Kelemen Hunor: Prima mea opțiune e refacerea Coaliției, inclusiv cu Eugen Tomac
Kelemen Hunor, liderul UDMR, susține că prima sa opțiune este refacerea Coaliției de guvernare, inclusiv cu Eugen Tomac în funcția de premier, cel puțin pentru anul acesta. El a afirmat că un guvern tehnocrat, dacă nu este asumat politic, „toată lumea va fi în opoziție a doua zi”. „Cineva va profit»»»
Sporurile din Educaţie din 2027: spor de până 15% din salariul de bază celor care predau simultan la mai multe clase de elevi din şcoala primară şi gimnaziu - Economica.net
Personalul didactic care asigură predarea simultană la 4 clase de elevi în învăţământul primar sau gimnazial va beneficia de spor de până la 10% din salariul de bază, conform proiectului noii legi a salarizării personalului plătit din fonduri publice. Proiectul prevede sporul de până la 15% din sal»»»
Șeful Organizației Patronale Industria de Apărare îl contrazice pe ministrul Apărării: „MAI ne-a implicat în programul SAFE, nu MApN”
Răzvan Pîrcălăbescu, director general al ROMARM și președinte al OPIA (Organizația Patronală Industria de Apărare), a declarat că Ministerul Afacerilor Interne a fost instituția care a implicat compania în programul SAFE pentru producerea armamentului individual tip NATO în România, nu Ministerul A»»»
O ȘCOALĂ cu oameni de aur
Să îmi fie îngăduit ca acuma, când lumea internă și externă este divizată în pacifiști și războinici, putiniști și europeni, evrei și arabi, peneliști, useriști, pesediști, udemeriști și auriști, când Craiova e în sărbătoare pentru câștigarea eventului, iar bucureștenii sunt supărați că nu au repre»»»
EXCLUSIV Victor Ponta dezvăluie care va fi coaliția ce îl va susține pe Eugen Tomac pentru funcția de premier. ”Eu am un vot. N-o să stea în votul meu, dar eu consider că e important”
Invitat în studioul emisiunii ”Punctul culminant”, fostul premier a fost întrebat de realizatorul Victor Ciutacu care ar fi coaliția din spatele lui Eugen Tomac – consilierul prezidențial considerat favorit să fie desemnat pentru șefia viitorului Executiv. Victor Ponta a dat un răspuns, subliniind »»»
Întâlnire secretă în Germania între negociatorul-șef al Ucrainei și reprezentanții europeni. Discuțiile au loc pe fondul amenințărilor Rusiei
Principalul negociator de pace al Ucrainei, Rustem Umerov, a sosit marți la Berlin pentru a purta discuții secrete cu reprezentanți din Germania, Franța și Marea Britanie. Potrivit jurnaliștilor, vizita este legată de noile eforturi diplomatice ale Kievului de a pune capăt războiului și de amenință»»»
Cum o companie maghiară îşi creează un imperiu telecom şi de date în Balcanii de Vest
Divizia telecom a 4iG, compania privată preferată a fostului premier al Ungariei Viktor Orban, a raportat rezultate financiare stelare pentru anul trecut: vânzări record, profit net consolidat de 50 ori mai mare decât în anul anterior, EBITDA în creştere cu aproape 40% şi profit operaţional cu 137%»»»
Furie printre localnicii uneia dintre cele mai vizitate destinații turistice din lume: „E în pragul dezastrului”
Coasta Insulelor Canare este „în pragul unui dezastru”, pe măsură ce cinci localități sunt copleșite de dezvoltarea excesivă și de turismul de masă. Lipsa aplicării eficiente a reglementărilor urbanistice într-una dintre cele mai populare destinații turistice a dus arhipelagul spre o posibilă criză»»»
În Ungaria este înfricoşător cum dispar puburile, restaurantele şi cofetăriile. Şi în Germania este la fel
Numărul unităţilor comerciale de catering din Ungaria este în continuă scădere: din 2010 au dispărut peste 14.000 de unităţi de acest fel, iar anul trecut funcţionau doar 35.109, scrie Portfolio. Scăderea afectează restaurantele cofetăriile, puburile şi cluburile de noapte. De exemplu, numărul celo»»»
EXCLUSIV Victor Ponta, avertisment dur privind marele risc al prelungirii crizei politice. ”Facem ceva pentru oamenii ăștia amărâți, care în fiecare zi o duc mai rău?”
Victor Ponta a fost, marți seară, în studioul emisiunii ”Punctul culminant” de la România TV, unde a vorbit despre criza politică pe care o traversează România. Fostul premier a transmis, în acest context, un avertisment dur legat de prelungirea perioadei până la instalarea unui nou Executiv, subli»»»
Ce spune Kelemen Hunor (UDMR) despre varianta Eugen Tomac - premier
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marți că nu a vorbit cu președintele Nicușor Dan despre posibilitatea ca Eugen Tomac să fie propus pentru funcția de premier. El a spus că a aflat despre această variantă „din presă”. Chestionat dacă s-a discutat despre numele lui Eugen Tomac în negocier»»»
O clădire istorică din Transilvania a fost readusă la viață după 300 de ani. Cum arată conacul Gyárfás, „ultimul refugiu” al poetului maghiar Petőfi
Conacul Gyárfás din Cristuru Secuiesc, o clădire monument istoric de importanță culturală majoră, este lăudat de publicațiile străine. Clădirea, veche de mai bine de 300 de ani, este un simbol pentru comunitatea maghiară din România. Lucrările de reabilitare au fost realizate prin Planul Național d»»»
Ucraina se pregăteşte să lovească Belarusul: "Nu ne provocaţi!" Ucrainenii ar putea ataca 500 de ţinte aflate peste graniță
Ucraina a identificat primele 500 de ținte din Belarus în cazul în care țara vecină va decide să intre în război de partea Rusiei, potrivit NEXTA. Anunțul a fost făcut de comandantul forțelor de sisteme fără pilot ale Armatei Ucrainene, Robert „Magyar” Brovdi. Conform lui Brovdi, dacă Minsk-ul va d»»»
Președintele SUA, Donald Trump, după examenul medical anual: „Totul a decurs perfect”
Donald Trump a anunțat marți, 26 mai, că rezultatele celui mai recent control medical au fost „perfecte”, în contextul în care întrebările privind starea sa de sănătate devin tot mai frecvente înainte de împlinirea vârstei de 80 de ani. „Totul a decurs PERFECT”, a scris liderul american pe platform»»»
Încep negocieri secrete la Camp David? Trump, decizie rară: Toți membrii cabinetului vor fi acolo
Raportând din Washington, DC, AlJazeera notează: ”Mâine va avea loc ceea ce pare a fi o ședință de cabinet neprogramată și nu va avea loc aici, la Casa Albă. Au luat o decizie rară de a o muta la Camp David, reședința prezidențială din Marylandul rural. Este un loc foarte izolat. Ni s-a spus că toț»»»
Fostul ministru al Culturii, István Demeter, rupe tăcerea după demisie: „Retragerea sprijinului politic face parte din regulile jocului”
Fostul ministru al Culturii, István Demeter, a vorbit marți, 26 mai, într-un interviu despre demisia sa din funcție, tensiunile din interiorul UDMR și scandalul provocat de apariția înregistrării controversate în spațiul public. Demeter susține că nu se consideră trădat de liderii formațiunii care »»»
Magistrații au semnat o petiție împotriva legii salarizării: „Singura preocupare a inițiatorilor a vizat majorarea salariilor demnitarilor”
Președinții tribunalelor din România au elaborat o petiție în care critică dur noua lege a salarizării a ministrului Dragoș Pîslaru, care afectează și salariile magistraților. Semnatarii petiției susțin că noile reglementări ar putea genera „consecințe catastrofale” și dezechilibre majore în sistem»»»
Fluxuri de lucru cu inteligență artificială devin noul drum pentru absolvenți în companii, accelerând automatizarea proceselor și productivitatea operațională
Laurel, platforma de time-keeping bazată pe inteligența artificială (AI), a promovat în această lună rolul „AI workflows” ca poziție-cheie pentru absolvenți în companii din diverse industrii, în contextul transformării muncii prin AI și al creșterii productivității și a eficienței operaționale, dup»»»
Drum Expres Suceava-Siret avansează spre semnare contracte finanțate din fonduri europene prin programul SAFE
CNSC a respins marți contestațiile pentru primele două loturi ale Drumului Expres Suceava-Siret, în România, iar decizia permite semnarea contractelor până la 31 mai pentru finanțare prin programul european pentru mobilitate militară. Contractele vor fi semnate cu clauză suspensivă, pentru a accele»»»
Norofert își extinde prezența în Brazilia prin inaugurarea unei unități de producție în Chapecó
Norofert S.A. (NRF), producător de îngrășăminte organice, anunță că Norofert do Brasil LTDA a obținut omologarea autorităților din Brazilia pentru fertilizanții foliari Aminotop, iar fabrica din Chapecó, Brazilia, va demara producția în prima jumătate a lunii iunie 2026, ca parte a strategiei de ex»»»
O fabrică nouă de panificație la Pantelimon, cu investiție de 100 milioane euro, marchează consolidarea producției în România.
România, prin companii precum Lantmannen Unibake, URB Grup, Bitdefender și UiPath, își consolidează poziția în lanțurile de producție în România în prezent, pentru a susține diversificarea economiei; la Pantelimon a fost inaugurat o fabrică nouă de panificație, cu investiție de 100 milioane euro, î»»»
Grupul Ahold Delhaize consolidează retailul românesc prin absorbția Profi în Mega Image, redefinind structura pieței
Profi Rom Food SRL (Societate cu răspundere limitată), operatorul rețelei Profi în România, a înregistrat în 2025 pierderi de aproape 540 de milioane de lei, primul an în portofoliul grupului Ahold Delhaize, iar în aprilie 2026 Profi Rom Food SRL a fost absorbită de Mega Image SRL, consolidând oper»»»
Uniunea Europeană stimulează atractivitatea investițiilor tehnologice pentru investitori români în inteligența artificială, digitalizare și cloud
Analiştii Freedom24 recomandă investitorilor români cinci acţiuni europene pentru expunere directă la AI, digitalizare, infrastructură energetică şi cloud, într-un context în care Europa îşi revendică în 2026 locul pe harta oportunităţilor bursiere globale, pentru a beneficia de transformările econ»»»
AC Hotels de la Marriott inaugurează în Baia Mare o unitate cu 40 camere.
Ultrarentmaramures, controlată de Ștefan Dărăbuș, investește aproximativ 10 milioane de euro în deschiderea unui hotel de 40 de camere în centrul istoric al municipiului Baia Mare, semnând astăzi contractul pentru a marca brandul AC Hotels by Marriott, cu inaugurarea programată la sfârșitul anului »»»
Crucial Systems & Services raportează rezultate record în sectorul IT din Constanța
Crucial Systems & Services, din Constanța, a încheiat anul 2025 cu cifra de afaceri de 42,8 milioane de lei și profit net de 6,7 milioane, în creștere cu 112,2% față de 2024, ceea ce atestă consolidarea poziției în sectorul IT și al serviciilor de reparații.Crucial Systems & Services, compa»»»