evropaelire.org
Gabimet e EULEX-it, ngatërron mbetjet mortore të serbëve me ato të shqiptarëve
boldnews.al
Skandali me pasaportat në kufi, reagon Ministria e Jashtme
indeksonline.net
Aleksandër Vuçiç: Shqiptarët duan më shumë serbë në ushtri, mos shkoni të shërbeni për ata
gazetaexpress.com
Lirohet në mungesë të provave njëri prej policëve të arrestuar për eleminimin e Ivanoviqit
portalb.mk
Ngjarja e 27-prillit, seanca për imunitetin e Veljanoskit do të vazhdojë nesër
gazetaexpress.com
Kryesia e PD, Basha: Nisni punën, zgjedhjet janë mbrapa dere
klankosova.tv
Gazeta gjermane publikon datën e nënshkrimit dhe modalitetet e marrëveshjes Kosovë -Serbi
indeksonline.net
Kur do të ngritet aktakuza e parë nga Gjykata Speciale?!
evropaelire.org
Me platformë, por pa unitet në dialog
sot.com.al
Ish-ministri sulmon Veliajn: Erjonët dhe Edvinët janë andej, nuk kanë punë me ne Komentet
evropaelire.org
Daçiq: Putini është pajtuar para pesë vjetësh për vënien e kufirit Kosovë-Serbi
gazetainfokus.com
Fati i Telekomit: Të konkretizohet ndërprerja përfundimtare e kësaj kontrate - RTV21
koha.net
Prokuroria e Shtetit bëhet me strategji për ndjekjen e krimeve të luftës
klankosova.tv
Haradinaj: Ikona e Kosovës, e pamposhtur
koha.net
Dorëzohet medikamenti ‘Amoxicilin’ në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prizren
zeriamerikes.com
Presidenti Trump i shkruan letër Zaevit, vlerëson lartë Marrëveshjen e Prespës
evropaelire.org
Zyberi: LSDM nuk ka guxim të del me kandidat shqiptar për President
periskopi.com
Vuçiq takon Radojiçiqin, të dyshuarin në vrasjen e Ivanoviqit
gazetablic.com
Gazeta gjermane “Frankfurter Rundschau”: Është arritur marrëveshja për ndryshim të kufijve në Kosovë
mia.mk
LSDM: VMRO-DPMNE të kërkojë nga anëtarët e saj t’i tërheqin familjarët nga pozicionet që ua kanë siguruar
portalb.mk
VMRO-DPMNE: Të kota janë tentativat e LSDM-së të manipulojë me opinion
sot.com.al
Rama shmang komentet për kryetaren e LSI-së: Do marrim Bashkinë Gjirokastër
sot.com.al
A do rikandidojë LSI Lefter Kokën, si përgjigjet Kryemadhi
syri.net
Me një faturë 100 mld dollarë, misioni i NATO-s në Agfanistan dështoi
gazetablic.com
SHBA-ja anulon pjesëmarrjen e Kosovës në tetë programe të Qendrës ‘George Marshall’
periskopi.com
Flet një nga të dorëhequrit nga Vetëvendosje: Nuk e duan mendimin ndryshe, një aktivist e quajtën SHIK
gazetaexpress.com
Shyqyri Bytyqi mbushë Ministrinë e Arsimit me familjarë të vetë e militantë të NISMA-s
syri.net
“Lasgushi nuk ka humbur”! Rama për “Air Albania”: Projekte të tilla duan kohë
boldnews.al
Shkarkimi i Kryeprokurores, KLP i përgjigjet opozitës: Nuk kemi kompetencë
koha.net
Vuçiq me fjalor të Millosheviqit: Askush nuk guxon t’i ngucë serbët në Kosovë
balkanweb.com
ALBtelecom prezanton shërbimet dixhitale inovative të Lifecell
klankosova.tv
Kampusi i Universitetit “Kadri Zeka” do të ndërtohet në lokacionin aktual të FSK-së në Gjilan
evropaelire.org
Kombinati
gazetablic.com
Sonte nga ora 22:00 në ‘BlicInterview’ flet lideri i LDK-së, Isa Mustafa – vjen me deklarata ekskluzive
koha.net
Ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi, Doris Pack thotë se është rrezik për…
shqiptarja.com
Ambasadori i BE: Fazë pasigurie politike, duhet dialog
Nafta, në rritje të lehtë – Prodhimi në SHBA rritet në 12 milionë fuçi në ditë
insajderi.com
Brexit do ta bëjë më pak të sigurt SHBA-në dhe Evropën - Arbresh.info
insajderi.com
Ymeri: Vuçiq po vazhdon të mbetet kopje e Millosheviqit
gazetablic.com
Haradinaj: Ne mund të diskutojmë sa të duam, por taksa nuk hiqet
vizionplus.tv
Nga Andi Bushati/ Edhe njëherë për domosdoshmërinë e “dhunës”
balkanweb.com
ZAEV-AHMETI DISKUTOJNË PËR KANDIDAT TË PËRBASHKËT PËR PRESIDENT
kallxo.com
Aksident i rëndë në Komoran
sot.com.al
“Ai ka dalë pa brekë”, ish-ministri i Drejtësisë: Të përgatisim zgjedhjet, Erjonat dhe Edvini, nuk kanë punë me…
tesheshi.com
Patozi: Burim i katastrofës politike, marrëveshja e 17 Majit
koha.net
VV: Kontrata me Z-mobile skadoi - kryeministri mban përgjegjësi nëse kjo vazhdohet - Kosova Info
Rama kalon në sulm: PD përfaqëson grupet e kumarit, të trafikut dhe ata që i tremben drejtësisë
insajderi.com
Lekaj thotë se s’ka vend për qeveri të re
indeksonline.net
Interesim i madh në konkursin për ushtarë të rinj, mbi 5000 aplikacione
lapsi.al
Kryemadhi krerëve të bashkive: Me krerët e PD-së shtab për protesta. Jemi të përgatitur për çdo skenar të Ramës!
sot.com.al
UDHËTOI ME BASHËN NË VJENË/ Shkëlzen Berisha publikon FOTON kë takoi
koha.net
AVONET publikon punësimet e Nismës në Ministrinë e Arsimit
shekulli.com.al
KLP diskuton kërkesën për shkarkimin e kryeprokurores Arta Marku – MEDIAL.mk
Klan Kosova 6m

Valon Syla: Jam pro korrigjimit të kufijve – nëse konflikti shqiptaro-serb përfundon

Analisti politik, Valon Syla, ka thënë se e mbështetë idenë e korrigjimit të kufijve me Serbinë nëse ky korrigjim do ta përfundonte një herë e mirë konfliktin shqiptaro-serb. Ai këto komente i bëri në emisionin Info Magazine duke shtuar se një shumicë e madhe e politikanëve janë për idenë e korrigj»»»

klankosova.tv
KosovaOnLine 14m

Gazeta gjermane publikon datën e nënshkrimit dhe modalitetet e marrëveshjes Kosovë -Serbi

Gazeta e përditshme gjermane “Frankfurter Rundschau” ka shkruar për detajet e një dokumenti në të cilën SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë shkruar marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë. Gazeta tregon se çka do të ndodhë me Trepçën dhe Liqenin e Ujmanit ndërsa zbulon datën kur kjo marrëveshje nën»»»

Telegrafi 42m

Gazeta gjermane “Frankfurter Rundschau”: Është arritur marrëveshja për ndryshim të kufijve në Kosovë

BE-ja dhe SHBA-të janë të gatshme të pranojnë këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe më 12 qershor, në Uashington pritet të nënshkruhet marrëveshja rreth ndryshimit të kufijve, e cila do të hynte në fuqi gjashtë muaj më vonë, shkruan gazeta gjermane “Frankfurter Rundschau”. Kjo gazetë n»»»

telegrafi.com
Kosova Sot 45m

Me platformë, por pa unitet në dialog

Përderisa Platforma e Kosovës për bisedime me Serbinë, pritet që së shpejti të jetë para deputetëve të Kuvendit të Kosovës për miratim, polarizimet ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe Ekipit negociator, janë duke vazhduar përmes deklaratave që paraqesin qëndrime krejtësisht të kundër»»»

Radio Evropa e Lire 53m

Me platformë, por pa unitet në dialog

Përderisa Platforma e Kosovës për bisedime me Serbinë, pritet që së shpejti të jetë para deputetëve të Kuvendit të Kosovës për miratim, polarizimet ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe Ekipit negociator, janë duke vazhduar përmes deklaratave që paraqesin qëndrime krejtësisht të kundër»»»

evropaelire.org
Sot 54m

‘Frankfurter Rundschau’: Është arritur marrëveshja për ndryshim të kufijve në Kosovë

BE dhe SHBA janë të gatshme të pranojnë këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe më 12 qershor, në Uashington do të nënshkruhet marrëveshja rreth ndryshimit të kufijve, e cila do të hynte në fuqi gjashtë muaj më vonë, shkruante sot gazeta gjermane “Frankfurter Rundschau”. Kjo gazetë në ko»»»

sot.com.al
Telegrafi 59m

Hulumtimi i RIDEA-s: Shqiptarët dhe serbët kundër korrigjimit të kufijve (Video)

Drejtori i Institutit Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA) , Labinot Greiçevci, në një intervistë për Telegrafi.com me gazetarin Muhamet Hajrullahu, ka folur rreth hulumtimit të realizuar nga ky institut lidhur me dialogun Kosovë-Serbi. Duke përmendur skenarët e mundshëm të marr»»»

telegrafi.com
Gazeta NewBorn 1h

Ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi, Doris Pack thotë se është rrezik për…

Doris Pack thotë se ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi është rrezik për Ballkanin dhe Evropën. Politikania e njohur gjermane Doris Pack ka konfirmuar se gjendja në Ballkan aktualisht është shumë e rrezikshme. SponzorSipas saj, kjo situatë kërcënon të shndërrohet në kaos pasi, ka thënë ajo, rajoni ësh»»»

Gazeta NewBorn 1h

Gazeta gjermane: Është arritur marrëveshje për ndryshim të kufijve në Kosovë

Gazeta gjermane ‘Frankfurter Rundschau’ raporton se është arritur marrëveshje për ndryshim të kufijve në Kosovës. BE-ja dhe SHBA-të janë të gatshme të pranojnë këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe më 12 qershor, në Uashington pritet të nënshkruhet marrëveshja rreth ndryshimit të kufij»»»

Kohajone 1h

Rexhep Qosja: Katër delegacionet e Kosovës në bisedimet me Serbinë, një komedi!

1.Ka një krizë dhe ka shumë paqartësi në bisedimet e filluara tash e sa vjet ndërmjet dy shteteve të cilat para nëntëmbëdhjetë vjetësh ishin në luftë: ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Në mendjet e përfaqësuesve të këtyre dy shteteve, historia e të cilave është e ngarkuar me shumë drama, tragjedi dhe d»»»

Epoka e re 1h

Gazeta gjermane publikon datën e nënshkrimit dhe modalitetet e marrëveshjes Kosovë - Serbi

Gazeta prestigjioze gjermane “Frankfurter Rundschau” ka shkruar për detajet e një dokumenti në të cilën ShBA dhe Bashkimi Evropian kanë shkruar marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë. Kjo gazetë ka treguar se çfarë do të ndodhë me “Trepçën” dhe liqenin e Ujmanit, ndërsa ka zbuluar datën kur kj»»»

epokaere.com
Klan Kosova 1h

Frankfurter Rundschau: Më 12 Qershor në Uashington nënshkruhet marrëveshja Kosovë-Serbi

Gazeta prestigjioze gjermane “Frankfurter Rundschau” ka shkruar për detajet e një dokumenti në të cilën SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë shkruar marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë. Gazeta tregon se çka do të ndodhë me Trepçën dhe Liqenin e Ujmanit ndërsa zbulon datën kur kjo marrëveshje nën»»»

klankosova.tv
Kosova Sot 1h

Gazeta gjermane zbulon marrëveshjen Kosovë-Serbi, ja çfarë ndodhë me Trepçën, Ujmanin...

Gazeta prestigjioze gjermane “Frankfurter Rundschau” ka shkruar për detajet e një dokumenti në të cilën SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë shkruar marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë. Gazeta tregon se çka do të ndodhë me Trepçën dhe Liqenin e Ujmanit ndërsa zbulon datën kur kjo marrëveshje nën»»»

Klan Kosova 2h

Daçiq: Putini është pajtuar para pesë vjetësh për vënien e kufirit Kosovë-Serbi

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, para pesë vjetësh ka rënë dakord me idenë e vënies së kufirit mes shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë dhe Serbi. “Para pesë vjetësh Putini është pajtuar me këtë propozim. Shumë herë, kam biseduar me Putinin edhe unë»»»

klankosova.tv
Lajmi 3h

‘Frankfurter Rundschau’: Është arritur marrëveshje për ndryshim të kufijve në Kosovë

BE-ja dhe SHBA-të janë të gatshme të pranojnë këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe më 12 qershor, në Uashington pritet të nënshkruhet marrëveshja rreth ndryshimit të kufijve, e cila do të hynte në fuqi gjashtë muaj më vonë, shkruan gazeta gjermane “Frankfurter Rundschau”. Kjo gazetë n»»»

Kohajone 3h

Si të motivojmë punëtorët më kreativë?

Në çdo ekip apo organizatë, disa individë janë gjithmonë më shumë kreativë sesa punëtorët e tjerë, dhe sigurisht idetë janë ato që sjellin inovacionin dhe bëjnë diferencën. Ajo çfarë vihet re është që jo gjithmonë kompanitë arrijnë ti motivojnë punëtorët që të nxjerrin në pah kreativitetin e tyre. »»»

Zeri 3h

'Frankfurter Rundschau': Është arritur marrëveshje për ndryshim të kufijve në Kosovë

BE-ja dhe SHBA-të janë të gatshme të pranojnë këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe më 12 qershor, në Uashington pritet të nënshkruhet marrëveshja rreth ndryshimit të kufijve, e cila do të hynte në fuqi gjashtë muaj më vonë, shkruan gazeta gjermane “Frankfurter Rundschau”, përcjell "Zë»»»

Koha 3h

Doris Pack: Ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi, rrezik për Ballkanin dhe Evropën

Politikania e njohur gjermane Doris Pack ka konfirmuar se gjendja në Ballkan aktualisht është shumë e rrezikshme. Sipas saj, kjo situatë kërcënon të shndërrohet në kaos pasi, ka thënë ajo, rajoni është vetëm një hap larg gjendjes në vitet e 90-ta kur shpërthyen konfliktet e armatosura shkaktuar nga»»»

koha.net
Ina-online 4h

Bisedimet sekrete dhe marrëveshja me 12 pika mes Thaçit e Vuçiqit

22/02/2019 0 Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe presidenti serb, Aleksander Vuçiq, flitet se kanë hartuar një dokument me dymbëdhjetë (12) pika, për marrëveshjen Kosovë –Serbi e për të cilën dy krerët e shteteve janë marrë vesh vetëm në parim. Në formulimin e këtij dokumenti ka marrë pjesë edh»»»

ina-online.net
Koha 4h

Sipas Daçiqit, Putini para 5 vjetësh është pajtuar për vënien e kufirit Kosovë-Serbi

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, para pesë vjetësh ka rënë dakord me idenë e vënies së kufirit mes shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë dhe Serbi. “Para pesë vjetësh Putini është pajtuar me këtë propozim. Shumë herë kam biseduar me Putinin edhe unë»»»

koha.net
Albeu 4h

Serbët nxjerrin një skenar, Britania e Madhe qëndron prapa taksës së Haradinajt

Gazeta serbe ‘Blic’, ka publikuar sot një artikull përmes të cilit aludon se Britania e Madhe është shteti i cili po ia mbanë shpinën Ramush Hradinajt dhe po e mbështet për të mos e hequr vendimin për taksën ndaj produkteve serbe. Kjo sipas gazetës po bëhet me qëllim të forcimit të pozitës së Angli»»»

Preshevajone 4h

Shefi i BE-së Sem Fabrizi po qëndron në Luginen e Preshevës. Pritet nga nikoqiri, kryetari Ragmi Mustafa. Biseduan për diskrminimin e shqiptarëve

Bujanoc, 21 shkurt – Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Ragmi Mustafa priti në selinë e KKSH-së në Bujanoc Ambasadorin e delegacionit të BE-së, z.Sem Fabrici dhe bashkëpunëtorët e tij. Shefi i delegacionit të BE-së në Serbi Sem Fabrizi qe nga dje dhe sot po qendron në Luginen e Preshevës. Deleg»»»

preshevajone.com
Kosova Sot 4h

E zbulojnë mediat serbe, ja cili shtet qëndron prapa Ramush Haradinajt për taksën

Gazeta serbe ‘Blic’, ka publikuar sot një artikull përmes të cilit aludon se Britania e Madhe është shteti i cili po ia mbanë shpinën Ramush Hradinajt dhe po e mbështet për të mos e hequr vendimin për taksën ndaj produkteve serbe. Kjo sipas gazetës po bëhet me qëllim të forcimit të pozitës së Angli»»»

Preshevajone 5h

Ripërcaktimi i kufijve duhet të jetë opsion i parë – Kosova Lindore duhet t’i bashkëngjitet Kosovës

Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, kryetari i Lëvizjes për Bashkim Valon Murati, ka thënë se, Presidenti Thaçi ka meritën, që për herë të parë, pas një injorimi që vetë ia bëri për gati një dekadë, e ka hapur çështjen e Kosovës Lindore. Ai ka theksuar se ri-përcaktimi i kufijve do»»»

preshevajone.com
KosovaOnLine 5h

Daçiq thotë se Putini e ka pranuar para 5 vjetëve idenë për ndarjen e Kosovës

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, para pesë vjetëve ka rënë dakord me idenë e vënies së kufirit mes shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë dhe Serbi. “Para pesë vjetësh Putini është pajtuar me këtë propozim. Shumë herë, kam biseduar me Putinin edhe un»»»

Gazeta NewBorn 5h

Osmani: Në qarqet diplomatike flitet që Thaçi dhe Vuçiq kanë hartuar një dokument të fshehtë 12 pikësh

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe presidenti serb, Aleksander Vuçiq, flitet se kanë hartuar një dokument me dymbëdhjetë (12) pika, për marrëveshjen Kosovë –Serbi e për të cilën dy krerët e shteteve janë marrë vesh vetëm në parim. Në formulimin e këtij dokumenti ka marrë pjesë edhe Bashkimi Ev»»»

Kosova Sot 6h

Daçiq thotë se Putin e ka pranuar para 5 vitesh idenë për ndarjen e Kosovës

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, para pesë vjetësh ka rënë dakord me idenë e vënies së kufirit mes shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë dhe Serbi. “Para pesë vjetësh Putini është pajtuar me këtë propozim. Shumë herë, kam biseduar me Putinin edhe unë»»»

Gazetatema 6h

"Serbia mori propozim për ndarjen e Kosovës nga ndërkombëtarët në 2005"

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç është shprehur se çështja e kufijve të Kosovës nuk është një ide që ka lindur sot për sot. Ai tha për televizionin BN se korrigjimi i kufijve është një temë e diskutuar për vite me rradhë dhe se Serbia ka marrë një propozim nga bashkësia ndërkombëtare për ta ndar»»»

RTK Live 6h

Daçiq: Putini është pajtuar para 5 vjetësh për kufirin Kosovë-Serbi

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, para pesë vjetësh ka rënë dakord me idenë e vënies së kufirit mes shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë dhe Serbi. “Para pesë vjetësh Putini është pajtuar me këtë propozim. Shumë herë, kam biseduar me Putinin edhe unë»»»

Gazeta NewBorn 6h

Daçiq zbulon skenarin e BE-së për ndarjen e Kosovës, u shkrua qysh në 2005

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq konsideron se një marrëveshje me Prishtinën do të jetë e pamundur, pasi sipas tij, shqiptarët nuk e dëshirojnë një gjë të tillë Siç shkruajnë mediat serbe, Daçiq ka thënë se “korrigjimi i kufijve” me Kosovën nuk është ide e re, por sipas tij, për të është folu»»»

Lajmpress 6h

Daçiq: Serbia në vitin 2005 kishte një ofertë për ndarjen e Kosovës, nga bashkësia ndërkombëtare

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq konsideron se një marrëveshje me Prishtinën do të jetë e pamundur, pasi sipas tij, shqiptarët nuk e dëshirojnë një gjë të tillë. Siç shkruajnë mediat serbe, përcjell Telegrafi, Daçiq ka thënë se “korrigjimi i kufijve” me Kosovën nuk është ide e re, por sipas t»»»

lajmpress.com
Epoka e re 6h

Lulzim Peci: Taksa 100 për qind ndaj mallrave serbe ka dhënë dy efekte të rëndësishme

Drejtori ekzekutiv i KIPRED-it, Lulzim Peci, ka bërë me dije se taksa 100 për qind ndaj mallrave serbe ka dhënë këto dy efekte të rëndësishme; a) Kapacitetin shtetëror të Kosovës që të ushtrojë sanksione ekonomike ndaj Serbisë, b) Pavarësinë e tregut kosovar prej mallrave serbe, përmes së cilës jan»»»

epokaere.com
RTV Oranews 6h

Daçiç: Serbia mori propozim për ndarjen e Kosovës nga ndërkombëtarët në 2005

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç është shprehur se çështja e kufijve të Kosovës nuk është një ide që ka lindur sot për sot. Ai tha për televizionin BN se korrigjimi i kufijve është një temë e diskutuar për vite me rradhë dhe se Serbia ka marrë një propozim nga bashkësia ndërkombëtare për ta ndar»»»

Radio Evropa e Lire 6h

Daçiq: Putini është pajtuar para pesë vjetësh për vënien e kufirit Kosovë-Serbi

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, para pesë vjetësh ka rënë dakord me idenë e vënies së kufirit mes shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë dhe Serbi. “Para pesë vjetësh Putini është pajtuar me këtë propozim. Shumë herë, kam biseduar me Putinin edhe unë»»»

evropaelire.org
Ina-online 7h

Dy hartat për ndarjen e Kosovës të Akademisë serbe: Pretendimet e tyre janë deri në Ferizaj dhe Deçan

22/02/2019 0 Pjesëtari i shoqërisë civile në Kosovë, Shkodran Ramadani, ka publikuar dy harta të propozimeve të Akademisë serbë për ndarjen e Kosovës. Në këto harta, shihen pretendimet e qarta të Serbisë për marrjen e tokës së Kosovës. Sipas hartave, pretendimet e Serbisë janë të marrin tokën e Kos»»»

ina-online.net
Te Sheshi 8h

Doris Pack: më tremb ideja kufijve të rinj mes Kosovës e Serbisë

Rajoni i Ballkanit Perëndimor është në një situatë shumë të rrezikshme. Njoftimet në lidhje me një marrëveshje të mundshme me kufinj të rinj mes Kosovës dhe Serbisë mund të krijojnë një precedent shumë të rrezikshëm dhe që kërcënon të na kthejë në vitet e nëntëdhjeta të shekullit të kaluar – parala»»»

tesheshi.com
Te Sheshi 8h

Kufijtë: ja pse Thaçi mbrohet me Rugovën

Eshtë publikuar së fundi një deklaratë e dikurshme e ish-presidentit Rugova, ku në një intervistë ai shpalos vizionin e tij, shkurt, mbi atë që sot është tema më e nxehtë në aktualitetin kosovar: ndryshimi i kufijve me Serbinë, apo siç e përkufizon presidenti Thaçi, korrigjimi i kufijve. Ky i fundi»»»

tesheshi.com
Koha 8h

Guaido urdhëron hapjen e kufijve të Venezuelës për ndihmat humanitare

Huan Guaido, i vetëshpallur president i Venezuelës ka urdhëruar ushtrinë të hapë kufirin me Brazilin për të lejuar hyrjen e ndihmave humanitare në vend. Kufiri u mbyll një ditë më parë me urdhër të Nikola Maduros. Lideri i opozitës, i cili është vetëshpallur president i Venezuelës, Huan Guaido, ka »»»

koha.net
Gazeta Express 8h

Kufiri i Thaçit apo i Enver Zymberit

Në vitin 2011, Enver Zymberi u vra në përpjekje për ta konfirmuar kufirin në veri të vendit. Atëherë Hashim Thaçi nuk thoshte se ajo pjesë e Kosovës ishte dhuratë e Rankoviqit, por fliste për sovranitet e integritet. Tash, presidenti pa integritet, po konteston kufirin e shtetit që e udhëheq - kufi»»»

gazetaexpress.com
Kosova Sot 8h

Osmani: Në qarqet diplomatike flitet që Thaçi dhe Vuçiq kanë hartuar një dokument të fshehtë 12 pikësh

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe presidenti serb, Aleksander Vuçiq, flitet se kanë hartuar një dokument me dymbëdhjetë (12) pika, për marrëveshjen Kosovë –Serbi e për të cilën dy krerët e shteteve janë marrëvesh vetëm në parim. Në formulimin e këtij dokumenti ka marrë pjesë edhe Bashkimi Evr»»»

RTV 21 8h

Daçiq: Në vitin 2005, Serbia kishte ofertë për korrigjim kufijsh nga bashkësia ndërkombëtare

Daçiq vlerëson se shqiptarët nuk dëshirojnë arritjen e marrëveshjes me Serbinë Loading... Daçiq vlerëson se shqiptarët nuk dëshirojnë arritjen e marrëveshjes me Serbinë Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të arrihet, meqë sipas»»»

Kosova Sot 8h

Daçiq: Që nga viti 2005 kemi ofertë nga bashkësia ndërkombëtare për ndarjen e Kosovës

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq konsideron se një marrëveshje me Prishtinën do të jetë e pamundur, pasi sipas tij, shqiptarët nuk e dëshirojnë një gjë të tillë Siç shkruajnë mediat serbe, Daçiq ka thënë se “korrigjimi i kufijve” me Kosovën nuk është ide e re, por sipas tij, për të është folu»»»

Albeu 8h

Daçiç: Në vitin 2005 ndërkombëtarët na propozuan ndarjen e Kosovës

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç konsideron se një marrëveshje me Prishtinën do të jetë e pamundur, pasi sipas tij, shqiptarët nuk e dëshirojnë një gjë të tillë. Siç shkruajnë mediat serbe, Daçiç ka thënë se “korrigjimi i kufijve” me Kosovën nuk është ide e re, por sipas tij, për të është fol»»»

Telegrafi 9h

Daçiq: Serbia në vitin 2005 kishte një ofertë për ndarjen e Kosovës, nga bashkësia ndërkombëtare

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq konsideron se një marrëveshje me Prishtinën do të jetë e pamundur, pasi sipas tij, shqiptarët nuk e dëshirojnë një gjë të tillë. Siç shkruajnë mediat serbe, përcjell Telegrafi, Daçiq ka thënë se “korrigjimi i kufijve” me Kosovën nuk është ide e re, por sipas t»»»

telegrafi.com
Koha 9h

Shqipja në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare është 21 shkurti, që kremtohet në të gjitha vendet e botës. Qëllimi i caktimit nga UNESKO-ja të kësaj dite si dita e gjuhës amtare ka qenë vlerësimi i gjuhës si mjeti më i rëndësishëm për ruajtjen dhe trashëgimin e kulturës së çdo populli dhe i nevojës për të nxit»»»

koha.net
KosovaOnLine 9h

Presidenti dhe ekipi në linjë të kundërt rreth kufijve

Pavarësisht deklarimeve të vazhdueshme të përfaqësuesve të delegacionit shtetëror për dialogun se platforma do ta ruajë sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës, analistët politikë konsiderojnë se platforma tashmë e dorëzuar në Kuvendin e Kosovës nuk mund ta garantojë një gjë të tillë. »»»

Gazetatema 9h

Ahmeti: Askush në Bruksel nuk e ka përmendur idenë e korrigjimit të kufijve

Kryetari i Partisë Social Demokrate, Shpend Ahmeti, i cili njëherësh është edhe bashkëkryesues i ekipit negociator të Kosovës në dialogun me Serbinë, ka komentuar të enjten deklaratën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se idenë për korrigjimin e kufirit e ka marrë nga ish-presidenti i Kosovës,»»»

Gazeta Telegraf 10h

Gjikë Pasterma:”Të pastrehët e Durrësit kërkojnë strehim politik në BE”

EKSKLUZIVE/ Sekretari i shoqatës, Gjikë Pasterma: “Janë 800 familje pa shtëpi. I kemi dërguar letër institucioneve ndërkombëtare” Në kohën kur Shqipëria do t’u ofrojë strehim 210 Muxhahedinëve iranian, të pastrehët e Durrësit do të kërkojnë strehim politik, në vendet e Bashkimit Europian. Janë rret»»»

Lajmi 11h

Presidenti dhe ekipi në linjë të kundërt rreth kufijve

Analistët politikë konsiderojnë se platforma tashmë e dorëzuar në Kuvendin e Kosovës nuk mund ta garantojë një gjë të tillë. Pavarësisht deklarimeve të vazhdueshme të përfaqësuesve të delegacionit shtetëror për dialogun se platforma do ta ruajë sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës, »»»

Sot 11h

Raporti, 30 për qind e qytetarëve të Kosovës mbështesin idenë për të ndryshuar kufirin me Serbinë

Një raport i hartuar nga Instituti Kërkimor për Çështjet Europiane dhe Zhvillimin nxjerr në pah se, 30 për qind e qytetarëve kosovarë mbështesin korrigjimin e kufirit mes Prishtinës e Beogradit, në këmbim të njohjes dhe anëtarësimit të Kosovës në OKB. Në një konferencë të titulluar “Zëri i popullit»»»

sot.com.al