PSD retrage sprijinul pentru Bolojan. România intră în cea mai periculoasă criză politică din ultimii ani, cu 10 miliarde de euro în joc
97,7% din liderii PSD au votat să abandoneze coaliția de guvernare. Premierul refuză să demisioneze. Piețele financiare au reacționat imediat. Presa internațională vorbește despre pericol pentru fondurile UE și ratingul de credit al țării. FAPTELE, ÎN ORDINE Luni, 20 aprilie 2026, aproximativ 5.000»»»
Avertisment: economia americană va resimţi impactul negativ al conflictului din Iran chiar şi după încheierea acestuia
Războiul lui Donald Trump împotriva Iranului a dezlănţuit un torent de inflaţie în SUA despre care economiştii avertizează că va persista multă vreme după încheierea conflictului, punând presiune pe americani înaintea alegerilor de mijloc de mandat din noiembrie, relatează Financial Times. Impactul»»»
“Adevărul despre infertilitate și nașterea prin cezariană”. Avertismentele celebrei moașe Nelly Niculina Stăncescu: „Copiii autiști vin și din cezariene! Iar băieții riscă să devină mai fete”. Dr. Andreas Vithoulkas: ”Influencerii afectează” - VIDEO
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Dr. Andreas Vithoulkas: ”Avem tot felul de influencer»»»
Cum întăreşte războiul din Iran dominaţia Chinei în sectorul tehnologiilor curate
Loviţi de scumpirea dramatică a energiei în urma atacurilor Washingtonului asupra Iranului, aliaţii Americii se găsesc în faţa unui adevăr inconfortabil: calea de scăpare din şocurile legate de carburanţii fosili duce drept în braţele Chinei, scrie Politico. De la UE şi UK la Coreea de Sud şi Filip»»»
Investitor discret, cu un proiect energetic major în grafic: care este povestea termocentralei Mintia, de 1,4 mld. euro în 1.700 MW pe gaze, care va face din 2026 un an record pentru investiţiile în energie şi poate repune România pe harta exporturilor
Mass Group Holding, un grup cu sediul în Irak, este în acest moment „artizanul“ celei mai mari investiţii din producţia de energie a României, centrala pe gaze de la Mintia (Hunedoara), de 1.770 MW, o investiţie de 1,4 mld. euro. Mass Group Holding este activ în producţia de energie, unde deţine »»»
Salonul Internaţional de Carte Bookfest 2026: Bulgaria, invitat de onoare
Ediţia din acest an a Salonul Internaţional de Carte Bookfest, programată între 3 şi 7 iunie la Romexpo, aduce în prim-plan literatura bulgară contemporană. Bulgaria participă în calitate de invitat de onoare, oferind publicului din România ocazia de a descoperi o scenă literară dinamică, tot mai v»»»
CONFERINŢA „PIAŢA FINANCIAR-BANCARĂ” Vlad Camburu, BRD Groupe Societe Generale: ”Zona de riscuri trebuie gestionată responsabil”
Sectorul imobiliar din România este o piaţă în dezvoltare, nu o piaţă matură, deocamdată, ceea ce, pe de-o parte, oferă un nivel destul de ridicat de oportunităţi la acest moment, dar pe de altă parte, zona de riscuri care există în economie trebuie gestionată responsabil, spune Vlad Camburu, direc»»»
Ciprian Ciucu îl atacă pe Nicuşor Dan pentru că nu îl sprijină pe Bolojan: "S-a folosit foarte mult în campanie de numele domnului Bolojan. Probabil va juca mai departe cu Grindeanu"
Ciprian Ciucu a făcut aceste declaraţii după ce 5.000 de membri PSD au fotat în proporţie covârşitoare, 97,7%, pentru retragerea spijinului politic acordat până acum premierului Ilie Bolojan, ca parte din coaliţia de guvernare. „Domnul președinte Nicușor Dan s-a folosit foarte mult în campanie de n»»»
Analiștii: România e tratată de piețe ca un caz izolat, instabilitatea politică va fi costisitoare
Criza politică declanșată de PSD vine într-un moment sensibil pentru credibilitatea ajustării fiscale pe care România a demarat-o și pe care trebuie să o continue, pentru a aduce deficitul fiscal de la peste 9% din PIB în 2024 la sub 3% din PIB în 2030, au avertizat analiștii consultați de CursDeGu»»»
PNL și USR fac front comun în fața PSD. Bolojan: „Vom continua să asigurăm guvernarea” / Fritz: „Rămânem alături de premier în această luptă”. UDMR: „Această coaliție s-a terminat”
După ce PSD a decis să îi retragă sprijinul politic lui Ilie Bolojan, iar premierul a ieșit public și a anunțat că nu va demisiona, PNL și USR au făcut front comun pentru susținerea sa, în conferințe de presă, acuzând social-democrații că au generat o criză politică artificială și menținându-și în »»»
Șeful FBI dă în judecată publicația care a scris că ar putea fi demis din cauza alcoolului
Directorul Biroului Federal de Investigaţii al SUA (FBI), Kash Patel, a depus luni plângere penală pentru defăimare împotriva publicaţiei The Atlantic, care a susţinut într-o investigaţie jurnalistică recentă că şeful FBI are probleme cu consumul excesiv de alcool, inclusiv în timpul nopţilor petre»»»
Oglinda digitală a Republicii Moldova. Teritoriul va fi scanat 3D din avion pentru hărți gratuite de înaltă precizie
Republica Moldova demarează un proiect strategic de cartografiere aeriană, utilizând tehnologii de ultimă generație pentru a crea o dublură digitală de înaltă precizie a întregului teritoriu național. Avioanele vor colecta date esențiale pentru agricultură, cadastru și mediu până la sfârșitul lunii»»»
Israelul și Libanul, o nouă rundă de negocieri la Washington, sub medierea SUA. Discuțiile vor fi mediate de Marco Rubio
Delegațiile Israelului și ale Libanului se vor întâlni joi la Washington pentru a doua rundă de discuții, au declarat un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA și o sursă israeliană pentru Reuters. După prima rundă de discuții mediată de secretarul american de stat, Marco Rubio, care »»»
SUA, atac iminent asupra Iranului. E.S. Ovidiu Dranga, detalii din interiorul conducerii de la Teheran: Există câteva fisuri
Gardienii Revoluției din Iran au închis zilele trecute Strâmtoarea Ormuz și mai multe nave au devenit ținte ale regimului de la Teheran, inclusiv două sub pavilion indian. Într-un dialog cu jurnalistul Val Vâlcu, E.S. Ovidiu Dranga a precizat că „deocamdată“, la Teheran are un cuvânt de spus tabăra»»»
Kelemen Hunor: E inacceptabil ca un partid să-i ceară altuia să-și înlocuiască premierul. Dacă acceptă, e sfârșitul acelui partid
România se îndreaptă spre o nouă criză politică. Este vorba doar de câteva ore, până în momentul în care, cel mai probabil, o să vedem un guvern minoritar. Este și motivul pentru jurnalista Digi24 Ema Stoica a vorbit cu președintele UDMR, Kelemen Hunor. Ciprian Ciucu, critici pentru Nicușor Dan: Se»»»
Ciprian Ciucu îl atacă pe Nicuşor Dan pentru că nu îl spijină pe Bolojan: "S-a folosit foarte mult în campanie de numele domnului Bolojan. Probabil va juca mai departe cu Grindeanu"
Ciprian Ciucu a făcut aceste declaraţii după ce 5.000 de membri PSD au fotat în proporţie covârşitoare, 97,7%, pentru retragerea spijinului politic acordat până acum premierului Ilie Bolojan, ca parte din coaliţia de guvernare. „Domnul președinte Nicușor Dan s-a folosit foarte mult în campanie de n»»»
Cseke Attila: România are nevoie de stabilitate. Când PSD și PNL se ceartă, câștigă AUR
Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a spus luni că UDMR este interesată de „stabilitate politică, este foarte importantă în contextul intern şi internaţional în care se află România”. „Noi suntem interesaţi într-o stabilitate politică, care este foarte importantă în contextul intern şi internaţion»»»
Cseke Attila: Noi suntem interesaţi într-o stabilitate politică, care este foarte importantă în contextul intern şi internaţional în care se află România - Economica.net
Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Cseke Attila, a declarat luni, în localitatea Sântămăria Orlea, din judeţul Hunedoara, că UDMR este interesată "într-o stabilitate politică, care este foarte importantă în contextul intern şi internaţional în care se află România", transm»»»
Ilie Bolojan refuză să demisioneze și acuză PSD de „decizie iresponsabilă” după retragerea sprijinului politic
Premierul Ilie Bolojan a reacționat luni seară, după ce peste 97% dintre membrii Partidul Social Democrat au votat retragerea sprijinului politic pentru actualul Executiv, afirmând că va rămâne în funcție și va continua să conducă Guvernul într-un context pe care îl descrie drept complicat pentru R»»»
Dominic Fritz, prima reacție după ce PSD i-a retras sprijinul politic premierului Bolojan: „Rămânem alături de premierul în funcţie în această luptă. Nu dezertăm, miniștrii noștri vor fi la muncă”
Dominic Fritz este de părere că nu există niciun motiv pentru demisia șefului Executivului și avertizează că social-democrații „dezertează” în momentul în care instituțiile statului trebuie reformate. „Parca o petrecere electorala cu jocuri de lumini, total inadecvata, in care PSD a aratat ca parca»»»
USR acuză PSD de „minciuni” după ce formațiunea i-a retras sprijinul politic premierului Bolojan. Dominic Fritz: „O pisică ce se uită în oglindă și vede un leu. USR va rămâne alături de premierul în funcţie în această luptă”
Am luat act de decizia complet gresita si iresponsabila a PSD, fata de Romania, nu fata de o persoana. In vara anului trecut, inttr-o situatie complicata, am format o coalitiew pe baza unui plan in 3 elemente: ordine in finantele tarii, buna guvernare si repsect pentru cetateni. Ce vedem azi inseam»»»
Reacția mult așteptată de argeșeni: Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului se delimitează de derapajele lui Ion Mînzînă - Ziarul Profit
Presiunea publică și spiritul civic își spun din nou cuvântul în Argeș. În urma demersului ferm inițiat de jurnalistul Iulian Uță — care a cerut public explicații Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și, în mod direct, Arhiepiscopului Calinic —, instituția a emis în cele din urmă o reacție oficia»»»
Lia Olguța Vasilescu contestă măsurile promovate de Ilie Bolojan
Lia Olguța Vasilescu a lansat un atac frontal la adresa lui Ilie Bolojan, susținând că măsurile economice actuale riscă să repete scenariul din 2011, când austeritatea a fost urmată de contracție economică și pierderi masive de locuri de muncă. Într-o declarație recentă, Lia Olguța Vasilescu a comp»»»
Gelu Duminică: „Maturitatea politică face diferența între haos și echilibru. Fix ceea ce nu avem” - Știrile ProTV
Sociologul Gelu Duminică afirmă, luni seară, că, în perioade de instabilitate populaţia devine mai anxioasă şi mai vulnerabilă la mesaje emoţionale, iar ”deciziile greşite ale clasei politice au efecte mult mai rapide şi mai severe asupra societății”.»»»
Decizia luată de Oana Gheorghiu după acuzațiile care i s-au adus din partea social-democraților
Vicepremierul Oana Gheorghiu a declarat, luni, că va continua alături de prim-ministrul Ilie Bolojan „mandatul de a face curățenie în companiile de stat”. „Nu voi accepta în nicio clipă șantajul și populismul PSD”, a scris aceasta, într-o postare pe Facebook. Potrivit vicepremierului, PSD ar vrea î»»»
Oana Țoiu, după întrevederea cu Roberta Metsola: România este neabătută în drumul său european
România are nevoie, în continuare, de un Executiv care să dea dovadă de curaj și consecvență pentru a respecta angajamentele asumate față de cetățeni și pentru a duce la îndeplinire planurile de finanțare convenite cu partenerii europeni, a declarat ministra Afacerilor Externe Oana Țoiu, după între»»»
Alertă diplomatică în Moscova. Cetățean moldovean reținut în Rusia sub acuzația de terorism. Chișinăul solicită acces consular
Alertă diplomatică. Un cetățean al Republicii Moldova a fost reținut în Federația Rusă și pus sub acuzare pentru presupusa implicare într-un plan de pregătire a unui act terorist, potrivit unui comunicat al Ambasadei Republicii Moldova la Moscova. Din cuprinsul articoluluiAlertă diplomatică. Cetățe»»»
Estonienii îl critică pe Volodimir Zelenski. Remarcile lui despre țările baltice seamănă cu retorica Kremlinului
Într-un interviu televizat, Volodimir Zelenski a declarat că restricțiile de internet impuse de Moscova cetățenilor ruși ar putea fi legate de mobilizarea pentru un atac asupra țărilor baltice. Potrivit politicienilor estonieni, Zelenski a repetat astfel o narațiune a Kremlinului, iar o astfel de r»»»
Keir Starmer se apără în Parlamentul britanic: numirea lui Peter Mandelson în funcția de ambasador în SUA a fost „o eroare de judecată”
Prim-ministrul britanic Keir Starmer s-a adresat luni parlamentarilor britanici cărora le-a spus că numirea lui Peter Mandelson în funcția de ambasador în Statele Unite la începutul anului 2025 a fost o eroare de judecată, scrie The New York Times. Lordul Mandelson, o figură centrală a Partidului L»»»
PSD a votat cu 97,7% pentru retragerea sprijinului politic al premierului Ilie Bolojan. Sorin Grindeanu: „Nu mai este loc de nimic altceva”. Se aşteaptă reacţia prim-ministrului în această seară
UPDATE 3: Mihai Ghigiu, secretarul general adjunct al PSD, a prezentat rezultatele consultării interne. Astfel, 97,7% dintre delegaţi au votat în favoarea retragerii sprijinului politic pentru premierul Ilie Bolojan, iar 2,3% au ales „nu”. În final, Sorin Grindeanu a explicat că va pune în aplicare»»»
Jocurile politice dintre PSD şi PNL au şters 1 mld. de euro din valoarea Hidroelectrica, Romgaz, Nuclearelectrica, Transgaz şi Electrica într-o singură zi. Hidro, minus 500 mil. euro
Bursa de Valori Bucureşti a închis luni în scădere semnificativă, indicele BET coborând cu 1,87%, într-o zi în care investitorii au reacţionat direct la incertitudinea politică generată de tensiunile din coaliţia de guvernare. Marile companii de stat listate – Hidroelectrica, Romgaz, Nuclearelectri»»»
Unul dintre liderii PNL dezvăluie planul liberalilor pentru distrugerea USR: "Domnul Bolojan e omul cu coasa pentru ei" STENOGRAME
În cadrul ședinței, deputatul Robert Sighiartău a susținut că actualul premier, Ilie Bolojan, reprezintă o amenințare majoră pentru USR, în contextul în care ar reuși să atragă o parte din electoratul progresist către PNL, mai ales prin coptarea în Guvern a Oanei Gheorghiu. „Domnul Bolojan, eu le-a»»»
Portretul făcut de Olguța Vasilescu vicepremierului Oana Gheorghiu: N-a condus în viața ei niciun coteț de curci
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a lansat un atac direct la adresa vicepremierului Oana Gheorghiu, acuzând-o de lipsă de competență și de dezinformare în privința unor presupuse planuri de vânzare a activelor strategice ale statului. Declarațiile făcute de primărița de la Craiova vin într-u»»»
DERTOUR: Vacanţele deja rezervate rămân la acelaşi preţ
Într-o perioadă în care mulţi turişti urmăresc cu atenţie tot ce se întâmplă în lume şi îşi fac planurile de vacanţă cu mai multă prudenţă, DERTOUR vine cu un mesaj simplu şi liniştitor pentru clienţii săi: vacanţele deja cumpărate rămân la acelaşi preţ. Compania anunţă că nu va solicita diferenţe »»»
Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”Agricover susţine necesitatea regândirii unor practici din piaţa agricolă”
Practicile de facturare la preţ de listă, însoţite de acordarea ulterioară a unor discounturi condiţionate de respectarea termenelor de plată sunt de 20 de ani parte a realităţii pieţei, iar Agricover a semnalat în repetate rânduri că modul în care sunt aplicate poate genera efecte negative asupra »»»
CFA România: Listarea unor pachete minoritare din companiile de stat poate aduce beneficii reale economiei
Asociaţia CFA România anunţă că apreciază iniţierea dezbaterilor privind listarea unor pachete minoritare din companiile de stat, considerând că acest demers este benefic pentru economia României şi poate contribui la creşterea bunăstării românilor. Asociaţia CFA România, organizaţia profesioniştil»»»
Simon Peters, eToro: Bitcoin atinge cel mai ridicat nivel de la începutul lunii februarie
Bitcoin a urcat la 78.400 de dolari săptămâna trecută, atingând cel mai ridicat nivel de la începutul lunii februarie, pe fondul creşterii semnificative a apetitului pentru risc pe piaţă, ca urmare a progreselor înregistrate atât de SUA, cât şi de Iran în ceea ce priveşte redeschiderea Strâmtorii O»»»
Noi reguli la punctele de frontieră din toată Europa. Este haos pe aeroporturi. Decizia surpriză a Greciei
Grecia a decis să meargă pe cont propriu în raport cu restul statelor Uniunii Europene și să renunțe la aplicarea sistemului Entry / Exit pentru cetățenii britanici, după problemele majore apărute recent în Italia. Din cuprinsul articoluluiGrecia a vrut să evite problemele apărute în ItaliaPartea c»»»
Simion anunţă că nu va susţine „pe vorbe” o moţiune de cenzură PSD
George Simion a declarat luni că AUR nu poate susţine, în acest moment, o eventuală moţiune de cenzură iniţiată de PSD, invocând lipsa de încredere în angajamentele social-democraţilor. Declaraţia vine după ce liderul de grup al PSD din Senat, Daniel Zamfir, a sugerat că partidul ar putea depune o »»»
Iranul spune că nu mai vrea să negocieze cu SUA, după ce americanii ar fi „încălcat armistiţiul încă de la începutul implementării sale”
Iranul a semnalat că nu intenţionează să trimită negociatori la Islamabad pentru o nouă rundă de discuţii cu Statele Unite, ceea ce pune în pericol planurile Pakistanului de a găzdui negocieri extinse între cele două părţi aflate în conflict, cu mai puţin de 48 de ore înainte de expirarea armistiţi»»»
Cât a ajuns să valoreze un bitcoin. A atins cel mai înalt nivel din ultimele două luni
Prețul Bitcoin a atins pe 17 aprilie cel mai ridicat nivel din ultimele două luni, depășind pragul de 78.000 de dolari, pe fondul semnalelor privind o posibilă detensionare a conflictelor din Orientul Mijlociu, însă a revenit rapid sub 75.000 de dolari până în dimineața zilei de 20 aprilie, pe măsu»»»
Donald Tusk spune că va ajuta Ungaria să restabilească legăturile cu UE. Peter Magyar are la dispoziție trei luni să recupereze fondurile europene
Cu ocazia vizitei președintelui Emmanuel Macron în Polonia, premierul polonez Donald Tusk a declarat în cadrul conferinței de presă comune că Polonia va sprijini activ noul guvern pro-european al Ungariei, condus de Péter Magyar, pentru a restabili legăturile cu Uniunea Europeană. Cu toate că întâl»»»
Grindeanu: ”Mitul eroului salvator nu ţine de foame şi nici nu plăteşte facturile românilor”
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni că mitul ”eroului salvator” nu ţine de foame şi nici nu plăteşte facturile românilor iar acest management guvernamental dezastruos trebuie să înceteze, informează news.ro. El a precizat că nu mai poate cere PSD să facă parte din acest simulacru de »»»
Efectele crizei politice se văd deja în economie. Bursa de Valori Bucureşti a început săptămâna pe roşu. Toţi indicii au fost în scădere
Rulajul consemnat după aproximativ 50 de minute de tranzacționare s-a ridicat la 20,25 milioane de lei, echivalentul a 3,97 milioane de euro, într-un context în care atenția piețelor este concentrată asupra evoluțiilor politice interne și asupra stabilității Executivului. Indicele principal BET, ca»»»
Bloomberg: China importă cantități record de argint
Importurile de argint ale Chinei au atins un nivel record în luna martie, în contextul în care cererea din partea investitorilor de retail și a producătorilor de echipamente fotovoltaice au împins achizițiile mult peste media sezonieră, transmite Bloomberg, preluat de Agerpres. Datele publicate lun»»»
Semnal puternic pentru piața muncii! Marcel Miclău: „ANOFM intră într-o nouă eră a modernizării!”
Joi, 16 aprilie, o veste de maxim interes pentru piața muncii din România a fost adusă în prim-plan de bănățeanul Marcel-Dumitru Miclău, fost director al AJOFM Timiș, secretar general al Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Miclău a explicat că Guvernul României a adoptat hot»»»
Analiză Bloomberg: România intră într-un nou episod de instabilitate politică, amplificând temerile investitorilor şi agenţiilor de rating privind deficitul record, cu riscul unei retrogradări şi al creşterii suplimentare a costurilor de împrumut, deja cele mai ridicate din regiune
România se confruntă cu un nou episod de turbulenţă politică, după ce premierul Ilie Bolojan este decis să ignore apelurile celui mai mare partid din coaliţia de guvernare de a demisiona, într-un conflict care ar putea duce la prăbuşirea actualei alianţe pro-europene, arată o analiză făcută de Bloo»»»
Emmanuel Macron: „Navele Franței n-au fost atacate în Strâmtoarea Ormuz”
Emmanuel Macron afirmă că „Franța nu a fost atacată sau vizată în mod specific” în Strâmtoarea Hormuz în ultimele ore. „Mai multe petroliere și nave container au început să părăsească Strâmtoarea Ormuz. Este probabil că, în urma deciziei americane de a menține o blocadă țintită asupra orașului Ormu»»»
Risc de blackout în Republica Moldova. Securitatea energetică este la limită, avertizează Moldelectrica
Securitatea energetică a Republicii Moldova se află într-un punct critic, riscul unui blackout total fiind o amenințare reală și nu doar o teorie. Corina Popescu, președinta Consiliului de Administrație al Moldelectrica, avertizează că dependența de infrastructura vulnerabilă și integrarea rapidă a»»»
Grindeanu: A bălti la guvernare în actuala formulă este o capcană politică mortală pentru PSD
Președintele PSD Sorin Grindeanu a afirmat, luni la evenimentul „Momentul Adevărului” desfășurat la Parlament, că menținerea social-democraților în actuala formulă de guvernare reprezintă „o capcană politică mortală”, în contextul în care partidul urmează să voteze asupra retragerii sprijinului pen»»»