sot.com.al
Shkollat po zbrazen, nxënësit largohen nga Kosova
portalb.mk
VMRO-DPMNE: Të kota janë tentativat e LSDM-së të manipulojë me opinion
insajderi.com
Vuçiq – Haradinajt: Je mendjemadh dhe shumë i nervozuar
evropaelire.org
EULEX-i ngatërroi mbetjet mortore të serbëve me ato të shqiptarëve
shqiptarja.com
Mandatet/ Ambasadori i BE: Fazë pasigurie politike, duhet dialog
syri.net
Mbledhja e Kryesisë/ Basha: Zgjedhjet janë pas dere
koha.net
Shpenzimet për 11 vjetorin e Pavarësisë, shteti pagoi 3000 euro për 1000 stilolapsa
botasot.info
Kush e shoqëronte Elvana Gjatën në koncertin e Prishtinës (Video)
noa.al
Dorëzimi i mandateve, Rama: Do të kujdesemi për të gjithë miqtë demokratë
gazetaexpress.com
Gjykata liron njërin prej policëve të arrestuar për vrasjen e Ivanoviqit
koha.net
Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Prizren pajisjet me Amoxicilin
cna.al
Vasili nga KDK e LSI-së: Opozita do ta ndalë dorën e kriminelëve që kanë rrëmbyer pushtetin
evropaelire.org
Me platformë, por pa unitet në dialog
gazetaexpress.com
Mblidhet Kryesia e PD-së, vendim për të shkarkuar nga çdo funksion Myslym Murrizin
syri.net
Dështon misioni i NATO-s në Afganistan | BoldNews.al
evropaelire.org
Daçiq: Putini është pajtuar para pesë vjetësh për vënien e kufirit Kosovë-Serbi
gazetablic.com
Haradinaj viziton kompaninë “Liri” - RTV21
tvklan.al
Djegia e mandateve nga opozita, delegacion i PE të mërkurën në Tiranë
sot.com.al
Dosja 339/ Sekretet e mazhornacës në CD:  Arta, Donika, Gjushi dhe shef Edi… | BoldNews.al
klankosova.tv
Dy aksidente trafiku në Komoran të Drenasit (FOTO)
alpenews.al
Kujt i shërbeni ju zoti Basha?
gazeta55.al
“Janë mbrapa derës”, zbardhen tre porositë e Bashës në mbledhjen e Kryesinë së PD
klankosova.tv
Haradinaj: Majlinda, ikona e pamposhtur e Kosovës
Mblidhet Kryesia e PD, 3 pikat kryesore
Gjergj Bojaxhi: 'Sfida' duhet ta pranojë hyrjen në Kuvend në vendet e mbetura bosh!
portalb.mk
Ngjarja e 27-prillit, seanca për imunitetin e Veljanoskit do të vazhdojë nesër
boldnews.al
Skandali me pasaportat në kufi, reagon Ministria e Jashtme
indeksonline.net
Aleksandër Vuçiç: Shqiptarët duan më shumë serbë në ushtri, mos shkoni të shërbeni për ata
klankosova.tv
Gazeta gjermane publikon datën e nënshkrimit dhe modalitetet e marrëveshjes Kosovë -Serbi
indeksonline.net
Kur do të ngritet aktakuza e parë nga Gjykata Speciale?!
sot.com.al
Ish-ministri sulmon Veliajn: Erjonët dhe Edvinët janë andej, nuk kanë punë me ne Komentet
gazetainfokus.com
Fati i Telekomit: Të konkretizohet ndërprerja përfundimtare e kësaj kontrate - RTV21
koha.net
Prokuroria e Shtetit bëhet me strategji për ndjekjen e krimeve të luftës
zeriamerikes.com
Presidenti Trump i shkruan letër Zaevit, vlerëson lartë Marrëveshjen e Prespës
evropaelire.org
Zyberi: LSDM nuk ka guxim të del me kandidat shqiptar për President
periskopi.com
Vuçiq takon Radojiçiqin, të dyshuarin në vrasjen e Ivanoviqit
gazetablic.com
Gazeta gjermane “Frankfurter Rundschau”: Është arritur marrëveshja për ndryshim të kufijve në Kosovë
mia.mk
LSDM: VMRO-DPMNE të kërkojë nga anëtarët e saj t’i tërheqin familjarët nga pozicionet që ua kanë siguruar
sot.com.al
Rama shmang komentet për kryetaren e LSI-së: Do marrim Bashkinë Gjirokastër
sot.com.al
A do rikandidojë LSI Lefter Kokën, si përgjigjet Kryemadhi
gazetablic.com
SHBA-ja anulon pjesëmarrjen e Kosovës në tetë programe të Qendrës ‘George Marshall’
periskopi.com
Flet një nga të dorëhequrit nga Vetëvendosje: Nuk e duan mendimin ndryshe, një aktivist e quajtën SHIK
gazetaexpress.com
Shyqyri Bytyqi mbushë Ministrinë e Arsimit me familjarë të vetë e militantë të NISMA-s
syri.net
“Lasgushi nuk ka humbur”! Rama për “Air Albania”: Projekte të tilla duan kohë
boldnews.al
Shkarkimi i Kryeprokurores, KLP i përgjigjet opozitës: Nuk kemi kompetencë
koha.net
Vuçiq me fjalor të Millosheviqit: Askush nuk guxon t’i ngucë serbët në Kosovë
balkanweb.com
ALBtelecom prezanton shërbimet dixhitale inovative të Lifecell
klankosova.tv
Kampusi i Universitetit “Kadri Zeka” do të ndërtohet në lokacionin aktual të FSK-së në Gjilan
evropaelire.org
Kombinati
gazetablic.com
Sonte nga ora 22:00 në ‘BlicInterview’ flet lideri i LDK-së, Isa Mustafa – vjen me deklarata ekskluzive
koha.net
Ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi, Doris Pack thotë se është rrezik për…
Nafta, në rritje të lehtë – Prodhimi në SHBA rritet në 12 milionë fuçi në ditë
insajderi.com
Brexit do ta bëjë më pak të sigurt SHBA-në dhe Evropën - Arbresh.info
Radio Evropa e Lire 1m

Së paku dy të vrarë në kufirin mes Venezuelës dhe Brazilit

Së paku dy njerëz kanë vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur gjatë përleshjeve në kufirin mes Venezuelës dhe Brazilit, raportuan mediat lokale. Forcat e sigurisë së Venezuelës hapen zjarr ndaj një grupi civilësh të cilët provuan të pengojnë bllokimin e kufirit nga ana e forcave ushtarake. Venezuel»»»

evropaelire.org
Shqiptarja 1m

Regjistrohet partia e parë për zgjedhjet lokale të qershorit

TIRANE-Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka regjistruar forcën e parë politike për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. KQZ vendosi të regjistrojë “Partinë e Gjelbërt”, me kryetar Edlir Petanaj dhe shkronja nistore “PGJ”, si subjekt zgjedhor për zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të datës 30 qers»»»

shqiptarja.com
Koha 1m

9 të vdekur nga gripi sezonal, IKSHP-ja këshillon qytetarët të vaksinohen

Nga 1 tetori 2018 deri më sot, në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP) janë raportuar gjithsej 29.938 raste të dyshimta në grip (ILI), 4.719 raste ARI (Infeksion Respirator Akut) dhe 43 raste SARI (Infeksion i Rëndë Respirator Akut). Rastet raportohen nga të gjitha komunat e Kosovës.»»»

koha.net
Koha 1m

Salah: Jemi në presion për të fituar titullin

Mohamed Salah e ka pranuar se e ndjen presionin se si është të jesh favorit për të fituar Premier Ligën, por ka insistuar se ndjenjë të njëjtë do të përjetojë edhe Manchester City që po tenton të mbrojë titullin. “Të kuqtë” mund të marrin pozitën e parë gjatë fundjavës nëse mposhtin rivalin e përbe»»»

koha.net
Gazeta NewBorn 1m

Këshilltari ligjor i qeverisë argumenton në Vjenë, pse projekti i Kosovës së re nuk paraqet ndihmë shtetërore

Këshilltari ligjor i qeverisë argumenton në Vjenë pse projekti i Kosovës së re nuk paraqet ndihmë shtetërore, shkruan Gazeta NewBorn. Ai ka thënë se në hapësirat e Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, në tryezën e rrumbullakët të organizuar nga Instituti GAP dhe Instituti i Vjenës për Studime»»»

Panorama 2m

“I dërguan foto Saliut sikur më bllokuan rrugën”, Rama ironizon strukturat e PD-së: Ata janë populli?

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit në Gjirokastër ka ironizuar me protestën e PD-së së Gjirokastrës që sipas tij tentuan ti bllokojnë rrugën. Por Rama para të pranishmëve ka thënë se protestuesit ishin në anë të urës së Vironit, ndërkohë që shfrytëzuan kalimin e kryeministrit për të bërë fotografi»»»

Abcnews 2m

Gjylameti për djegien e mandateve: Frikë për reformën në drejtësi

Frika për reformën në drejtësi dhe zgjedhjet lokale janë për deputetet socialiste Blerian Gjylameti shkaqet kryesore të lënies së mandateve të deputetëve të opzoitës. E ftuar në studion e Mbrëmje në ABC News Kryetarja e Partisë Socialiste të Tiranës përmendi disa nga arsyet që çuan në këtë pikë opo»»»

Aktuale 6m

11 pacientë të rinjë me fruth, tre të hospitalizuar

Njëmbëdhjetë pacientë të rinj me fruth janë regjistruar mbrëmë, prej të cilëve tre janë hospitalizuar në Klinikën për Sëmundje Infektive, ndërsa tetë të tjerë janë kontrolluar në ambulancë dhe janë lëshuar në mjekim shtëpiak, informojnë nga ky institucion shëndetësor. Midis të hospitalizuarve është»»»

aktuale.mk
Top Channel 7m

Shqipëria po zvogëlohet. Tkurret popullsia, ulen lindjet

Rënia e popullsisë nuk po ndalet. Sipas Institutit të Statistikave, rënia për vitin 2018 ishte 0,3%, ndërkohë që shtesa natyrore e popullsisë, që është raporti mes lindjeve dhe vdekjeve ra 17,4 % krahasuar me një vit më parë. Sociologu i njohur, profesor Zyhdi Dervishi, i cili është marrë gjatë me »»»

RTV Oranews 8m

Video/ Tirana leksione Skënderbeut, Shehi risheh pozitat

Tirana e këtij viti është e frikshme. Bardheblutë kanë mposhtur me rezultatin 2-1 kampionët në fuqi të vendit, Skënderbeun, duke koleksionuar kështu fitoren e katërt në 6 javët e fundit, të tretën në këtë vit kalendarik. /Ora News.tv/»»»

VOA - Zeri i Amerikanes 8m

Forum mbi kujtesën dhe demokracinë

Në Gjirokastër u mbajt të premten një Forum mbi kujtesën dhe demokracinë, në 28 vjetorin e grevës së studentëve të Universitetit të këtij qyteti. Studiuesit vlerësuan rolin që ka reflektimi mbi disa ngjarje, siç ishin protestat studentore për të përmirësuar standartet demokratike të Shqipërisë. Sip»»»

zeriamerikes.com
Lajmifundit 8m

I mori jetën bashkëshortes, nënë e 6 fëmijëve, dosja çohet në gjykatë

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda ka dërguar ditën e sotme në gjykatë dosjen për të pandehurin Celnik Shaulli, që akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij. Organi hetimor ka ngritur akuzën “Vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare” parashikuar nga neni 79/c te Kodi»»»

Lapsi Lajme 8m

Portali i djathtë gjerman: Rama po shkon drejt fundit si Maduro

Këto ditë kur situata politike në Shqipëri është acaruar ndjeshëm, normalisht vëmendja do përqendrohet tek reagimet ndërkombëtare. Deri më tani, SHBA dhe BE janë treguar të prera në qëndrime, por vëmendja është sidomos tek Berlini. Nga Gjermania ka ardhur një reagim interesant nga partia më e madhe»»»

lapsi.al
Epoka e re 9m

Katër delegacionet e Kosovës në bisedimet me Serbinë, një komedi!

Rexhep Qosja 1. Ka një krizë dhe ka shumë paqartësi në bisedimet e filluara tash e sa vjet ndërmjet dy shteteve të cilat para nëntëmbëdhjetë vjetësh ishin në luftë: ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Në mendjet e përfaqësuesve të këtyre dy shteteve, historia e të cilave është e ngarkuar me shumë drama, »»»

epokaere.com
Zeri 9m

Vuçiq – Haradinajt: Je mendjemadh dhe shumë i nervozuar

Ai ka përkujtuar se Haradinaj ka paralajmëruar para 43 ditësh se do të rrëzohet pushteti serb nëpër rrugët e Beogradit. “Me ato taksa po i bëni dëm popullit tuaj. Nuk do të kisha vënë bast se aq lehtë mund ta rrëzoni Serbinë ashtu si keni planifikuar. Serbia është pak më e fortë sesa keni menduar”,»»»

Zeri 9m

Shkollat po zbrazen, nxënësit largohen nga Kosova

Viti 2019 solli ndryshime për këtë klasë brenda gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë. Hapësira brenda saj mbeti e zbrazët. Shokët e bankave u ndërruan… “Nxënësi e ka ndërprerë mësimin me vetëdëshirë më 17.12.2018". E me këtë mbishkrim u plotësua ditari i këtyre maturantëve. Por të zbrazëta mbetën»»»

Lajmi 10m

Naim Abazi: Respekt për Halil Kastratin, edhe unë e Mihrija kemi ndërtuar dy shtëpi

Në emisionin “Mirage”, Naim Abazi ka zbuluar se ai bashkë me gruan e tij Mihrijen dhe familjen e tij kanë ndërtuar shtëpi për nevojtarët, me paratë e veta. Këngëtari Naim Abazi gjatë intervistës së dhënë për emisionin “Mirage”, ka folur rreth karrierës muzikore, asaj televizive, jetës private e edh»»»

Lajmi 10m

Ja çfarë thotë Valverde për krizën e golave tek Barcelona

Skuadra e Barcelonës është futur në një krizë të golave gjatë ndeshjeve të fundit. Luis Suarez është lojtari që po tërheq vëmendjen, pasi atë nuk jemi mësuar ta shohim të vuaj aq shumë para portës. Edhe i transferuari gjatë afatit të fundit kalimtar, Kevin Prince Boateng nuk po bën ndonjë punë më t»»»

Kallxo 11m

Studentë të Kishës Ortodokse Serbe mësojnë gjuhën shqipe

Drejtoresha e Departamentit të të Drejta të Njeriut dhe Komunitete në Misionin e OSBE-së në Kosovë, Barbara Rohmann, sot ka ndarë certifikatat e 37 studentëve të seminarit të Kishës Ortodokse Serbe të “Shën Kiril idhe Metodi” në Prizren, të cilët kanë përfunduar suksesshëm kursin e gjuhës shqipe i »»»

kallxo.com
JavaNews 12m

Gazetarët e PD tani sulmojnë dhe artistin Elton Deda: Rilinds!

Bledian Koka, apo i njohur ndryshe në publik si gazetar i PD, ka sulmuar kantautorin e njohur shqiptar Elton Deda. Ky i fundit reagoi ashpër pas trazirave të fundit politike në vend ku ndër të tjera shkruante se situata i ngjante “Hajduti thërret kapeni hajdutin!”. “Rilindi dhe Elton Deda? I njejti»»»

Mapo 12m

Pamjet e rënda: Ushtria në Venezuelë vret dy civilë, protestonin për ndihmat

Dy persona janë vrarë dhe 12 të tjerë u plagosën kur trupat venezueliane hapën zjarr mbi civilët që po tentonin të mbanin hapur kufirin me Brazilin për të siguruar mbërritjen e ndihmave. Trupat arritën në pikën kufitare mëngjesin e së premtes. Por kur civilët tentuan të bllokojnë një karvan me tank»»»

Arbresh 12m

Studentët francezë bojkotojnë mësimin për shkak të ngrohjes globale - Arbresh.info

Qindra nxënës dhe studentë francezë bojkotuan mësimin të premten për të demonstruar në bulevardet e Parisit, duke kërkuar masa urgjente kundër ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike. Të mbledhur për të dytën javë radhazi, adoleshentëve nga vende të ndryshme të Europës iu bashkua këtë radhë nism»»»

24-ore 13m

Mandatet/ Ambasadori i BE: Fazë pasigurie politike, duhet dialog

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ka folur nga Korça për situatën politike në vend si dhe dorëzimin mandateve nga opozita. Ambasadori i BE tha se pa dialog s’ka zgjidhje për integrimin në BE, ndërsa vendi ka hyrë në një pasiguri poltike por edhe teknike. Soreca u shpreh se vendi ku demokracia»»»

24-ore.com
RTV Oranews 13m

Mbyllet gara, 27 kandidatë për SPAK-un

Në Shqipëri, shtyrja me dy javë e afatit për paraqitjen e aplikimeve për anëtarët e Prokurorisë speciale antikorrupsion, e njohur ndryshe si SPAK, duket se ka rezultuar e suksesshme. Janë 12 kandidatë që ju shtuan 15 të tjerëve që ishin ofruar përgjatë thirrjes së parë, duke e çuar në 27 numrin e p»»»

RTV 21 13m

Rreth 30 aksidente për çdo vit në hekurudhat e Kosovës - RTV21

Vetëm këtë fillim vit katër aksidente hekurudhore Loading... Vetëm këtë fillim vit katër aksidente hekurudhore Një këmbësor ka pësuar lëndime të rënda pas u godit nga treni dje në linjën hekurudhore Pejë – Prishtinë respektivisht në segmentin që kalon përreth kazermës “Adem Jashari”. 20-vjeçari i g»»»

Gazeta 55 14m

Aksident në Mamurras, plagosen dy persona

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme, ku një makinë ka dalë nga rruga në Mamurras. Mësohet se nga aksidenti janë plagosur dy persona, të cilët automjeti i ka përplasur. Personat e lënduar janë një 21-vjeçar dhe një 37-vjeçar. Ambulanca mbërriti menjëherë në vendngjarje, ku dërgoi në spitalin ra»»»

Kosova Sot 14m

A mund të jetë kjo bimë japoneze ilaçi kundër plakjes?

Bima, pasi që të prehet, rritet shumë shpejt Një bimë japoneze, e quajtur "ashitaba", është përdorur në të kaluarën për të shëruar plagët. Ajo njihet edhe me emrin "gjethja e së nesërmes", meqë pasi që të prehet rritet shumë shpejt. Tani, një kompozim unik i kësaj bime, është parë që të ndihmojë në»»»

Albeu 15m

Skandali me pasaportat, Ministria e Jashtme pranon vjedhjen

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka pranuar humbjen e 100 prej pasaportave të ndaluara në Kakavijë. Në reagimin zyrtar pranohet se pasaportat edhe janë bllokuar në kufi, si dhe një pjesë e tyre gjitashtu është vjedhur në Athinë. “Në datë 13 shkurt, pasaportat e prodhuara nga kompania ALEAT»»»

Sot 15m

"Sa veta mbledh Rama në mitingje, Basha pi kafe", ish deputeti demokrat befason me deklaratën

Banorët e Unazës së Re vijojnë protestën kundër projektit, të mbështetur edhe nga Partia Demokratike. Edhe sonte, si çdo natë i pranishëm në përkrahje të banorëve ishte deputeti demokrat, Klevis Balliu, i cili lëshoi akuza në drejtim të kryeministrit Rama dhe qeverisë. "Sa veta mbledh ti mitingje, »»»

sot.com.al
TV Klan 15m

Kush e shoqëronte Elvana Gjatën në koncertin e Prishtinës (Video)

Shumë personazhe të famshëm shqiptarë shpesh përfundojnë në vëmendjen e të gjithëve. Lidhje të reja, lindje dhe dashuri janë disa nga ngjarjet më të komentuara për këtë muaj në showbizin shqiptar. E për të folur për të rejat më të fundit ishin të ftuar në emisionin “Rudina” në Tv Klan, gazetaret Iv»»»

tvklan.al
Balkanweb 15m

Gazeta gjermane zbulon datën e marrëveshjes Kosovë-Serbi

Gazeta gjermane, “Frankfurter Rundschau” ka bërë një shkrim për Kosovën rreth marrëveshjes Kosovë-Serbi, për të cilën thotë se marrëveshja tashmë është përfunduar dhe do të nënshkruhet më 12 qershor në Uashington dhe do të zgjasë 6 muaj nga implementimi i saj. Kështu të paktën ka shkruar publicisti»»»

balkanweb.com
Koha 16m

Natalie Portman fiton urdhër ndalese ndaj “John Wick” telepatik

Natalie Portmanit i është miratuar kërkesa për një urdhër ndalese kundër një ndjekësi të dyshuar që e quan veten John Wick. Aktorja i thirri autoritetet pasi që njeriu, i cili nuk është identifikuar publikisht, njoftohet se kishte hyrë në pronën e saj të rrethuar në Los Angeles më 31 janar dhe u sh»»»

koha.net
RTV Oranews 16m

Kombëtarja U-19/ Flasin talentet kuqezi: Ëndërr të luajmë për Shqipërinë

Shqipëria e 19-vjeçarëve ka përfunduar grumbullimin e rradhës për muajin shkurt. Në këtë grumbullim binte në sy larmishmëria e lojtarëve të grumbulluar, nga Italia dhe Anglia, talente shqiptare nga Maqedonia dhe përfaqësues të dalluar nga kampionati shqiptar. Grumbullimi i parë ka brenda vetes dhe »»»

Gazeta Express 17m

Vrasja e biznesmenit, policia greke publikon fotot e shqiptarëve

Policia greke ka publikuar identitetin e 8 shqiptarëve të arrestuar për një sërë veprash kriminale në vend përfshirë vrasjen e biznesmenit Alexandros Stamatiadis. Grupi i shqiptarëve u arrestuan më 7 shkurt të këtij viti nga departamenti kundër krimit në Atika, ndërsa akuzohen edhe për vjedhje sist»»»

gazetaexpress.com
RTV 21 17m

Vrau gruan duke e përplasur në dysheme, shkon në gjykatë dosja për 43 vjeçarin

Nëna e 6 fëmijëve u përplas për vdekje nga bashkëshorti i saj Loading... Nëna e 6 fëmijëve u përplas për vdekje nga bashkëshorti i saj Ka mbërritur në Gjykatën e Krimeve të Rënda dosja në ngarkim të shtetasit, Çlirim Shaholli, i akuzuar për vrasjen e bashkëshortes së tij në qershor të vitit të shku»»»

RTK Live 17m

​Haradinaj: Nuk kam presion për heqjen e taksës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se ka mendime të ndryshme, por jo edhe presion për heqjen e taksës. “Nuk kemi presion, kemi mendime të ndryshme. Ky është një shembull shumë i vërtetë nuk po e imagjinojmë, prodhimi është rrit qind për qind këtu, pra 100 për qind kemi rritje të pro»»»

Gazetatema 18m

Myslim Murrizi: U nisën për të rrëzuar Ramën, më rrëzuan mua

Partia Demokratike ka vendosur të përjashtojë nga radhët e saj deputetin Myslim Murrizi, pasi ky i fundit nuk pranoi që ta dorëzonte mandatin e deputetit. PD e ka përjashtuar atë nga të gjitha funksionet në parti. Menjëherë pas këtij vendimi ka ardhur reagimi i Murrizit. “U nisën për të rrëzuar Ram»»»

Klan Kosova 19m

Dorëzimi i mandateve, Rama: Do të kujdesemi për të gjithë miqtë demokratë

Nga Gjirokastra, kryeministri Edi Rama ka komentuar vendimin e opozitës për lënien e mandatave. Gjatë takimit publik “Bashkia që duam”, Rama tha se kjo lëvizje e demokratëve lidhet me frikën e Bashës për një tjetër humbje në zgjedhje. “Shqipëria ka nevojë të ecë përpara dhe të gjithë së bashku të e»»»

klankosova.tv
Top Channel 19m

Gjermania: Dorëheqjet, të gabuara. Platforma për zgjidhjen e konflikteve, Parlamenti.

Qëndrimi i Berlinit zyrtar është se djegia e mandateve nga opozita shqiptare ishte veprim i gabuar. Në një prononcim për “Deutsche Welle”-n, Ministria e Jashtme gjermane thekson se konflikti politik duhet të zgjidhet në Parlament, ndërsa akuzat për manipulimin e procesit zgjedhor duhet të trajtohen»»»

Bota Sot 20m

Lufta kundër korrupsionit – sfidë kryesore

Maqedonia Përvojat italiane në luftën kundër korrupsionit mund të jenë model dhe mbështetje për ta luftuar këtë dukuri si një prej sfidave globale, e cila godet institucionet shtetërore, tha ambasador i Italisë në vend, Carlo Romeo, gjatë konferencës “Reformat institucionale për luftë kundër korrup»»»

botasot.info
MIA - Makedonska Informativna Agencija 20m

Mbi dyzet punëtorë në Indi humbën jetën nga alkooli

Guvahati, 22 shkurt 2019 (MIA) - Më shumë se dyzet punëtorë në një plantacion për çaj në Indi humbën jetën si pasojë e helmimit me alkool helmues, i prodhuar në kushte shtëpiake, kumtoi ministri indian për Energjetikë Tapan Gogoi. – Më shumë se dyzet punëtorë në një plantacion për çaj në Indi humbë»»»

mia.mk
MIA - Makedonska Informativna Agencija 21m

Opozita malazeze në takim me Hanin kërkoi formimin e qeverisë teknike

Liderët e partive opozitare malazeze sot në takim me eurokomisarin për zgjerim Johanes Han në Podgoricë u angazhuan për formimin e qeverisë teknike, si mënyrë e vetme për gjetjen e zgjidhjes sistematike për problemet në vend. Liderët e partive opozitare malazeze sot në takim me eurokomisarin për zg»»»

mia.mk
Shqiptarja 21m

Artistja ekspozon skulpturat në Tiranë, Miftari: 2019, viti i lobimit të Kosovës në UNESCO

Statuja e një figure femërore, një figurë ikonë në skulpturë, e artit prehistorik në Kosovë, e njohur si Hyjnesha në Fron, inspiron artisten Arjeta Miftari në veprat e saj. Për herë të parë artistja ekspozon në Tiranë “Rrugëtimin”. Ajo nëpërmjet Hyjneshës në Fron bën një analizë të vetes, të gruas »»»

shqiptarja.com
Aktuale 21m

Lufta kundër korrupsionit sfida kryesore për fillim të negociatave për anëtarësim në BE

Lufta kundër korrupsionit dhe përplasja e interesave është një nga sfidat kryesore në procesin e fillimit të bisedimeve për anëtarësim në BE, konkluduan sot pjesëmarrësit e konferencës “Reforma institucionale për luftë kundër korrupsionit, praktika më të mira duke lëvizur drejt modelit evropian – s»»»

aktuale.mk
Klan Kosova 21m

SunRise nis sonte në Klan Kosova (VIDEO)

SunRise është seriali më i ri që sonte do të nis në Klan Kosova. Ky serial ka për temë luftën në Kosovë, ndërsa e gjithë historia bazohet në një ngjarje të vërtetë. Sonte nga 21:00 mund ta ndiqni serinë e parë – për të vazhduar kështu çdo të premte. klankosova.tv facebook twitter SunRise është seri»»»

klankosova.tv
Bota Sot 21m

Soreca: Dorëzimi i mandateve minon procesin e integrimit drejt BE

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca u ka bërë thirrje partive politike që të ulen në dialog për të gjetur zgjidhje për ngërçin politik të krijuar pas djegieve të mandateve, akt i cili sipas tij dëmton integrimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian. Në një prononcim nga qyteti »»»

botasot.info
Lajmifundit 23m

Tronditet toka nga tërmeti i fuqishëm prej 7.5 ballësh

Një tërmet i fortë ka lëkundur Ekuadorin dhe gjithashtu është ndjerë në Peru dhe Kolumbi, bën me dije Shërbimi Sizmologjik. Tërmeti me magnitudë 7.5 ballë e kishte epiqendrën në në lindje-juglindje të Ambato, Ekuador. Lëkundjet e forta kanë shkaktuar panik tek banorët të cilët kanë dalë me vrap nga»»»

VOA - Zeri i Amerikanes 23m

Olluri: Forenzika në Kosovë në nivele ndërkombëtare

Agjencia e Kosovës për Forenzikë funksionon prej më shumë se 15 vitesh nën strukturat e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Sipas kreut të kësaj agjencie Blerim Olluri, Kosova aktualisht gëzon ekspertizë ndërkombëtare në trajtimin e provave materiale dhe ofrimin e paanshëm të analizave shkencore fal»»»

zeriamerikes.com
Kosovalive 360 23m

Analistët: Taksat në fuqi, për shkak të interesave personale

Ishte paralajmëruar se shumë shpejtë kryetari i Kuvendi të Kosovës, Kadri Veseli do ta mbledhë kryesinë e parlamentit, në mënyrë që të caktohet seanca në të cilën deputetët do të votojnë për platformën për dialog me Serbinë. Plaftormën për dialog, të cilën e ka përgatitur ekipi qeveritar, nuk po e »»»

kosovalive360.com
Panorama 23m

Zbardhet vendimi/ Pse u shkarkua Bashkim Dedja, ka pasuri më shumë sesa…

BLEONA METUSHI/ “Nuk ka deklaruar plotësisht pasurinë në përdorim dhe ka në pronësi pasuri më të mëdha nga sa mund të justifikojë”, argumenton kështu Kolegji i Posaçëm i Apelimit në vendimin për shkarkimin e drejtuesit të Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja. Disa muaj më parë, KPAja rrëzoi vendimin»»»