Victor Ponta o ironizează pe Diana Buzoianu: N-a ieșit, domnule, un hering de acolo din mare să o pupe pe parpalac pe Buzoianu
În cadrul unei ediții live a emisiunii Ai aflat! cu Ionuț Cristache, Victor Ponta a ironizat-o pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu. „Sunt scârbit de această etalare de neam prost, de prostie în stare pură, arogantă”, a spus fostul premier. Ponta a ironizat, marți, vizita pe litoral pe care a făcu»»»
Joe Kent, directorul Centrului Național de Combatere a Terorismului al SUA, a demisionat din cauza războiului împotriva Iranului. Reacția lui Trump
Joe Kent, directorul Centrului Național de Combatere a Terorismului, a anunțat marți că demisionează și a susținut că nu poate sprijini războiul dus de administrația Trump împotriva Iranului. Marți, el a publicat o copie a scrisorii sale de demisie pe platforma de socializare X, adresând-o președin»»»
SUA, atac în zona Strâmtorii Ormuz. Instalații de rachete iraniene, vizate de americani
Statele Unite au efectuat marţi un atac asupra mai multor instalaţii de rachete iraniene amplasate strategic în apropierea Strâmtorii Ormuz, informează miercuri EFE. Comandamentul central american a publicat pe conturile sale oficiale o hartă pe care este indicată amplasamentul instalaţiilor de rac»»»
EXCLUSIV Ciutacu demască sistemul ocult din spatele lui Călin Georgescu, „voievodul în ițari roșii”: „A aflat lumea că umbla demult teleleu, cu căciula-n mână, după bani. Spune multe despre mobilizarea de forțe și despre ce sunt dispuși să comită păpușarii din umbra marelui proiect politic eșuat”
„Cine și-a închipuit că în spatele lui Călin Georgescu stă numai banda infracțională organizată de la Realitatea pușcăriașului Măricel Păcuraru, sprijinită voluntar de un grup de rezerviști patrioți și entuziaști, e un naiv incurabil. În realitate, pentru propulsarea bizarului fără loc de muncă ofi»»»
ELCEN anunță: Șase ofertanți internaționali intră în competiție pentru noua centrală de cogenerare CET București Sud
Electrocentrale București (ELCEN) a făcut un pas important în direcția modernizării infrastructurii energetice, odată cu deschiderea ofertelor pentru realizarea noii centrale de cogenerare de la CET București Sud. Proiectul prezintă interes solid, șase operatori economici de anvergură internațional»»»
Legătura dintre Laura Codruța Kovesi și Generalul Pufi. Video
Fosta șefă a DNA și actualul procuror-șef european, Laura Codruța Kovesi, ar putea reveni într-o funcție-cheie în statul român, anunța ieri Realitatea Plus. Televiziunea lui Maricel Păcuraru, cel condamnat în urma unor dosare făcute chiar de DNA-ul lui Kovesi. Conform unor surse politice invocate d»»»
Doliu în Biserica Ortodoxă. Patriarhul Daniel, în lacrimi: O venerabilă personalitate
Patriarhul Ilia al II-lea, una dintre cele mai influente figuri religioase din Georgia, a murit la 93 de ani. Acesta a condus Biserica Ortodoxă Georgiană timp de aproape o jumătate de secol. Din cuprinsul articoluluiPatriarhul Ilia al II-lea a fost unul dintre cei mai longevivi lideri religioși și »»»
Marile companii din industria AI angajează specialişti în arme biologice şi chimice. Specialiştii sunt îngrijoraţi: "Nu există niciun tratat internaţional sau altă reglementare"
Inițiativa vine într-un moment în care și alte companii din industrie adoptă strategii similare. OpenAI, dezvoltatorul ChatGPT, caută la rândul său un cercetător în domeniul armelor biologice și chimice, oferind un salariu semnificativ mai mare. Demersurile reflectă preocupările tot mai accentuate »»»
Restructurări ample în industrie testează competitivitatea economiei românești la nivel național și regional
JTEKT Corporation ar putea închide fabrica de rulmenți din Alexandria, județul Teleorman, unde lucrează aproximativ 820 de angajați, în această perioadă, ca urmare a condițiilor pieței din Uniunea Europeană, într-o restructurare la nivel european menită să sporească competitivitatea.În contextul un»»»
Penuriile de GPL lovesc bugetele gospodăriilor din Asia de Sud
India, Bangladesh, Pakistan și Nepal, afectate de penuriile de GPL (gaz petrolier lichefiat) și de măsuri de conservare a energiei, se află în a 3-a săptămână a conflictului din Golful Persic, în Asia de Sud, în contextul blocării Strâmtorii Ormuz și al perturbărilor din piața energetică globală.Co»»»
România depune cerere oficială de aderare la Agenția Internațională pentru Energie (IEA)
România, prin ministrul afacerilor externe Oana-Silvia Țoiu și ministrul energiei Bogdan-Gruia Ivan, a depus o cerere oficială pentru aderarea la IEA (Agenția Internațională pentru Energie), solicitarea fiind transmisă printr-o scrisoare către directorul executiv Fatih Birol. Acțiunea, efectuată în»»»
Rezerva Federală a Statelor Unite și Banca Centrală Europeană conduc deciziile privind dobânzile, eveniment esențial pentru economia românească
Bănci centrale globale, între care Rezerva Federală a Statelor Unite și Banca Centrală Europeană, au de decis în această săptămână dacă să mențină sau să ajusteze ratele dobânzilor în contextul revenirii crizei energetice și al riscului de stagflație pe scena globală. În România, inflația ridicată »»»
Acord pentru accesul produselor alimentare româneşti pe piaţa din China (ANSVSA) - Economica.net
Preşedintele ANSVSA, Alexandru Nicolae Bociu, a semnat trei protocoale sanitare-veterinare cu reprezentanţii Administraţiei Generale a Vămilor din Republica Populară Chineză, documente care reglementează condiţiile de inspecţie şi carantină pentru carnea de pasăre tratată termic, produsele lactate »»»
Demisie la AEP după scandalul concediului medical petrecut în Dubai. Angajatul acuză presiuni din partea conducerii
Vlad Jipa și-a dat demisia de la AEP în urma scandalului privind concediul medical petrecut în Dubai. Într-o scrisoare deschisă anexată cererii de demisie din funcția de consilier parlamentar în cadrul Autorității Electorale Permanente, Vlad Jipa susține că decizia sa este legată de presiunile exer»»»
Cum arată piața imobiliară în 2026. Cât costă un apartament în marile orașe din România
Aproximativ 60% dintre români caută imobile cu un preț de cel mult 120.000 de euro în 2026, arată un sondaj realizat de Imobiliare.ro. 20% dintre cumpărători sunt dispuși să dea între 120.000 și 200.000 de euro, locuințele care depășesc acest prag fiind vizate de 15% dintre participanți. Citește și»»»
Cum a rămas o femeie de afaceri din Alba Iulia fără 17.000 de euro după o înșelătorie în numele ANAF - Știrile ProTV
O femeie de afaceri din Alba Iulia a rămas fără 86.000 de lei (echivalentul a 16.888 euro), banii fiindu-i retraşi din conturi după ce a oferit, fără să ştie, acces infractorilor cibernetici.»»»
PSD solicită premierului să aprobe scutirea fermierilor de la plata accizei şi a TVA-ului pentru motorină
Mecanismul propus prevede alocarea unor tichete valorice emise de Imprimeria Naţională pentru achiziţia a 78 litri de motorină la hectar, la un preţ fără acciză şi TVA. Social-democraţii îi solicită premierului Ilie Bolojan să aprobe urgent iniţiativa ministrului agriculturii privind scutirea direc»»»
Prețuri record la benzină în Europa. Care sunt țările cu cele mai mari scumpiri la carburanți și cum se explică aceste creșteri rapide la pompă
Creșterea prețurilor la carburanți lovește puternic Europa, însă impactul nu este uniform. Germania se numără printre țările cel mai afectate, cu o majorare de aproape 5% a benzinei în ultimele săptămâni, peste media Uniunii Europene, pe fondul taxelor ridicate și al tensiunilor internaționale gene»»»
Demisie explozivă în SUA: șeful antiterorismului pleacă în semn de protest față de războiul cu Iranul. Reacția lui Donald Trump
Șeful principal al antiterorismului din Statele Unite a demisionat din cauza războiului din Iran. Jurnalistul Realitatea Plus, Ana Maria Păcuraru a explicat că acesta este primul oficial al SUA care demisionează din cauza războiului cu Iranul. „Joe Kent este directorul Centrului Național de Contrat»»»
Sănătatea și Educația, din nou sacrificate de dragul Apărării. Cum arată Bugetul României în 2026 pentru domeniile-cheie
Comisiile reunite pentru buget din Parlament au început analiza sumelor alocate ministerelor și ordonatorilor principali de credite, pentru a face raportul necesar pentru plenul reunit. Chiar dacă joi va fi votul final pe proiectul de buget, sumele alocate pentru ministere sunt deja cunoscute, iar »»»
ANPC a aplicat amenzi de 1,49 milioane lei la benzinării
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a efectuat controale, în data de 5 martie, la stațiile de distribuție a carburanților, iar în urma verificărilor au fost aplicate 245 de amenzi contravenționale, în valoare totală de peste 1,49 milioane lei. Controalele au vizat patru cat»»»
Atacuri asupra Ambasadei SUA din Bagdad şi în mai multe state din Golf
Ambasada Statelor Unite din Bagdad a fost din nou ţinta unor atacuri cu drone şi rachete în cursul dimineţii de miercuri, potrivit unui oficial local din domeniul securităţii. Loviturile au avut loc în apropierea Zonei Verzi, perimetrul puternic securizat din centrul capitalei irakiene, informează »»»
Europa trebuie să se pregătească pentru teroriști și atacatori individuali. Zelenski: Nu mai e doar un nebun bogat precum Putin
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, susține că Europa trebuie să se pregătească pentru atacuri cu drone de la grupuri criminale, teroriști și atacatori individuali. El a explicat că Rusia și Iran împărtășesc tehnologii militare, iar războiul se poate răspândi rapid, amenințând infrastructura»»»
Turismul din Orientul Mijlociu se prăbușește. Pierderi de 600 de milioane de dolari pe zi din cauza conflictului militar
Războiul SUA și Israel cu Iran produce unde de șoc dincolo de câmpul de luptă și lovește direct una dintre cele mai profitabile industrii globale: turismul. Cuprins Ascunde 1. Turismul din Orientul Mijlociu se prăbușește- pierderi de 600 de milioane de dolari pe zi din cauza războiului din Iran 2. »»»
Volodimir Zelenski trage un semnal de alarmă: „Europa, în pericol. Pot avea loc atacuri cu drone lansate de teroriști și rețele criminale”
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a avertizat, într-un discurs susținut la Westminster, că Europa trebuie să se pregătească pentru un nou tip de amenințare, în care atacurile cu drone nu mai sunt apanajul statelor, ci pot fi lansate și de grupări teroriste, rețele criminale sau chiar indiv»»»
În plină explozie globală a prețurilor la motorină și benzină, 6 din 10 români văd o soluție pentru independența energetică (sondaj) - România curată
60% dintre români consideră că producția internă de energie regenerabilă reprezintă un element central pentru consolidarea securității energetice a țării, arată un sondaj IPSOS, realizat la comanda Greenpeace România, se arată într-un comunicat transmis, ieri, presei. Dincolo de beneficiile economi»»»
Buget record în 2026 pentru Ministerul Energiei – 19,7 miliarde lei. Aviz favorabil din partea comisiilor parlamentare de specialitate
Ministrul Bogdan Ivan, a anunțat un buget de 19,7 miliarde lei pentru Ministerul Energiei în 2026. Acesta a primit aviz favorabil din partea comisiilor reunite de buget-finanțe din Parlament, cu 36 de voturi pentru și 11 împotrivă. În 2026, avem unul dintre cele mai mari bugete din istoria sectorul»»»
Pîslaru, despre jalonul PNRR legat de pensiile magistraţilor: „Comisia Europeană a acceptat să ia în considerare argumentele României”
Comisia Europeană a acceptat să ia în considerare „într-un spirit constructiv” argumentele României privind reforma pensiilor magistraţilor, a afirmat, marţi seara, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, la audierile din comisiile reunite de buget-finanţe. „Ca ministru sun»»»
Nicușor Dan, întrevedere la sediul NATO cu Mark Rutte înaintea reuniunii Consiliului European
Președintele României, Nicușor Dan, va avea joi, 19 martie 2026, o întrevedere cu Secretarul General al NATO, Mark Rutte, la sediul Alianței Nord-Atlantice, potrivit unui anunț al Administrației Prezidențiale. Discuțiile sunt programate pentru ora 10:00 și vor fi urmate de o conferință de presă com»»»
Sărbătoare la Cinema Studio din Timișoara: Festivalul Filmului Francez împlinește 30 de ediții cu o selecție de top între 19 și 22 martie
Festivalul Filmului Francez, ajuns la a XXX-a ediție, aduce la cinematograful Studio, între 19 și 22 martie, o ediție aniversară, care include titluri ale unor regizori tineri, remarcate la marile festivaluri de film, precum și propuneri pentru cei mici. Filmele selectate au fost prezentate la Cann»»»
O imagine, o mie de povești: Descoperă expoziția „Copertă, aștept carte” la Bookfest și dă viață propriului tău volum imaginar
La cea de-a XIII-a ediție a Salonului de Carte Bookfest care se deschide la Timișoara în 19 martie la Centrul de Afaceri, va avea loc și prima expoziție de desen, fotografie și grafică intitulată „Copertă, aștept carte”, la care participă artiștii Virgil Babușcov, Ovidiu Batista, Adina Codoban, Ale»»»
Omagiu arhitectului Michael Wolf la Palatul Baroc: Lansarea catalogului care documentează transformarea Timișoarei într-o metropolă modernă
Închiderea expoziției „WOLF – De la decorativ la funcționalitate”, găzduită în Galeria L a Palatului Baroc și organizată cu prilejul aniversării unui secol de la „Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes”, care a consacrat stilul Art Deco pe plan internațional – o estet»»»
Ucraina şi Marea Britanie vor colabora pentru exportul de tehnologie de drone
Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, aflat marţi în vizită la Londra, s-a întâlnit cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, pentru a discuta consolidarea apărării aeriene a Ucrainei şi extinderea cooperării internaţionale în domeniul militar. Totodată, Kievul şi Londra au convenit să colabo»»»
ALERTĂ MAJORĂ după ce un proiectil a lovit centrala nucleară Bushehr din Iran. Reacția AIEA
Un „proiectil” a lovit marți seara centrala nucleară Bushehr din Iran, fără a provoca însă daune, a anunțat AIEA, pe fondul tensiunilor tot mai ridicate din regiune. Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a anunțat că a fost informată de autoritățile iraniene despre faptul că un proie»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 20: Sirene și explozii în centrul Israelului după un atac cu rachete iraniene
Postul Channel 12 relatează că s-au auzit explozii în zona Gush Dan, din centrul Israelului, după ce armata israeliană a transmis o alertă cu privire la focul de rachete din Iran. Potrivit sursei, cel puțin o rachetă a fost interceptată, iar fragmente provenite dintr-un focos cu dispersie au lovit »»»
„S-a întors cu fața la perete și și-a pus mâna la ochi”. Cum a murit o tânără gravidă, lovită de o mașină în Cluj-Napoca - Știrile ProTV
Accident teribil în centrul orașului Cluj. O femeie de 30 de ani însărcinată a murit strivită de o mașină pe trotuar.»»»
Iranul susţine că a atacat Tel Aviv cu rachete ca să răzbune moartea lui Larijani
Gardienii Revoluţiei din Iran au afirmat miercuri că au lansat un atac cu rachete asupra Tel Avivului ca represalii pentru uciderea lui Ali Larijani, pe care l-au descris drept "martir" şi care era secretar al Consiliului Suprem de Securitate Naţională al Iranului, fost preşedinte al Parlamentului »»»
Marco Rubio neagă că Statele Unite încearcă să-l răstoarne pe preşedintele Cubei
Secretarul de stat american Marco Rubio a negat marţi un articol din New York Times care susţinea că oficialii americani au cerut Cubei să-l înlăture pe preşedintele Miguel Diaz-Canel, conform AFP. Într-un mesaj postat în cursul nopţii pe reţeaua X, Rubio a numit articolul "fals", la fel ca "multe »»»
Panică la Moscova din cauza atacurilor tot mai frecvente cu drone kamikaze ucrainene. Șoigu: „Nicio regiune din Rusia nu mai este sigură”
Secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, Serghei Șoigu, a lansat un avertisment dur privind securitatea internă a Federației Ruse, pe fondul intensificării atacurilor ucrainene cu drone. Șoigu susține că dezvoltarea accelerată a dronelor ucrainene face ca nicio regiune din Rusia să nu mai fi»»»
Prețul carburanților explodează, Guvernul ezită să intervină, iar românii resimt tot puternic creșterile
Scumpirea vine la numai o zi după ce ministrul Energiei, Bogdan Ivan, avertizase benzinarii să nu scumpească nejustificat carburanții, profitând de criza internațională. Deși spune că are mai multe variante pentru a acționa asupra prețurilor, Guvernul nu a luat până acum nicio măsură pentru a tempe»»»
Comorile descoperite de doi bărbați din Neamț cu ajutorul detectoarelor de metale. „Sunt foarte rare și foarte fragile” - Știrile ProTV
Marți a fost o zi a descoperirilor, în județul Neamț. Doi bărbați au scos la lumină, cu ajutorul detectoarelor de metale, adevărate comori.»»»
Florin Barbu, ministrul agriculturii, a mers la Beijing să deschidă piaţa chineză pentru exportul de carne de pasăre şi lactate. Ce spun producătorii români?
România, prin Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale, a semnat ieri la Beijing un memorandum de înţelegere privind cooperarea în domeniul agriculturii între România şi Republica Populară Chineză, un document care deschide noi oportunităţi pentru extinderea exporturilor. Până acum, exportam»»»
TraceMap: Comisia Europeană lansează un instrument AI pentru identificarea rapidă a alimentelor contaminate
TraceMap este un instrument introdus recent de Comisia Europeană care ar putea revoluționa modul în care fraudele alimentare și incidentele de origine alimentară sunt detectate și gestionate în întreg bloc comunitar. Scopul aplicației este de a reduce timpii de răspuns și a îmbunătăți trasabilitate»»»
15 transplanturi au fost realizate în timp record în mai multe orașe din țară. O femeie din Sălaj a primit un nou ficat - Știrile ProTV
15 transplanturi au fost realizate, în mai puțin de 48 de ore, de echipe medicale din mai multe orașe din țară. Organele și țesuturile au fost prelevate de la trei pacienți aflați în moarte cerebrală, la spitalul din Oradea.»»»
Pîslaru: Odată ce am încasat 3 miliarde de euro pe cererile 3 şi 4, intrăm pe ultima turnantă
România va încasa 3 miliarde de euro pentru cererile de plată 3 şi 4 din PNRR, iar aprobarea va veni curând, apoi intrăm pe ultima turnantă, unde vom avea o cerere mai mică, nr. 5, de peste un miliard de euro, ca să vină decontul final pe 31 august, cu 8,8 miliarde de euro, a declarat, marţi seara,»»»
Ministrul de Externe al Israelului, pe urmele lui Trump. Oficialul spune că ţara sa a câştigat războiul cu Iran, dar "vom continua până când misiunea va fi îndeplinită"
Conflictul, declanșat pe 28 februarie prin atacuri comune ale SUA și Israelului, a provocat deja moartea a peste 2.000 de persoane, majoritatea în Iran și Liban, dar și în Israel, Irak și alte state din Golf. În paralel, tensiunile rămân ridicate, iar schimburile de atacuri continuă, inclusiv lansă»»»
Bolojan a făcut o românească: A înghețat salariile pentru a aduce bani la buget, dar firmele concediază pe bandă. Expert: „Viziunea economică este una extrem de primitivă”
Datele Institutului Național de Statistică arată că, în ultimul trimestru din 2025, populația activă a României a ajuns la 8,165 milioane de persoane. Dintre acestea, 7,651 milioane aveau un loc de muncă, în timp ce aproximativ 514.000 erau șomeri. Rata șomajului a urcat la 6,3%, în creștere cu 0,3»»»
Bursa de Valori București înregistrează o creștere a bazei investitorilor, semn al maturizării pieței
La Bursa de Valori București, numărul investitorilor a atins un maxim istoric de 285.582 conturi de tranzacționare la finalul anului 2025, semnalând o schimbare majoră pentru piața de capital prin creșterea masivă a bazei de investitori față de 2019.Extinderea bazei de investitori pe Bursa de Valor»»»
Peru: Demisia prim-ministrului conduce la o nouă criză politică
Şefa guvernului peruan, Denisse Miralles, a demisionat marţi, provocând căderea întregului executiv, cu doar o zi înaintea unui vot de încredere în parlament şi cu câteva săptămâni înainte de alegerile prezidenţiale din 12 aprilie, notează AFP. Economista de dreapta fusese numită la sfârşitul lunii»»»
Ambasada SUA din Bagdad, atacată pentru a doua noapte la rând de drone și rachete iraniene
Ambasada Statelor Unite din Bagdad a fost din nou ținta unor atacuri cu drone și rachete, miercuri dimineața, potrivit unor surse din domeniul securității. Mai multe explozii au fost auzite în apropierea complexului diplomatic, aflat în Zona Verde, una dintre cele mai securizate zone din capitala I»»»