Dok čekaju pravdu, drugi zarađuju milione: Vlasnici oduzete imovine tvrde da država godinama odgađa obeštećenje
Brisel nametnuo rješavanje pitanja restitucije kao uslov za zatvaranje poglavlja 23 Iz udruženja “Restitucija” predlažu osnivanje Agencije za restituciju, traže kraće postupke i nove modele obeštećenja poput državnih akcija i državne imovine Rješavanje pitanja restitucije, odnosno povraćaja imovine»»»
Matica crnogorska na desetom History Festu u Sarajevu
Promocija izdanja Matice crnogorske održana je u okviru festivalskog programa u hotelu Holiday, a o izdavačkoj djelatnosti ove institucije govorili su generalni sekretar Matice crnogorske Ivan Ivanović, te istoričari Adnan Prekić, Jovan Muhadinović i Admir Adrović Matica crnogorska predstavila je j»»»
Vučić: Momci koje su vratili, za koje kažu da su loši, su im gasili požar na Luštici, tad su bili divni
Na pitanje da li će bez obzira na nelagode, "prijateljska i bratska ruka Aleksandra Vučića" biti uvijek ispružena prema Crnoj Gori, Vučić je rekao da nema nikakve sumnje Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je danas da su 87 muškaraca koje su 3. aprila crnogorske službe bezbjednosti vratile za»»»
U Baru Prvenstvo Crne Gore u atletici
Biće to 72. Prvenstvo Crne Gore po redu, a tokom dva takmičarska dana na stadionu "Topolica" okupiće 80-tak atletičara iz 14 crnogorskih klubova. Pojedinačno prvenstvo Crne Gore u atletici, u seniorskoj konkurenciji, biće održano za vikend u Baru, saopšteno je iz Atletskog saveza. Biće to 72. Prven»»»
Zanimljivosti Svjetskog prvenstva u fudbalu
Rekordnih 1.248 fudbalera predstavljaće 48 zemalja na predstojećem Svjetskom prvenstvu koje je na programu od 11. juna do 19. jula u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku. Istorija Svjetskih prvenstava u fudbalu puna je neobičnih događaja, ali i rekorda koje valja pomenuti. Istorija Mund»»»
Počeo Samit EU - Zapadni Balkan u Tivtu; Fon der Lajen: Vaše mjesto je u srcu Evropske unije
Zvaničnici dolaze na mjesto održavanja sastanka, koji je planiran za tokom dana Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen poručila je danas u Tivtu da Evropska unija neće biti kompletna bez Zapadnog Balkana. Ona je u uvodnom obraćanju na Samitu EU-Zapadni Balkan poručila da se cijeli Zapa»»»
Draganić: Tražimo podršku od svih koji imaju cilj da se ostv
Funkcioner Preokreta, Nemanja Draganić saopštio je da je ta politička grupacija predstavila platformu za izlazak iz institucionalne krize u kojoj se nalazi Glavni grad, naglašavajući da podržava formiranje funkcionalne većine, ali da nudi alternativni model za prevazilaženje aktuelne situacije. Odb»»»
Plenković: Hrvatska ima očekivanja vezano za otvorena pitanja između dviju država
Hrvatska je Crnoj Gori blokirala zatvaranje poglavlja 31 (Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika), tražeći rješavanje više otvorenih pitanja Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas novinarima u Tivtu, uoči Samita EU-Zapadni Balkan, da je Crna Gora najviše odmakla u pregovorima sa EU »»»
Savremena proizvodnja paradajza: Ključni koraci do visokog prinosa i vrhunskog kvaliteta plodova
Paradajz (Solanum lycopersicum) predstavlja jednu od najznačajnijih povrtarskih kultura u svijetu i nezaobilazan je dio savremene poljoprivredne proizvodnje. Njegov značaj proizlazi ne samo iz velike zastupljenosti u ishrani stanovništva, već i iz visoke ekonomske vrijednosti koju ostvaruje na trži»»»
Tenderi prošle godine dostigli skoro milijardu eura
U izvještaju Ministarstva finansija o javnim nabavkama za prošlu godinu, koji je Vlada nedavno usvojila, navodi se da taj iznos ukazuje na značajan obim javne potrošnje i važnu ulogu sistema javnih nabavki u ukupnim ekonomskim tokovima. „Učešće javnih nabavki predstavlja značajan dio bruto domaćeg »»»
UP: Put Podgorica – Cetinje – Budva – Tivat od 15 sati zatvo
“Obavještavamo građane da će navedeni putni pravci danas ponovo od 15.00 časova biti zatvoreni za saobraćaj do daljnjeg, uz primjenu ranije najavljenih mjera ograničenja, ukoliko posebni razlozi bezbjednosti ne budu zahtijevali promjenu navedenog režima”, naveli su iz policije Putni pravac Podgoric»»»
Crnogorski privrednici u Čikagu; Drakić: Pravi je trenutak za ulaganja i partnerstva u korist Crne Gore i naših ljudi širom svijeta
Delegacija Privredne komore Crne Gore (PKCG) nastavila je poslovnu posjetu Sjedinjenim Američkim Državama boravkom u Čikagu, gdje su u fokusu bili susreti sa predstavnicima crnogorske i balkanske dijaspore, među kojima su istaknuti privrednici i vlasnici uspješnih kompanija. Kako su saopštili iz PK»»»
Crnogorski Telekom na CIM Forumu: priznanje za doprinos zajednici kruna petogodišnjeg partnerstva
Nakon nekoliko dana ispunjenih predavanjima, panelima, radionicama, izložbama i susretima koji su Kotor ponovo učinili regionalnim centrom kreativnih industrija, završen je jubilarni, peti CIM Forum. Za Crnogorski Telekom ovogodišnje izdanje Foruma bilo je posebno značajno jer je na završnoj ceremo»»»
Crna Gora i Španija potpisale Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja; Vuković: Potvrda da Crna Gora uspješno sprovodi reforme
U okviru Samita Evropska unija – Zapadni Balkan, danas je u Tivtu potpisan Ugovor između Crne Gore i Kraljevine Španije o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i sprečavanju izbjegavanja plaćanja poreza na dohodak, čime su dvije države otvorile novo poglavlje ekonomske saradnje i dodatno učvrstile p»»»
Plenković: Crna Gora će do daljeg napretka u poglavljima 31, 23 i 24 ako se ispune hrvatski preduslovi
- Crna Gora je najviše podmakla u otvaranju i zatvaranju poglavlja. Tu postoje očekivanja s hrvatske strane o otvorenim pitanjima koja mi želimo da se riješe kako bi se stvorile pretpostavke da se ti pregovori završe - rekao je Plenković pred novinarima na Samitu Evropska unija - Zapadni Balkan koj»»»
Đukanović i Koljenović: Samit važan za evropski put Crne Gore i jačanje povjerenja
Опширније Краће K. R. Samit Evropska unija – Zapadni Balkan predstavlja važan događaj ne samo za Crnu Goru već i za proces proširenja Evropske unije, a od njega se očekuju jasne poruke evropskih lidera o podršci politici proširenja i evropskoj perspektivi regiona, ocijenili su u specijalnoj emisiji»»»
Vučić: Očekujem napredak Srbije na evropskom putu
Опширније Краће K. R. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je imao veoma dobre i produktivne razgovore sa evropskim zvaničnicima, navodeći da očekuje napredak Srbije na putu evropskih integracija u narednom periodu. Vučić je kazao da je razgovarao sa predsjednikom Francuske Emanuelom M»»»
Plenković: Crna Gora najviše odmakla u pregovorima, očekujemo napredak u otvorenim pitanjima
Опширније Краће K. R. Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković poručio je na konferenciji za medije u okviru Samita Evropska unija – Zapadni Balkan da je Crna Gora najviše odmakla u procesu evropskih integracija među državama regiona, ali da postoje otvorena bilateralna pitanja za koja Zagreb oč»»»
Sukob Jovanović - Slovinići se nastavlja: Ni odluka suda u Kotoru nije razriješila spor oko građevine kraj Starog grada
“Nikome ja nisam uskratio prolaz do građevinskog objekta, ja sam ga omogućio”, kaže Nikola Jovanović “Doći će vrijeme kada ćete morati da odgovarate i kad-tad ćete završiti u zatvoru”, poručuje porodica Slovinić Opština Budva i ja lično nikome nismo uskratili prolaz do gradilišta, poručio je predsj»»»
Francusko-njemački non-pejper: Novi pristup da se smanje pre
"Rad zemalja koje žele da se pridruže članstvu, Komisije i Savjeta trebalo bi da se fokusira na suštinu reformi, a ne na proceduralne korake", piše u francusko-njemačkom non-pejperu koji je prezentovan na Samitu EU - Zapadni Balkan u Tivtu Evropska komisija pozvana je da predstavi predloge za olakš»»»
Tivat bogatim programom dočekao goste Samita EU – Zapadni Ba
U organizaciji Evropske kuće, uz podršku Opštine Tivat, Turističke organizacije Tivat i lokalnih partnera, tokom večeri održan je sajam promotivnog i izlagačkog karaktera na kojem su predstavljeni lokalni proizvođači – IPARD korisnici, kampanja „Čuvaj da te čuva“, budući kuvari – učenici Srednje mj»»»
Svjetsko prvenstvo na 16 stadiona na razdaljini od 4.500 kil
FIFA je insistirala da većina stadiona privremeno usvoji generičke nazive, izostavljajući imena sponzora. Možda će biti potrebno malo vremena da se ljubitelji američkog fudbala ili MLS lige naviknu, ali mjesta poput stadiona SoFi ili stadiona Džilet zvanično će se zvati stadion Los Anđeles i stadio»»»
Tivat bogatim programom dočekao goste Samita EU – Zapadni Balkan
Program je okupio brojne građane, goste i predstavnike međunarodnih delegacija na gradskoj rivi Pine Tivat je sinoć bio domaćin bogatog kulturno -zabavnog programa organizovanog u susret Samitu Evropska unija -Zapadni Balkan koji se danas održava u tom gradu. Program je okupio brojne građane, goste»»»
Zajednički apel EKS-a i crnogorskih sindikata Ursuli fon der Lajen i Marti Kos: Socijalni dijalog u Crnoj Gori u dubokoj krizi
Oni u pismu izražavaju duboku zabrinutost zbog alarmantnog urušavanja socijalnog dijaloga i sistematskog podrivanja temeljnih prava radnika u Crnoj Gori. Saopštenje EKS, USSCG i SSCG prenosimo integralno: Evropska konfederacija sindikata (EKS), zajedno sa dvije reprezentativne nacionalne sindikalne»»»
Vujović i Mugoša evropskim parlamentarcima: Želimo brz ulaza
Kako je saopšteno iz Evropskog saveza, Vujović i Mugoša su zahvalili EU parlamentarcima i kompletnoj Grupi Socijalista i Demorata, kao drugoj najsnažnijoj u Evropskom Parlamentu, na podršci koju pružaju Crnoj Gori na njenom evropskom putu, iskazujući uvjerenje da će ona biti još intenzivnija u posl»»»
EU traži novi zamah proširenja: Predlaže se brža i efikasnija integracija zemalja kandidata
Опширније Краће K. R. Evropska unija želi da procesu proširenja da novi zamah kroz efikasniji i fleksibilniji pristup integraciji zemalja kandidata, navodi se u francusko-njemačkom non-pejperu, pod nazivom „Novi zamah za proširenje“, koji je prezentovan na Samitu EU-Zpadni Balkan u Tivtu. U dokumen»»»
Finansijske prevare su sve složenije
Međunarodno udruženje forenzičkih računovođa i revizora predlaže državama i institucijama regiona da ih više uključuju u istrage Finansijski kriminal, korupcija, pranje novca i finansiranje terorizma postaju sve složeniji i zahtijevaju snažniji institucionalni odgovor na nacionalnom i regionalnom n»»»
Vujović i Mugoša EU parlamentarcima: Želimo brz ulazak u Evropsku uniju, ali i suštinske reforme
Cilj Crne Gore mora biti što brži ulazak u EU, ali kao države koja suštinski sprovodi reforme i trajno obezbjeđuje građanski karakter društva, ocijenili su funkcioneri Evropskog saveza Ivan Vujović i Boris Mugoša tokom susreta sa delegacijom Evropskog Parlamenta, koju su činili poslanici Kathleen V»»»
Vujović i Mugoša EU parlamentarcima: Želimo brz ulazak u EU, ali i suštinske reforme
Od esencijalne je važnosti da se razumije da EU integracije nijesu ekskluzivno vlasništvo nijedne vlasti, već proces koji pripada cijelom društvu, kazali su Cilj Crne Gore mora biti što brži ulazak u EU, ali kao države koja suštinski sprovodi reforme i trajno obezbjeđuje građanski karakter društva,»»»
Vujović i Mugoša EU parlamentarcima: EU integracije nijesu vlasništvo nijedne vlasti
Опширније Краће M.M.Lj. Cilj Crne Gore mora biti što brži ulazak u EU, ali kao države koja suštinski sprovodi reforme i trajno obezbjeđuje građanski karakter društva, ocijenili su funkcioneri Evropskog saveza Ivan Vujović i Boris Mugoša tokom susreta sa delegacijom Evropskog Parlamenta, koju su čin»»»
Kos: Crna Gora se jasno kreće ka narednoj fazi pristupnog pr
''Crna Gora ostvaruje značajan napredak na evropskom putu i da se jasno kreće ka narednim fazama pristupnog procesa'' Evropska komesarka za proširenje Marta Kos ocijenila je da Crna Gora ostvaruje značajan napredak na evropskom putu i da se jasno kreće ka narednim fazama pristupnog procesa. U inter»»»
Android dobija opciju koja u sekundi razotkriva klonirani AI
Glavna meta ove tehnologije su prevaranti koji koriste vještačku inteligenciju kako bi klonirali glasove i lažno se predstavljali kao bliski kontakti korisnika Kompanija Google lansira novu bezbjednosnu funkciju za Android koja će automatski prepoznavati i označavati sumnjive telefonske pozive, piš»»»
Đuričković: Važno saznati razloge Vučićevog slanja 87 kriminalaca u Crnu Goru
Važno je da se sazna zašto je predsjednik jedne susjedne države poslao 87 kriminalaca u Crnu Goru i da se sazna kako je došlo do realizacije jučerašnje akcije, kojim posredstvom se došlo do saznanja i informacija, kazao je na Televiziji E, odbornik Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada - Miloš»»»
Žandarm i 45 hajduka: Dio protjerane grupe iz Tivta planirao da odsjedne u ekskluzivnom smještaju na obali
Jedan od izvora “Vijesti” kazao da je smještaj u luksuznom kompleksu “Luštica Bej” za 45 srpskih državljana koštao 36.000 eura Vučić juče u Tivtu rekao da je čarter let organizovao neko iz njegovog okruženja ko je želio da mu boravak bude “prijatniji”, ali da je to bila “velika politička greška” De»»»
Mandić: Zadovoljan sam što Spajić i Milatović nijesu reagovali na vraćanje državljana Srbije iz Tivta
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić saopštio je u emisiji “Argumenti” na RTCG da mu ne gori obraz ni pred jednim Srbinom, i da orkestrirane kampanje ostaju iza. Komentarišući vraćanje sa aerodroma u Tivtu 87 državljana Srbije koji su predstavljali rizik po bezbjednost, Mandić je kazao da je z»»»
"Sokoli“ u Košicama spremni za novi test
Sjutrašnji meč na Fudbalskog areni u Košicama počeće u 18.30 časova. Fudbaleri Crne Gore sjutra gostuju Slovačkoj sa željom da pobjedom završe niz prijateljskih utakmica. Prije tri dana, "sokoli“ su u Plovdivu savladali Bugarsku (1:0) u meču iz kojeg se pamti dosta pozitivnih momenata. Ipak, selekt»»»
Mandić: Zadovoljan sam što Spajić i Milatović nijesu reagova
Na pitanje da li je zbog izglasavanja izmjena zakona o potomcima dinastije Petrović Njegoš u kojima je ostala formulacija da je Crna Gora nasilno anektirana 1918. godine Nova srpska demokratija, na čijem je čelu, promijenila kurs, Mandić je odgovorio da NSD nije ništa promijenila. Predsjednik Skupš»»»
Humanitarni turnir Srcem do koša u Baru
Turnir će biti odigran za četvorogodišnjeg dječaka Darisa, koji se nosi sa teškom dijagnozom spina bifida i čija rehabilitacija iziskuje kontinuirane fizikalne terapije za koje porodica nema novac. Humanitarni turnir u basketu 3x3 Srcem do koša biće odigran od 5. do 7. juna na barskom terenu Arena »»»
Mandić: Zadovoljan sam što Spajić i Milatović nijesu reagovali na vraćanje državljana Srbije iz Tivta
Опширније Краће M.M.Lj. Čitaj mi: Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da je realno da Crna Gora zatvori sva poglavlja do kraja godine, ali da će morati naporno da se radi i da će poslanici vlasti i opozicije morati da se dogovaraju oko izglasavanja ustavnih promjena. Komentarišući vraćanj»»»
Mandić: Crna Gora je nekada bila srpska država, danas je i srpska, nikada nije izdala Srbiju
"Mnogo je nepravdi učinjeno u prošlosti i treba početi da ih ispravljamo. Ne vraćamo Petrovićima njihovu čitavu imovinu. Oni imaju preko 30 nekretnina u Crnoj Gori. Mi vraćamo jedan mali dio, to je simboličan gest, dvorac na Kruševcu, praunuku kralja Nikole", rekao je Mandić uz napomenu da takođe t»»»
Mandić: Crna Gora je nekada bila srpska država, danas je i srpska, nikada nije izdala Srbiju
"Mnogo je nepravdi učinjeno u prošlosti i treba početi da ih ispravljamo. Ne vraćamo Petrovićima njihovu čitavu imovinu. Oni imaju preko 30 nekretnina u Crnoj Gori. Mi vraćamo jedan mali dio, to je simboličan gest, dvorac na Kruševcu, praunuku kralja Nikole", rekao je Mandić uz napomenu da takođe t»»»
Mandić: Zadovoljan sam što Spajić i Milatović nijesu reagovali na vraćanje državljana Srbije
Опширније Краће M.M.Lj. Čitaj mi: Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da je realno da Crna Gora zatvori sva poglavlja do kraja godine, ali da će morati naporno da se radi i da će poslanici vlasti i opozicije morati da se dogovaraju oko izglasavanja ustavnih promjena. Komentarišući vraćanj»»»
Maja Hvalinska u finalu Rolan Garosa protiv Mire Andrejeve
Hvalinska je do glavnog žrijeba drugog Grend slema sezone stigla kroz kvalifikacije isenzacija je ovogodišnjeg Rolan Garosa. Meč između Šnajder i Hvalinske, 23. i 114. igračice svijeta, trajao je dva sata i 10 minuta. Hvalinska, koja je do glavnog žrijeba drugog Grend slema stigla kroz kvalifikacij»»»
Turistička oaza sa brojnim problemima: Skoro 25.000 turista posjetilo NP Skadarsko jezero od početka godine
Službe zaštite se, pored nelegalnog izlova ribe, nelegalne gradnje, odlaganja otpada, tokom ljetnjih mjeseci susrijeću i sa nepravilnostima koje se odnose na prevoz turista bez potrebnih dozvola i ulaznica Skoro 25 hiljada turista posjetilo je nacionalni park Skadarsko jezero od početka ove godine,»»»
Šta je danas usvojeno na sjednici Vlade
Vlada je, na danas održanoj 129. sjednici, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, utvrdila Predlog zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2025., saopštili su iz Vlade. Kako navode, u diskusiji je naglašeno da rast naplate prihoda budžeta u 2025. potvrđuje snažnu ekonomsku aktivnost,»»»
Crnogorska advokatura spremna da odgovori EU standardima
Crnogorska advokatura spremna je da odgovori EU standardima, a ljudi koji čine tu profesiju u Crnoj Gori imaju šta da ponude advokaturi Evrope, poručeno je na konferenciji „Budućnost advokature u Crnoj Gori: Reforme, tržište i nova generacija pravne profesije“. Konferencija, u organizaciji advokats»»»
DPS: Vučić po svaku cijenu pokušava da bude u centru pažnje, tišina najviših državnih zvaničnika posljedica straha od reakcije zvaničnog Beograda
“Sve što se dešavalo u posljednjih par dana – od čarter leta, preko pompeznih izjava o tome da ne želi da ga čeka državno rukovodstvo, preko navodne ugroženosti, potvrda je potrebe predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da po svaku cijenu bude u centru pažnju i da jeftinim manipulacijama skreće pažn»»»
Vlada: Utvrđene izmjene zakona o javnim nabavkama
U tom smislu, predložene izmjene i dopune imaju za cilj jačanje integriteta sistema javnih nabavki, unapređenje antikorupcijskog okvira i dalje usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije, kao i preporukama iz Poglavlja 5 – Javne nabavke i Poglavlja 23 – Pravosuđe i t»»»
Vlada: Rast naplate prihoda potvrđuje snažnu ekonomsku aktivnost, smanjenje sive ekonomije...
Vlada je utvrdila Predlog zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za prošlu godinu Rast naplate prihoda budžeta u prošloj godini potvrđuje snažnu ekonomsku aktivnost Crne Gore, smanjenje sive ekonomije i unaprijeđenu poresku disciplinu, saopšteno je iz Vlade. Vlada je utvrdila Predlog zakona o z»»»
Slovenački parlament izglasao novu vladu, premijer Janez Jan
Janša je u obraćanju poslanicima istakao da u dosadašnjoj istoriji nijedna vlada nije imala toliko iskusknih kadrova, kao i da se nada da će mandat biti "sistematičan i dosadan" Poslanici slovenačkog parlamenta izabrali su danas novu, 16. Vladu Slovenije i Janeza Janšu za novog premijera. Za izbor »»»