O nouă lege pentru asociațiile de proprietari. Ce se schimbă - Economica.net
Deputaţii au adoptat, cu majoritate de voturi, un proiect de lege care are ca obiect de reglementare completarea art.21 din Legea nr.481/2004, în sensul că, la solicitarea asociaţiilor de proprietari, autorităţile publice locale pot aproba, prin hotărâre, finanţarea din bugetele proprii a cheltuiel»»»
NATO reacționează după incidentele cu drone din Constanța și Galați: „Am observat mai multe drone pe flancul estic”
Purtătoarea de cuvânt a Alianței Nord-Atlantice, Allison Hart, a afirmat, miercuri, că NATO a observat mai multe incidente cu drone de-a lungul flancului estic. „Angajamentul NATO de a apăra fiecare centimetru de teritoriu aliat ne obligă să ne adaptăm în mod constant la un peisaj de securitate afl»»»
Elicopter militar prăbuşit, nu au existat supravieţuitori
Un elicopter militar pakistanez s-a prăbușit în Kashmir; nu au existat supraviețuitori. „Un elicopter Mi-17 al Forțelor Aeriene Pakistaneze s-a prăbușit astăzi la decolare lângă Muzaffarabad din cauza unei erori tehnice”, a anunțat armata într-un comunicat, potrivit Le Figaro. „Toți militarii aflaț»»»
Experiență în elită pentru primul transfer al verii făcut de CSC Dumbrăvița. Alb-verzii și-au stabilit primele date pentru pregătirea noului sezon
imagine: CSC Dumbrăvița / Facebook CSC Dumbrăvița a anunțat prima mutare pentru ediția 2026-27 a Ligii 2, al cincilea consecutiv la acest nivel. Echipa pregătită de Florin Fabian a profitat de „reducerile” de la CSM Reșița și l-a luat pe mijlocașul Andrei Burlacu, fost jucător la Universitatea Crai»»»
Pentru prima dată după 1990 statul român încurajează micile gospodării ţărăneşti care cresc porci. Realitatea economică a României este asumată la nivel guvernamental
România are circa 3,3 milioane de porci, iar o treime din efectiv se află în gospodăriile populaţiei. Odată cu apariţia pestei porcine africane în 2017, au fost discuţii intense privind interzicerea creşterii porcilor în gospodăriile individuale. Acum, însă, apare o schimbare de abordare. Tánczos B»»»
ANALIZĂ CUSHMAN & WAKEFIELD ECHINOX: Încasări record de peste 63 milioane de euro în cinematografele din România în anul 2025
Compania de consultanţă imobiliară Cushman & Wakefield Echinox a realizat o analiză a pieţei cinematografice din România, pe baza datelor furnizate de Centrul Naţional al Cinematografiei (CNC). Rezultatele indică un nivel record al încasărilor pentru anul 2025, pe fondul ajustării tarifelor biletel»»»
Scandal de amploare în Bulgaria. Un complex cu peste 100 de clădiri construite într-o zonă protejată riscă demolarea
Autoritățile din Bulgaria investighează modul în care un amplu proiect imobiliar a fost ridicat într-un sit „Natura 2000” de pe litoralul Mării Negre. Cazul a ajuns în atenția Comisiei Europene, iar procurorii verifică posibile ilegalități care s-ar fi întins pe parcursul mai multor ani. Un complex»»»
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Măsura vizează menținerea sub control a prețurilor la produsele alimentare esențiale, în contextul persistenței presiunilor inflaționiste și al reducerii puterii de cumpărare a populației. Pe lista produselor pentru care se aplică plafonarea adaosului comercial se regăsesc 17 categorii de alimente »»»
Întâlnirea președintelui Comisiei pentru cultură și media a Senatului cu ambasadorul Republicii Azerbaidjan în România
Președintele Comisiei pentru cultură și media a Senatului, senatorul Gheorghe Bota, a avut miercuri, 10 iunie, a.c., o întrevedere cu E.S. Gudsi Osmanov, ambasadorul Republicii Azerbaidjan în România. Întâlnirea s-a desfășurat într-o atmosferă deschisă și prietenoasă, fiind abordate teme de interes»»»
Trump amenință Iranul pentru întârzierea negocierilor: „Va trebui să plătească prețul. Agresorul Orientului Mijlociu este MORT!”
Președintele american Donald Trump a amenințat Iranul că „va trebui să plătească prețul”, pentru că „a întârziat prea mult negocierile pentru un acord”. „Armata Iranului este într-o stare dezastruoasă, complet distrusă. O mare parte din ea, precum Marina și Forțele Aeriene, practic nici nu mai exis»»»
„Dacă noi nu facem, cine să facă?” Cum transformă Ambito un gol din piaţă într-o oportunitate de business
În ultimii ani, discuţiile despre reindustrializare au revenit tot mai des în spaţiul public, pe fondul preocupărilor legate de competitivitatea Europei, costurile energiei şi dependenţa de importuri. Pentru Robert Dorobanţu, fondatorul şi CEO-ul Ambito, reindustrializarea nu este însă doar un conc»»»
Tragedie în vestul țării. Un copil s-a înecat într-un lac, în ciuda eforturilor echipajelor de urgență
O tragedie s-a petrecut astăzi în județul Arad, unde un minor și-a pierdut viața după ce a căzut într-un lac situat între localitățile Neudorf și Lipova. Evenimentul a mobilizat de urgență echipajele de salvare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Arad și ale Serviciului de A»»»
Aproximativ 20.000 de persoane lăsate fără apă, în Iran, după bombardamentele americane
Aproximativ 20.000 de persoane nu mai au acces la apă potabilă la Sirik, un oraş portuar situat în sudul Iranului, în urma bombardării de către americani a două rezervoare, anunţă miercuri televiziunea iraniană de stat, informează news.ro. Statele Unite au desfăşurat atacuri aeriene, în noaptea de »»»
Schimbare bruscă pe Polymarket: Șansele lui Eugen Tomac scad, Nazare vine puternic din urmă
Pe platforma online de predicții Polymarket, Eugen Tomac este cotat cu 32% șanse să devină următorul premier al României, în piața „Cine va fi următorul premier al României”. Imediat sub el, pe locul al doilea, se află Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor (29,8%), urmat de Radu Burnete, consilier»»»
Majestatea Sa Custodele Coroanei, Margareta, şi Principele Radu, primiți de Regele Charles al III-lea la Palatul Buckingham
Majestatea Sa Custodele Coroanei, Margareta, şi Principele Radu vizitează Londra în perioada 8 – 10 iunie. „Custodele Coroanei Margareta s-a întâlnit cu Regele Charles În după-amiaza zilei de marți, 9 iunie 2026, la Palatul Buckingham, Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei și Alteța Sa Regală »»»
Donald Trump: „Armata Iranului este o harababură totală”
În ultimele comentarii postate pe platforma de socializare Truth Social, președintele Donald Trump a caracterizat armata iraniană ca fiind „o harababură totală”. Trump a amenințat într-o declarație pentru Fox News că este pe puncul de a ordona noi lovituri asupra Iranului, în cazul în care Teheranu»»»
România are cel mai bogat pământ din Europa. Pajiștile sunt o avere naţională - Preşedintele Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice - Economica.net
Preşedintele Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice "Gheorghe Ionescu-Şişeşti" (ASAS), Florin Stănică, a declarat miercuri, la Vaslui, că pajiştile din ţara noastră reprezintă o resursă importantă, o "avere naţională" care trebuie valorificată, astfel încât să-şi păstreze rolul fundamental de a a»»»
De la iadul nuclear la înghețarea frontului: ce scenarii are Putin pe masă?
Pe masa de lucru a liderului de la Kremlin, Vladimir Putin, opțiunile strategice par să se fi îngustat considerabil, pe măsură ce conflictul din Ucraina continuă să consume resurse colosale. O evaluare semnată de jurnalistul Viktor Șlinciak în publicația ucraineană Focus indică faptul că Moscova jo»»»
TollRo se amână până la 1 octombrie 2026
Camera Deputaților a votat amânarea sistemului TollRo până la 1 octombrie 2026. Rovinietele rămân valabile, iar implementarea noului sistem de taxare rutieră electronică este amânată cu trei luni. Camera Deputaților a adoptat astăzi, 10 iunie 2026, proiectul legislativ prin care aplicarea principal»»»
Dezvoltatorul imobiliar Hagag vrea să construiască o „baterie” uriașă de până la 5 GWh în minele de sare din România
Sursa: e-nergia.ro Dezvoltatorul internațional cu capital israelian Hagag, care a investit peste 200 de milioane de euro în România și care anul trecut a cumpărat o firmă care se ocupă de planificarea, construcția, gestionarea și întreținerea de sisteme de distribuție a gazului natural, se extinde »»»
Prejudiciu de 8,7 milioane de lei stabilit de inspectorii ANAF Antifraudă în sarcina unei societăți care activează în domeniul construcțiilor
În urma unui control efectuat de inspectorii Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) la o societate din domeniul construcțiilor, aceștia au constatat înregistrarea unor cheltuieli fictive aferente unor achiziții de forță de muncă de »»»
Adunarea Generală a membrilor AHK România: Susținem o economie puternică bazată pe stabilitate și dialog cu instituțiile statului
AHK România și-a reafirmat rolul de voce activă și puternică a economiei româno-germane în cadrul Adunării Generale a membrilor, continuând să pledeze pentru un cadru stabil de politici economice, îmbunătățirea credibilității financiare a statului român și dezvoltarea competitivă a României. În cee»»»
Eugen Tomac: "Sunt pregătit să găsim un compromis necesar pentru a oferi României stabilitate"
Premierul desemnat Eugen Tomac a declarat, miercuri, că este pregătit să găsească un compromis necesar pentru a oferi României stabilitate, predictibilitate şi o perspectivă clară şi acolo unde există neclarităţi, nemulţumiri, este dispus să discute cu partidele şi pot propune alte persoane agreate»»»
CSM vorbește despre un „atac fără precedent” asupra justiției. Aproape 3.600 de judecători reclamă încercări de subordonare politică
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) susține că justiția din România se confruntă cu „un atac fără precedent în istoria post-revoluționară”, după ce Secția pentru judecători a decis, în ședința din 9 iunie 2026, să apere independența sistemului judiciar în fața presiunilor venite din zona poli»»»
Eugen Tomac: Acolo unde există nemulţumiri, sunt dispus să discut cu partidele. Sunt pregătit să găsim un compromis
Premierul desemnat Eugen Tomac a declarat, miercuri, că este pregătit să găsească un compromis necesar pentru a oferi României stabilitate, predictibilitate şi o perspectivă clară. El a menționat că acolo unde există neclarităţi, nemulţumiri, este dispus să discute cu partidele şi pot propune alte »»»
Ce se întâmplă cu mandatele miniștrilor interimari care expiră astăzi. Explicațiile unui fost judecător CCR
Miercuri, 10 iunie, le expiră mandatul celor șase miniștri interimari care au preluat portofoliile detinuțe de PSD după plecarea partidului din Guvernul Bolojan. Petre Lăzăroiu, fost judecător CCR, a explicat la Digi24 că în această situație premierul Ilie Bolojan poate numi în locul lor alți miniș»»»
România preia președinția SEECP. Oana Țoiu anunță la Sofia prioritățile mandatului în numele României
România preia oficial conducerea Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est (SEECP) pentru mandatul din perioada 1 iulie 2026 – 30 iunie 2027. Momentul simbolic de predare a ștafetei de la Sofia la București coincide cu aniversarea a trei decenii de la înființarea acestui forum regional. La reuni»»»
De la o idee schiţată într-un avion la un brand global: ce a învăţat Waterdrop despre generaţia ta? „Gen Z poate detecta lipsa de autenticitate imediat”
Generaţia Z nu mai cumpără produse la fel cum o făceau generaţiile anterioare. Înainte de a pune ceva în coş, citeşte etichete, verifică ingredientele, caută recenzii şi încearcă să afle dacă brandul din spatele produsului împărtăşeşte aceleaşi valori pe care le consideră importante. Pentru mulţi t»»»
Dronele ucrainene au lovit muzeul din Sevastopol și rafinării petroliere. Guvernatorul Crimeii: Panorama „Asediul Sevastopolului” a fost distrusă
Dronele ucrainene au bombardat rafinării petroliere și un muzeu de istorie din Sevastopol, oraș din Crimeea anexată de Rusia. Vezi galeria foto 9 poze Guvernatorul instalat de Moscova, Mihail Razvozhayev, a anunțat pe Telegram distrugerile rezultate în urma bombardamentelor din noaptea trecută. Una»»»
Raport exploziv despre familia regală britanică. Cât plătesc membrii Casei de Windsor pentru locuințele de lux și cine stă gratis în palate
Un raport oficial publicat de National Audit Office scoate la lumină costurile reale ale locuințelor ocupate de membrii familiei regale britanice. Documentul dezvăluie chirii simbolice, proprietăți ocupate gratuit și acuzații grave care îl vizează pe prințul Andrew, în timp ce autoritățile pregătes»»»
Premierul Bulgariei, după ce a oprit ajutorul militar pentru Ucraina: Le-am dat deja suficient, principala noastră prioritate sunt cetățenii bulgari
Premierul bulgar, Rumen Radev, a confirmat, miercuri, că țara sa oprește ajutorul militar pentru Ucraina. Potrivit oficialului de la Sofia, Bulgaria a furnizat deja suficiente arme Ucrainei, iar prioritatea principală a guvernului său este securitatea și bunăstarea cetățenilor bulgari. Rumen Radev »»»
Concediată pentru o ceașcă de cafea. Pauza a costat-o pe o angajată locul de muncă - Ziarul Profit
O femeie angajată a serviciului de curățenie și-a înregistrat data sosirii la locul de muncă, dar înainte să se apuce de treabă a luat o pauză de cafea. Deoarece nu și-a înregistrat pauza și inițial a negat fapta, angajatorul a acuzat-o că a furat timp, iar instanța i-a dat dreptate. Problema nu er»»»
PSD nu va vota Guvernul Tomac dacă nici PNL și nici USR nu vor susține viitorul Cabinet. Ce strategie au social-democrații (surse)
Social-democrații nu vor să lase impresia că sunt singurii care îl susțin pe Tomac. Este motivul pentru care PSD nu va vota la unison viitorul Guvern, dacă PNL și USR nu dau semnale că îl vor susține și ei în Parlament, au declarat surse din conducerea partidului pentru Digi24.ro. Conducerea PSD an»»»
Motreanu îi răspunde lui Grindeanu: „Curaj! Preluați guvernarea și puneți în practică soluțiile PSD”
Secretarul general al PNL, Dan Motreanu, răspunde la atacul lui Sorin Grindeanu la adresa PNL, cerându-i liderului PSD să preia guvernarea, pentru că social-democrații au majoritate împerună cu AUR. „Cine îl împiedică pe Sorin Grindeanu să realizeze toate lucrurile minunate pe care pretinde că le v»»»
Grindeanu îl face pe Bolojan "ayatollah încruntat" şi atacă PNL că blochează formarea unui nou guvern
"Românii, firmele cu capital românesc şi întreaga economie au nevoie de un partener de discuţii credibil: de un Guvern nou, care să ia rapid decizii. Aş fi dorit să văd o reală dezbatere despre ce măsuri are de luat noul Cabinet pentru a creşte puterea de cumpărare a românilor, pentru reluarea inve»»»
SURSE: Numele pregătit de Nicuşor Dan dacă Tomac pică în Parlament. Ar putea conduce un guvern politic
Premierul desemnat Eugen Tomac negociază a doua oară cu grupul minorităţilor naţionale, iar surse politice spun că această întâlnire Tomac va avea ca prioritate să definitiveze lista miniştrilor. Asta pentru că după 3 zile de negocieri încă se mai caută miniştri pentru Finanţe, Interne, Sănătate şi»»»
Ce spunea Isărescu în 2022: „Băncile au cam sărit calul cu ROBOR-ul”. Declarația a fost urmată de ancheta care a dus la amenzi de 3,73 miliarde de lei pentru 10 bănci
În august 2022, Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naționale a României (BNR), avertiza că băncile „au sărit calul” cu ROBOR, acuzând o creștere excesivă a indicelui peste nivelul justificat de politica monetară a BNR. La scurt timp, Consiliul Concurenței a deschis o investigație privind modul de »»»
Grindeanu îl numește pe Bolojan „ayatolah” încruntat: „Sunteți mânați de orgolii, creați doar blocaje și găsiți pretexte”
Liderul PSD Sorin Grindeanu a lansat, miercuri, un nou atac la adresa guvernului interimar și a premierului Ilie Bolojan, pe care îl numește „ayatolah”. „Românii, firmele cu capital românesc și întreaga economie au nevoie de un partener de discuții credibil: de un Guvern nou, care să ia rapid deciz»»»
Un copil de 2 ani din Galați a fost găsit mort în casă, cu semne de malnutriție. Mama și doi frați au fost duși la spital - Știrile ProTV
Un băieţel în vârstă de doi ani a fost găsit mort, miercuri, într-o locuinţă din Galaţi, primele verificări indicând că pe trupul neînsufleţit nu sunt semne de violenţă, însă sunt semne evidente de malnutriţie.»»»
Anamaria Gavrilă (POT) a găsit soluția pentru ieșirea din criza politică: „Am propus domnului Tomac să vină cu un guvern de uniune națională”
Anamaria Gavrilă, președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), a declarat, marți, după întâlnirea cu premierul desemnat Eugen Tomac, că soluția sa pentru depășirea blocajului politic este formarea unui guvern de uniune națională, cu miniștri de la toate partidele. Anamaria Gavrilă susține că înțel»»»
Eugen Tomac este dispus să schimbe lista miniștrilor pentru a obține votul în Parlament: „Sunt pregătit să găsim un compromis. Un compromis necesar pentru a oferi României stabilitate”
Premierul desemnat Eugen Tomac continuă seria de negocieri, fiind miercuri la Parlament pentru a purta noi discuții cu senatorii și deputații. Eugen Tomac afirmă că a avut discuții pozitive cu grupul minorităților naționale, bucurându-se că parlamentarii au conștientizat gravitatea situației în car»»»
Consiliul Nord-Atlantic se reunește la cererea României: Discuții după exploziile de la Galați și Constanța
La solicitarea României, Consiliul Nord-Atlantic (NAC) se reunește, miercuri, la sediul NATO de la Bruxelles, anunță Ministerul Afacerilor Externe (MAE). Potrivit sursei citate, discuțiile se vor axa pe evoluțiile privind securitatea în regiunea Mării Negre. „Reuniunea de astăzi are o importanță de»»»
Anulările de zboruri au crescut puternic de la începutul anului pe aeroporturile românești
Anulările de zboruri de pe Aeroportul Internațional „Henri Coandă” Otopeni București au crescut de 30 de ori față de anul trecut, o situație similară fiind înregistrată și de alte aeroporturi regionale din România, arată datele AirAdvisor, citate de Money Buzz. Anulările de zboruri de pe Aeroportul»»»
Grindeanu: România are nevoie de un nou Guvern, iar PSD poate asigura stabilitatea economică
România are nevoie de un nou Guvern care să ia rapid decizii pentru economie, populaţie şi companiile cu capital românesc, a afirmat preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, care a criticat blocajele politice din ultimele săptămâni şi atacurile îndreptate împotriva social-democraţilor, potrivit unui mesa»»»
Grindeanu, atac la PNL şi Bolojan: "Ayatollahul Încruntat" al vostru a lăsat dezastru. Plecaţi acasă!
"Românii, firmele cu capital românesc şi întreaga economie au nevoie de un partener de discuţii credibil: de un Guvern nou, care să ia rapid decizii. Aş fi dorit să văd o reală dezbatere despre ce măsuri are de luat noul Cabinet pentru a creşte puterea de cumpărare a românilor, pentru reluarea inve»»»
Sorin Grindeanu, atac dur la adresa PNL: „Se poate și fără voi! Toți plecați acasă!”
Într-un context politic marcat de incertitudini, cu schimbări la nivelul conducerii Executivului, precum și de discuții privind viitoarea formulă de guvernare, liderul social-democraților Sorin Grindeanu a transmis un mesaj critic la adresa actualei clase politice, subliniind nevoia unui Guvern sta»»»
Proteste violente anti-imigranți la Belfast, după înjunghierea unui localnic de către un refugiat sudanez. Români prinși în mijlocul violențelor
Sute de protestatari au atacat forțele de ordine și au incendiat vehicule în mai multe zone din Irlanda de Nord, după viralizarea unei înregistrări video a atacului cu cuțitul, în urma căruia o persoană a suferit răni grave la gât și la cap. Imagini difuzate de BBC au arătat polițiști care ajutau o»»»
Tomac, dispus să schimbe miniștri din listă dacă partidele au obiecții. „Sunt pregătit să găsim un compromis”
Premierul desemnat Eugen Tomac a transmis miercuri, 10 iunie, că este dispus să negocieze și să ajungă la un compromis pentru formarea unui guvern care să ofere stabilitate și predictibilitate. „Am avut ieri, până la orele 24:00, întâlniri cu parlamentari, senatori și deputați. Am revenit astăzi di»»»
Reacția furioasă a lui Grindeanu după acuzațiile lui Ciucu: Se poate şi fără voi la guvernare. Plecaţi toți acasă!
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a lansat miercuri un atac dur la adresa liberalilor, cărora le transmite că „se poate şi fără ei” la guvernare. El îi răspunde lui Ciprian Ciucu și acuză PNL că „împroaşcă cu venin oameni decenţi care au acceptat să încerce să repare dezastrul lăsat de Ayatollahul»»»
Doi bloggeri din SUA și Canada au încercat să escaladeze noaptea Podul de la Brăila, ca să filmeze pentru rețelele sociale - Știrile ProTV
Experiență extremă în România, pentru doi tineri din Statele Unite și Canada.»»»