infoglobi.com
DW: Parisi mbështet Asamblenë Parlamentare franko-gjermane
Kryediplomati kinez: Vizita e presidentit Xi në Evropë, nxitje partneritetit strategjik dypalësh
Trafikantët shesin pasuritë, hetim hipotekave dhe noterëve
Demir Leka: Strukturat përgjegjëse të ndërhyjnë urgjentisht
Skandali – Rusi, Ministri i Ekonomisë arrestohet për korrupsion
Shkarkimet e drejtuesve të lartë të burgjeve mund t’i kushtojnë buxhetit të shtetit
Prokuroria, gati për rrafshimin e bregdetit
Basha e Berisha takime me deputetë gjermanë
Bankers Petrolum: Shteti shqiptar të na kthejë 37 milion $
Ngërçi politik/ Ambasadorja e BE: Politika të lejojë qytetarët të votojnë më 18 qershor
ina-online.net
Haziri flet për zgjedhjet në LDK, kërkon unitet
ina-online.net
Djegia e mandateve/ Ambasadorja e Gjermanisë: Respektojmë vendimin
ina-online.net
Demokratët në Tuz do të mbështesin kandidatët e Forumit Shqiptar, pa pjesëmarrje në pushtet
shqiptarja.com
Ekzekutimi i Jurgen Kurtit në mes të kryeqytetit, Partia Demokratike bën reagimin e papritur
ina-online.net
Temperaturat e larta, në Vlorë nis plazhi
Ngjarjet e datës 19 mars - RTV21
gazetainfokus.com
Taksa – A po bëhet pengesë për anëtarësim në organizata ndërkombëtare?
Vjen dueti i shumëpritur, Tuna rikthen Armendin e “harruar”
vizionplus.tv
Dabulla: Tirana gaboi që pranoi të luante në Fushë-Krujë, penalltia tendecioze
lajmi.net
Mimoza Shkodra nis pushimet, ky është vendi që ka zgjedhur
newsbomb.al
Si shpëtoi Jurgen Kurti, pamjet e ekzekutimit të Agim Arapit në Durrës
ina-online.net
Mërgimtarët e mbajnë Maqedoninë në këmbë
KOMUNIKATË PËR MEDIA
Adem Bytyçi: A do të ishte e vërtetë deklarata e dorëheqjes së Zëvëndës Kryeministrit Enver Hoxhaj, nëse raportet me Amerikën vendosen në pikën zero?
Dy letërporositë nga SHBA: Akuzat për pastrim parash, Basha të enjten llogari para Prokurorisë së Tiranës
koha.net
Intervistë e “Blic-it” të Beogradit me Veton Surroin: Në Serbi sikur është ndalur koha
6-vjetori i peticionit për Rrugën e Arbërit, firmoset nga 17,000 përkrahës
Taulant Balla: Basha drejtoi dhunën në 16 mars, Nano do vijë në Kongres
lapsi.al
U godit me vezë para disa ditësh, por shikoni se sa truproja po e ruajnë tash Veliajn
PD: Përgjimi i paligjshëm, letra nga Italia rrëzon mashtrimet dhe alibitë e Tahirit
ina-online.net
Strategjia e dëshpërimit
klankosova.tv
“Kështjella e (Mos)marrëveshjes”, rrëfimi i Adnan Merovcit për Rambujenë (VIDEO)
Agravon sherri Idrizi-Hyseni, kreu i PDIU: Të kisha këtu, e dija ç’të bëja!
syri.net
Tronditet Tirana/ Vrasje te sheshi 'Wilson'Rama kërkon dialog?! Gjosha: 'Aty e kishte, mezi priti të dorëzonte mandatet tona në KQZ' Komentet
portalb.mk
Ligji për PSP-në, do ta përcaktojë fatin e negociatave mes RMV-së dhe BE-së
“Drejtësia”, zhgënjim në Bruksel: Shqipëria mbrapa me sundimin e ligjit
indeksonline.net
Cili lider ballkanas është më i popullarizuari në rrjetet sociale?
Cilët politikanë shqiptarë bëjnë “namin” në Facebook? (FOTO LAJM)
periskopi.com
NISMA promovon edhe videon ku Limaj shihet pranë Erdoganit
FOTO / Zyra të reja aplikimi për karta identiteti në Njësinë 5
gazetablic.com
Pakënaqësi në PDK-në e Gjakovës: Kapen keq dy zyrtarë të kësaj partie
“Drejtësia”, zhgënjim në Bruksel
ina-online.net
Të festosh përvjetorin e një jubileu, pa të ndihmuar askush nga institucionet kombëtare!
insajderi.com
E bija e senatorit të ndjerë John McCain kritikon ashpër Trumpin
KUR BËHEN “PISHMAN”/ Poloka si Berisha. Fshijnë postimet nga “FACEBOOK” kur… (FOTO) – AlpeNews
almakos.com
Katër komunat veriore ende pa kryetar, njohësit e çështjes thonë se shpallja e zgjedhjeve është obligim ligjor - Arbresh.info
DOSJA 339 DHE 184/ Balla: Flluska sapuni, Basha liroi të dënuarin për vota – AlpeNews
sot.com.al
PD paralajmëron Veliajn dhe tregon sesa kohë i ka mbetur: Kujdes dosjet para se të lësh zyrën
Pas PTK’së, AAK punëson familjarë të deputetëve edhe në kompaninë ‘Pastrimi’
opozita.com
Zgjedhjet lokale, kandidatët socialistë që dihen deri tani
Info Globi 34m

Rusia me ligje që bllokojnë portalet që shajnë qeverinë

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi legjislacionin që u mundëson autoriteteve të bllokojnë faqe të caktuara interneti dhe të japin dënime për “lajme të rreme” apo për materiale që ato i konsiderojnë si fyerje ndaj shtetit ose publikut. Të dyja ligjet, që kritikët i shohin si pjesë të një përpje»»»

shekulli.com.al
8 articles
Info Globi 34m

VoA: A do të marrin pjesë britanikët në zgjedhjet evropiane?

Bashkimi Evropian duket se do të pajtohet me një vonesë për daljen e Britanisë nga blloku, por zyrtarët në Bruksel janë të shqetësuar për ndikimin që mund të ketë kjo në zgjedhjet parlamentare evropiane të majit. Ata kanë frikë se një valë euro-skeptikësh nga votuesit britanikë, nëse vendi merr pje»»»

shekulli.com.al
Koha 46m

Vrasja e Azem Hajdarit, Gjykata rihap çështjen

Gati një vit pas ekstradimit nga Turqia, Izet Haxhija fiton betejën e parë me drejtësinë shqiptare për t’u rigjykuar pas dënimit të marrë në mungesë me 25 vite burg për vrasjen e Azen Hajdarit. Gjykata për Krime të Rënda ka pranuar paraditen e të kësaj të hëne, kërkesën e Izet Haxhisë për hapjen e »»»

sot.com.al
26 articles
Koha 46m

Paçarizi: LDK-së i duhet një kryetar përbashkues dhe i gatshëm për përballje

Analist Rrahman Paçarizi ka vlerësuar se LDK-ja nuk gjendet në një situatë të lakmueshme që të shkojë në procesin e zgjedhjeve të brendshme. Sipas tij në një situatë të tillë ku zgjedhjet e përgjithshme janë të mundshme, LDK-ja duhet të tregohet e kujdesshme. “LDK ende po shpreson se do të ketë zgj»»»

koha.net
17 articles
TV Klan 1h

PS dorëzon emrat e komisonerëve për zgjedhjet

Partia Socialiste ka dorëzuar pranë KQZ-së, listën e kandidatëve për anëtarë dhe sekretarë të KZAZ-ve për zgjedhjet e pushtetit vendor. Lajmin e ka bërë të ditur kryetarja e PS-së për Tiranën, deputetja Blerina Gjylameti. Përmes një postimi në Facebook, ajo thekson se 30 Qershori është sfida e radh»»»

boldnews.al
8 articles
ATA- Albanian Telegraphic Agency 1h

STAMBOLL – Erdogan: TurkStream 31,5 miliardë metra kub gaz në vit drejt Europës

STAMBOLL, 19 nëntor /ATSH-DPA/ – Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan dhe homologu u tij rus, Vladimir Putin përuruan sot përfundimin e një seksioni të ri të gazsjellësit TurkStream. Duke folur së bashku me presidentin rus Vladimir Putin në Stamboll, Erdogan tha se tubacioni TurkStream, do të trans»»»

aa.com.tr
26 articles
Koha 1h

Historianët polakë rrëfejmë Ndre Mjedën në Krakov

Nga Tadeusz Czekalski* – Vitin e kaluar u botua në shqip libri me autor historianin polak, teologun dhe filozofin, profesorin e Akademisë Ignatianum të Krakovit, Stanislsaw Cieslak SJ (Stanisllav Çieshlak) me titull “Ndre Mjeda dhe jezuitët e tjerë të Provincës së Venecies në Krakov”. Historiani i »»»

koha.mk
Kosova 3h

Rugova: Edhe LDK-ja ka punësuar militantë, por kjo qeveri e ka tepruar - Kosova Info

Naser Rugova, deputet i LDK-së, ka pranuar se edhe partia e tij ka punësuar militantë partiakë, por jo në formën që po e bëjnë partitë në koalicionin qeverisës aktualisht.Në Interaktiv të KTV-së, Rugova ka thënë se qeverisja aktuale e vendit i ka shkaktuar dëme të pariparueshme imazhit të Kosovës. »»»

koha.net
6 articles
Bota Sot 4h

Kontratat e lobimit, Basha e Ristani në Prokurori

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe ish sekretari i Përgjithshëm, Arben Ristani janë thirrur në Prokurori për të dëshmuar te enjten mbi kontratat e lobimit të Partisë Demokratike në SHBA. Basha është thirrur në dijeni të kreut të partisë nëse ka apo jo dijeni për pagesat e lotimit, ndër»»»

tvklan.al
10 articles
Ina-online 4h

Vuçiq i ka premtuar perëndimit se do t’i sigurojë Kosovës ulësen në OKB

19/03/2019 0 Çdo të shtunë, protestuesit në Beograd mblidhen në sheshet kryesore të kryeqytetit serb, ku kërkesa kryesore e tyre është dorëheqja e presidentit, Aleksander Vuçiq, shkruan lajmi.net. Në të shumtën e rasteve në këto protesta janë shpalosur edhe premtimet e parealizuara të presidentit s»»»

lajmi.net
Ina-online 4h

Fati i Prokurorisë Speciale në tavolinën e partive politike

19/03/2019 0 Fati i Prokurorisë Speciale në Maqedoninë e Veriut mbetet të përcaktohet nga ujdia që do të arrijnë grupet e punës së dy partive kryesore maqedonase, Lidhjes Social Demokrate (LSDM) dhe VMRO-DPMNE-sësi dhe partisë shqiptare në pushtet, Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI).Qëndrimet »»»

evropaelire.org
Ina-online 4h

Mësim në gjuhën e pakicave në Shqipëri, aplikohet modeli maqedonas i 20%

18/03/2019 0 Ministria e Arsimit dhe ajo e Brendshme kanë hartuar një draft që është hedhur për konsultim publik që prej fillimit të muajit mars. Projektvendimi parashikon që në institucionet arsimore ekzistuese, ku gjuha e arsimimit është gjuha shqipe, nxënësit që i përkasin pakicave kombëtare të »»»

botasot.info
7 articles
Sot 4h

Ekzekutimi i Jurgen Kurtit në mes të kryeqytetit, Partia Demokratike bën reagimin e papritur

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Gent Strazimiri akuzon ministrin e Brendshëm për mungesën e sigurisë, teksa thekson se brenda 72 orëve në zemër të Tiranës kanë ndodhur dy vrasje. "Llesh, Brenda 72 orëve 2 vrasje mu në zemër të Tiranës! Policia në drejtim të paditur...njësoj si vrasësit...Po ti m»»»

shqiptarja.com
Alpenews 4h

VRASJA E JURGEN KURTIT/ Në profilin e viktimës “lum” komentesh: E dija që kjo ditë do të vinte shpejt (FOTOT) – AlpeNews

Viktima e sotme në Tiranë, Jurgen Kurti nuk është një emër i panjohur për policinë por dhe për publikun shqiptar. Ai njihet si menaxher i VIP-ve dhe u arrestua para disa vitesh për vrasjen e babait të tij, por kur daja pranoi krimin Kurti u la i lirë. Ai po ashtu akuzohet si i përfshirë në një sher»»»

gazetaexpress.com
23 articles
Zeri 5h

Haraqija: LDK-së i duhet një njeri që kryen më shumë punë se sa që del nëpër media

Ai këto komente i bëri në Klan Kosova duke shtuar se në kohën e Rugovës, LDK-ja asnjëherë nuk iu ka ikur përgjegjësive parlamentare. “Unë nuk mendoj se Isa Mustafa do të jetë kandidat i ardhshëm për kryetar të LDK-së. Ndërsa nuk mund të vijë dikush prej rrugës dhe të bëhet brenda natës kryetar i LD»»»

klankosova.tv
Infokusi 5h

​Ambasadorja gjermane: Qeveria legjitime, debati politik brenda Parlamentit

Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri, Susanne Schütz thotë se do të vazhdojnë të bashkëpunojnë me qeverinë legjitime. Në një reagim, diplomatja gjermane thotë se Parlamenti është vendi ku duhet të zhvillohet debati. “Ne respektojmë vendimin e secilit deputet dhe të pasuesve të tyre në lista për dor»»»

vizionplus.tv
10 articles
Bota Press 5h

Vjen dueti i shumëpritur, Tuna rikthen Armendin e “harruar”

Altuna Sejdiu-Tuna ka publikuar në fundjavë albumin e saj më të fundit “Fortuna”, Në këtë album Tuna ka vendosur të jetë shumë më shumë artistike. Ka lënë mënjanë këngët argëtuese dhe të shpejta, për të bashkëpunuar me dy artistët e njohur Armend Rexhepagiqi, Aida Baraku dhe Yll Limani. Këngëtarja »»»

Info Globi 5h

Manfred Weber: Europa e paplotë pa Ballkanin

Kandidati i partive popullore europiane, Mafred Weber në një samit në Bukuresht shprehet se Bashkimi Europian nuk do të ishte i plotë pa pasur edhe shtetet e Ballkanit brenda. Kurse Turqia nuk mund të hyjë në BE, tha ai. Gjermani Manfred Weber, kandidati kryesor i partive popullore europiane, (EVP)»»»

shqiptarja.com
21 articles
Starplus-tv 5h

SHPËRTHIM ME TRITOL NË LINJËN 400 KW NË LAÇ, DENONCON QEVERIA AKUZON OPOZITEN

Qeveria ka denoncuar shpërthimin me tritol ndaj një linje të transmetimit të energjisë elektrike 400 KW në Laç, ndërsa përgjegjës bën Partinë Demokratike dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim se kanë dhënë urdhrin për këtë akt dhune. Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, zëdhënësja e »»»

shqiptarja.com
8 articles
. :

... »»»

Periskopi 5h

Abdullahu: LDK duhet të zgjedhë një kandidat intelektual, ta vazhdojë traditën e partisë

Analisti politik Faton Abdullahu ka komentuar zgjedhjen e kandidatit të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ai ka thënë se lideri i ardhshëm i kësaj partie duhet të jetë i pranueshëm edhe nga qytetarët edhe nga strukturat e brendshme, njofton Klan Kosova. “Kandidatët që kanë thënë se mund të jenë lider»»»

klankosova.tv
6 articles
Lajmifundit 5h

Si shpëtoi Jurgen Kurti, pamjet e ekzekutimit të Agim Arapit në Durrës

Ne prill te vitit 2018 nje denoncim publik ne Fiks Fare do te denonconte lirimin e Jurgen Kurtit nga drejtesia pasi ishte arrestuar per vrasjen e Agim Arapit ne Durres. E shoqja e viktimes publikoi pamjet e ngjarjes dhe kerkoi qe 26 vjecari Kurti te arrestohej pasi ishte liruar nga akuzat duke u dh»»»

newsbomb.al
Ina-online 5h

Mërgimtarët e mbajnë Maqedoninë në këmbë

18/03/2019 0 Një e katërta e popullatës së Maqedonisë jetojnë jashtë saj. Sipas analizës së Qendrës “Per Vju” të bazuar në statistikën e Kombeve të Bashkuara për vitin 2015, në Maqedoni – 21 për qind e popullatës apo 510 mijë banorë janë mërgimtarë. Bile në vitet e fundit nga i tërë Ballkani Perënd»»»

ina-online.net
KosovoPolice 5h

KOMUNIKATË PËR MEDIA

Prishtinë, 18 mars 2019 Ndihmëssekretarja e Shtetit e SHBA-ve për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimin e Ligjit (INL), znj. Kirsten D. Madison, gjatë qëndrimit të saj në Kosovë, realizoi edhe një vizitë zyrtare në Policinë e Kosovës, ku u prit nga drejtori i Departamentit për Hetime z.»»»

Almakos 5h

A po bëhet taksa pengesë për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare?

Janë të paktën tri synime në agjendën aktuale të Kosovës për anëtarësim në organizata e mekanizma ndërkombëtarë. Përpjekjet e sërishme për anëtarësim në organizatën e INTERPOL-it (Policinë Ndërkombëtare), pastaj anëtarësimi në Këshillin e Evropës dhe në Organizatën Botërore të Tregtisë, janë disa n»»»

evropaelire.org
7 articles
7 articles
Newsbomb 6h

Kontrata e lobimit 600 mijë dollarë në Amerikë, Prokuroria thërret Lulzim Bashën dhe Arben Ristanin

Kryedemokrati Lulzim Basha dhe Arben Ristani janë thirrur të enjten në Prokurorinë e Tiranës, në lidhje me kontratën e lobimit 600 mijë dollarë në SHBA. Kryedemokti e Ristani do të paraqiten ditën e enjte në organin e akuzës për t’u njohur me përgjigjen e letërporosisë së SHBA për kontatën e lobimi»»»

balkanweb.com
6 articles
JavaNews 6h

Taulant Balla: Basha drejtoi dhunën në 16 mars, Nano do vijë në Kongres

Vendi po hyn në krizën më të thellë që prej më shumë se 20 vjetësh. Si dilet pres saj? A pranon shumica qeverisëse të shkojë në zgjedhje të parakohshme? A kanë nisur negociatat mes palëve për të dalë nga ky impas dhe cfarë roli po luajnë ndërkombëtarët? Këto janë temat e emisionit të sotëm “5 Pyetj»»»

Gazeta Blic 6h

U godit me vezë para disa ditësh, por shikoni se sa truproja po e ruajnë tash Veliajn

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka shtuar masat e sigurisë pas asaj që i ndodhi ditën e diel kur një student tentoi ta qëllojë me bojë në hyrje të zyrës së tij. Një ditë më pas ai është parë me forca të shtuara që e rrethonin në një aktivitet së bashku me ministrin e Diasporës, Pandeli »»»

lapsi.al
Bota Sot 6h

Majlinda Bregu: Basha më doli shok i keq, ndërsa Ramën…

Majlinda Bregu e ftuar këtë mbrëmje në emisionin “Në Kurthin e Piter Pan”, foli rreth marrëdhënieve me kryeministrin Edi Rama dhe kryedemokratin Lulzim Basha. Bregu u pyet nga fëmijët se cilin ka më shumë shok Bashën apo Ramën. Bregu u shpreh se Lulzim Basha i ka dalë shok i keq, kurse për Ramën aj»»»

boldnews.al
8 articles
Bota Sot 6h

Alfred Peza: Protesta, jo popullore por e organizuar nga aparatet politike

Alfred Peza, Sekretar për mediat në PS dhe analist i njohur deklaroi në Open se ka një spekullim kur thuhet se janë protesta popullore ato që organizon opozita. Sipas Pezës ato janë të organizuar nga ana e motorit politik të PD-së dhe LSI-së dhe jot ë organizuara nga qytetarët. Kjo deklaratë ka sje»»»

boldnews.al
Abcnews 6h

Denaj: Prioritet eksportet shqiptare drejt tregjeve të BE-së

Sipas Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave, qeveria shqiptare ka në fokusin e saj nxitjen dhe mbështetjen e eksporteve vendase drejt tregjeve të Bashkimit Evropian, çka përkthehet në rritje të të ardhura për ekonominë. Ministria e Financave dhe Ekonomisë deklaron se mbështetja e prodhuesve vendas »»»

botasot.info
9 articles
Insajderi 6h

“Stadiumi Kombëtar i Kosovës do të jetë më i bukuri në Ballkan”

Është përfolur shumë rreth Stadiumit Nacional të Kosovës, i cili po ndërtohet në Drenas. Shuma të majme janë investuar në këtë projekt gjigant për sportin kosovar, derisa së fundmi Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se stadiumi do të jetë më i miri në Ballkan dhe ndër më të mi»»»

kallxo.com
10 articles
Tetova Sot 6h

Balla nuk i ndahet Lulzim Bashës: I dha votat, se u nxorri djalin nga burgu

I ftuar në emisionin “5 pyetje nga Babaramo” në Report TV, kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, u shpreh në lidhje me akuzat për vjedhjen e votave. Për ta ilustruar Balla tregoi një shembull nga zgjedhjet e vitit 2017, për kreun e PD-së Lulzim Basha. Balla tha se lideri i PD-së i ka p»»»

newsbomb.al
8 articles
Bold News 6h

Idrizi-Hysenit: Të kam pushuar nga puna, kam edhe e-mail e Ramës… | BoldNews.al

Shpëtim Idrizi, kryetar i PDIU-së, dhe Alket Hyseni, deputet i PS-së, kanë vijuar përplasjen në studion e Open. Ndërsa Idrizi po artikulonte kërkesën e opozitës për zgjedhje të parakohshme, përmes një qeverie tranzitore, ka ndërhyrë disa herë deputeti socialist. Kjo ka bërë që Idrizi t’I kujtonte H»»»

boldnews.al
Syri 6h

Dyshimet/ A u vra ish i përndjekuri për shkak të gjyqit në Gjermani të 'kasapit' të burgut të Qafë Barit? Komentet

22:10, 18/03/2019 Vijon të jetë në qendër të vëmendjes vrasja e Haxhi Baçinozit. Ish i përndjekuri politik u ekzekutua pasditen e ditës së shtunës pranë Liqenit Artificial të Tiranës. 62-vjeçari, i burgosur politik në burgun famëkeq të Qafë Barit, njihej si një prej aktivistëve më të zellshëm anti-»»»

balkanweb.com
10 articles
Lexo 6h

Ahmetaj akuzon Metën: Është dygjuhësh dhe i dykuptimtë, i paqartë për sistemin. Fajson të gjitha palët

Ish-ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, i ftuar në emisionin ‘Mbrëmje Ide’ në ABC News ka komentuar deklaratat e Presidentit Meta. Gjatë ditës së sotme, Meta tha se klasa politike shqiptare duhet të marrë përgjegjësitë e saj dhe çështjet duhet të zgjidhen në mënyrë transparente, me d»»»

newsbomb.al
6 articles
Abcnews 6h

TEC-i i Korçës, Klosi: Mosdhënia e lejes, revokim i përhershëm dhe i pakthyeshëm

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit bën të ditur se vendimi për TEC-in e Korçës ka të bëje me një revokim të përhershëm dhe të pakthyeshëm. Lajmin e bëri të ditur ministri Blendi Klosi gjatë fushatës “Krijo Oksigjenin Tënd” në Ersekë. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit jep përgjigje të prerë për speku»»»

shqiptarja.com
City News Albania 6h

Marrëdhënia me liderin e PD-së/ Majlinda Bregu: Basha më doli shok i keq

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Majlinda Bregu ishte e ftuar në emisionin me fëmijë “Në Kurthin e Pitër Panit”. Gjatë intervistës Bregu u pyet nga fëmijët se kë ka më shumë shok, Ramën apo Bashën. Pas këmbënguljes së fëmijëve ish-deputetja u përgjigj se Basha i ka dalë shok i keq, ndërsa me Ra»»»

alpenews.al
10 articles
Tetova Sot 6h

Ish-ushtari i UÇK-së përcolli djalin për Evropë, përmes një letre u dërgon një porosi krerëve të shtetit

“Për kënd i rritëm fëmijët tanë, me shku mu ba rraktarë të evropjanve, marre ju koftë” Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Feim Krasniqi përmes një letre është drejtuar së fundmi krerëve shtetërorë, të cilët i ka kritikuar për gjendjen e keqe në të cilën po kalon vendi. Invalidi i UÇK-së »»»

shekulli.com.al
25 articles
Kohajone 7h

Cilët politikanë shqiptarë bëjnë “namin” në Facebook? (FOTO LAJM)

Rrjetet sociale tashmë prej kohësh janë bërë hapësira më e mirë për politikanët pasi kanë një komunikim të drejtpërdrejtë me audiencën pa pasur nevojën për të pasur ndërmjetësues. Rrjeti social që përdoret më shumë nga shqiptarët aktualisht është gjiganti Facebook ku ndodhet rreth 50% e popullsisë.»»»

Infokusi 7h

Halimi: Mustafa në hall të madh, s’e di kë ta mbështes për kryetar

Sociologu Fisnik Halimi thotë se LDK po vazhdon të ketë vështirësi në gjetjen e përcaktimit të saj për të ardhmen. Në kohën kur janë ofruar zgjedhjet për të parin e kësaj partie, Halimi mendon se lideri aktual i kësaj partie nuk ka vendosur se kë do ta mbështesë për këtë pozitë. Sipas Halimit, nëse»»»

epokaere.com
29 articles
JavaNews 7h

Lokalet/ PS harton listën e 61 kandidatëve për kryebashkiakë, emrat që po diskutohen

Prej muajsh PS ka nisur përgatitjet për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Pritshmëritë ishin që lista garuese e kandidatëve për kryetar bashkie të publikohej gjatë Kongresit të së shtunës. Por kryesia vendosi që këtë proces ta shtyjë pas kongresit. Një burim nga PS i tha Top-Channel se kjo ka ndodh»»»

botasot.info
8 articles
Infokusi 7h

Mediumi i famshëm NatGeo shkruan për Shqipërinë, e quan fqinje të bukur të Italisë

Gazetarja e njohur italiane Francesca Masotti i ka dedikuar një tjetër artikull të mrekullueshëm bukurive të rralla kulturore të Shqipërisë që është botuar në edicionin italian të revistës prestigjioze “National Geographic”. “Shqipëria është një destinacion që duhet të zbulohet i tëri me qetësi dhe»»»

botasot.info
Portalb 7h

“Fake News” në Shqipëri, u shtuan mbi 400 portale para zgjedhjeve

Pavarësisht se lajmet e rremë janë një problematikë e vjetër, me shumëfishimin e portaleve “Fake News” mbetet problem i ri; sidomos në prag zgjedhjesh, njofton TCH. “Arriti gati 167 portale të regjistrohen. Situata vazhdon të jetë kaotike, momentalisht janë mbi 800 portale. Dhe mbi 400 portale janë»»»

portalb.mk
Kosova Sot 7h

E bija e senatorit të ndjerë John McCain kritikon ashpër Trumpin

Meghan McCain thotë se presidenti amerikan Donald Trump ka ‘jetë patetike’ pasi kaloi gjithë fundjavën duke kritikuar babanë e saj të ndjerë, senatorin John McCain. ‘Ai kaloi fundjavën e tij i obsesionuar pas një njeriu të madh, sepse ai e di, unë e di, dhe të gjithë ju e dini se ai nuk do të jetë »»»

insajderi.com
Arbresh 7h

Katër komunat veriore ende pa kryetar, njohësit e çështjes thonë se shpallja e zgjedhjeve është obligim ligjor - Arbresh.info

Përkundër që institucionet janë të obliguara të shpallin zgjedhje, pas dorëheqjes së kryetarëve të katër komunave në veri të vendit, kjo nuk po ndodhë. Njohësit e politikës dhe të qeverisjes lokale, thonë se situata specifike dhe mundësia e bojkotit të zgjedhjeve po e bënë këtë. Situata specifike d»»»

almakos.com
Gazetatema 7h

“Më ndjekin makina me targa shqiptare”, ish-deputeti: Duan të më vrasin

Ish-deputeti i Parlamentit të Kosovës, Gani Geci ka deklaruar se është njoftuar nga policia se jeta e tij është në rrezik. Geci është paralajmëruar që të ketë kujdes pasi disa automjete me targa shqiptare po shëtisin nëpër Drenicë dhe ka informacione seedhe mund ta ketë jetën në rrezik. Ai njofton »»»

insajderi.com
14 articles
Panorama 7h

Turqia rrit me shpejtësi kultivimin e kësaj bime për të ndihmuar…

Turqia po rrit me shpejtësi prodhimin e kërpit industrial në të gjithë vendin për të përmirësuar ekonominë e “sëmurë” të vendit. Kultivimi i kërpit në Turqi u ndalua dekadat e fundit për shkak të rregullave anti-narkotike të Presidentit Rexhep Taip Erdogan, por megjithatë, kreu i shtetit turk ka nd»»»

koha.net
8 articles
Sot 7h

Paralajmëron Spartak Ngjela: Nuk ka rënë bomba, por ja çfarë po bëjnë ndërkombëtarët

Avokat Spartak Ngjela i ftuar në emisionin "360 gradë" ka folur për sistemin e drejtësisë. Sipas tij vettingu po heq të korruptuarit. "Shtet ligjor do të thotë të kesh gjykatë, të tjerat janë broçkulla. Ky është sistem i gjykatës, të tjerët tjerrin pambuk. Ne nuk kemi pasur gjykatë. Vetingu po elim»»»

cna.al
Bota Press 7h

Halimi: LDK nuk po shkëputet nga miti i Ibrahim Rugovës

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka filluar procesin zgjedhor partiak por LDK e mohon se ka pasur kandidim zyrtar nga ndonjë anëtar i kësaj partie. Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, është deklaruar se do të garojë për këtë post. Sociologu Fisnik Halimi mendon se në këtë parti historikisht ka pasur ga»»»

gazetainfokus.com
Kosova 7h

Analistët në Beograd kundër diskutimit për territore: Do të pësonin më së shumti serbët - Kosova Info

Dushan Janjiq vazhdon të insistojë se dialogu mes Serbisë dhe Kosovës ngjanë me pacientë në komë, për të cilin të gjithë mendojnë nëse ia vlen të kthehet në jetë.Kryetari i bordit të Forumit për Raporte Etnike konsideron se është bërë gabim i madh kur presidentëve Thaçi e Vuçiq iu lejua që të flasi»»»

koha.net
Alpenews 7h

DOSJA 339 DHE 184/ Balla: Flluska sapuni, Basha liroi të dënuarin për vota – AlpeNews

Vendi po hyn në krizën më të thellë që prej më shumë se 20 vjetësh. Si dilet pres saj? A pranon shumica qeverisëse të shkojë në zgjedhje të parakohshme? A kanë nisur negociatat mes palëve për të dalë nga ky impas dhe cfarë roli po luajnë ndërkombëtarët? Këto janë temat e emisionit të sotëm “5 Pyetj»»»

Periskopi 7h

Daçiq: Socialistët nuk do t’i tradhtojnë serbët në Kosovë

Kryetari i SPS Ivica Daçiq, gjatë një takimi sot në Beograd me përfaqësuesit serbë të kësaj partie në Kosovë, tha se socialistët kurrë nuk do t’i braktisin serbët e Kosovës. Daçiq shtoi se partia që ai drejton do të vazhdojë ta mbështesë dhe ndihmojë serbët për mbijetesë. Shpërndaje në: ... »»»

insajderi.com
8 articles
Sot 7h

PD paralajmëron Veliajn dhe tregon sesa kohë i ka mbetur: Kujdes dosjet para se të lësh zyrën

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka replikuar me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, pasi ky i fundit ka akuzuar PD-në për vendosje të tritolit në shtyllat e tensionit të lartë në Laç. Gjithashtu Veliaj ka akuzuar PD edhe për vendosjen e zjarrit në koshat e plerave në Tiranë. Zhupa k»»»

sot.com.al
Bota Press 7h

Pas PTK’së, AAK punëson familjarë të deputetëve edhe në kompaninë ‘Pastrimi’

Posta dhe Telekomi nuk është streha e vetme ku gjejnë punë familjarët e politikanëve kosovarë. Edhe kompanitë tjera publike, janë një mundësi e mirë për të marr një pagë të lartë kundrejt një punë jo shumë të madhe. Kompania “Pastrimi”, është njëra ndër to. Në një listë e dërguar në redaksinë e tel»»»

Alpenews 7h

DOSSIER/ Lidhja e çuditshme mes tritolit në shtyllat e tensionit dhe PD në opozitë – AlpeNews

Dy vite më parë, ish-drejtori i Shërbimit Informativ Kombëtar për periudhën 1997-2002, Fatos Klosi deklaronte se në kohën e tij i vinin raportime të shpeshta mbi shpërthime të shtyllave të tensionit të organizuara me dijeninë e Partisë Demokratike. Kohët kanë kaluar, por historia duket se po përsër»»»