Economica 3h

Măsuri fără precedent. Duminică, 2 august, Dunărea va fi mutată spre centrala nucleară de la Cernavodă - Economica.net

Criza energetică și lipsa apei determină Guvernul să ia măsuri extreme. Printre altele, duminică, 2 august, vor fi luate măsuri pentru a direcționa cursul Dunării către centrala nucleară de la Cernavodă. Dunărea va fi mutată spre centrala nucleară de la Cernavodă, care produce circa 15% din consumu»»»

economica.net
Adevarul 4h

Trump își contrazice propriul Departament de Justiție în cazul piscinei de la Memorialul Lincoln

Donald Trump respinge concluziile Departamentului de Justiție al propriei administrații, potrivit cărora problemele apărute la piscina reflectorizantă de la Memorialul Lincoln au fost provocate de lucrări defectuoase, nu de vandalism. Donald Trump contestă concluziile propriului Departament de Just»»»

adevarul.ro
Economica 4h

Măsuri fără precedent. Duminică, 2 iulie, Dunărea va fi mutată spre centrala nucleară de la Cernavodă - Economica.net

Criza energetică și lipsa apei determină Guvernul să ia măsuri extreme. Printre altele, duminică, 2 iulie, vor fi luate măsuri pentru a direcționa cursul Dunării către centrala nucleară de la Cernavodă. Dunărea va fi mutată spre centrala nucleară de la Cernavodă, care produce circa 15% din consumul»»»

economica.net
Adevarul 4h

Rob Jetten, primul premier LGBT al Olandei, a defilat la Pride Amsterdam. Trump și Putin au apărut într-o scenă simbolică

Sute de mii de oameni au umplut sâmbătă, 1 august, malurile canalelor din Amsterdam pentru parada anuală a bărcilor Pride, evenimentul care încheie festivalul dedicat comunității LGBTQ+. Ediția din acest an, la care pe canalele din Amsterdam au defilat aproximativ 80 de bărci, a avut o încărcătură »»»

adevarul.ro
Stirile PRO 4h

Apele Române: Dunărea ar putea ajunge, la intrarea în ţară, la un debit mai mic decât minimul din august 2003 - Știrile ProTV

Specialiștii de la Administrația Națională „Apele Române” afirmă că Dunărea ar putea ajunge, pe 6 august, la intrarea în țară, la un debit mai mic decât minimul înregistrat în august 2003, de 1.600 de metri cubi pe secundă.»»»

stirileprotv.ro
Ziarul Financiar 5h

Business Magazin. Harry Meintassis, Partener, Meintassis Partners: Liderul de neînlocuit – Cum să scapi din capcana „mediei” în noua eră AI

Pentru prima dată în istorie, inteligenţa este abundentă. O avem la îndemână. Este instantanee. Convenabilă. Eficientă. Dar în acelaşi timp se întâmplă şi altceva: o comprimare a ideilor, texte care sună uniform. Gândire care converge. „Workslop” generat de AI, articole scrise de AI, strategii crea»»»

zf.ro
Mediafax 5h

Apele Române: Dunărea ar putea coborî pe 6 august sub minimul din august 2003. Următoarele două săptămâni sunt critice

România traversează „una dintre cele mai dificile perioade hidrologice din ultimele decenii”, iar săptămâna viitoare, pe 6 august, Dunărea ar putea atinge la intrarea în țară un debit mai mic decât minimul înregistrat în august 2003, când debitul a fost de 1.600 mc/s, informează Administrația Națio»»»

mediafax.ro
Adevarul 6h

SUA fac un încă un pas înapoi din Europa: NATO preia conducerea ajutorului militar pentru Ucraina

Pentagonul va renunța la conducerea Grupului de Asistență pentru Securitate pentru Ucraina (SAG-U), cu sediul în Germania, iar coordonarea va fi preluată de un stat european sau de Canada. Decizia este văzută ca un nou semnal al reducerii implicării Statelor Unite în gestionarea sprijinului militar»»»

adevarul.ro
Ziarul Financiar 6h

Business Magazin. Răzvan Drăgoi, Chief Sales Officer, Cargus: Curieratul nu mai este doar logistică. Devine infrastructură de business într-o economie sub presiune

Curieratul nu mai livrează doar colete. Devine un partener de business. În 2026, piaţa de e-commerce nu mai este cea în creştere accelerată de altă dată, ci una aflată sub presiune, în care fiecare verigă operaţională poate influenţa direct performanţa unui business. Nu este doar o percepţie, ci o »»»

zf.ro
Mediafax 6h

Primăria Capitalei vrea să deschidă publicului zona Clubului Diplomaților din Parcul Herăstrău

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat că Primăria Municipiului București a inițiat procedurile pentru preluarea unei suprafețe de aproximativ patru hectare din Parcul Herăstrău, aflată în prezent în administrarea Ministerului Afacerilor Externe. Edilul susține că terenul este înch»»»

mediafax.ro
Bursa 6h

AFP: Preşedintele Columbiei îi propune lui Trump un dialog pentru evitarea unei invazii în Cuba

Preşedintele columbian Gustavo Petro, aflat în vizită la Havana, a cerut prevenirea unei invazii americane în Cuba şi a propus un dialog cu preşedintele american Donald Trump şi secretarul de stat american Marco Rubio, conform unor declaraţii publicate sâmbătă de presa cubaneză, relatează AFP. Domn»»»

bursa.ro
Adevarul 6h

Pe modelul Bolojan, Péter Magyar anunță măsuri excepționale în Ungaria din cauza crizei energetice

Premierul Ungariei, Péter Magyar, a anunțat un pachet de măsuri excepționale pentru reducerea consumului de energie, după ce scăderea nivelului Dunării a afectat puternic activitatea centralei nucleare de la Paks. Ungaria se pregătește pentru o posibilă criză energetică după ce nivelul extrem de sc»»»

adevarul.ro
Bursa 7h

Politico: 22 de lideri UE, inclusiv Nicuşor Dan, îşi exprimă îngrijorarea faţă de politica migratorie a lui Sanchez

Douăzeci şi doi de lideri din UE, printre care se numără cancelarul german Friedrich Merz, prim-ministrul italian Giorgia Meloni şi preşedintele României, Nicuşor Dan, au criticat sâmbătă politicile în materie de migraţie ale prim-ministrului spaniol Pedro Sanchez, acuzându-l că subminează securita»»»

bursa.ro
Gandul 7h

Vize de SUA cu garanție: Lista celor 50 de țări ai căror cetățeni trebuie să plătească 20.000 de dolari pentru a intra în America

Cetățenii din 50 de țări, majoritatea africane, ar putea fi obligați să depună o garanție financiară de până la 20.000 de dolari pentru a obține viza de intrare în Statele Unite. Măsura vine după ce Departamentul de Stat al SUA a decis să transforme un proiect pilot, de securizare a vizelor, într-u»»»

gandul.ro
Mediafax 7h

„Putem merge pe jos până în România”: Dunărea la minime istorice scoate la iveală epave și amenință producția de energie din regiune

Temperaturile foarte ridicate din ultimele săptămâni, care au dus la incendii de vegetație în Franța, Grecia și Spania, au avut un impact și asupra nivelului Dunării și Rinului, care au ajuns la minime istorice în unele regiuni. Vezi galeria foto 7 poze Transportul fluvial a fost grav afectat, iar »»»

mediafax.ro
Ziarul Financiar 7h

The Guardian: Putem merge pe jos până în România

Temperaturile foarte ridicate din ultimele săptămâni, care au dus la incendii de vegetaţie în Franţa, Grecia şi Spania, au avut un impact şi asupra nivelului Dunării şi Rinului, care au ajuns la minime istorice în unele regiuni. Transportul fluvial a fost grav afectat, iar producţia de energie este»»»

zf.ro
Bursa 8h

AFP: Statele Unite impun restricţii pentru protejarea fluviului Colorado de efectele secetei

Guvernul federal american a dezvăluit vineri un plan ce prevede restricţii importante pentru a face faţă secetei cronice ce afectează fluviul Colorado, o resursă de apă esenţială pentru 40 de milioane de persoane, ameninţată de schimbările climatice, informează AFP. Cele şapte state americane care »»»

bursa.ro
Ziarul Profit 8h

Cole Palmer a ratat thrillerul Angliei cu Mexic: ora 2 dimineața l-a doborât - Ziarul Profit

Nefiind selectat în lotul Angliei pentru Cupa Mondială din 2026, Cole Palmer a urmărit competiţia de la distanţă. Într-atât încât a ratat rezultatul meciului nebun din optimile de finală dintre Argentina şi Mexic, desfăşurat în toiul nopţii, conform news.ro. Neconvocat de Thomas Tuchel în lotul Ang»»»

ziarulprofit.ro
Gandul 8h

Italia începe controalele pentru călătorii care sosesc din Spania, după suspendarea acordului Schengen

Italia a început, sâmbătă, să efectueze controale aleatorii în aeroporturi și porturi maritime asupra călătorilor sosesc din Spania, în urma deciziei guvernului condus de Giorgia Meloni de a suspenda temporar acordul Schengen, din cauza crizei migraționale din Ceuta. Sursă foto: Mediafax La aeropor»»»

gandul.ro
Gandul 9h

Din cauza temperaturilor extreme, recolta de struguri ar putea începe mai devreme ca niciodată în Spania

Temperaturile extreme și seceta împing podgoriile din Rioja către una din cele mai timpurii recolte din istorie, semn clar al impactului încălzirii globale asupra agriculturii, transmite Mediafax Spania. Căldura doborâtoare din această vară afectează puternic viile din nordul Spaniei, în special di»»»

gandul.ro
Mediafax 10h

Restricții de tonaj din cauza caniculei: camioanele de peste 7,5 tone nu vor putea circula în trei județe aflate sub Cod Roșu

Șoferii de camioane trebuie să se pregătească pentru noi restricții de circulație. CNAIR a anunțat că duminică, 2 august 2026, în intervalul 12:00–20:00, autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone nu vor putea circula pe drumurile naționale, drumurile expres și autostrăzil»»»

mediafax.ro
Adevarul 10h

De ce s-a blocat reforma ANI în Senat. Calculele din spatele unui vot cu miză de 770 de milioane de euro pentru România

Senatul a respins joi proiectul de lege privind reforma Agenției Naționale de Integritate (ANI), după ce PNL și USR au refuzat să susțină două amendamente introduse de PSD. Unul prevedea aplicarea retroactivă a unor dispoziții privind incompatibilitățile, iar celălalt elimina obligația demnitarilor»»»

adevarul.ro
Observator 10h

Nicuşor Dan, noi discuţii cu liderii fostei coaliţiei. "Testează apele" pentru un nou Guvern

Pe 5 august se împlinesc trei luni de când Guvernul Bolojan a fost dat jos prin moţiune de cenzură votată de PSD şi AUR. De atunci, la Palatul Victoria este un Executiv interimar, fără puteri depline. Nicuşor Dan a anunţat, la scurt timp, de la demiterea Guvernului, consultări la Cotroceni, după ca»»»

observatornews.ro
Adevarul 10h

Cum să scazi ani din creditul ipotecar cu un truc simplu, fără să crești rata lunară

Există o modalitate prin care poți scurta cu ani perioada unui credit ipotecar și poți reduce suma totală plătită băncii, fără să crești rata lunară. Strategia se bazează pe o schimbare a modului în care sunt făcute plățile. Pentru mulți români, cumpărarea unei locuințe este posibilă doar cu ajutor»»»

adevarul.ro
Gandul 10h

De ce enclavele Ceuta și Melilla aparțin Spaniei, dacă se află în Africa de Nord. Secole întregi, cele două orașe au fost scena a numeroase crize migratorii și dispute diplomatice

Criza migratorie cu care se confruntă, în prezent, Ceuta a adus, din nou, în centrul atenției unul dintre cele mai controversate teritorii din Europa. În timp ce mii de persoane au trecut din Maroc în enclava spaniolă în doar câteva zile, viața de zi cu zi a orașului a fost complet perturbată: maga»»»

gandul.ro
Bursa 12h

AFP: Rusia a lansat un număr record de rachete asupra Ucrainei în luna iulie

Rusia a lansat în iulie un număr record de rachete asupra Ucrainei, potrivit unei analize realizate de AFP pe baza rapoartelor zilnice ale forţelor aeriene ucrainene, în timp ce Kievul îl îndeamnă pe Donald Trump să îi furnizeze mai multe mijloace pentru a face faţă acestei situaţii, transmite AFP.»»»

bursa.ro
Press Alert 12h

Cod Roșu de caniculă în vestul țării și Cod Portocaliu în Timiș. Vin temperaturi extreme de până la 40 de grade și nopți tropicale

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis sâmbătă, 1 august 2026, o serie de avertizări de vreme extremă. Un val de căldură intens lovește România în primele zile din august, aducând temperaturi apropiate de recordurile istorice, disconfort termic deosebit de accentuat și nopți tropicale»»»

pressalert.ro
Romania TV 12h

Avertismentul lui Victor Ponta după raportul Fitch: "Fără un guvern cu puteri depline vom ajunge tot în categoria 'junk'"

Victor Ponta susține că avea informații sigure privind o retrogradare iminentă a României în categoria „junk”, scenariu evitat doar prin intervenția lui Alexandru Nazare. „Știu, din surse foarte credibile, că raportul inițial al agenției Fitch era, oarecum firesc, ca România să fie retrogradată în »»»

romaniatv.net
Bursa 14h

EFE: Kuweitul interceptează noi atacuri cu drone lansate din Iran

Armata din Kuweit a declarat sâmbătă că a interceptat atacuri iraniene cu drone, în contextul intensificării bombardamentelor iraniene împotriva micii ţări din Golful Persic, pe fondul escaladării tensiunilor dintre Statele Unite şi Iran în regiune, relatează EFE. „Apărarea aeriană kuweitiană respi»»»

bursa.ro
Bursa 14h

AFP: Iranul acuză Statele Unite că favorizează „escaladarea tensiunilor”

Armata iraniană a acuzat sâmbătă Statele Unite că favorizează „escaladarea tensiunilor” în războiul din Orientul Mijlociu şi a avertizat aliaţii Washingtonului din regiune, cerându-le să „reconsidere cooperarea lor”, informează AFP. „Statele Unite se îndreaptă rapid spre o escaladare a tensiunilor »»»

bursa.ro
Bursa 15h

AFP: Peru anunţă că se pregăteşte să adere la „Scutul Americilor”, alianţa antidrog creată de Trump

Noul guvern al preşedintei de dreapta Keiko Fujimori a anunţat vineri că Peru se pregăteşte să se alăture „Scutului Americilor”, alianţa de ţări condusă de Donald Trump pentru a lupta împotriva traficului de droguri, transmite AFP. Peru, care are 34 de milioane de locuitori, traversează cea mai gra»»»

bursa.ro
Stirile PRO 15h

Cod roșu de căldură extremă în România. Temperaturile depășesc 25 de grade Celsius și noaptea. HARTA - Știrile ProTV

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă un cod roșu de căldură extremă pentru duminică, 2 august, care vizează vestul României. Aici, temperaturile vor depăși 25 de grade Celsius și noaptea. Canicula va afecta însă toată țara.»»»

stirileprotv.ro
Gandul 15h

🚨 Criza imigranților din Ceuta: „Vreau doar o șansă”. Povestea marocanilor care au riscat totul pentru a ajunge în Spania

10:40 Grupuri de migranți marocni au intrat în devastat magazinele din Ceuta Mai multe videoclipuri distribuite pe rețelele sociale surprind grupuri de migranți care intră în magazine din Ceuta, enclava spaniolă din nordul Africii, și pleacă cu diverse produse, pe fondul crizei provocate de afluxul»»»

gandul.ro
Bursa 15h

AFP: Marco Rubio descrie drept „un succes extraordinar” schimbarea politică din America Latină

Secretarul de stat american Marco Rubio a descris vineri drept „un succes extraordinar” recentul val conservator din America Latină, transmite AFP. „Pentru prima dată în ultimii 15 sau 20 de ani, marea majoritate a ţărilor de pe continent sunt acum conduse de lideri şi guverne pro-americane”, a spu»»»

bursa.ro
Bursa 15h

DPA: Iranul ameninţă cu represalii după rapoarte despre noi planuri de atac ale SUA

Iranul a ameninţat sâmbătă dimineaţa că va efectua lovituri de răzbunare împotriva infrastructurii critice din Israel şi statele din Golf după rapoartele din mass-media americane despre planuri privind un nou atac major asupra ţintelor din Iran, informează dpa. Agenţiile de ştiri iraniene Tasnim şi»»»

bursa.ro
Adevarul 15h

Vacanță dramatică în Grecia. O femeie a stat 42 de zile în comă după ce a fost mușcată de o căpușă

O vacanță în Grecia avea să-i schimbe viața pentru totdeauna unei femei din Marea Britanie. După ce a fost mușcată de o căpușă, a petrecut 42 de zile în comă, iar și astăzi se confruntă cu pierderi de memorie și crize epileptice. Pentru Victoria Stellas, Grecia a fost mereu locul în care se întorce»»»

adevarul.ro
Ziarul Financiar 16h

Garanţii de până la 20.000 de dolari pentru unele vize SUA. România nu este afectată

Statele Unite vor transforma în program permanent sistemul prin care solicitanţii unor vize de afaceri şi de turism pot fi obligaţi să depună o garanţie de până la 20.000 de dolari. Măsura se aplică cetăţenilor din 50 de state, majoritatea din Africa. Departamentul de Stat al SUA a publicat vineri »»»

zf.ro
Ziarul Financiar 16h

Cine sunt cei doi bancheri de la JP Morgan care au vrut să listeze la bursă afacerea Cupei Mondiale. Dealul de 20 miliarde euro în care era implicat inclusiv ginerele lui Trump nu a reuşit. Infantino a dat înapoi

JPMorgan Chase, cea mai mare bancă americană după active, se află din nou în centrul unei controverse majore din fotbal, la doar câţiva ani după ce a fost implicată în proiectul Super League. Banca americană a avut un rol important în planurile FIFA de a atrage 4,2 miliarde de dolari de la investit»»»

zf.ro
Gandul 16h

Factorul „Oman”. Strâmtoarea Ormuz și mutarea care ar putea da peste cap toate planurile Iranului

Factorul „Oman” poate fi decisiv în ecuația „SUA – Israel – Iran”. Premierul israelian Netanyahu și președintele american Donald Trump s-au întâlnit față în față, marți, pentru prima dată de la începutul războiului din Iran. Cei doi lideri au opinii divergente cu privire la mutările care trebuie fă»»»

gandul.ro
Mediafax 16h

Garanții de până la 20.000 de dolari pentru unele vize SUA. România nu este afectată

Departamentul de Stat al SUA a publicat vineri regula finală prin care programul-pilot de garanții pentru vize devine permanent. Potrivit Reuters, măsura vizează solicitanții vizelor B1, pentru călătorii de afaceri, și B2, pentru turism. Garanții de până la 20.000 de dolari Ofițerii consulari vor p»»»

mediafax.ro
Ziarul de iasi 16h

Studiu Storia și Carusel: 77% dintre locuitorii marilor orașe consideră necesare mai multe investiții în programe de locuințe pentru persoanele fără adăpost (P)

Cercetarea analizează percepțiile unui eșantion reprezentativ pentru populația urbană digitalizată din orașele mari asupra vulnerabilității locative, urmărind atât vizibilitatea persoanelor fără adăpost în mediul urban, cât și modul în care respondenții explică situația acestora și se raportează la»»»

ziaruldeiasi.ro
Ziarul de iasi 16h

Analiză - Războiul din Iran a zguduit bursele. Românii au devenit mai activi și „au pus ochii” pe aur și petrol

Investitorii români nu s-au retras complet, atunci când s-au prăbușit bursele internaționale, ci au devenit mai activi și s-au orientat în special către instrumente ce reacționează rapid la mișcările pieței, precum indicii americani, aurul și petrolul, relevă o analiză de specialitate, dată vineri »»»

ziaruldeiasi.ro
Adevarul 16h

Atac cu rachete balistice asupra Kievului. Cel puțin nouă morți și 28 de răniți

Cel puțin nouă persoane au fost ucise, iar alte 28 au fost rănite în urma unui atac cu rachete balistice lansat de Rusia asupra Kievului, în noaptea de vineri spre sâmbătă. Bombardamentul a provocat incendii și distrugeri în mai multe cartiere ale capitalei ucrainene, iar echipele de salvare contin»»»

adevarul.ro
Gandul 17h

Nouă morți și 28 de răniți după un atac masiv cu rachete balistice rusești asupra Kievului. Printre victime se află și copii

Cel puțin nouă persoane au murit și alte 28 au fost rănite, printre care patru copii, după un atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului. Exploziile au provocat incendii și distrugeri în cinci districte ale capitalei ucrainene. Vezi galeria foto 6 poze Cel puțin nouă persoane au fost ucise, ia»»»

gandul.ro
Bursa 17h

CNBC: Amazon a recuperat 600 de milioane de dolari din taxele vamale impuse de Trump

Amazon a anunţat că a recuperat aproximativ 600 de milioane de dolari din taxele vamale plătite în Statele Unite, după ce Curtea Supremă a decis că o parte dintre tarifele impuse de preşedintele Donald Trump au fost ilegale, potrivit CNBC. Compania spune că, va returna o parte din această sumă clie»»»

bursa.ro
Gandul 17h

Trump pregătește noi lovituri asupra Iranului. Atacurile ar putea începe în acest weekend: „Îi vom lovi foarte tare”. Țintele vizate de SUA

Statele Unite pregătesc opțiuni pentru noi atacuri asupra Iranului, care ar putea începe chiar în acest weekend. Planurile vizează baze de rachete, infrastructură energetică și obiective nucleare. Statele Unite pregătesc un nou val de atacuri asupra Iranului, care ar putea începe chiar din acest we»»»

gandul.ro
Gandul 18h

Avion de vânătoare F-35, prăbușit lângă baza militară „Top Gun”, centrul de elită din California care a inspirat filmul cu Tom Cruise

Un avion de vânătoare F-35 al Corpului Pușcașilor Marini s-a prăbușit în apropierea bazei MCAS Miramar din San Diego. Pilotul s-a salvat în ultimul moment. Un avion de vânătoare F-35 al Corpului Pușcașilor Marini ai Statelor Unite s-a prăbușit vineri în apropierea bazei aeriene MCAS Miramar, din Sa»»»

gandul.ro
Gandul 18h

Adevărul despre pepenii verzi cu miez galben: naturali sau făcuți în laborator?

Pepene cu miez galben. Pepenele cu miez galben a devenit o investiție profitabilă pentru fermierul Nicolae Paraschiv, în vârstă de 50 de ani, din Slobozia. El cultivă pepeni de vreo două decenii, scrie Realitatea.net, iar de curând a investit în harbuzul cu miez galben. Sondaj Gândul Ești de acord »»»

gandul.ro
Adevarul 18h

Festivalul care aduce în doar 4 zile 100 de milioane de euro unui oraș românesc. Dubai l-a importat deja, urmează Columbia și Japonia

Organizatorii Untold au făcut publice cifrele din spatele festivalului. În timp ce taxele către stat depășesc 40% din prețul unui bilet, impactul economic local este uriaș. Managerul Edy Chereji explică, pentru „Adevărul”, ce schimbări majore se pregătesc pentru ediția din acest an. Adevărul: Untol»»»

adevarul.ro
Adevarul 19h

Kremlinul pregătește debarcarea liderului Crimeei ocupate. Vrea să-l scoată vinovat pentru problemele din peninsulă

Moscova ia în calcul să-l înlăture pe Serghei Aksionov, liderul instalat de Rusia în Crimeea ocupată, după alegerile programate în septembrie, urmând să-l facă vinovat de agravarea problemelor umanitare și de infrastructură din peninsulă. Informația a fost dezvăluită de mișcarea partizană ucrainean»»»

adevarul.ro