan că vrea să rupă partidul, iar prin modificările de statul propuse de actuala conducere se încearcă concentrarea puterii în mâinile președintelui de partid. „Sunt modificări radicale”, a declarat acesta în exclusivita»»»

digi24.ro
Adevarul 16h

Biletele la metrou nu se mai scumpesc la 7 lei. Ministrul Transporturilor a anulat ordinul de majorare

Tariful biletelor de metrou nu va crește de la 1 iulie și nici în perioada imediat următoare, după ce Ministerul Transporturilor a decis anularea ordinului care prevedea o scumpire de la 5 lei la 7 lei. Ministrul interimar Radu Miruță afirmă că măsura nu este doar o amânare, ci o blocare a procesul»»»

adevarul.ro
Adevarul 17h

Fenechiu, uluit de decizia-fulger a instanței în cazul PNL: „Rarisim. Justiția nu are ce căuta în strategia partidului”

Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a criticat vineri, 19 iunie, decizia Tribunalului Ilfov de a suspenda provizoriu două hotărâri adoptate de conducerea liberală, susținând că instanțele nu ar trebui să intervină în modul în care un partid își stabilește strategia politică. Tribunalul Ilfov »»»

adevarul.ro
Bursa 18h

Dominic Fritz: ”USR tot nu va vota Guvernul Veştea”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, reiterează că parlamentarii Uniunii Salvaţi România nu vor vota pentru Guvernul Veştea, informează Agerpres. 'Bună dimineaţa! USR tot nu va vota Guvernul Veştea', scrie liderul USR, vineri, pe Facebook. Precizările vin după ce, joi seara, Dominic Fritz a pierdut def»»»

bursa.ro