netpress.com.mk
Меѓународен семинар за македонски јазик: Недолично е да се негира нешто што е признато и познато
kanal5.com.mk
Изградени 70 проценти од магистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар
kanal5.com.mk
„Само Интервју” вечерва со Сашо Тасевски
press24.mk
Китев: Со противењето на Законот за одбрана ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека е против НАТО
press24.mk
Милошоски: Димитров во судир на интереси - и даде стипендија на ќерка му па го прати за амбасадор
makfax.com.mk
ЕУ се договори за климатска неутралност до 2050, Полска засега се оградува
zurnal.mk
The Secret to Your Company’s Financial Health is Very Important
zurnal.mk
The Make-up Conference in New York this Winter Unveils Hot Innovations
zurnal.mk
Scream is Now the Second Biggest Name in Drone Filming Equipment
sitel.com.mk
Утврдени 19 амбасадори за испразнетите места, со новиот закон 80 % од амбасадорите треба да бидат дипломати од кариера
kurir.mk
Комисија за локална самоуправа на ВМРО-ДПМНЕ: Закон за легализација = закон за прикривање на дивоградбите на власта
netpress.com.mk
Германија предлага Европа да одговори со контрасанкции кон САД за мерките против „Северен поток 2“
kurir.mk
Албанската полиција откри 27 мигранти од Ирак
makfax.com.mk
Германија реагира: Санкциите за „Северен тек 2“ се навреда за европскиот суверенитет
netpress.com.mk
Франција „во наредните месеци“ ќе преземe 400 баратели на азил од Грција
netpress.com.mk
Кантримен: Владата на САД ги следи активностите на Слободан Тешиќ, српскиот трговец со оружје
netpress.com.mk
Зошто Шекеринска и Заев кријат дека со Борисов заедно биле на американскиот носач на авиони?!
makfax.com.mk
„Форбс“ повторно ја избра Меркел за најмоќна жена во 2019
zurnal.mk
Нобеловецот Хандке Persona Non Grata во Сараево и Приштина
Втор кредит на ЕБОР од два милиони евра за зелени инвестиции
mms.mk
Во Струга почнува годишната конференција на СЕП „Заедно кон ѕвездите”
mms.mk
Стерјовски од градоначалникот на Кукс побара подобри услови за живот за Македоците во Гора
mms.mk
Ништо ново од „браќата“ на исток: БАН – не постои македонски јазик
netpress.com.mk
Италија, Франција и Кипар на заеднички воени вежби
kanal5.com.mk
Италија , Франција и Кипар утре на заедничка воена вежба во источниот Медитеран - Турција негодува
kanal5.com.mk
Нови снимки за „Рекет” на „Јутјуб”: Има ГПС уред во рачката на торбата
netpress.com.mk
Либија се закани дека ќе го потопиме секој турски брод ако ја наруши морската граница
netpress.com.mk
Лавров: САД веќе не можат да ги запрат „Турски поток“ и „Северен поток 2“
makfax.com.mk
Екстремистите на Боко Харам годинава убиле 275 луѓе во Камерун
makfax.com.mk
Турција може да добие руска алтернатива за „Ф-35“ ако САД не ѝ дадат авиони
kurir.mk
Израел и СДСМ ѝ предизвикаа депресија и анксиозност, а сега стана гласноговорник на Заев
makfax.com.mk
Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“
alsat-m.tv
Се отвораат уште 3 нови „Роса школи за родителство“ во Струмица, Охрид и Куманово
kanal5.com.mk
„Само Вистина“ со Исмет Рамадани и Ристо Никовски
makfax.com.mk
Путин: Ако Киев ја затвори границата, во Донбас може да се случи нова Сребреница
press24.mk
Трамп го нарекувал „пропаднат шпион“, но не можел да забрани на ќерка си да го сака
makfax.com.mk
Путин: Грузиецот убиен во Берлин е еден од организаторите на нападите во московското метро
alsat-m.tv
ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандани за измена и дополнување на Законот за јазиците
Руте: С. Македонија е блиску до старт на преговорите, Албанија не е подготвена
kurir.mk
Има ли врска помеѓу затворската казна на Тачи и повикот до Албанците да гласаат „или за ДПА или за СДСМ“?
zurnal.mk
Од 1 јануари транзитна испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Македонија
kapital.mk
Бајрам Реџепи, директор на Национални енергетски ресурси: Годинава ќе ја завршиме со 100 километри изграден гасовод
press24.mk
ВИДЕО: Зеленски се занесе - сакаше да седне на местото на Путин, па се посрамоти
ИМА ЛИ АПАТИЧНОСТ ПОД ВУЛКАНОТ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ?

Различни толкувања за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

MMS 09.12. 08:10

Различни толкувања за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Изминативе денови владините партнери СДСМ и ДУИ излегоа со различно толкување за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, иако официјалниот извештај на Комисијата дури денеска треба целосно да биде достапен. Премиерот Зоран Заев најави дека власта ќе ги испочитува укажувањата »»»

mms.mk
Zurnal 09.12. 12:54

Различни толкувања за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Изминативе денови владините партнери СДСМ и ДУИ излегоа со различно толкување за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, иако официјалниот извештај на Комисијата дури денеска треба целосно да биде достапен. Премиерот Зоран Заев најави дека власта ќе ги испочитува укажувањата »»»

zurnal.mk
Kurir 15.07. 11:07

Условот на ДУИ: Бежовска во финансии, Бесими гувернер на НБРМ

Премиерот Зоран Заев за нов министер за финансии може да ја назначи само Анита Ангеловска Бежовска, гувернерката на Народната банка на Македонија, а на нејзино наместо да го назначи поранешниот министер за економија, Фатмир Бесими. Ова е условот што Демократската унија за интеграција му го поставил»»»

kurir.mk
Kanal5 09.12. 08:45

Различни толкувања за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Изминативе денови владините партнери СДСМ и ДУИ излегоа со различно толкување за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, иако официјалниот извештај на Комисијата дури денеска треба целосно да биде достапен. Прегледи:909 декември 2019, 08:40СподелиСподелиПремиерот Зоран Заев н»»»

kanal5.com.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano